Akut Piyelonefrit

Konusu 'Nefroloji - Böbrek Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 31 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  31 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.639
  Beğenildi:
  5.173
  Ödül Puanları:
  438
  İdrar yolları enfeksiyonlarının çoğu alt idrar yollarını kısmi etkiler idrar kesesi ve idrar yolu bazen bakteri üreterek yukarı üst idrar yollarına veya böbreklere ilerler ve akut piyelonef rit (böbrek enfeksiyonu) meydana gelir.
  idrar yolları enfeksiyonu özellikle kadınlar arasında yaygındır. ABD'de doktora yılda 6 milyon başvuru bu hastalıkla ilgilidir. Kız öğrencilerin yüzde 1 ila 3'ünde idrar yolları enfeksiyonu vardır. Cinsi faaliyetin başlamasıyla kadınlarda enfeksiyon sıklığı artar.
  Bakterilerin çoğu idrar yollarına uretra kanalıyla girer. Normal durumlarda bu bakteriler vücuttan idrar yoluyla atılır. (Ayrıca idrarın bakteri üremesini önleyen özellikleri vardır). Gene de bazı faktörler bakterilerin direnip tam bir enfeksiyona dönüşecek kadar çoğalmasına neden olur. Cinsi ilişki hamilelik idrar yollarında tıkanma bazı bakterilerin tabiatı enfeksiyon oluşmasına yardım eder.
  BELİRTİLERİ:
  Böğürde (yan taraf) ağrı; Yüksek ateş; Titremeler; Kusma;İdrara çıkarken yanma; Artan sıklıkla idrara çıkma.
  Eğer doğru tedavi yapılırsa akut piyelonefrit nadiren kronik bir böbrek hastalığına dönüşür. Yaşlılarda veya zayıf bünyeli kimselerde ani ölüm nedeni olabilir. Ayrıca eğer enfeksiyon tamamen geçmezse tekrarlayabilir.
  TEDAVİ
  İlk tedavi yolu antibiyotiktir. Hastalığın sık sık tekrarlaması veya kronik böbrek iltihabı bulunması mesaneden geri akış gibi bir başka sorunla ilişkili olabilir. IVP denen bir böbrek radyografisi idrar kesesi röntgeni böbrek ultrason muayenesi veya başka teşhis testleri yapılabilir.