Ailelerimiz :(

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve Sinem86 tarafından 19 Eylül 2009 başlatılmıştır.

19 Eylül 2009
    Konu Sahibi : Sinem86
  1. Sinem86

Sinem86 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Uzun zamandır dolaşıyorum burda ama derdimi paylaşacak yeni cesaret buldum.
    Bir kaç zamandır içim içimi yiyor arkadaşlar fikirlerinize ihtiyacım var. Çok mu büyütüyorum gerçekten bunlar önemli mi ne yapmam lazım düşün düşün kafayı yemek üzereyim.

2 yıldır süren güzel ciddi bir ilişkim var. Hatta söz yapacaktık ama askerliği var işi yok filan diye erteledik. Erkek akdaşım anneminde ısrarıyla yemeğe geldi bir akşam. Ama öyle çok özendik ki erkek arkadaşım geliyor diye. Ne biliyim teyzem eniştem filan geldi hepimiz süslendik püslendik çok güzel şekilde ağırladık filan neyse. Daha sonra onun annesi beni yemeğe çağırdı gittim. (Bu arada annesi çalışan bir hanım.)

Arkadaşlar çok büyük hayal kırıklığına uğradım çok üzülüyorum. Kapıyı açtı karışma günlük eşofmanlarıyla başında beyaz bir eşarp (basit bağlanmış) günlük ev haliyle karşıma çıktı. Bende onlara giderken önem verdim sonuçta ilk defa gidiyorum. Saçımı başımı yaptım makyajımı yaptım ne bileyim kıyafetime özendim. Kadın karşıma ev haliyle çıktı yatacakmış gibi o derece inanın şok oldum. Annesiyle daha önce dışarda karşılaştık konuşuyoduk telefonda filan tanışmışlığımız var gelinim gelinim diyip duruyor. Herkese de öyle söylüyor. Ama evine ilk gidiyorum. Neyse hazırlanamamıştır dedim geçtim. Durumları iyi değil bunu anladım. Kültür farkı olduğunu gördüm. Sonçta evliliği düşünüyoruz. Bunlar önemli şeyler değil mi. En basitinden mesela ben yemekleri çatalla yerim kaşık sadece çorba içerken kullanırım ama sofra da normal çatal yerine küçük çatal koymuşlar. Ama ben çatalını bıçağını tatlı çatalını bilmemnesini eksik etmedim. Bunları böbürlenmek için anlatmıyorum nolur yanlış anlamayın. Gördüğüm farkılılkları yazıyorum sadece. İnanılmaz basit geldi bana erkek arkadaşım gözümün içine bakıyor onu çok seviyorum aradaki farkın oda farkında ama yapabileceği birşey yok ki. Onu da çok seviyorum ama yaşam tarzı aile yaşantısı çok farklı. Kesinlikle yargılamıyorum küçük görmüyorum asla ama bu forumu çok iyi biliyorum herkesin tüm dertlerini problemlerini görüyorum ve çok şey öğrendim. Evlenirken ailesinden banane diyerek evlenilmediğini ailelerin çok büyük rolü olduğunu öğrendim. Ben evlenirken onların ailesiyle de evleneceğim bunu da biliyorum. Evlerimiz tabiki ayrı olucak ama ne kadar kaçabilirim ki ailesinden. Ne yapmam lazım sırf ailesi böyle diye kültür farkı var diye nasıl ayrılırım. Anneme anlattım çok ezilirsin çok yıpranırsın arada kalırsın diye bir sürü laf etti. Öyle üzülüyorum ki ağlamaktan gözlerim kan içinde kaldı. Erkek arkadaşımda ailesine düşkün. Babası biraz sorumsuz. Bilmiyorum arkadaşlar ya benim annemle babam ayrı. Oof of nolur arkadaşlar fikirlerinize iftiyacım var. Biraz uzun yazdım ama okursanız çok mutlu olucam teşekkür ediyorum.

