Akıllı bir annenin kızına öğütleri

Konusu 'Düğün' forumundadır ve aleyna26 tarafından 13 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  13 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : aleyna26
 1. aleyna26

  aleyna26 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Haziran 2009
  Mesajlar:
  108
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Emâme, Avf b. Muhallem Şeybanî’nin eşidir. O, zamanının hatip kadınlarından sayılıyordu. Onun Emayas isminde bir kızı vardı. Kabilesinin reisi, kızına talip olup onunla evlendiği zaman, kızını kocasının evine uğurladığı sırada, kızını karşısına alıp şu nasihatlerde bulundu:

  Kızım, eğer bir kız evlenip eş sahibi olmaktan müstağni olsaydı, ondan önce baba ve annesi bundan müstağni olurlardı; böyle olsaydı o zaman o, dünyaya gelemezdi. Erkekler kadınlar için, kadınlar erkekler için yaratılmışlardır. Eş olma yasası tüm doğaya hâkimdir. Yaratılış yasasına ters düşmek, insanın kendi doğasıyla savaşması demektir. İşte sen de bu yasanın gereği evlenmiş ve şimdi eşinin evine gidiyorsun.

  Kızım, büyüdüğün ev bırakıp tanımadığın bir yere gidiyorsun ve yeni bir hayat arkadaşınla yaşamak zorundasın. Şimdi eğer mutluluğunu istiyorsan, bir anne olarak edeceğim nasihatleri dinlersen yeni evinde de önceki gibi aziz ve saygın olursun.

  Kızım, eşin için en iyi yardımcı ol ki, o da senin en yakın arkadaşın olsun. Bu nasihatlerim senin için en güzel çeyizdir; bitmek, tükenmek bilmeyen ve kendinin, eşinin ve çocuklarının mutluluğunu temin edecek bir çeyiz!

  1-Hayatında kanaatkâr olmayı yeğle ve eşini bıktıracak, hayatı her ikinize de zehir edecek ve yerine getirilmesinden aciz olduğu istek ve heveslerden kaçın!

  2-Aranızda tam bir anlaşma ve tevafuk olursa, hayatınız tatlı ve anlamlı olur. O halde mümkün mertebe her şeyde ve her yerde beraber ve anlaşarak hareket etmeye gayret edin! Bir itilâf ve anlaşmazlık meydana geldiğinde de, sen fedakârlık göster ve eşinin sözünü dinle!

  3-Göz, görmek ve burun, koklamak için yaratılmıştır. İnsan güzel manzaralardan ve güzel kokulardan zevk alır. Dolayısıyla sana nasihatim şudur: Kendinin ve evinin güzel ve düzenli olmasına özen göster ki, eşin sende veya evinde kötü bir manzaraya ve kötü bir kokuya şahit olmasın! Kızım, olur ki kendini süsleyecek malzemeler elinde olmaz, ama ALLAH’ın verdiği temiz su nimeti daima elinin altındadır. Kendinde veya evinde eşini rahatsız edecek bir kirin, pisliğin ve kötü kokunun oluşmasına izin verme!

  4-Kendinin, eşinin ve çocuklarının yemek ve istirahat saatlerini düzene sok! Yemekleri zamanında hazırla ki, açlık onları huzursuz etmesin! Unutma ki en ufak bir dikkatsizlik evinizden huzurun kaçmasına sebep olabilir. Eşin evde huzur ve rahatını bulmazsa, evden kaçak düşer, ikinizinde huzuru bozulur.

  5-Evi iyi idare et; malınızı ve ev eşyalarınızı iyi bir şekilde kullanmaya ve muhafaza etmeye özen göster!

  6-Evinizde ve yakınlarınızda bulunan diğer bireylerin hakkını gözet! Akıllı ve tedbirli bir kadın yakınlarını da kendi yerine kor, onların hakkını gözetir ve kimseye zulüm ve haksızlık yapılmasına izin vermez.

  7- Ailenin ve eşinin sırlarını korumaya son derece özen göster! Zira gizli sırları açmak bir türlü hıyanettir. Böyle bir hıyanetten kaçınman, senin de haysiyetini korur.

