Akraba Ve Üçüncü Kişilerin Evliliğe Müdahalesi

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve 1BukeT tarafından 15 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  15 Nisan 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106
  Türk aile hayatının bir numaralı sorunu, üçüncü şahısların evliliğe müdahalesidir. Aslında sorun müdahale değil, evli çiftin beceri eksikliğidir. Çiftler istese aile içi konulara kimseyi karıştırmayabilirler. Ancak yeterince bağımsızlaşamamış çiftler bu konuda epeyce zorlanır. Eğitim sistemimiz ve yetişme tarzımız bağımsız olmanın önündeki en büyük engellerdir. Sözün özü, birey olmayı engelleyen sistemlerin olduğu böyle bir ülkede, bu tür sorunların yaşanması gayet doğaldır. Yönetilmeye ve yönlendirilmeye alışmış çiftlerimiz, aile olmanın yarattığı sorumlulukların altında ezilmektedir.

  Evlilik öncesi danışmanlığın en önemli ve geniş konusu olan üçüncü kişilerin müdahalesi, evlilikleri cehenneme çevirebilmektedir. Merkezimizde verilecek eğitim ve terapi çalışmalarının amacı, sınırlarını koruyan aile ortamının sağlanmasıdır. Evlilik dışı müdahaleler görünürde tamamen iyi niyetli olabilir. Ancak verdiği zararlardan dolayı evlilikler çatırdamaktadır. Bu noktada hem kız, hem erkek tarafının sağduyulu olmaları ve evliliğin sorumluluğunu çocuklarına bırakmaları gerekir.

  Evlenen gençler, anne babaya saygı ile kendilerini yaşayabilmek arasında sıkışarak, bunalabilmektedir. Gençler, aile büyüklerinin itaat ve saygı konusunda bitmek bilmez isteklerini doyurmakta zorlanırlar. Bazı aile büyükleri, saygı konusunu, gençlerin üstünde psikolojik baskı aracı olarak kullanabilmektedir. Din ve milli değerler bile böyle bir konu için araç olarak kullanılabilmektedir.

  Müdahale çeşitleri (saymakla bitmez ama birkaçını sayalım)

  -aile bütçesine
  -evin eşyasına
  -çiftlerin giyecekleri kıyafetlere
  -çocukların eğitimine
  -yenecek yemeklere
  -gidilecek tatile
  -oturulacak semte ve eve
  ve daha bir sürü şeye müdahale...

  Tüm bunlar evli çiftlerin huzurunu kaçırmaktadır. Tabii, müdahaleciler de bu durumdan kazançlı çıkmamaktadır. Çiftler bir süre sonra 3. şahıslarla aralarına duygusal mesafe koyup kendilerini bu kişilerden soyutlayabilmektedir.
   
 2. 3 Haziran 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 3. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106
  güncelleme......
   
 4. 20 Haziran 2016
  Konu Sahibi : 1BukeT
 5. Kader1991

  Kader1991 Ali&Kader Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2016
  Mesajlar:
  101
  Beğenildi:
  48
  Ödül Puanları:
  13
  Evet kaynanamim.eltisi evliligimdeki tek ornektir buna ilk ve sondu ayarlariyla oynadım simdi sadece komşuyuz. :KK66: