ailemle ilgili problemler... ama kimseye anlatamıyorum

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve ofelia tarafından 15 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

15 Ağustos 2010
    Konu Sahibi : ofelia
  1. ofelia

ofelia Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    88
    herkese merhaba kızlar, kimseye anlatamadım en azından sizlerle dertleşeyim

ben 20 yaşındayım 2 yıldır üniversitede okuyorum problemler ise şöyle
    össden çok iyi bi puan alıp türkiye derecesi yaptım ama sırf ücretsiz yurt imkanı ve burs var diye boğaziçi ve marmara gibi en önde gelen üniler yerine yeditepe üniversitesini burslu tercih ettim en önemli nedeni de oranın sağladığı imkanlar sayesinde aileme hiç yük olmamaktı. bilenler bilir istanbul çok pahalı bi şehir ve bazen bursu yetiremiyorum ve ailemden para istiyorum ama çok canımı sıkan şeyler oluyor şöyle ki;

benden 3 yaş büyük bir abim var o da başka bi şehirde üni okuyor ve yurtta sadece bir dönem kalıp 2. döneminde eve çıktı ve ona çok para gidiyor
    ben bazen para istediğimde babam senin bursun yok mu diyor oysa abime memleketten okuduğu şehre dönerken para vermeyi unuttuk diye arkasından koşuyor ve nasıl unuturuz diye dövünüyorlar

bi tane kuzenim var babası olmadığı için babam onun kirasını ödüyor(abimle aynı şehirde okuyor ve aynı evde kalıyorlar) ama o kuzen üniye başaldığından beri sigara içip babamın parasını çar-çur ediyor buna rağmen babam hiç itiraz etmeden para göndermeye devam ediyor

şimdi ben eve çıkmak istiyorum ve 1 yıldır ikna etmeye çalışıyorum babam önce tamam dedi sonra vazgeçti, sonra yine tamam dedi bu sefer para yok dedi, tamam anlarım gerçekten para yoksa ama aynı anda bir diğer abime araba alınıyor. ben eve çıksam en fazla 2-3bin lira tutar oysa 20bin liralık araba alınıyor, ve eve çıkacağımız arkadaşıma artık mahçup oluyorum oyun oynar gibi bi çıkıyoruz bi çıkmıyoruz.

bir de yine üni okuyan küçük abim bi üni kulübünde görevli ve belçikaya gittiler kulüp olarak, benimde 2 senedir görev aldığım bi üni kulübüm var ve çok emek verdim. şimdi tatil için memleketteyim ve kulübümün istanbulda bi etkinliği var ama gitmeme izin vermiyor babam. anlamıyorum abim kalkıp belçikaya gidebiliyor ama bana izin verilmiyor

buna benzer başka şeylerde oldu ama çok uzun olacak anlatmayayım.

bütün bunların sonucunda ailede herkesin isteklerine para var bi bana yok, herkes ciddiye alınıyor bi ben alınmıyorum. ve ben babamı hepsinden çok düşünüyorum sırf ona yük olmayayım diye hayatımı etkileyecek kararları bile ona göre alıyorum ve bu duruma aylardır çok üzülüyorum ne yapacağımı bilemiyorum, çok uzun oldu özür dilerim bilmiyorumkismile :sinifsinif:

2. 15 Ağustos 2010
  3. peitho

peitho Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    78
    ailenize kardeşler arasında bu tarz bir ayrımcılık yapıldığını düşündüğünüzü açıkca hiç belirttiniz mi? en azından belki o zaman bu konuda bir kez daha düşünebilirler. düşüncelerinizi dillendirseniz ailenize bi faydası olur mu?

4. 15 Ağustos 2010
  5. electra_

electra_ Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    280
    Ödül Puanları:
    153
    canım derslerin çok yoğun değilse part time bir iş bulmanı önerebilirim. erkek çocuk delisi bir baba izlenimi aldım ben. küçüklükte de böylemiydi acaba. onlara alınır size alınmaz mıydı. bilmiyorum belkide babanız koruma içgüdüsüylede yapıyor olabilir.