2. 19 Eylül 2009
  3. zarifecik

zarifecik Guest

sevgiliniz size uyuyor mu ölyse ailesi işler ciddileştiğinde az derler toplarlar kendilerini sevgiliniz konuşur siz ailenize mahcup olmazsınız ee evlenince de aynı evde yaşamıcaksınız ki sorun olmaz çok ufak şeyler bunlar bence:nazar:

4. 19 Eylül 2009
  5. marconi

marconi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    sinemcim merhaba tatlım.seni çok iyi anlıyorum.aileler arasındaki fark daha ilk günden belli olmuş.akıllı zeki bir kız olduğun belli,mantıksız bir insan olsaydın benim için sevgilim önemli der umursamazdın bu tür problemleri.benim büyüklerimden en sık duyduğum cümle 'aile çok önemli'..bir insan nasıl bir ortamda yetişiyorsa o şekilde devam eder.ha belki erkek arkadaşın çok iyi bir insandır onu bilemem.ama şunu hiç bir zaman unutma 2 yılda çok iyi tanıdığın düşünebilirsin fakat aynı evde yaşamaya başlamadığın sürece o insanı tanıyamıyormuşsun.şimdiden bunlar seni ve anneni rahatsız ettiyse iyi düşün derim.ki sonradan üzülme.aileler arasındaki farklılıklar ilk başta rahatsız etmeyecekmiş gibi görünse de evlenildikten sonra gerçek hayatla yüzleştiğinde o kaar büyük problemler oluyor ki bunları en yakın arkadaşlarımdan biliyorum.tabii ki karar yine de senin kararın.herşeyi göze alabiliyorsan seçimini yap.ama annenin sözünü de yabana atma tatlım sakın.onlar inan herşeyi bizden daha çok daha iyi görebiliyorlar.allah gönlüne göre versin öpüyorum seni..

6. 19 Eylül 2009
  7. MargaRin

MargaRin Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    aile önemli..istediğin kadar eşini sev eğer o aile sana uygun değilse eşinle aranda ki sorunlar kaçınılmaz olur..hangi bakımdan kültürel farklılıklar var söylememişsin ama çatal konusu belki maddi durumları olmadığından o şekildedir ama bilemiyorum yani yeri gelir bazen karşındaki insanın yemek yemesi bile sinirlerini bozabilir...bir de babsı sorumsuz falan demişsin evlendiğinizde size huzursuzluk verebilir..sorumsuz erkek çok tehlikeli bişeydir..her türlü huzursuzluk yaratabilir..bence erkek arkadaşını kırmadan bu ilişkiyi gözden geçir ve eğer ayrılırsan da sebebin ailesi olmasın.2 yıl çok da uzun bir zaman değil.zaten işi de yokmuş evlenmek için acele etmeyin.

8. 19 Eylül 2009
  9. eylul166

eylul166 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    833
    Ödül Puanları:
    238
    canım önemli olan anlaşabilmek ,kadın herkese gelinim gelinim diyor diyosun ,evine davet ediyor yemek yediriyor ,bunlar güzel şeyler ,seni sevdiğini gösterir ,bu da yeter bence evlilik için ..çook sosyete ,süs püs içinde olup eziyet de çektirebilirdi ..yani evet özensizliği pek hoş olmamış tabi ama ,buda çok sevdiğin ve evlilik düşündüğün kişi ile ayrılığını gerektirmez ,ufak şeyler..
    ailem istanbula yakın bir yerde yazlık almıştı ,ve o köyden tanıştığım biri ile evlendim ,aileler arası fark var tabi ama saygı ,sevgi var ,eşimin ailesi beni el üstünde tutar ki önemli olanda bu zaten..
    eğer girdiğiniz ortamda kayınvalidenizin giyim kuşamından filan rahatsız olursanız siz öğretin ona ,beraber çıkın alışverişe ,benim kayınvalidem ben olmadan gitmez alışverişe ,2 gelini daha var ama beni alır yanına ,sen bilirsin anlarsın der,madem sende biliyorsun özeni ,süs püsü ,öğretiver kadına ..

