Akvaryu olanlar, biz de buradan yardımlaşalım mı?

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve pinaripekci tarafından 27 Ekim 2009 başlatılmıştır.

27 Ekim 2009
    Konu Sahibi : pinaripekci
  1. pinaripekci

pinaripekci pinaripekci.blogspot.com Pro Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    eşim yurtdışına gittiğinden beri evimizdeki akvaryumun bakımı bana kaldı..onları korumak için elimden geleni yapıyorum ama bazen başarısız oluyorum..bu konudaki deneyimlerimizi ve bilgilerimizi paylaşırsak belki de benim minişler de daha sağlıklı olurlar..şimdiden teşekkürler herkese..opuyorumnanaktan

Son düzenleme: 4 Ocak 2010
  2. 23 Aralık 2009
  3. sheqil

sheqil Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    cnm beslediğin balıkların türleri nedir ? ve akvaryumunuz kaç litre ? filtrenin markası ? ısıtıcının markası ? detaylara inersen daha iyi yardımcı olabiliriz.

beninde akvaryumum var 100L altıgen... japon-çöpçü vatoz-köpek balığı-aslanbaş besliyorum toplamda 17 taneler (=

4. 23 Aralık 2009
  5. pinaripekci

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    cnm bnm akvaryumum dikdörtgen 80 litre.dış filtre kullanıyoruz dolphın1500 marka ısıtıcımızı ıraktan almıştık markasını hatırlamıyorum.hava motorumuz ve tüm yemlerimiz sera.nitrivec,baktopur.aquatan isimli sera ilaçlarını kullanıyoruz.bir canlı bitkimiz var.balıklarımız çok az kaldı bir çoğu öldü.2 melek,2 köpek balığı,2 zebra,1 beta,4 çöpçü,2neon kaldı sadece..evimiz kaloriferli olduğundan ortam zaten hep sıcak.ama ısıtıcının derecesini de 28 e sabitledim yinede.dipte de deniz kabuğu kum kullandık..

6. 24 Aralık 2009
  7. sheqil

sheqil Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86

hımm güzel olmalı akvaryumunuz (=

sera ürünleri çok kaliteliridir. dış filtrede kullanım açısından çok daha pratik...

bu arada balık ölümleri tahmin ettiğim üzre; odadaki sıcaklık değişiminden olmuştur. çünkü balıklar ısı değişimlerine çok hassas canlılardır. bizimde ev kalöriferli ama çok sıcak oluyodu... akvaryumun ısısı 30 dereceyi buluyodu ki bu balıklar için çok yüksek bi rakam. mecburen bende ısıtıcıyı 28 dereceye ayarladım bu arada ısıtıcı nerdeyse hiç çalışmıyo gece 3-4 gibi 10 15 dk çalışıyoo odur yani...yani diyeceğim şu ki sizinde eviniz çook sıcak oluyosa ve akvaryum ısısında artışlar ve düşüşler oluyosa ( ısıtıcın 28 dereceye ayarlıymış,28e düşüyodur) bu balık kaybına sebep olucaktır.önemli olan ısının sabit olması.sıcak yada soğuk olması değil. balıklar 22-28 derece arasında yaşayabilirler ama ani değişiklikler yada 30+ dereceler onlara göre değildir

bu arada dip çekimi yapıyomusun ? veya haftada akvaryum suyunun %10'unu değiştiriyomusun ? ve sana tavsiyem balıkları sık sık gözlemle(belki bi hastalıkta kayıplara sebep olmuş olabilir. )

