Akupresür

Konusu 'Eski Kültürlerin Ruhsal ve Bedensel Tedavi Yöntemleri' forumundadır ve radika tarafından 4 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  4 Şubat 2009
  Konu Sahibi : radika
 1. radika

  radika Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.046
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Bedende belli akupunktur noktalarının üzerine basarak, ovarak ve farklı uygulamalarla manipüle edilmesi tekniğine Akupresür adı verilir. Akupunktur ile aynı ilkeleri kişinin kendi kendine elleri ile baskı yaparak uygulayabileceği bu basit kendi kendine yardım tekniği özellikle baş ağrıları ve bulantılarda etkilidir.

  Felsefesi
  Akupunktur noktaları meridyen olarak bilinen belli enerji hatları üzerinde bulunan noktalardır. Meridyenler bedenin ana caddeleri, akupunktur noktaları ise merkezî duraklar olarak da düşünülebilir. Bedenimizde organlarımız her an yaşamsal enerji üretir (“chi&#8221:KK66:. Kan dolaşımı ve nefes (oksijen alış verişi) bedenimizin en temel enerji akımını temsil eder. Birçok nedenle bu enerjinin serbest akımı engellenirse fiziksel sıkıntılar oluşur. Akupresür ile bedenimizdeki enerji akışı dengelenir ve tüm organ, sistem ve dokularımız ahenk içinde çalışabilir.

  Tarihçesi
  Akupunktur 5000 yıl önce Asya’da gelişti. Akupresur akupunktur ile aynı sistemdir, farkı uyarı noktalarına özel iğneler ve yetişmiş kişilerce değilde kendi kendine parmak uçları ile baskı yapılmasıdır. Akupresurun akupunkturdan daha eski bir yöntem olduğu söylenmektedir. Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Her an, her yerde kendi kendine uygulanabilecek basitliktedir.

  Nasıl yapılır?
  • Öğrendiğiniz ya da hassas noktaları parmaklarınızla tesbit edin
  • Bu noktaya ufak dairesel hareketlerle giderek artan bir basınç uygulayın
  • Basıncı azaltın
  • Bu dokun – baskı yap – bırak döngüsüne 30 saniye daha devam edin

  Bütün bu döngüyü günde iki-üç defa, kendinizi daha iyi hissedinceye kadar devam edebilirsiniz.