Akupunktur

Konusu 'Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon' forumundadır ve EU3 tarafından 26 Ocak 2010 başlatılmıştır.

  26 Ocak 2010
  Konu Sahibi : EU3
 1. EU3

  EU3 Guest

  AKUPUNKTUR NEDıR?
  AKUPUNKTUR kelimesi Latince kökenli olup, ACUS: ıĞNE ve PUNKTURA: BATIRMA-DELME anlamına gelmektedir. Yani NOKTAYA ıĞNE BATIRMAanlamındadır.
  Akupunktur tedavisinde kullanılan iğnelerin içerisinde ya da üzerinde herhangi bir madde yoktur. Günümüzde yaygın olarak kullanılan iğneler paslanmaz çelikten olup çok incedirler. Kullanılan iğnelerin boyları 1,5 ile 13 cm arasında değişmektedir. Ayrıca iğnelerin farklı şekilleri de vardır. Mesela raptiye şeklinde ki olan kulak akupunktur iğneleri. Çelik iğnelerden başka altın ve gümüş iğneleri de kullanılmaktadır.
  Akupunktur iğnesi ve iğnenin ucunda moksa
  ığne cilde batırıldığında hastanın canını fazla acıtmaz, hatta hastaların çoğu iğnenin battığının farkında bile olmazlar.
  Akupunktur felsefesine göre, insan vücudunda 12 çift ve 2 tek meridyen vardır. Toplam 14 meridyen vardır. Bu meridyenlerin üzerinde 360 adet nokta bulunur. Biz akupunktur uzmanları bu noktalara iğneleri batırmaktayız. ığne sayısı bir seansta ortalama 6-8 adettir. Kullanılan iğnelerin sayısı, akupunktur uzmanın becerisini yada tedavinin başarısını göstermez. Daha çok iğne daha iyi tedavi demek değildir. Her hastanın farklı sorunları olduğu için iğne sayısı ve seçilen akupunktur noktaları farklıdır. Akupunktur iğneleri her seanstan önce sterilize edilir. Her hastanın kendine ait iğneleri olmalıdır. Kimi akupunktur iğneleri tek kullanımlıktır.
  Ancak günümüzde akupunktur sadece iğne batırmakla değil, noktaya ısı vererek (MOXıBUSTıYON), noktaya elektrik akımı vererek (ELEKTRO AKUPUNKTUR) ve noktaya lazer ışını vererek (LAZER AKUPUNKTUR) ile de uygulanmakta. THERAPIUM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi.

  AKUPUNKTUR TÜRLERı:
  Halen Dünyada kendini kanıtlamış iki tür akupunktur uygulanmakta:
  1. Vücutta dolaşan enerji meridyenleri üzerindeki akupunktur noktalarına tatbik edilen ve milattan öncesine dayanan �KLASıK VÜCUT AKUPUNKTURU�
  2. ıkinci Dünya savaşından sonra keşfedilen ve Fransız Doktor Nogier�in kurallarına göre uygulanan �KULAK AKUPUNKTURU�
  Merkezimizde her iki akupunktur türü uygulanmaktadır. Her iki akupunktur türü de kullanıldığı zaman iyi sonuçlar alınabilen ve yan etkileri bulunmayan yöntemlerdir.  AKUPUNKTURUN TEDAVı ETKıSı
  Akupunktur noktaya iğneyi batırdığımız zaman sinir ucu (Reseptör) uyarılır ve bu uyarı sinir yolla omuriliğine ve oradan da beyindeki gereken merkezlere kadar ulaşır. Bunun sonucu olarak vücudumuzda çeşitli kimyasal maddeler değişik alanlarda salgılanır ve dolaşım yoluyla salgılanan kimyasal maddeler hastalıklı olan bölgeye ulaşırlar ve etkisini gösterirler. THERAPIUM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi.

  Akupunkturun tedavi etkisi 6 grupta toplanır:
  1. Analjezik etki
  2. Sedasyon etkisi
  3. Homeostatik etkisi
  4. ımmun stimulan etkisi (Bağaşıklık sistemi güçlendiren etki)
  5. Psikolojik etkisi
  6. Motor fonksiyonlarda iyileşme etkisi.


  BOYUN FITIĞI VE AKUPUNKTURLA TEDAVıSı
  Boyun Ve Boyun Fıtığını Tanıyalım

  Amörtizor görevi yapan diskler bağ dokusundan oluşmuştur. Diskler omurlar arasında ki hareket serbestliği temin ederler. Daha da önemlisi omurlara (eğilme ve ağır kaldırma esnasında) gelen basıncı merkezden kenara doğru eşit miktarda dağıtırlar. Diskin içi jel gibi, peltemsi, yumuşak maddeden (sıvıdan) oluşan, dışı da özel lifli tabakayla çevrilmiştir. Beyine giden damarlar, ellere ve kollara hareket veren sinirler omurlar ve disklerin hemen yanından geçerler.
  Masa başı iş yapmak, bilgisayarın başında öne eğik vaziyete, kambur halde çalışmak, uzun topuklu ayakkabı giymek, aşırı stres içinde yaşamak, yanlış duruş ve oturuşlar boyun disklerin yıpranmasına neden olur.
  ılk başlarda disklerin içinde ki su miktarı azalır, sonra diskin liflerinde minik yırtılmalar başlar. Diskin içindeki jel madde minik yırtıklardan dışarı doğru fırlar ve komşu dokulara, damarlara ve sinirlere baskı yapar. THERAPIUM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi. Buna boyun fıtığı denir. Bunun sonucu hastada ki bazı şikayetler ortaya çıkar: Boyun ağrısı, omuz ağrısı, kol ağrısı, kürek kemikleri arasında ki ağrı, baş ağrısı ve baş dönmesi, kollarda uyuşma ve karıncalaşma, kollarda güçsüzlük hissi, sabah yorgunluğu, kulakta çınlama ve uğultu.
  Akupunktur boyun fıtığında ki yapısal bozuklukları tedavi eder. Akupunkturla boyun fıtığı tedavisi uzun süreli etkili olmaktadır. Merkezimizde boyun fıtığı tedavisinde kulak ve vücut akupunkturu uygulanmaktadır.


  Boyun Fıtığı Tedavisinde Akupunkturun Etki Mekanizması
  Akupunktur : 1. Ağrıyı gidererek
  2. Adaleyi gevşeterek
  3. Ödemi çözerek
  4. Psikolojik rahatlık sağlayarak boyun fıtığını tedavi eder
  1. Akupunktur vücutta ki bulunan ağrı kesicileri harekete geçirir. Akupunktur sırasında batırdığımız akupunktur iğneleri vücutta ki bulunan Endorfini harekete geçirir. Endorfin vücuda özgü çok güçlü bir ağrı kesicidir.Böylece hasta ağızdan ağrı kesici ilaç almadan ağrısından kurtulur.
  2. Akupunktur vücutta ki bulunan kas gevşeticileri harekete geçirir. Kulak kepçenin önünde bulunan Valiyum noktasını akupunktur iğneyle uyararak Gaba salgılanmakta. Gaba (Gama-amino-butirik-asit) çok güçlü kas gevşeticidir.Böylece hasta ağızdan kas gevşetici ilaç almadan boyun fıtığı etrafında ki oluşan kas spazmından kurtulur.
  3. Akupunktur vücutta ki bulunan ödem çözücü maddeleri harekete geçirir. Kulakta ki bulunan böbrek üstü bezini akupunktur iğneyle uyararak Kortizon salgılanmakta. Kortizonun ödem çözücü etkisi vardır. Kortizon fıtıklaşma olan bölgede kıkırdak doku ve çevresinde oluşan ödemi dağıtarak, bölgeyi rahatlatır, böylece o bölgede damar ve sinirlere yapılan baskı ortadan kalkar.
  4. Akupunktur vücutta ki bulunan sakinleştirici maddeleri harekete geçirir. Akupunktur kanda Serotonin ve Endorfin seviyesini artırarak tedavi sırasında kişiye huzur verir ve sedasyon sağlar.
  Akupunktur haftada 2-3 kez olmak üzere toplam 15-20 seans uygulanmakta. Seanslar 20-40 dakika arası sürer. THERAPIUM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

  BEL FITIĞI VE AKUPUNKTURLA TEDAVıSı

  BEL VE BEL FITIĞINI TANIYALIM


  Belimizde 5 omur vardır. Omurlar arasında amortizör görevi yapan diskler vardır. Diskler bağ dokusundan oluşmuştur. Diskler omurlar arasındaki hareket serbestliği temin ederler. Daha da önemlisi omurlara (eğilme ve ağır kaldırmalar esnasında) gelen basıncı merkezden kenara doğru eşit miktarda dağıtırlar. Diskin içi jel gibi, peltemsi, yumuşak maddeden (sıvıdan) oluşan, dışı da özel lifli tabakayla çevrilmiştir.
  Hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, oturarak iş yapmak, şişmanlık, spora ısınmadan başlamak, stres içinde yaşamak, yanlış duruş ve oturuşlar bel için zararlıdır. Sürekli yapılan yanlış hareketler, duruş ve oturuş bozuklukları, ağır kaldırma esnasında yanlış eğilme hareketleri diskin dışında ki özel lifli tabakanın yırtılmasına neden olur. Bunun sonucu diskin içinde ki jel gibi, peltemsi yumuşak madde omurların arasına dışarı doğru fırlar. Buna bel fıtığı denir. Liflerden dışarı taşan bu sıvı hem sıvı özelliğini kaybedip sertleşir, hem de etrafta ki bulunan damar ve sinirlere baskı yapmaya başlar. Bunun sonucu belde ve / veya bacaklarda dayanılmaz ağırılar, hareketlerde kısıtlılık, topallayarak yürümek, bacaklarda uyuşmalar, kuvvet kaybı ve bacakta incelme ortaya çıkar. Eğer fıtıklaşma arkaya doğru olursa (omur iliğe baskı sonucu) hastada idrar tutamama ve cinsel fonksiyon kaybı olabilir. Bu durumda fıtığın ameliyat edilmesi gerekmektedir. Fakat fıtıkların %80 ameliyatlık değildir. Ameliyat gerektirmeyen vakalarda çoğu zaman fizik tedavi ve ilaçlarla tedavi uygulanmaktadır. Akupunktur, bel fıtığı tedavisinde akla gelecek üçüncü bir tedavi yöntemidir. THERAPIUM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi.

  Akupunkturla bel fıtığı tedavisi üzün süreli etkili olmaktadır. Akupunktur yapısal bozukluğu tedavi eder. Merkezimizde bel fıtığı tedavisinde kulak ve vücut akupunkturu uygulanmaktadır. THERAPIUM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi


  BEL FITIĞI TEDAVıSıNDE AKUPUNKTURUN ETKı MEKANıZMASI
  Akupunktur: 1. Ağrıyı gidererek
  2. Adaleyi gevşeterek
  3. Ödemi.çözerek
  4. Psikolojik rahatlık sağlayarak bel fıtığını tedavi eder.
  1. Akupunktur vücutta ki bulunan ağrı kesicileri harekete geçirir. Akupunktur sırasında batırdığımız iğneleri vücutta ki bulunan Endorfini harekete geçirir. Endorfin vücuda özgü çok güçlü bir ağrı kesicidir. Böylece hasta ağızdan ağrı kesici ilaç almadan ağrısından kurtulur.
  2. Akupunktur vücutta ki bulunan kas gevşeticileri harekete geçirir. Kulak kepçenin önünde ki bulunan Valiyum noktasını akupunktur iğneyle uyararak Gaba salgılanmakta. Gaba (Gama-amino-butirik-asid) çok güçlü kas gevşeticidir. Böylece hasta ağızdan kas gevşetici ilaç almadan bel fıtığı etrafında ki oluşan kas spazmından kurtulur.
  3. Akupunktur vücutta ki bulunan ödem çözücü maddeleri harekete geçirir. Kulakta ki bulunan böbrek üstü bezini akupunktur iğneyle uyararak Kortizon salgılanmakta. Kortizonun ödem çözücü etkisi vardır. Kortizon fıtıklaşma bölgesinde kıkırdak doku ve çevresinde oluşan ödemi dağıtarak, bölgeyi rahatlatır ve böylece o bölgede damar ve sinirlere yapılan baskı ortadan kalkar.
  4. Akupunktur vücutta ki bulunan sakinleştirici maddeleri harekete geçirir. Akupunktur kanda Serotonin ve Endorfin seviyesini artırarak tedavi sırasında kişiye huzur verir ve sedasyon sağlar.
  Akupunktur haftada 2-3 kez olmak üzere toplam 15-20 seans uygulanmakta. Seanslar 20-40 dakika arası sürer. THERAPIUM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi.


