Ailelerin onay vermediği evlilikler, kısa ömürlü oluyor!

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve miralife tarafından 22 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

?

ailelerin onay vermediği evlilikler kısa ömürlü oluyor!

Bu anket 22 Kasım 2027 15:01 tarihinde sona erecektir.
  1. Katılıyorum.

57,1%
  2. Katılmıyorum....

42,9%
    22 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : miralife
  1. miralife

miralife Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    108
    Evleneceğiniz insanın ailesini ya da kendi ailenizi silip atamazsınız. Ancak onların da görüşünü alarak mutlu ve huzurlu bir evlilik yapabilirsiniz. Mutlu bir evlilik için evlenecek kişilerin anlaşması kadar ailelerinin onayı da önemli. "Biz anlaştık, ailelerin ne dediği önemli değil!" diyerek evlenen çiftler, hayat şartlarının acımasızlığı ve beklentilerin karşılanmaması yüzünden kısa sürede ayrı.Ailelerin rızasını almadan veya yok sayarak gerçekleştirilen evliliklerin ömrünün çok kısa olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, aile rızası olmadan gerçekleştirilen evliliklerin yarıdan fazlasının ilk bir yıl içinde boşanmayla sonuçlandığını bildiriyor. Erciyes Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Yıldız Özkan Dereli, ailelerden biri veya ikisinin evlenme kararına karşı çıkması sonrasında yeni evliler için önü alınamayacak sorunların başladığına dikkat çekti. Aile ve çocukların birbirlerini anlayıp dinlemeye çalışmaları gerektiğinin altını çizen Dereli, aksi takdirde evlilikten kısa bir zaman sonra aile içi şiddet ve geçimsizlikle boşanmaların yaşandığını söyledi.

Evlilikte doğru eş seçiminin çok önemli olduğunu dile getiren Dereli, "Bireyler yalnız yaşamaya göre değil, topluluk içinde diğer insanlarla birlikte yaşamaya uygun şekilde programlanmıştır. İnsanların kendi cinsleriyle kurdukları ilişkilerin yanında karşı cinsle ilişki kurmaya da ihtiyacı vardır. Beraberliklerin daha kabul görmesi için, din ve toplum tarafından onaylanan bir hale gelmesi için evlilikte bazı kurallara uyulması gerekir." dedi.

Kişinin ne aradığını bilmeden, neyin kendisi için önemli olduğunu düşünmeden eş seçimine karar vermesinin durumu şansa bırakmak anlamına geleceğini anlatan Dr. Dereli, kişilerin kendini çok iyi tanıması ve evleneceği kişide aradığı özellikleri belirlemesi gerektiğini kaydetti. Mutlu ve uzun ömürlü bir evlilik için kişi kendine öncelikle şu soruları sorup cevaplarını alabilmeli:

"Ben kimim? Nasıl bir hayat istiyorum? Hayatımda neler yapmak istiyorum? Güçlü ve zayıf yönlerim neler? Hayatta benim için önceliği olan şeyler nelerdir? Neler beni mutlu ediyor? Nelerden hoşlanıyorum? İnsanlarda aradığım özellikler neler? Bunlar benim için neden önem taşıyor? Hangi tür özellikleri olan insanlarla daha iyi anlaşıyorum? Hangi tür özellikleri olan insanlarla anlaşamıyorum veya tahammül edemiyorum?"

Kişinin evlenmeyi düşündüğü kişiye ilişkin duygu ve düşüncelerini birlikte ve ayrı iken değerlendirmesinde de çok büyük fayda var. Evlenilecek kişinin fiziksel özelliklerini nasıl bulduğu, beğenip beğenmediği önemli. Özellikle bu durum erkekler tarafından vazgeçilmez bir öncelik olarak algılanıyor. Benzer veya yakın eğitim düzeyine sahip olmak ve karşılıklı sosyo-ekonomik düzey de anlaşma ve uyum için önemli. İnsanlar yıllarca içinde yaşadıkları, kişiliklerinin temel taşlarını oluşturan ailelerinden kazandıkları izleri, evlilik yaşantılarında da devam ettirmek isterler. Bu nedenle benzer ailelere sahip eşler daha kolay anlaşabiliyor. Evlenecek kişilerin dinî inancı ve siyasi görüşlerindeki farklılık özellikle karşı görüşlere karşı hoşgörüsüz katı bir tutum da varsa sorun yaşama ihtimali oldukça yükseliyor.
    aşk için iki kişi yetmez her zaman!

