Aküpresür nedir?

Konusu 'Akupunktur..' forumundadır ve dids tarafından 24 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  24 Kasım 2008
  Konu Sahibi : dids
 1. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Aküpresür tedavisi akupunktura benzemektedir. Özellikle meridyenler yöntemi ve vücudu noktalara ayırma sistemi benzer şekilde uygulanmakta. Aküpresürün akupunkturdan en büyük farkı iğne yerine el ya da ayaklar yardımıyla hastanın belirlenen bölgelerine basınç uygulanıyor olması. Bu şekilde kaslar gevşetiliyor, kan dolaşımı hızlandırılıyor ve vücut kuvvet kazanıyor.

  Aküpresür yönteminin akupunkturdan daha eski bir tarihi bulunmaktadır. Bu yöntem ilk olarak Çinliler tarafından uygulanmaya başlamış. Daha önceden tespit edilen bölgelere hafif basınç uygulamanın, o bölgede bulunan ağrıları azalttığı ve vücudun diğer bölümlerini de olumlu şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Çinliler aküpresür yerine bir süre sonra geliştirdikleri akupunkturu kullanmaya başlamışlar

  Aküpresürün tedavi edici etkisinden çok ağrıları giderici bir analjezik gibi görülmesi gerekmektedir. Aküpresürün amacı kan dolaşımını hızlandırmak, kişinin ağrılarını en alt düzeylere indirmek ve kişiyi rahatlatmaktır.

  Aküpresür yapabilmek için ağrının geldiği yer belirlenmeli bu alana hafif bir basınç uygulanmalıdır. Aküpresürün en ince noktası da ağrının geldiği alanı iyi tespit etmek ve basıncı gerekli ölçüde yapabilmektir. Uygulama sırasında kişi asla acı duymamalıdır aksi taktirde işlem yanlış yapılıyor demektir.

  Aküpresür oldukça kısa sürede öğrenilebilen bir yöntemdir. Fakat bazı kişiler üzerinde uygulama yapılması doğru değildir. Özellikle hamilelerde, madde bağımlılarında, yeni yemek yemiş olan kişilerde, kullanılmamalıdır.

  Uzman olmayan fakat aküpresür yapmak isteyen kişilerin yanında mutlaka uzman biri olmalıdır. Böylece hata yapılmasını önlenmiş olur. Aküpresür yatarken ya da otururken uygulanmalıdır.

  (alıntıdır)
   
 2. 13 Şubat 2016
  Konu Sahibi : dids
 3. kontes35tr

  kontes35tr Yeni Üye Üye

  Katılım:
  13 Şubat 2016
  Mesajlar:
  8
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Ben shiatsu masaji almistim shiatsuturkiye'den. Onlarin soyledigine gore de kendi kendinize yapabiliyormussunuz bi masaji ancak bazi yerlere erisemedigimiz icin uzmanlarin yapmasi gerekmekte gercekten