  MıGREN VE AKUPUNKTURLA TEDAVıSı

  Migren, %90 oranında bayanlarda ortaya çıkan, bazen bulantı ve kusma ile beraber giden zonklayıcı, şiddetli, zaman zaman tek taraflı ve sıklıkla enseden göze veya göz arkasından başlayıp enseye geçebilen baş ağrısıdır. Damarsal kökenlidir. Ağrı bazen ayda 1 bazen haftada 2-3 kez şeklinde gelebilir. Migren ya Klasik (görme veya diğer prodromlarla-semtomlarla) veya Mutad (Common) (prodrom yok) olabilir.
  Mutad migren Klasik migrenle aynı karakterdedir fakat sıklıkla bir ağrının geldiğini bildiren bir ikaz devresi yoktur ve ağrı yavaş yavaş gelişir. Klasik migren genellikle görme alanında kıvılcımlar, kör noktalar veya hemianopsi (görme alanının yarısını görememe) gibi semtomlarla başlar. Görme alanında ki şikayetlerin dışımda, konuşma bozukluğu, yüzde ve ekstremitede karıncalanma veya hakiki hemiparezi gibi şikayetler de ortaya çıkabilir. THERAPIUM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi. Baş ağrısı prodromal semtomlar kaybolduğu zaman başlar. Ağrı esnasında ışıktan ve sesten aşırı rahatsız olurlar. Migren genellikle 10 yaşları sırasında ortaya çıkar (gerçi her yaşta başlayabilir) 30 ve 40�larda azalır ve adet sırasında, gebelikte veya menopoz sıralarında artabilir veya yok olabilir. Stresli zamanlar dahil migren her hangi bir zamanda başlayabilir veya hastayı uykudan uyandırabilir. ıstirahat zamanlarında, hafta sonu veya tatilde veya stresli zaman sona erdiğinde başlayabilir. Migren adetle veya açlık (öğünleri atlama), alkol alma, çikolata yeme veya yüksek yerlerde bulunma ile ilgili olabilir. Hiperlipidemi ve hipertansiyon migreni uyandırabilir. Migren bir kere başladı mı,genellikle uyku ile geçer veya sıklıkla kusmadan sonra hafifler.

