Ailelern ocuklarna mdahalesi dogru mudur?

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve DUYGUCIKMAZI tarafından 6 Aralık 2008 başlatılmıştır.

6 Aralık 2008
    Konu Sahibi : DUYGUCIKMAZI
  1. DUYGUCIKMAZI

DUYGUCIKMAZI maskeli balo ve shte yüzü Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    anne ve babaların çocukların geleceklerıyle ılgılı verdıklerı kararlara mudahale etmelerı ne kadar dogrudur...????
    evlılık hayatları..
    okuyacakları okul..
    meslek secımlerı...
    yada buna benzer durumlarada mudahale ne derece dogrudur...?????
    sızlerede aılelerınız...kararlarınızda mudahale ettlermı yada sızemı bıraktılar..gelecekdekı secımlerınızı....??????

2. 6 Aralık 2008
  3. _ConversE_

_ConversE_ Nam-ı diğer extreme:)) Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    106

okul hayatımda çok müdahale ettiler,
    uniyi okumam konusunda,
    ama ben istemedim:nazar:
    evlilikle ilgilide erken dediler gene dinlemedim:nazar:
    ama evlendiğime hiç pişman değilim,
    sadece fikirlerini söylediler beni hiçbir zaman zorlamdılar:kahve:
    bence müdahale etmeliler ama kararında olmalı bu,
    zorlama olursa ters tepebilir,yada hayatları değişebilir diye düşünüyorum...

4. 6 Aralık 2008
  5. TMYy

TMYy *T&M* Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    evet bana müdahale edildi şuan idealimden bambaşka yakından uzaktan ilgisi olmayan bi konumdayım ve içimde hep bir uhde kalmıştır. hiç istemediğim halde ağlaya ağlaya liseye yazıldığım gün geldi aklıma:KK43:
    lise okumak istemediğimden değil başka lisede tamamen farklı bişey okumak istiyodum ama olmadı. lisede bölümümü bile ben seçemedim.
    ama şimdi annemlere bunu söyleyince okadar üzülüyolarki. bide ben ilk çocuk olduğum için tüm acemiliklerini bende atlattılar:)

6. 6 Aralık 2008
  7. okypete

okypete Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    41.397
    Ödül Puanları:
    563
    bence müdahele etmeleri doğru değil. zorlamaya karşıyım. çocuk istemediği bir şeyi ailesinin zoruyla yaptığı zaman , mutlu olmayacaktır ve başarılı olmasıda zorlaşacaktır. eğer çocuk gerçekten seçiminde hatalıysa aile zorlamadan , anlatarak, yol göstererek onu doğru yola yönlendirmelidir...bana müdahele etmediler...okul konusun da da seçimi kendim yaptım.... aslında annem sanat tarihini çok severdi. annemin kızı olarak bende çok sevmiştim. ve istediğim bölümü kazandım. arkeoloji ve sanat tarihi bölümünü.... benim ailemle bir sorunum olmadı bu konuda......

Son düzenleyen: Moderatör: 6 Aralık 2008
  8. 6 Aralık 2008
  9. Laale

Laale Aşikârdır Zat-ı Hak Pro Üye

Beğenildi:
    21.350
    Ödül Puanları:
    363
    Çok fazla sık boğaz etmemek şartı ile ailelerin müdahale etmesi gerektiğini düşünüyorum.. CADIARZU
    Evlat sahibi değilim ama zamanında anne babamın bana "hayır olmaz" diye izin vermedikleri konulara şimdi çok hak veriyorum..
    Beni çok sıkmadılar,tabiri caizse önüme serildi hayat her anlamda.. Sadece İzmir dışında okumama ve evlenmeme izin vermediler..
    Zaten bu şartlarını bildiğim için hep seçimlerim o doğrultuda oldu.. Ergenliğimde onları ne kadar gereksiz yere üzmüş olsam da o depresif dönemim bittikten sonra bir daha zıt düşmedik..:ecrin_bebek:
    Annem babam Allahım onlardan razı olsun inşallah,hep kararlarıma saygı duydular,güzellikle konuşup yol gösterdiler,istediğim olduğunda sonucunda üzülsem de yanımda hissettim hep ellerini.. Bir defa bile; "Bu senin kararındı,sen çek" demediler,çok şükür..İnanın bir defa bile sesleri yükselmemiştir evlatlarına karşı.. Özellikle kardeşler kendi aramızda şakalaşırken azıcık kabalaşsak babam hemen kızardı,insan sevdiğine öyle şaka yapar mı diye..:1hug:
    Hep derim; ben hala ana-baba kuzusuyum diye,gerçekten onların sevgisi,saygısı,ilgisi beni bugünlerime getirdi..:nazar:

10. 6 Aralık 2008
  11. sefamolsun

sefamolsun radyoda yine sezen çalıyo Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    Çok mücadele ettim. Hikayem oldukça derin bu konuda onun için çok teferruata giremiyceğim ama hayatımla ilgili önemli bir örnek vericem;

Babam beni kız meslek lisesine göndermek istiyordu. Bu konudada çok ısrarcıydı. Ben kesinlikle istemiyordum.

Kendimi ticaret meslek lisesine kaydettirdim bende. Babamda kabul etmek zorunda kaldı.:enbuyukkk:

12. 6 Aralık 2008
  13. DUYGUCIKMAZI

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    bana mudahale ettıler...aynen tmmy canım... bende buyugum ve belkıde deneyımsız oldukları yada....fazla koruyucu oluşları bılmıyorum.... ama bende şu hayat ıstedıgım tek sey ogretmen olmaktı..
    ama ben bambaska bır durumdayım bazen ıcım cok acır...

14. 6 Aralık 2008
  15. DUYGUCIKMAZI

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148

canım sen sansı olanlardanmışın....
    ha herkes belkıde sanslı..belkı..kendı ıstedıgımız olsaydı yıne mutsuz olucaktık..
    o zamanda pişman olup kafamızı duvarlara vuracaktık..aılemızı dınlemedık dıye...
    ama ınankı ınsanında..içinde bazı yapmak ıstedıklerı ve sırf aıleye karsı gelmeyım deyıpte ertelenen hersey ...bırer uhde kalıyor ...malesef

16. 6 Aralık 2008
  17. DUYGUCIKMAZI

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148

tabıkı dogru degıl sonrada mutsuz olmak kotu...ama aılede evlatları dusunuyor....belkı ıyılıklerı ıcın yapıyor..ama cokta karısarak ıyıde yapmıyorlar...
    okypete canım...sanat tarıhı dedınde...benım tarıh ogretmenım nacıye uyar...ve ıngılızce ogretmenım semıha gezen ogretmenım vardı..her ıkı dersımde cık ıyı ıdı ve onlara hep ozentım vardı....ve ogretmen olma ıstegımde bu yuzdendu bırden anılarım tepreştı..

18. 6 Aralık 2008
  19. Laale

Laale Aşikârdır Zat-ı Hak Pro Üye

Beğenildi:
    21.350
    Ödül Puanları:
    363
    Şans mı bilmiyorum ama hep şükrederim, dua ederim anama babama..:Saruboceq:
    Bir de inandığım bir şey varsa; hiç bir anne baba evladının kötülüğünü istemez.. Bize karşı yanlış davranışları bile olsa muhakkak ki biz üzülmeyelim,incinmeyelim diyedir..:1hug: