Akraba evliliğinin risklerini biliyor musunuz?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve zhr79 tarafından 4 Eylül 2009 başlatılmıştır.

4 Eylül 2009
    Konu Sahibi : zhr79
  1. zhr79

zhr79 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    Akraba evliliğinin risklerini biliyor musunuz?
    Son yıllarda yapılmaya başlanan calışmalar, ülkemizdeki kan yakını evlilik oranını %21-40 arasında belirlemiştir.
    Almanya'da ise bu oran sadece %0,1- 0,3 arasındadır.

Her insanda 23 çift kromozom vardır. Her bir çift kromozomun bir tanesi anneden, diğeri babadan gelmektedir. Kromozomlar, kalıtımımızla ilgili olan DNA'yı içerir. DNA'nın fonksiyonel ürün kodlayan bölümler ise Gen denir.

Herbir kromozomda binlerce gen vardır. Her gen, kromozom üzerinde özel bir yere sahiptir. Genler bir kuşaktan diğerine aktarılan kalıtsal birimlerdir.

Bazı hastalıkların ortaya çıkmasında sadece anneden veya babadan bozuk gen aktarılması yeterliyken, bazı hastalıklarda hem anneden hem de babadan bozuk olan genin alınması sonucu hastalık ortaya çıkar. Böyle bir durumda anne ve baba Sağlıklı olabilirler, ancak bozuk gen taşımaktadırlar; yani tıp dilinde Heterozigot olarak adlandırdığımız durum söz konusudur. Hastalığın ortaya çıktığı çocuk ise Homozigot'tur yani her iki bozuk genide aldığı için hasta olmuştur. İşte bu kalıtıma Otozomal Resesif Kalıtım denmektedir. Otozomal resesif kalıtımda, aynı bozuk geni taşıyan anne ve babanın hasta çocuk sahibi olma ihtimali %25'tir.

Akraba evliliklerinde, hem annenin hem babanın aynı bozuk geni taşıma ihtimali, akraba evliliği yapmayan diğer kişilere oranla daha yüksek olduğu için, çocuğun da hasta doğma ihtimali, normal populasyona göre artmıştır. Bununla beraber, düşük ve ölü doğum ihtimali de artmıştır.

Son yıllarda yapılmaya başlanan calışmalar, ülkemizdeki kan yakını evlilik oranını %21-40 arasında belirlemiştir.

Almanya'da ise bu oran sadece %0,1- 0,3 arasındadır.

Akraba evliliği yapmış anne adaylarına tavsiyem, gebelikleri sırasında genetik danışma almaları olacaktır.

Dr.Seval Yağmur Türkmen

2. 4 Eylül 2009
  3. EU2

EU2 Guest

boş ver canım ya kim nası anlamak isterse oyle anlasın
    biz kendi yetiştigimiz aile ve sulalede bole bişiler gormedigimiz için en basiti etik olmayanı yaşamadımız için bize ters geliyor ...
    yaşayanlar tabiki bunu savunacaklardır ...

4. 4 Eylül 2009
  5. zhr79

zhr79 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    yasayan yasasın artık birseyler anlatmaya calısmak bile cok zor... sadece saglık acısındanda zararlı oldugunu yazmak istedim

6. 4 Eylül 2009
  7. Asmin

Asmin Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    193
    Ödül Puanları:
    153
    herkes yanlis bulabilir ama bazi ailelerde sulaleye farkli bir kan karismasin soyumuz kendi souyumuzdan devam etsin gelenegi gorenegi mantigi adi artik her ne ise vardir,
    akraba evliliklerinin hepsinden sakat cocuk dogcak diye birsey yok. bizim ailede cogu kisi akraba evliligi yapmis hicbirinin bir sorunu yok gorunurde tabiki.
    ne acidir ki yabanci biri ile evlenen halamin kizinin kizi cok buyuk rahatsizliklarla dogdu.
    bunlar gnetik sans tamamen.
    ha akraba evliliklerini tamamen dogru buldugumdan degil. ama boyle bir kulturun icinden geliyorum ve kanimiza yabanci kan karismasin mantigini da cok iyi biliyorum.

8. 4 Eylül 2009
  9. EU2

EU2 Guest

valahi ben uzaktan yakından zerre empati yapamam bu duruma cunku oyle bir ortama hiç girmedim girmekte gercekten istemem biz oyle gormedik gerci cevremizdede olmadı dıdının dısı nın dısında belki gormusumdur ordada yadırgamısımdır ...

10. 4 Eylül 2009
  11. zhr79

zhr79 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    bazı seylerde empati kuramıyor insan ne yazıkki yasayan istedigi gibi yasasın beni ilgilendirmez ama memlekette adammı yok kızmı yok aynı evde yasadıgım benim kanım canım olan biriylede yabancı kan aileye karısmasın diyede evlenmem

12. 4 Eylül 2009
  13. Asmin

Beğenildi:
    193
    Ödül Puanları:
    153
    iste olay zaten bunu hic gormemis olmanizdan kaynaklaniyor.
    yani bak cok savundugumdan degil cok dogru buldugumdan degil
    bizim ailenin gelenegi bu onu anlatmaya calisiyorum
    asil kanimiz dagilmasin soyumuz karismasin mantigi..
    cooook eskiden beri gelen birsey bu.
    yabanciya kiz verilmez... verilirse bir baba icin cok buyuk utanc.
    ha artik daha ilimlilar o ayri mesele..
    yani hic ailesinde yoktur halasnin ogluna asik olmustur bu abes evet ama ailesinde surekli bunlari goren birisinin akraba evliligi yapmasi kadar normal bisey yok bence.

14. 4 Eylül 2009
  15. ikrar

ikrar Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    106
    elınıze saglık:1closedeyes:

16. 4 Eylül 2009
  17. Asmin

Beğenildi:
    193
    Ödül Puanları:
    153
    oyleyse senin icin buyuk kazanc sana tamamen zit bakis acilarini forum sayeisnde gorebiliyorsun.
    Babamin lafi da su: sulale de adam mi kalmadi yabanciya vereyim kizimi??
    bilmem anlatabildim mi..

18. 4 Eylül 2009
  19. zhr79

zhr79 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    genelde dogu kulturunde var olan dusunculer benim gordugum kadarıyla....
    adam ölür gider kardesi yengesini alır...
    bir taraftan kız alınırsa diger tarafda kız vermek zorundadır...

işte bu tarz olayların savunulabilcek tarafı yok insanların kendilerini egitmesi gerekiyor