  8-Eşinle iyi geçin ve onun dertlerini, sıkıntılarını paylaşmaya çalış! Eşini sıkıntılı gördüğünde ona teselli kaynağı ol ve asla sevinçli gözükme! Onu sevinçli gördüğünde de sevincine ortak ol ve üzüntün varsa saklamaya çalış aksi takdirde soğukluk ve mutsuzluk baş gösterir.

  Ardından şöyle ekledi: Kızım, eğer hayatında mutlu olmayı istiyorsan, daima eşin hoşnutluğunu kendi hoşnutluğuna tercih et! İşte sana nasihatlerim bunlardan ibarettir. Artık gidebilirsin. ALLAH yardımcın ve koruyucun olsun.

  O ana kadar başı aşağı bir hâlde dikkatle annesini dinleyen Emayas, mahcup bir şekilde annesine dönerek şöyle dedi: ‘Anneciğim, dediklerinin hepsini dinledim ve canı gönülden kabul ettim. Emin ol ki, kocama karşı tam senin arzuladığın şekilde bir eş olmaya gayret göstereceğim.’
   
 2. 14 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : aleyna26
 3. Rapunzel4

  Rapunzel4 bal küpüymüşüm :) Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2009
  Mesajlar:
  4.957
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  çok güzel cümleler gerçekten bunları hayatımızdada uygulamamız dileğiyle inşallah böyle hatunlardan oluruz:)
   
 4. 14 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : aleyna26
 5. qadife

  qadife Rabbim Sana Emanetiz... Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2008
  Mesajlar:
  6.986
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  cok güzel ve cok dogru sözler söylemiş dikkate alıp uygulamalıyız kesinlikle :lepi:
  tşklerr paylasımın için cnm a.s.
   
 6. 14 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : aleyna26
 7. graceful

  graceful Popüler Üye Üye

  Katılım:
  23 Nisan 2009
  Mesajlar:
  4.069
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  çok güzel öğütler.. gerçekten bir yuva kurmak en önce fedakarlık gerektiri.. dik başlı olmamak lazım.. her nekadar zaman zaman bende hırçınlaşıp onu kırsamda saygı asla aşılmaması lazım...Annem hep derki erkeklerde birer çocuk gibidir.. ilgi bekler peşinden evin içinden koşarsın onlarında der..hemen huysuzlaşırlar hemen unutuverirler kadında biter herşey der... bunu okuyunca o geldi aklıma..
   
 8. 14 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : aleyna26
 9. esyn

  esyn Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  23 Mart 2007
  Mesajlar:
  2.868
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  148
  Ailenin ve eşinin sırlarını korumaya son derece özen göster! Zira gizli sırları açmak bir türlü hıyanettir. Böyle bir hıyanetten kaçınman, senin de haysiyetini korur.


  Evlilik de bu da önemli bir husustur.........
   
 10. 14 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : aleyna26
 11. TheShe

  TheShe Guest

  Erkek tarafına ne nasihatlerde bulunuldu acaba :umursamaz:
   
 12. 14 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : aleyna26
 13. esyn

  esyn Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  23 Mart 2007
  Mesajlar:
  2.868
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  148
  Yuvayı yapan dişi kuştur kadın tarafı nasihatları yerine getirirse erkek tarafına gerek kalmaz.....:nazar:
   
 14. 15 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : aleyna26
 15. Rapunzel4

  Rapunzel4 bal küpüymüşüm :) Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2009
  Mesajlar:
  4.957
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  katılıyorum bayana bağlı bencede kadına daha fazla sorumluluk düşüyor erkeğinin dilinden anlamasını bilcek nabza göre şerbet olayı yani..
   
 16. 15 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : aleyna26
 17. stelina

  stelina Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.014
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  ben yazılanlara katılmıyorum.ne yaparsan yap karşındaki adam gibi adam değilse yaranamazsın.
   
 18. 15 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : aleyna26
 19. decemBer

  decemBer Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  4.490
  Beğenildi:
  128
  Ödül Puanları:
  153
  böle hanıma öle eş lazım. şimdikilerden bunları hakedecek kaç erkek var.