10. 19 Eylül 2009
  11. Sinem86

Sinem86 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Teşekkür ederim yorumların için beni anladığına çok mutlu oldum. Daha askerlik süreci var hemen evlilik olmayacağı için gözden geçirme zamanım çok olucak söylediğin gibi. Şimdiye kadar ne duyduysam senin söylediklerinin aynısı demekki doğru birşeyler var ki herkes uyarıyor. Canım benim çok sağol ilgin için. Öyle içim sıkılıyor ki :KK43:

Teşekkür ederim yorumun ve samimi düşüncelerin için. Söylediğin gibi beklemekten düşünmekten başka çare yok gibi. Belki daha farklı our düzelir takmayayım diyorum ama üstünü örtmekte iyi birşey değil işte. İyi ki varsınız. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Doğru bende çatal bıçakla doğmadım tabiki. Ama evli olupta fikir danışabileceğim aklıma takılan şeyleri paylaşmak istedim. Herkesin değer yargıları farklıdır. Her evlilikte problemler oluyor ve %70 i ailelerden kaynaklanıyor. Evlenipte huzursuz bir yuva kurmamak için fikir danışmak istedim sadece. Bahane aramıyorum aklımdakilere çözüm arıyorum nasıl davranmam gerekir diyedüşünüyorum. Kimseyi yargılamak kırmak değil amacım. Teşekkür ederim zaman ayırdığın için.

Kimse değişmiyor ki hayatta insan 7 sinde neyse 70 inde de o oluyor. Kimseyi değiştirmeye hakkım yok öyle kabul etmeliyim. Ama ailemle ailesi arasında problem yaşanır huzursuz olursak diye düşünüyorum ki böyle olacağı ortada canım benim fikrin için teşekkür ederim.

12. 19 Eylül 2009
  13. Sinem86

Sinem86 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Ne güzel orta yolu bulmuşsunuz :) Teşekkür ederim düşüncen için. İnşallah söylediğin gibi orta yolu bulabilirim

14. 19 Eylül 2009
  15. ew_perisi

ew_perisi Affeyle Ya Rab!!! Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bence de gereksiz bi endişe olmuş. Neden diyecek olursanız sizin eviniz ayrı olacak düzeniniz farklı olacak eşinizde zamanla size uyacak çünkü evde kaptan bayandır. Eğer bu problem erkek tarafında değilde kız tarafında olsaydı amenna o zaman işler daha zor olurdu çünkü evi çekip çeviren kadın düzeni kuran kadın o yüzden hiçç kafana takma derim ben ailesii iyi olduktan sonraa bence gerisine pekte aldırış etme canım

16. 19 Eylül 2009
  17. UfuruktenPrenses

UfuruktenPrenses twitter@UfuruktenPrnses Üye

Beğenildi:
    867
    Ödül Puanları:
    203
    Mükemmel uyum sağlanmıyor aileler arasında.
    Herkes öyle olsun iser elbette ama olmuyor..Olamıyor..
    Anlattığın minik bir örnek ama kültürel farkı ortaya koyuyor.
    Ya herkesi olduğu gibi kabul edecek yoluna devam edeceksin ya da ben ban uygun bir aile ve eş bulurum diyerek terk edeceksin.
    Görgüsüz olabilir,bilgisiz olabilir,cahil olabilir herşey olabilir..
    ben sevdiğim adama bakarım,o nasıl? bana uygun mu,gelecekte baba olursa ailesi gibi mi olur aklı başında görgülü bilgili mi olur..?
    zor bir karar ama karar vermelisin..

18. 19 Eylül 2009
  19. dove

dove Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ben olsam dert etmezdim. Yani seni evine bile çağırmaları çok iyi bir şey bence. En azından değer veriyorlar. Böyle düşün. Benim gibi daha sevgiliyken nedensiz yere istenmeyen gelin de olabilirdin :/