Aldatılan kişi nasıl anlar?

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve ressam1970 tarafından 4 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  4 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : ressam1970
 1. ressam1970

  ressam1970 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  17 Mart 2007
  Mesajlar:
  660
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  İnci hanım 20 yıllık evliydi. 45 yaşındaydı. Eşi Hüseyin bey ise 48 yaşındaydı ve bugüne kadar çok ciddi bir sorun yaşamamışlardı. Ancak son zamanlarda boşanmış bir kadından fazlaca söz etmesi, ona yardımcı olduğunu anlatması İnci hanımı rahatsız etmişti. Ne olduğunu netleştiremediği ve eşini de suçlamak istemediği için bir terapiste başvurdu. Eşinin sıklıkla söz ettiği kadının duygusal beklentilerinin yoğun olduğu ve ilişki ihtimali üzerinde duruldu. İnci hanım eşiyle bu durumu paylaştı ve rahatsızlığını dile getirdi. Ancak eşi 'aralarında bir şey olmadığını' ısrarla dile getirdi ve isterse kendisini tanıştırabileceğini söyledi. Terapistin önerileri doğrultusunda İnci hanım ne bunu kabul etti ne de kadından eve gelen telefonlara baktı. Evde sorunların artması üzerine Hüseyin bey kadınla görüşmeme kararı aldı.

  Ancak 'öteki kadın' bunu duyduğunda Hüseyin beyin işyerini bastı, evine kadar geldi. Olayların bu şekilde gelişmesini Hüseyin bey de beklemediği için kadının onu ilişkinin içine çekmek istediğini anladı ve sınırlarını çizdi. Bu olayın çiftte yarattığı etkiler ise terapiyle giderildi.

  Pek çok kadın İnci hanım kadar şanslı değil ve eşleri tarafından aldatılıyor. Kimi bu durum karşısında doğru tepkiyi koyamadığı için daha büyük sorunlarla karşılaşıyor. Psikiyatrist ve evlilik terapisti Doç. Dr. Armağan Samancı, aldatılmayı bir satranç oyununa benzetiyor ve "Burada akılcı oynayan kazanıyor" diyor.

  Daha çok hangi durumlarda aldatılma olur?
  Bazı bireyler yaşamlarında çok dürüst değiller ve başkaları gibi kendilerini de aldatabiliyorlar. Bu bireyler cesaretli ve dürüst değil. Evliliğin getirdiği bir düzen, bir konfor vardır onlar için ama eksik de vardır. Bu eksik de başka bir erkekle veya kadınla tamamlanmaya çalışılır. Bireysel problemleri yoğun olduğu için kiminle evlenirse evlensin bu kişiler sorun yaşar. Toplumda evlilikte problemli erkek kadar problemli kadın da var. Erkeklerin aldatıldıklarında bunu fark edebilecek duygusal algıları yok. Toplumsal olarak kadın aldatmaz diye temel bir bulgu da var. Bu, kadının aldatmasını kolaylaştırıyor. Kadının duygusal kayması internet, msn, telefon üzerinden olabiliyor. Kadında şöyle bir sorun var. Diyelim ki internette arkadaşlıkla başlayan bir ilişki duygusal yoğunluğa dönüşebiliyor. Erkek ise sorunlar başladığı zaman, konumu ve eğilimleri varsa otomatik olarak aldatabililiyor.

  Teknoloji kadınlara mı yaradı?
  Evet. Erkek kadar sosyal olamayan, yeni biriyle tanışma şansına sahip olamayan kadınlar teknolojik imkânlarla bu açığı kapatabiliyor.

  Aldatma durumunda tavırlar nasıl değişiyor?
  Aldatan kadın ise aniden mutlu olmaya başlıyor. Çünkü bu yeni ilişkiden enerji alıyor, kendini daha güzel hissediyor. Aldatan kişilerin eşleriyle ilgili huzursuzlukları artıyor. Eşlerindeki olumsuzlukları daha çok görüyor, böylece eşleri onlara itici geliyor. Ayrılık lafını daha çok telaffuz etmeye başlıyorlar.

  Aldatma durumunda verilmesi gereken en doğru tepki nedir?
  Aldatılan kişi öğrendiğinde bunu hemen ortaya koymamalı. Bazı verilere ulaşıp emin olmak, bunu nasıl çözeceğine odaklanmak gerekir. Aldatıldığını fark edip 'Bunu nasıl çözebilirim?' diye danışmanlık hizmeti alan bireyler var. Bu, en mantıklı çözüm. Yapılacak en kötü şey direkt çatışmaya girmek. Bu durum öteki kadının ya da erkeğin işine gelir. Sorunun çözülebilir tarafları üzerinde durulmalı. Öteki kadına telefon açıp tehdit etmek ya da meraktan gidip görüşmek doğru bir yaklaşım değil. Görüşme talebi ondan gelirse de reddedilmeli.

  Neden? Çünkü bu, sorunu güçleştirir. Öteki kadın da kazanmak isteyen bir kadındır. Bu tarz bir yaklaşım sorunu çözmez, kafanızı daha çok karıştırır. Onun her anlattığı size bir darbe olur. Siz eşinizle çok mutlu olduğunuzu sandığınız dönemlerde aslında onun başkasıyla olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu durumda kafanızda eşleşmeler başlar. Tamamen aldatılmış, evlilik yaşamını hayaller, ilüzyonlar üzerine kurmuş kendinizle karşılaşırsınız. O zaman da kendinizi aptal, aldatılmış, değersizleştirilmiş bir birey olarak hissetmeye başlarsınız.

  Doğru tavır nedir?
  Fikir almak faydalı olabilir ama danışılan kadın komşular, arkadaşlar kendilerinin yapmayacağı önerilerde bulunabilir. 'Boşan, git evini bas, olay çıkar' tarzındaki öneriler sorunu büyütür. Bu tamamen bir satranç oyunu. Ne kadar iyi oynarsanız ilişkiyi kazanma şansınız o kadar yüksektir.

  'Gidişatına bırakma ilişkine emek ver'

  Kadının affedici olması erkeği başka aldatmalar için cesaretlendirmiyor mu?
  Aldatan erkek üç gruba ayrılır. Birincisi kronik aldatıcılardır. Bunlarla ne yapsanız boş. Ömür boyu sizi aldatır. Sağlıklı yapıda değillerdir ve uzun süreli sağlıklı ilişki kuramazlar. Bu tarz kadınlar da var. Onları tanımak için psikiyatrist olmak gerekmiyor. İlişkide pasif konuma düşerseniz daha çok aldatılmanız söz konusu. İkinci grup, normalde aldatmayan ancak ilişkideki sorunlar nedeniyle buna yönelenlerdir. Üçüncü grup erkek de başka bir kadın tarafından ilişkiye çekilenlerdir.

  Aldatılmayı engellemenin bir formülü var mı? İlişkinizi iyi tutmaktır. Siz gözünüzü kapatıp ilişkiyi gidişatına bırakırsanız sorunlarla karşılaşmanız olası. İlişki, takip edilmesi, emek verilmesi gereken bir şeydir.

  Aldatan erkek bir şekilde affedilmiş oluyor. Bundan sonra ondan beklenti ne olmalı?
  Burada kelimelere inanılmamalı, sözler bir anlam ifade etmeyebilir. Erkek böyle bir şeyi yaşadı ve bundan gerçekten rahatsızlık duymuş, pişmanlığı söz konusuysa, geçmişinde de benzer bir şey yoksa ve sorumluluklarını bilen bir insansa bu erkek affedilebilir. Sorunu da çözer. Ama sizi hemen ikna eden, ayaklarınıza kapanan, kendini sizden çok seven, 'ne olduysa oldu' tarzında davranan bir insanı affetseniz de affetmeseniz de bir şey fark etmez.