8. 24 Aralık 2009
  9. pinaripekci

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148

sık sık kuyruk erimesi oluyordu balıklarda cnm bir de akvaryumun camının iç kısmında yosun gibi şeyler oluşuyordu..dip çekimi 10-15 günde bir yapmaya çalışıyorum evet.ve 2 tas kadar su çıkarıp yenisini ilave ediyorum..epeydir ölen yok:nazar: sanırım su biraz kendini buldu..bir akvaryumcu abi demişti ki biz yeni balık getirdiğimiz zaman en az 6 aydır hiç ellenmemiş suya koyarız.en sağlıklı olan o demişti.eşim buradayken çok ilgileniyordu.neredeyse hergün dip çekimi yapıp su ilave ediyordu diyebilirim.ama o gittiğinden beri ben 10-15 günde bir yapıyorum bu işlemi.ondan mı bilmem daha iyi durumları..verdiğin bilgiler içinde çok teşekkür ediyorum cnm..a.s.

10. 24 Aralık 2009
  11. sheqil

sheqil Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    hımm.sen doğru olanı yapıyomuşsun cnm eşin abartmış...akvaryum suyunun oturması doğal dengenin korunması gerekir. hergün dip çekimi yapmakk.....!

bide yosunlar için 1-2 tane vatoz balığı almanı tavsiye ederim, eğerki yoksa...
    akvaryumunu tertemiz ederler. ve hiç normal yem yemezler sadece akvaryumda oluşan yosunlarla beslenirler...

rica ederim nedemek.... aslın ben tşk ederim (=

12. 24 Aralık 2009
  13. pinaripekci

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    cnm niyeyse bizim akvaryumda vatozlar en fazla 10 gün yaşadı hep.2 yılda belki 10 tane vatozun ölümüne sebep olduk istemeden..inan balıkları aldığımız abi bile şaşırdı..dedi ki vatoz en dayanıklı balıklardan biridir.nasıl olur da bu kadar kolay ölür..ama artık pes ettim inan..almıyorum vatoz..ama belki de bahsettiğin ısı değişimlerinden dolayı kaybettik onları,belki de ona dayanamıyordu yazık hayvancıklar....mafoldumben

14. 4 Ocak 2010
  15. pinaripekci

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148

-------------:asigim: :asigim: :asigim:------------------------- :asigim: :asigim: :asigim:--------------
    :asigim: :asigim: :asigim: :asigim: -------- :asigim: :asigim: :asigim: :asigim:
    :asigim: :asigim: :asigim: :asigim: :asigim: :asigim: :asigim: :asigim:
    :asigim: :asigim: :asigim: :asigim: :asigim::asigim:
    :asigim: :asigim: :asigim: :asigim:
    :asigim: :asigim: :asigim:
    :asigim:​

16. 4 Ocak 2010
  17. Cinarefeninannesi

Cinarefeninannesi çınar efe_alya naz Pro Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    146
    bızde babışkomuzla oglumuza dogum gunu hedıyesı akvaryum aldık 25 lt su alıyordur ne çok ufak ne çok buyuk esım ılgılenmeyı çok sevıyor 8 tane balıgımız var mınıkler çok hoşuma gıdıyor ayrıca ben motoru sureklı calıştırmıyorum bır sakıncası olurmu.ısı motoruda almadık kalarıferın önune koyduk akvaryumcu olur dedı.bakımını esımle oglum yapıyor gözu gıbı bakıyolar

18. 4 Ocak 2010
  19. pinaripekci

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    çok iyi yapmışsınız böyle bir hediye alarak..çocuklar üzerinde cidden olumlu etkileri oluyor bu tip hediyelerin..sorumluluk alıyorlar,yaşam ve ölüm kavramlarını daha yumuşak bir gerçeklikle kavrayabiliyorlar..gerçekten çok iyi..

motoru biz sürekli çalıştırıyoruz..bu şekilde daha uygun olur diye düşünüyorum ama zannederim sheqil arkadaşım bu konuda daha açıklayıcı bilgi verecektir..ısı konusunda bence kaloriferli evlerde çok sorun olmaz..ama bir derece alıp yinede suyun sıcaklığını sürekli kontrol altında tutmak uygun olacaktır..opuyorumnanaktan