6. 15 Ağustos 2010
  7. ofelia

ofelia Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    88
    anneme bi kaç kere dile getirdim işte abim gidiyor da ben neden gidemiyorum gibisinden, babam da hiç ayırmaz aslında yani mesela abim erasmusa gitti şimdi ben de istiyorum ve bana da izin verdi ve her zaman babamın bana olan sevgisini hissetmişimdir hiç ayırmaz hayatımda ki en değerli insandır babam ama işte son zamanlarda böyle oldu. para konusunda ben para istedikçe korkuyor sürekli gezip tozduğumu sanıyor güveniyor fakat anlam veremiyor parayı nereye harcadığımı. bi kaç kere sigara içip içmediğimi sordu imalı bi şekilde. yani bu tarz şeylerden korkuyor olabilir. ben çok fazla kendimi ifade edemiyorum ve böyle düşündüğümü söylersem üzülürler diye korkuyorum. iş meselesini de zaten ayarladım dönünce işim neredeyse hazır oda çok fazla ihtiyacım olduğundan değil eve çıkınca da o evi kendim geçindirecektim :çok üzgünüm:

8. 15 Ağustos 2010
  9. peitho

peitho Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    78
    sizinde belirttiğiniz gibi maruz kaldığınız durumun sebebini biliyorsanız (istediğiniz paranın sürekli gezme tozma vs amaçlı kullanıldığının düşünülmesi), bence açık açık konuşun ve bu düşüncenin yersiz olduğunu söyleyin. babanızın size güvendiğini belirtmişsiniz. zaten böyleyse sorununuz karşılıklı konuşmayla çözülecektir. söylersem üzülürler diye düşünmeyin, aksine bişeyleri sanmak yerine net bir şekilde ortaya konulmasından memnun bile olabilirler. babanızın erasmusa evet derken dahil olduğunuz kulübün etkinliğine gitmenize hayır demesinin sebebi ne bu konuda bi fikir yürütemiyorum.

10. 15 Ağustos 2010
  11. meleklerkorusu

meleklerkorusu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    boğaziçi gibi bir üniversiteden,şu anda okuduğunuz üniversitenin ücretsiz yurt ve burs imkanları sebebiyle vazgeçmişsiniz.şimdi de ücretsiz yurttan vazgeçip kira ödemek zorunda kalacağınız bir seçim yapmak istiyorsunuz.bu bana pek mantıklı gelmedi.boğaziçi üniversitesini boşu boşuna tercih etmemişsiniz derim.seçimlerinizi yaparken istekleriniz konusunda iyice düşünüp öyle karar vermenizi tavsiye ederim.böylece mantıklı davranmak adına boşuna fedakarlık yapmamış olursunuz.

Son düzenleme: 15 Ağustos 2010
  12. 15 Ağustos 2010
  13. ofelia

ofelia Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    88
    çok teşekkür ederim yorumunuz için, haklısınız en doğrusu oturup konuşmak, fikir yürütemiyorum dediğiniz mesele ile ilgili de ben de emin değilim neden böyle bi şey yaptı. bu aralar işle ilgili sıkıntıları var ve muhtemelen ters bir anına denk geldi o da düşünmeden hayır deyiverdi. bir de ben her fırsatta istanbulu çok sevdiğimi dile getiririm bu nedenle tatillerde bile orda olmak isteyişim onları endişelendiriyor sanki orayı onları tercih ediyorum gibi düşünüyorlar, tekrar teşekkür ederim vereliniortak

14. 15 Ağustos 2010
  15. ofelia

ofelia Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    88
    yorumunuz için çok teşekkür ederim, haklısınız çok fazla insan madem yurdun ücretsiz ne diye eve çıkıyorsun diye sorularlar, 2 senedir yurtta kalıyorum ve artık zorlanmaya başladım, sürekli küçücük bir odada yaşamak insanı bi süre sonra mutsuz etmeye başlıyor ve ben bir evin sorumluluğu alarak tecrübe kazanmak istiyorum. seçtiğim üniversite konusunda çok şükür şu an hiç pişman değilim ama yine haklısınız tercihleri yaparken fedakarlık yapacağım diye uğraşmasaydım belki şu an farklı bi yerde olurdum. tekrar teşekkür ederim vereliniortak

16. 15 Ağustos 2010
  17. peitho

peitho Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    78
    rica ederim ofelia, umarım herşey gönlünüzce olur ve eve çıkma konusunu halledebilirsiniz. zaten çalışacakmışsınız. devamlılığı olan bir iş tercih etmişseniz düzenli olarak geliriniz olacağından sorun olmaz heralde. birşeyi merak ettim bi sakıncası yoksa, yurttan ücretsiz olarak yararlanabildiğiniz halde kira ödeyerek neden bi eve çıkmak istiyorsunuz? birde çalışma isteğinize ailenizin tavrı ne oldu? kimi aileler derslerin aksayabileceğini düşünüyor bu durumda kendilerince haklı olarak bu yüzden soruyorum sizde durum nasıl diye yerimseniben

18. 15 Ağustos 2010
  19. peitho

peitho Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    78
    aynı zamanda yazıyormuşuz ki sorduğum sorunun cevabını yazdığınızı görememişim...yaşam alanının kücücük bi odadan ibaret olması ve bunun can sıkıcılığı hakkında size hak veriyorum...