  MıGRENıN AKUPUNKTURLA TEDAVıSı
  Migrenli hastanın ağrı eşik seviyesi çok düşüktür.Akupunktur ise bunu yükseltir. Ayrıca akupunktur vücut ve beyin omurilik sıvısında bir takım maddelerin veya hormonların salınımını etkileyerek migren ağrısını engeller. (Endorfin, Serotonin, Gaba, Prostaglandin, Histamin gibi).
  Akupunktur tedavisinden sonra migren nöbetleri seyrekleşir veya migren tamamiyle ortadan kalkar. Yapılan bilimsel araştırmalarına göre akupunkturla migren tedavi başarı oranı %80�dir. Unutmamak lazım migren teşhisi konulduktan hemen sonra akupunktur tedavisine başlanırsa akupunkturun etkisini hasta çok daha kısa sürede görür.
  Akupunktur haftada 2-3 kez olmak üzere toplam 15-20 seans uygulanır. Seanslar 20-40 dakika arası sürer. Merkezimizde migren tedavisinde kulak, baş ve vücut akupunkturu uygulanmaktadır. THERAPIUM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi  AKUPUNKTUR ıLE ZAYIFLAMA
  OBESıTE (ŞıŞMANLIK) NEDıR?
  Obesite - Şişmanlık vücutta yağların normalden fazla olması anlamına gelen bir hastalıktır. Bu durumda yağ dokusunun oranı diğer dokulara göre artmıştır. Bedendeki toplam yağ kadar, yağın dağılımı da önemlidir. Şişmanlık vücutta yağların toplandığı bölgeye göre sınıflandırılabilir:
  1.Generalize şişmanlık
  2.Üst taraf şişmanlığı
  3.Alt taraf şişmanlığı
  Generalize Şişmanlık : Dengeli bir şişmanlıktır. Vücudun her tarafı kiloludur. Erkeklerde ve hanımlarda aynı oranlarda görülen bir tip şişmanlıktır. Generalize şişmanlık akupunktur tedavisine iyi cevap verir. Eğer hastanın selülit problemi de varsa mezoterapi yöntemi de akupunkturla kombine edebilir. Bu tip şişmanlarda kanda ki kolesterol düzeyine bakmakta fayda vardır. Kanda ki kolesterol düzeyi yüksek bulunursa ona göre uygun özel kolesterol düşürücü bir diyet listesi verilmelidir.
  Üst Taraf Şişmanlığı : Göbek, göğüs ve kollarda yağlanma ile kendini gösteren şişmanlık tipidir .Bacaklar normaldir ve kalçalar dardır. THERAPIUM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi. Erkeklerde bu tip şişmanlık oldukça sıktır. Genetik sebeplerin dışında bazı hormonal sebepler de üst taraf şişmanlığa yol açabilir. Kortizon grubu hormonlar özellikle üst taraf şişmanlığı yaparlar. Bu tip kilolu insanlarda damar sertliği, yüksek tansiyon ve kalp � damar hastalığı riski vardır. Kanda ki kolesterol düzeyine ve açlık kan şekerine bakmak lazım ve ona göre diyet hazırlamak lazım. Bel çevresi ölçümü erkeklerde 102 cm ve kadınlarda 88 cm üzeri ise kalp-damar hastalık riski vardır demektir. Üst taraf şişmanlığı akupunktur tedavisine iyi cevap verir.
  Alt Taraf Şişmanlığı : Alt karın, kalça ve bacaklarda yağlanma vardır. Hanımlarda daha sık görülür. Genetik sebepler dışında, bazı hormonal sebepler, yaşam tarzı ve beslenme bozuklukları de alt taraf şişmanlığa yol açabilir. Mesela kadın hormonların dengesizliği, adet düzensizlikleri, hamilelikler, menopoz, ayrıca doğum kontrol amaçlı veya adet düzenleme amaçlı kulanılan östrojen ve/veya progesteron gibi hormonları içeren ilaçlar alt taraf şişmanlığa yol açabilir. THERAPIUM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi
  Bu tip şişmanlıkta lenfatik dolaşım bozuklukları ve venöz dolaşım bozuklukları de vardır. Alt taraf şişmanlığı her yaşta ortaya çıkabilir. Oldukça yaygın bir şişmanlık tipidir. Uygun diyetle, akupunktur ve mezoterapiyle iyi sonuç alınabilmekte.
  ŞıŞMANLIĞIN NEDENLERı
  Şişmanlık, üzün süren enerji dengesizliği sonucudur. Bunun nedenleri beş grupta toplanabilir:
  1.Fazla yeme
  2.Fiziksel hareketlerin azlığı
  3.Psikolojik bozukluklar
  4.Metabolik ve hormonal bozukluklar
  5.Genetik nedenler ve ailenin beslenme alışkanlığı
  Bu nedenlerden en önemlisi fazla yemektir. Çoğu kişiler yedikleri ve harcadıkları hakkında gerçek bilgiye sahip değildirler. Ekonomik olanaklar da genellikle fiziksel hareketlerde kısıtlamaya, enerji tüketiminde artmaya yol açar. Bazı kimseler üzüntü, sıkıntı ve güvensizliklerini örtmek için fazla yemeğe meyilli olabilirler. Psikolojik bozukluklar bazen fazla yeme, bazen de az yemenin nedeni olarak görülebilir. Yaşla birlikte bazal metabolizma yavaşlar, enerji harcaması azalır, enerji alımı bunu dengeleyemese yaş arttıkça vücut ağırlığı da artar. Gebelik de kilo alımında bir etkendir. Emzirme dönemi bittiğinde de kilo artışı olabilir.
  Zayıflama diyetlerine dirençli olan çok az sayıdaki şişmanlıklar hormonal ve metabolik nedenlere dayanır. Bu tür şişmanlık, toplumdaki toplam şişmanların çok küçük bir bölümünü içerir. Mesela, tiroid hormonları bazal metabolizma hızını etkiler. Tiroid hormonların azalması (hipotiroid ve guatr) bazal metabolizma hızını yavaşlatır ve enerji harcamasını azaltır ve alınan besinlerin bir bölümü yağ olarak depolanmaya başlar. Aynı zamanda bu hastalar da genellikle hareketsiz olduğu için de şişmanlar. THERAPIUM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

