akdeniz anemisi hamileler var mı?

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve ugurnuriye tarafından 13 Ocak 2009 başlatılmıştır.

13 Ocak 2009
    Konu Sahibi : ugurnuriye
  1. ugurnuriye

ugurnuriye Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    113
    ben akdeniz anemisi yani demir eksikliği anemisi hastasıyım. normalde kan değerlerim düşük. 22 haftalık hamileyim. ilaç kullanıyorum ama doktorum bu tür anemide ilacın faydası olmaz dedi.:sm_confused: ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. sizin doktorlar ne öneriyor?:sm_confused:

2. 13 Ocak 2009
  3. ugurnuriye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    113
    aslında taşıyıcıyım. babam da anemi hastası. kan değerlerimde hemoglobin en son 9du. Bebeğime zararı olmaz inşallah.

elma_sekerim01 bunu beğendi.
  4. 14 Ocak 2009
  5. kleshtina

kleshtina Bir kedim bile yook... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    umarım olmaz canım.. Sanırım bu konu hakkın da arkadaşların pek bi bilgisi yok .olsa muhakkak cvp verirlerdi..sen yine ara sıra göz at belli olmazs.

6. 14 Ocak 2009
  7. simenay

simenay Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    Merhaba ugurnuriye. Bende taşıyıcıyım, evleneli 6 ay oldu, nişanlı iken başladım bu konu hakkında arastırma yapmaya, gittigim butun doktorlar hicbişey olmaz dedi, benimde hemoglobin degerim 10, en son 2 hafta önce baktırdım, sürekli takip ediyorum, bizde bebek düsünüyoruz simdi, en son gittigimde kan sonuclarıma bakan doktora yine sordum, hamile kalırsan demir ilaclarına devam edersin, bisey olmaz dedi, bi sekilde birilerine güvenmemiz lazım artık, cok fazla kurcaladıkca insanın kafası karısıyo, sende demir ilaclarına devam et bence ama bunun yanı sıra dogal yollardan da demir takviyesi al, ben pekmez içiyorum sürekli, kuru incir, kayısı, üzüm yiyorum, dut kurusu ve cevizde yiyorum, b12 vitamini eksikliğide var bende onlarada baktır ihmal etme.

8. 14 Ocak 2009
  9. Gelincik

Gelincik 1 çiçek 1 de böceğim Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    148
    mrb bende akdenız anemısı taşıyıcısıyım 18 haftalık hamileyım.demir ilacımı kullanıyorum.bebeğime geçmemesi için dua edıyorum.bunun için yapabileceklerı bişey yokmuş geçmeme olasılığıda varmış inş.geçmez

10. 14 Ocak 2009
  11. ugurnuriye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    113
    benim eşimde bir kan sorunu yok o normal. ben de taşıyıcıyım. bebek de en fazla taşıyıcı olur heralde. elimden geleni yapıyorum bebeğimin iyi olması için. Allah hepimizin bebeklerine sağlık versin inşallah.teşekkür ederim yardımlarınız için.

12. 14 Ocak 2009
  13. isranz

isranz eylül Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    merhab ugurnurıye bende sıızn gıbı akdenız anemısı mınorum bu hastalıkta cocugunuzun tehlıkede olması ancak babnında tasıyıcı olmasıyla gerceklesıyorkı bu evlenmeden önce yapılan testlele anlaşılıyor ebebeynlerden bırının tasıyıcı olması hastalık anlamında bebegı ve sızı etkılemes sadece bebgınde sızın gıbı tasıyıcı olma rıskı var.dr da dedıgı gıbı kan sevıyemız hep bıraz duşuk olucak o kadar.

14. 14 Ocak 2009
  15. fikirdelisi

fikirdelisi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    374
    Ödül Puanları:
    153
    kızlar bu hastalıkta demir ilacı alsanızda kanınız yukselmio mu? yani bende de demir eksikligi var ama ilacı alınca hemoglobinim 13 14 lere kadar cıkıo

16. 14 Ocak 2009
  17. isranz

isranz eylül Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86

malesef bızdekı sorun vuctta demır eksıklıgı degıl lkan hucrelerınde buluna hemoglobın yapısında bulunan genlerden bır zıncırın hatalı kotlanması nedenıyle oluşuyor .

18. 14 Ocak 2009
  19. ugurnuriye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    113
    hamile kalmadan doktora gittim hemoglobin çok düşük olduğu için bu değerler normale ulaşmadan hamile kalma dedi ama ben kaldım. sonra kadın doğum doktoruna gittim bana demir ilacının pek faydası olmayacağını ve doğuma yakın bana hemoglobinle ilgili bir serum takılması gerektiğini söyledi.
    başka bir kadın doğumcu da yine demir ilacının çok faydası olmayacağını hergün ilaç içmeme gerek olmadığını haftada 2-3 kez içmemin yeterli olacağını söyledi.değerlerin 8den az olursa serum takılır dedi.ama ben yine de hergün demir ilacımı içiyorum. İnşallah bebeğim de ben de sağlıklı bir şekilde görürüz birbirimizi.