2. 22 Ağustos 2009
  3. blueege

blueege Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    108
    uzmanlar her zaman bir şeyler diyo fakat yaşam çok farklı evlenmeden aileler ister evlendikten sonra beklentiler değişir koşullar değişir insanlar değişir sorunlar olur olmaz kısacası yaşayıp görüceğiz herşeyi .

4. 22 Ağustos 2009
  5. cimcime eses

cimcime eses Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    196
    bu yazı biraz içimi ferahlattı, annem için aşık olduğum adamı bıraktım...
    Umarım ikimiz için en hayırlısı budur :KK43:(

6. 22 Ağustos 2009
  7. Laale

Laale Aşikârdır Zat-ı Hak Pro Üye

Beğenildi:
    21.567
    Ödül Puanları:
    363
    Ben çok katılmıyorum aslında...
    Çevremde çok örnek var..
    Ailenin kesinlikle karşı çıktığı hatta düğün sonrası hasta olup yataklara düşen anne babaların evlatları çok mutlu görünüyor..
    Aynen; ailenin tamamen destek olup hüsranla sonuçlanan evliliklerin de var olduğu gibi..
    Gençlere evlilik kararında müdahale eden büyüklere çok kızıyorum çok..:eek:lmaz:

8. 22 Ağustos 2009
  9. oge

oge Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bu yazıya tamamen katılıyorum tabiki genel için kesin konuşulamaz ama aile rızası olmadan ya da kaçarak evlenenlerin mutlu olduğunu az görüyorum çevremde

10. 22 Ağustos 2009
  11. ekin naz

ekin naz hayat 61 kenara beni Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    ben katılmıyorum kesinlikle
    benim ailm çok karşıydı evlenmemize
    fakat çok ama çok mutlu evliliğim var allah bozmasın inşallah

Celine1987 bunu beğendi.
  12. 22 Ağustos 2009
  13. uzumbugusu

uzumbugusu Siyah İnci'm... Üye

Beğenildi:
    227
    Ödül Puanları:
    153
    Kesinlikle katılmıyorum..

Eger aşktan gözü dönmemişse ve seçtiği kişiyle mutlu olacagına inanıyosa bence aileyi dinlememek gerekir..

He ayırdıktan bi kaç sene sonra bu kız aslında doğru kişiyi bulmuş derler, birleştirmek için gösterdikleri bi çaba olur ; ama boşuna olur..

Celine1987 bunu beğendi.
  14. 22 Ağustos 2009
  15. uzumbugusu

uzumbugusu Siyah İnci'm... Üye

Beğenildi:
    227
    Ödül Puanları:
    153
    Walla arkadaşım aşık oldugun adam nasıl biri bilmiyorum ama eger sen mutlu olacagına inanıyosan o kişiyle , kararını tekrar gözden geçir derim..

Çünkü ailelerimiz bizim nasıl insanlarla geçinebileceğimizi nelerden mutlu olacagımızı çok ta bilmiyorlar aslında

16. 22 Ağustos 2009
  17. cimcime eses

cimcime eses Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    196
    artık çok geç canım evlendi malesef...
    Belki beni unutmak için belkide gerçekten onu sevdiği için bilmiyorum ama içimi yaktı...
    Oda üzülüp hasta olmuştu, umarım oda bende çok mutlu oluruz:KK43:(

18. 22 Ağustos 2009
  19. tramissu

tramissu göbiş değl artık bebiş :) Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    sonuçta her anne baba tabiikide kızının oğlunun iyi bir evlilk yapmasını ve mutlu olsaını ister ama bence ilişkiyi istememk değilde sanki ailelerin istememe nedeni genelde kızının zorluk çekeceği maddi sorunlar içki falan oluyor genelde işsiz birine kımse seve seve vermek istemiyor ama destekde olmuyor kımsenın işinin garantisi yok sonucta ama bazen aileler hersey olsunh istiyor bence aile için aşkını bırakmak değilde aşkını hem ailesi için hemde kendi ilişkileri açısından biraz düzenlemek daha dogru olur sanırım .....
    eşimin maddi durumu cok kotuydu işi yoktu okumuyordu da ve çok aşırı içki içiyordu babamın istememe nedeni tamamen buydu kaçmadım ve bu sekilde olmayıcını eşimin anlşamasını bekledim ve ikimizde içkiyi bıraktık birazda askerden geldıkten sonra dank etti ve hersey yavaş yavaş yola girdi allaha şükür ailemlede eşimlede bi sorunum yok ama o zmanlarda babamı dinlemeyip kaçsaydım kesin boşanmıştım.....

Celine1987 bunu beğendi.