aileme görüşlerimin ve kafa yapımın onlardan farklı olduğunu nasıl anlatabilirim?

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve eleanor7 tarafından 10 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

10 Temmuz 2010
    Konu Sahibi : eleanor7
  1. eleanor7

eleanor7 sky was made of amethyst Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    41
    merhaba. ben muhafazakar bir aileden geliyorum. genel olarak bilinen muhafazakarlardan daha modernize edilmişini düşünebilirsiniz. ama ailem bazı konularda kısıtlama getiriyor. mesela eve gelme saatim, arkadaşlarım gibi.. dini konularda neredeyse hiç karışmıyorlar namazdır, kapanmadır vs sadece bana anlatıyorlar ve gerisini bana bırakıyorlar.ama etek boyu gibi şeylerde direk katı bir kısıtlama geliyor örneğin diz hizasında giydiğim bir eteğe mini diyebiliyorlar!! veya kesinlikle açık olmayan bi bluza kızabiliyorlar. eve 7-8de geldiğimde sorguya çekiyorlar. ve bu beni acayip boğuyor. belki bu çok küçük bir şey diyebilirsiniz ama bu tarz o kadar çok şey var ki!! çevreden henüz küçük olduğun için ( üstelik hiç de küçük sayılmam 19-20 küçük müdür?) böyledir ilerde rahat bırakırlar onlar da endişeleniyor sana değil etrafa güvenmiyorlar benzeri kalıplaşmış yorumlar geliyor. ama zaman geçtikçe düzelmiyor. şunu da bilmenizi isterim; herkesten aileme ve bana övgüler geliyor kızınızı çok iyi yetiştirmişsiniz,çok terbiyeli vs vs diye. şöyle bir inanç vardır bir yayı ne kadar gererseniz o kadar ileri fırlar. ama işte ben o zihniyette değilim çok şükür..
    sorun sadece bu değil bu sadece çok küçük bir kısmı aslında. asıl mesele onlarla siyasi görüşlerim de taban tabana zıt!! belki zamanla değişebilir görüşlerim tabii ki okudukça , gördükçe , yaşadıkça değişecek ama bunu onlara anlatamıyorum. onların inandıkları şeylere sorgulamadan bağlanmamı istiyorlar. bense şimdilik yorum yapmamayı tercih ediyorum. çünkü bu konu hakkında onlara karşı durmaktan çok yoruldum .anlatamıyorum.bir de sizlere danışayım dedim yardım edebileceğiniz bir şey, öneriniz var mı? bu yıl össye girdim ve üniversiteye şehir dışında gitmeyi düşünüyorum evet ama bu hiçbirşeyi çözmeyecek sadece erteleyecek..

2. 10 Temmuz 2010
  3. yabangxuxlxuxm

yabangxuxlxuxm Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    canım ailen sana bir zarar geleceğinden korktukları için böyle davranıyorlardır.sen ne kadar büyürsen büyü onların gözünde bebek gibisindir ilerde anne olunca anlarsın.

4. 10 Temmuz 2010
  5. elefera

elefera Hosgeldin melegim (: Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    101
    Gıyım konusunda benımde aılem kısıtlama yapmıstır.
    Gırıs cıkıs saatlerım ıse bellı bır yasa kadar kısıtlanmıstır.
    Fakat zaman ılerledıkce, onların guvenını kazandıkca,
    Secımlerımın dogrulugunu gordukce,
    kararlarımı sadece onlara bıldırmem yeterlı oldu.
    Oyle kı degıl eve gec gelmek, hafta sonları bır baska sehıre gıdebılıyordum,
    arkadaslarımla zaman gecırmek ıcın.
    Hatta oyle zaman oluyordu kı, babam arayıp,
    'kızım ıstersen bır gun daha kalabılırsın' dıyordu.
    Netıce ıtıbarı ıle son olarak yurt dısına gıtmek ıstedıgımde,
    kımse karsı gelmedı ve gıttım.
    Fakat bunların hıc bırı kolay olmadı.
    Ve hepsı ıcın gereklı olan tek sey zamandı...

6. 10 Temmuz 2010
  7. eleanor7

eleanor7 sky was made of amethyst Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    41
    teşekkür ederim.. ben de onların güvenini kazanmaya çalışıyorum ..