  BEDEN KıTLE ENDEKSı
  Günümüzde şişmanlığın ölçümü için kullanılan iki yöntem vardır.
  1. BKı (Beden Kitle ındeksi) = Vücut ağırlığı (kg) / Boy2 (m2)
  BKı: 19�un altı: Zayıf
  19 ile 24 arası: Normal kilolu
  25 ile 29 arası: Fazla kilolu
  30 ile 34 arası: Şişman
  35 ile 39 arası: Çok şişman (Obez)
  40�ın üzeri: ıleri derecede şişman (Morbid Obez)
  2. Bel Çevresi Ölçümü: Erkeklerde 102 cm, kadınlarda 88 cm üzeri riskli görülmektedir. THERAPIUM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi.
  Beden kitle indeksi ve bel çevresi ölçümü artıkça, ortaya çıkacak tıbbi sorunların en önemlileri şunlardır:
  � Kalp-damar hastalıkları
  � Şeker hastalığı(tip 2)
  � Hipertansiyon
  � Safra taşları oluşumu
  � Karaciğer yağlanması
  � Uyku ve solunum problemleri
  � Eklemlerde dejeneratif değişiklikler:özellikle bel,kalça,diz gibi vücut yükünü taşıyan eklemlerde kireçlenme. THERAPIUM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi
  -KALORı CETVELı ıÇıN TIKLAYINIZ
  REJıM SIRASINDA DıKKAT EDıLMESı GEREKEN KURALLAR
  * Günde 3 ana ve 3 ara öğün tüketin
  * Öğünleri atlamayın
  * Ara öğünleri mutlaka yiyin
  * Öğünler her gün ayni saate yenmelidir
  * Kışın günde en az 10 bardak su için;yazın 15 bardak su için
  * Çay, türk kahvesi ve nescafe fazla tüketmeyin
  * Herhangi bir iş yaparken yemek yemeyin,çünkü gereğinden fazla yersiniz
  * Yemek masasında sohbet etmekten kaçının
  * Televizyon karşısında yemek yemeyin
  * Yemekleri yavaş yiyin (her lokmayı yutmadan önce ortalama 15-20 kere çiğneyin)
  * Kısa mesafelerde araba yerine yürüyüşü tercih edin
  * Günde en az 40 dakika tempolu yürüyüş yapın veya haftada 3 kez spor yapın
  * Tuz ve şeker alınımını kısın
  * Tavada kızartmayı bırakıp,ızgara ve haşlama yiyin
  * Balık ve tavuk etlerini diğer etlere tercih edin
  * Doktorun verdiği diyet listesinin dışına çıkmayın.
  AKUPUNKTURLA ZAYIFLAMA

  Akupunktur diyet yapmayı kolaylaştıran bir tedavi yöntemidir.Akupunktur sayesinde diyet çok rahat yapılabilir. THERAPIUM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi
  1. Akupunktur hipotalamusta ki bulunan iştah merkezini etkileyerek hastanın iştahını düzenler ve hasta çok az yemekle doyar.
  2. Akupunktur mide asit salgısını azalttığı için diyet sırasında hastanın mide kazıntısı ve mide yanması gibi sorunları olmaz.
  3. Akupunktur diyet sırasında halsizliği ve bitkinliği önler.Üstelik akupunktur hastaya enerji verir.Diyet sırasında hasta kendini daha dinç hisseder.
  4. Metabolizma hızını düzenler.Akupunktur tedavisi gören hasta,kendi kendine yaptığı diyetlerden daha kolay kilo vermeyi başarır.
  5. Akupunktur serotonin ve endorfin seviyeyi artırarak diyet sırasında kişiye huzur verir ve sedasyon sağlar.Böylece diyet yapan kişi yemek yeme zevkinin kısıtlamasından dolayı huzursuz ve sinirli olmaz.
  THERAPIUM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi. Merkezimizde zayıflama tedavisinde kulak akupunkturu uygulanmakta.Hastaya başlangıçta haftada 2 akupunktur seansı yapılır.Sonra haftada 1 seansla tedaviye devam edilir.Hasta 6-8 hafta sonunda ortalama 8-10 kilo vermekte.Kişi istediği kiloya ulaştıktan sonra kilo koruma programına katılır.3-6 ay süreli kilo koruma programında akupunktur seansı ayda 1 kez uygulanır.Hasta kilo koruma döneminde sağlıklı,dengeli,yeterli beslenmeyi uygular.Kilo koruma sonrası hastanın senede 2 veya 3 kez kontrol olması gerekir.