  Aldatmanın duygusal veya cinsel olması bir şey fark eder mi?
  Aslında tek gecelik ya da kısa süreli cinsel aldatmalar evlilik açısından çok büyük sorun getirmeyebiliyor. Ama bir kadın için duygusal yönü ağırlıklı ve üstüne üstlük cinselliğin de yaşandığı bir ilişki söz konusuysa kadın evlilikten kopabilir.  radikal
   
 2. 17 Kasım 2007
  Konu Sahibi : ressam1970
 3. NİLİ77

  NİLİ77 Guest

  BEN ŞUNU MERAK EDİYORUM.Bİ ERKEK SENİ SEVİYOR PEKİ NEDEN SANAL ALEMDE KADINLARLA SOHBET EDİP TELEFONUNU ALIYOR VE MADEM GÖRÜŞMÜYOR benneyaptımkiHANGİ DUYGUYLA ACABA ORDA :uhm:EGO TATMİNİ YÜZÜNDEN Mİ:uhm:KENDİNE BAŞKA Bİ DÜNYA KURMAK İÇİN Mİ:uhm:
  PEKİ NEDEN :uhm:ALTERNATİF FİKRİ OLANLARIN FİKİRLERİNİ YAZMASINI RİCA EDİYORUMyerimseniben
   
 4. 17 Kasım 2007
  Konu Sahibi : ressam1970
 5. NİLİ77

  NİLİ77 Guest

  BEN Bİ KISMINI OKUDUM YAZININ :uhm:HOŞLANDIĞI KİŞİ EVLİMİ YANLIŞ BİŞEYE SEBEP OLMAYAYIM:çok üzgünüm:
   
 6. 17 Kasım 2007
  Konu Sahibi : ressam1970
 7. NİLİ77

  NİLİ77 Guest

  ÖZÜR DİLERİM YA:çok üzgünüm:BEN HALA BU SİTEDE BİTAKIM ŞEYLERİ ÇÖZEMEDİM:eek:BU BAŞKA Bİ KONUYDU fisfisfisBBAŞKA Bİ FORMA DA BİŞEY YAZMIŞTIMfisfisfisORDAN SANDIM MSJ I:eek:ŞİMDİ DE O FORMU VE KONUYU BULAMIYORUMsırnaşık şeyşutarafagitti
   
 8. 17 Kasım 2007
  Konu Sahibi : ressam1970
 9. NİLİ77

  NİLİ77 Guest

  EVDEKİ HATUN GARANTİ TAMAMyerimsenibenAMA HEYECAN ARAYIŞI SANALDA KALIRMI Kİ:uhm:YA BUNU REELE TAŞIRSA :uhm:NEDEN OLMASIN:uhm:
   
 10. 17 Kasım 2007
  Konu Sahibi : ressam1970
 11. NİLİ77

  NİLİ77 Guest

  İdeal erkeğim (Yaş 22)

  1. Yakışıklı
  2. Sempatik
  3. Maddi durumu iyi
  4. Beni ilgiyle dinleyecek.
  5. Espri anlayışı gelişmiş
  6. Gücü kuvveti yerinde
  7. İyi giyinen
  8. Her konuda zevk sahibi.
  9. Şürpriz yapmayı seven
  10. Romantik ve hayal gücü gelişmiş


  İdeal erkeğim... gözden geçirilmiş liste (Yaş 32)

  1. İyi görünümlü - tercihen kafasında saçı olan
  2. Arabadan inerken kapıyı açan, yemeğe gittiğimizde sandalyemi tutan.
  3. Pahalı bir restorana götürecek kadar parası olan
  4. Konuşmaktan çok dinleyen
  5. Fıkra anlattığımda katıla katıla gülen
  6. Alışverişte paketlerimin hepsini zahmetsiz taşıyacak kadar gücü kuvveti yerinde
  7. En az 1 kravata sahip
  8. Yaptığım yemekleri beğenen
  9. Doğumgünü ve yıldönümlerini unutmayan
  10. Haftada en az 1 kez romantik olabilen