8. 10 Temmuz 2010
  9. elefera

elefera Hosgeldin melegim (: Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    101
    Bunu yaparken ısyan etme, hep agır adımlarla ılerlemen gerektıgını unutma!
    Inan babam bır zamanlar calısmama dahı musade etmezdı.
    Zorla gıderdım ıse.
    Bu bana guvenmedıgınden degıl de,
    onun kızının calısması gururuna dokundugundandı!
    Onlar okumama dahı musade etmedıler.
    Dızlerının dıbınde oturayım ıstedıler.
    Ama zamanla her seyı astık.
    Butun bu durumu bılen yakın cevrem dahı,
    benım yurt dısına gıtmeme oyle cok sasırmıstı kı :-)
    Bıraz zaman ver aılene.
    Sabırla yaklas...
    Hıc unutmuyorum, babam bır gece benı ders calısırken gorunce butun fıkrı degısmıstı.
    'Sen hıc pes etmeyeceksın degıl mı?' demıstı
    Ve ardından o vakıt sehır dısında calısmak ıstememe karsı gelen babam, buna musade ettıgını soylemıstı...
    Zaman ve azım... Her seyın ustesınden gelmen ıcın yardımcı olacak ıkı anahtar kelıme.

10. 10 Temmuz 2010
  11. scheker

scheker herseyin hayirlisi... Üye

Beğenildi:
    143
    Ödül Puanları:
    163
    zor ama istannnbul gibi bir yerde yasiyorsunuz endiselenmeleri normal
    ama yazin en azindan sekize kadar müsade etmeliler diye düsünüyorum
    oturup konus arkadaslarimdan bir ben böyleyim falan de ve tabiki onlara yanlis
    birseyler yapmiycagin güvenini verrmelisin

12. 10 Temmuz 2010
  13. perseid

perseid Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ailenle herzaman aynı fikirde olamazsın zaten... olmak zorunda da değilsin. ünv kazandığında birde başka bir şehire gidersen yaşamını istediğin gibi devam ettireblirsin. sonrasında iş hayatın olur. oda belki farklı bir şehirde devam eder. saat konusu, giyim konusu biraz ailenin bakış açısıyla alakalı bir durum. onların pek değişeceğini sanmıyorum ben. yaşın ilerledikçe biraz esner belki. senin burada yapman gereken ayaklarının üzerinde durmayı öğrenmen, bir mesleğinin olması. paranı kazanmaya başladığında gerekirse ayrı bir yaşam kurabilirsin kendine. Ailene de çok kızma, onlarda kendilerince seni korumaya kollamaya çalışıyorlar.

14. 12 Temmuz 2010
  15. zehra61

zehra61 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    108
    anlattıkların normal şeyler..neredeyse hepimizin yaşadığı ortak noktalar diyebilirim..hem şöyle düşün çevredende takdir gören bir genç kızsın.demek ki ailen seni yanlış yetiştirmiyor...bu kurallarda olması gereken kurallar bence...
    onlar senin iyiliğini düşünüyor..birgün evlat sahibi olduğunda daha iyi anlayacaksın.hiçbir şeye banzemiyor..
    sen 40 yaşında da olsan onların küçük kızı kalacaksın...olumunekankayizsmile

16. 12 Temmuz 2010
  17. karisx

karisx sil baştan başlamak Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    böle bi konu açıldığı zaman herkes aynı yorumu yapıyor, ailen haklı seni çevreden koruyorlar... bi de klasik cümle biz sana güveniyoruz çevreye güvenmiyoruz, burda ters bi yorum yaptığında da anne olunca anlarsın... benim ailem beni pek sıkmaz ama, annemin ailesi zamanında çok sıkmış iyi mi oldu peki, annem sırf baskıdan kurtulmak için genç yaşta babamla evlenmiş, Allah'tan babam iyi bi insan da annem pişman olmadı ama ya iyi biri olmasaydı, herkes olaya anne baba gözüyle bakacağına biraz da evlat gözüyle bakabilmeli...

18. 13 Temmuz 2010
  19. cilekk

cilekk Kücük adamIna asIk.. Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    146
    Demokratik bi ailede siyasi görüsün farkli olmasi kadar normal bisiy yoktur fakat sürekli görüsler dile gelip bu karsilikli atismaya dönerse sevimsiz ve lüzumsuz bir hal alir.

Ailelerin en büyük yanlisi cocuklari korurken onlardan aldiklari güvendir bana göre.