akdeniz anemisi minör ve hamilelik

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve Vendetta tarafından 25 Aralık 2009 başlatılmıştır.

25 Aralık 2009
    Konu Sahibi : Vendetta
  1. Vendetta

Vendetta ............... Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    bugün dr.a gittim 5 haftalık hamileyim kan tahlili falan yapıldı kan değerim 9.4 çıktı çok düşük çünkü akdeniz anemisi taşıyıcısıyım bundan 6 ay önce de bi düşüğüm olmuştu, şimdi de çok korkuyorum aranızda böyle bi hastalığın taşıyıcısı olup hamile olan var mı nasıl bi gebelik süreci geçirdiniz lütfen bu durumda olanlar bişeyler yazsın kendimi çok kötü hissediyorum..

2. 25 Aralık 2009
  3. Dexterella

Dexterella Minik Böceğim... Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    146
    Geçmiş olsun canım, benim bi bilgim yok bu konuda.Doktorun sana gerekli bilgiyi vermedi mi ? Yani tehlikeleri varmı veya neler yapman gerektiğini anlatmadı mı ? ınşallah bebeğini sağlıklı bi şekilde kucağına alırsın.Tekrar geçmiş olsun. :1hug:

4. 25 Aralık 2009
  5. Vendetta

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    ya canım imkanları çok kısıtlı, ilden epeyce uzak bi ilçedeyiz aynı zamanda ilde bile sadece bi tane kadın doğumcu var ildeki ve civar ilcelerde ki bütün hastalar ona geliyo dolyısıyla çok yoğun oluyo ben de ona ancak 8.haftamda gidebilcem, burdaki pratisyen de bugün pek yardımcı olamadı bana kafam çok karıştı..

6. 25 Aralık 2009
  7. Dexterella

Dexterella Minik Böceğim... Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    146
    İnternette biraz araştırdım da , eğer eşinde de yoksa bu hastalık gebelikte çok büyük bi zararı olmuyomuş.Yalnız doğacak bebekte %25 aynı hastalıktan olma olasılığı oluyomuş.Hamilelikte aşırı yorgunluk ve halsizlik oluyomuş.Bol bol dinlenirsin sende.Bir an önce de doktorunla görüş.Hatta telefonu varsa arayıp bilgi alabilirsin.:1hug:

8. 26 Aralık 2009
  9. Vendetta

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    evet canım çok şükür ki eşimde yok ve dediğin gibi acaip halsizim bi de çok çabuk yoruluyorum.. kanım düşük çıkması korkuttu beni ama ben de dr. bi kaç arkadaşımla konuştum onlar da kanımın düşük olduğunu ama akdeniz anemisi minör için kan değerlerimin normal değerler olduğunu söylediler..biraz olsun rahatladım yani... :dance:

10. 7 Ocak 2010
  11. pocahontas

pocahontas Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    canım bende senin gibi taşıyıcıyım eşimde yok çok şükür.bende doktorla görüştüm hiç bi sorun olmaz dedi.sadece biz biraz halsiz olabilirmişiz.sana tavsiyem pekmez iç kanın yükselir.allahın izniyle hiçbişey olmaz korkma sen yemene bak

12. 7 Ocak 2010
  13. deniz8383

deniz8383 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    slm cnm
    Allah analı babalı büyütsün.bende taşıyıcıyım.kuru üzüm ye ve pekmez iç.biz çok üşür ve çok halsiz oluruz genelde.kanın bu arada iiyi bence.telaş yapma.bende 3 aylık hamileyim.sağlıcakla kucağımıza almayı nasip etsin inş.

14. 7 Ocak 2010
  15. nesssli

nesssli egem benimle :) Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    arkadaşlar bende akdeniz anemisi taşıyıcısıyım pekmez falan yiyipte kanınızı çoğaltmayın pekmezde zaten demir yüksek zaten bizde demir yüksek kırmızı kan hücrelerimiz az druma kuru üzüm yiyorum dedim neden dedim akdeniz anemisiyim diye dedim oda dediki zaten sende demir fazla yükleme yapma kendine :)

16. 7 Ocak 2010
  17. nesssli

nesssli egem benimle :) Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    dedi :)
    ben şuanda 5,5 aylık oldum çok şükür 2.ci çocuğum bi problem çıkmadı Allaha şükür gebelik normal gidiyo bebeğim normal olması gereken durumunda haftasına göre opuyorumnanaktan

18. 7 Ocak 2010
  19. TARHAN

TARHAN Kaan Egemen'im hoşgeldi:) Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    banada evlenirken taşıyıcı olduğum söylenmişti. eşim de hastalık olmadığı için sadece ömür boyu kan değerlerin biraz daha düşük olur denmişti. ayrıca şu konuda uyardılar beni: kan değerlerinin düşüklüğü bu hastalıktan ileri geliyor. gerçek demir eksikliği kansızlığı teşhisi için demir ve demir bağlama tahlillerini yaptırmadan doktorların verdiği demir ilaçlarını içme boşuna demir yüklemesi yaparsın vücuduna demişlerdi. yani bizim tahlil sonuçlarımızı gören doktor demiri dayıyor ama asıl sebep demir eksikliği değil.
    hamileliğe gelince 6,5 aylık hamileyim 6, ayda demire başlattı doktorum her hamile gibi. taşıyıcılığın hamileliğime hiç bir etkisi yok. sadece bizler nasıl taşıyıcıysak bunu çocuklarımıza aktarabiliriz ve ilerde çocuklarımıza da taşıyıcı olup olmadıklarına dair test yaptırırsak ilerde onların çocuklarının talasemi hastası olarak doğmalarını önleyebiliriz.