  İdeal erkeğim... tekrar gözden geçirilmiş liste (Yaş 42)

  1. Çok da çirkin değil - Tamam kel olabilir
  2. Ben binmeden arabayı hareket ettirmeyen.
  3. İşinde disiplinli - Fırsat oldukça akşam yemeğine götüren.
  4. Beni dinlerken başını sallayan.
  5. Anlattığım fıkraların can alıcı yerlerini hatırlayan
  6. Evdeki eşyaların yerini değiştirmeme yardım edecek kadar gücü kuvveti yerinde
  7. Göbeğini kamufle edecek şekilde kıyafet şeçen
  8. Klozetin kapağını indirmeyi unutmayan
  9. Çoğu hafta sonu traş olan

  İdeal erkeğim... tekrar gözden geçirilmiş liste (Yaş 52)

  1. Burun ve kulağının içindeki kıllar fazla uzun olmayan.
  2. Topluluk içinde gaz çıkarmayan
  3. Para isteme alışkanlığı edinmemiş
  4. Ben birşey anlatırken uyuyakalmayan
  5. Haftasonları poposunu koltuktan kaldıracak kadar gücü kuvveti yerinde
  6. Ayağındaki 2 çorap aynı renk olan ve temiz giyinen
  7. TV karşısında akşam yemeğinden hoşlanan
  8. Adımı unutmayan
  9. Bazen traş olan

  İdeal erkeğim...tekrar gözden geçirilmiş liste (Yaş 62)

  1. Küçük çocukları ürkütmeyen
  2. Banyonun nerede olduğunu hatırlayan
  3. Bakımı fazla masraflı olmayan
  4. Mümkün olduğu kadar gürültüsüz horlayan.
  5. Neye güldügünü birden unutmayan
  6. Yardım almadan ayağa kalkabilecek kadar gücü kuvveti yerinde
  7. Giyinen
  8. Lapa yiyeceklerden hoşlanan
  9. Dişlerini nereye koyduğunu unutmayan
  10. En son ne zamandı, hatırlayan

  İdeal erkeğim... son kez gözden geçirilmiş liste (Yaş 72)

  1. Nefes Alan !!!
   
 12. 6 Kasım 2008
  Konu Sahibi : ressam1970
 13. 27Eylul

  27Eylul RABBİM SENDEN İSTİYORUM Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2008
  Mesajlar:
  607
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  valla erkek erkektir yapar diyenlere çok karşıyım nasıl yapar kadında kadındır o zaman ne alaka kadınınki namusta erkeginki degilmi ne kadar saçma bişey.
   
 14. 6 Kasım 2008
  Konu Sahibi : ressam1970
 15. efsunlu

  efsunlu Guest

  valla artık bu devirde anlamak zor
   
 16. 7 Kasım 2008
  Konu Sahibi : ressam1970
 17. bicirkiz

  bicirkiz Canıma can katan canımsın... Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.432
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  148
  aldatmanın fiziksel tarafı olmaz..bayanı erkeğide olmaz..her durumda bayanlar hissederler.bakıştan konuşmadan tedirginlikten...ve hissetikleri genelde doğru çıkar..
  ama rabbim kimseye bu hisleri tattırmasın..
   
 18. 11 Kasım 2008
  Konu Sahibi : ressam1970
 19. vaNnDeSsa

  vaNnDeSsa Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2008
  Mesajlar:
  65
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  78
  iyi de canim sen neden boyle hissettiğini yazmamişsin ki..
  sırf hisle olmaz elbette ama ilişkinizde sorun varsa eşin mutlulugu dişarda arayabilir yani bilmiyorum neden böyle hissettiğini anlatirsan yardimci olabiliriz belki..