Aldatmak-Aldatılmak...

Konusu 'Ah Erkekler' forumundadır ve EU2 tarafından 28 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

  28 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : EU2
 1. EU2

  EU2 Guest

  Aldatıldığını öğrendiğinde ne hisseder bir insan? Kabul edilmesi zor bir olay. Ancak pek çok insanın yaşadığı bir olay diye düşünüyorum. Aldatılmak ya da aldanmak nasıl da korkutur her insanı. Bunu yaşama endişesi ile yaşanır. Aldanan, aldatılan insan bir sonraki ilişkisinde biraz daha temkinlidir. Hatta bu endişeyi daha fazla yaşar.

  Aldatılmak diğer bir kişi tarafından yapılan bir eylemdir. Aldanmak ise kişinin kendisine ait bir eylemdir. Aldatılmayı sözlük anlamından ziyade bu yazıda ilişkilerde yaşanan olaylardan bahsederek açıklamak istiyorum.

  Aldatılan kadın ya da erkek hiç fark etmez her insan kendini değersiz hisseder. Aldandığını kabullenmek de zorlanır. Aldatan kişiye kızgınlık duyar. Bir yandan ondan ayrılmak bir yandan da ondan intikam almak ister. Aldatan kişiye olduğu kadar, aldandığı için kendine de kızgınlık duyar. Beklemediği bir olayla karşılaşan kişi hayal kırıklığı yaşar. Hayal kırıklığının verdiği acıyı ve sıkıntıyı yaşarken kendinin yerine bir başka kişinin tercih edilmesini içine sindiremez. Bir başkası tarafından beğenilmemek ve kabul görmemek olarak değerlendirir. Bir başkası tarafından değer görmediği düşüncesi kişinin kendini önemsiz ve değersiz hissetmesine yol açar. Bu tür duygu ve düşünceler arasında gidip gelen kişi ne yapacağına karar veremez ve aldatan kişiyle ilişkisinde de gelgitler yaşar. Onu acıtan aldatılmak mı yoksa aldanmış olmak mıdır? Bu soruya cevap bulmaya çalışır. Ancak cevaplamak da zorluk çeker.

  Neden aldatılmıştır? Ya da nasıl olmuş da bu durumu fark edememiştir? Sevgisinin karşılığı bu mu olmalıdır? Bunu hak etmediğini düşünür. Bir yandan aldatılmış bir yandan da aldanmış olmaktan dolayı kendini ve karşı tarafı suçlar. Aldatılmanın ölüm acısı kadar insana acı verdiği söylenir. Aldatılan ya da aldanan kişi bir başkasının tercih edilmesini, terk edilmiş olmasını, kandırılmayı ve yalnız kalmayı kabullenemez. Aynı zamanda aldatılma olayına kendisinin de katkıda bulunmuş olabileceğini düşünür. Hatta ilişkisini kontrol edemediği ve devam ettiremediği için kendini başarısız olarak değerlendirir.

  Tercih edilen kişiyi araştırır. Kendinden farklı nasıl bir özelliğe sahip olduğunu bulmaya çalışır. Tercih edilen kişiye öfke duyar. Aldatan kişiden ziyade tercih edilen kişi üzerinde odaklanır. Onunla karşılaşmaya ve kendini göstermeye çalışır. Aldatan kişinin kendinde olmayan diğer kişi de neler bulduğunu tespit etmeye çalışır. Sorumluluğu kimi zamanda tercih edilen kişiye yükler.

  Aldatma olayı ile birlikte ilişkide güven zedelenir. Eğer ilişki devam ederse, sürekli sorgulamalar ve müdahaleler ortaya çıkar. Aldatan kişinin her davranışı izlenir ve geçmişte yaşanan aldatma olayı hatırlatılır. Bu ilişkinin yıpranmasına ve karşılıklı suçlamalara dönüşür.

  İlişkide değer verilen unsurlara göre bu olayı kabullenmek ya da kabullenmemek kişiye bağlıdır. Güven ilişkinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyorsa ve kabullenmek zor geliyorsa devam ettirmek için zorlamamak daha doğru olacaktır. Aldanan kişi ne istediğine karar verebildiğinde kendini daha iyi hissedecektir.

  Kimi zamanda pek çok kez aldatılmasına rağmen ilişkiyi bitirmekte zorlanan kişiler vardır. Aldanmayı kabullenir ve devam eder. Bilir ki yalnız kalmak onu daha çok acıtacaktır. Ne olursa olsun bu durumu görmezden gelir ya da elinden bir şey gelmediği için bilerek devam eder. Bu süreçte de terk edilme endişesi ile yaşar.


  Kadınların aldatan erkeği idare ettiklerini biliyoruz. Özellikle maddi ve manevi açıdan kendine güvenmeyen çoğu kadın erkeğin yaptıklarına göz yumuyor. Çocuklarına ve kendine iyi bir gelecek sağladığı anda eşini terk edebiliyor. Ya da bir süre daha idare ederse eşinin bu durumdan çıkabileceğini düşünüyor ve devam ediyor. Karşı tarafa kaptırmak istemiyor.

  İlişkisinden memnun olmayan, ama yalnız kalacağı için bitirmekte zorlanan her insan yerine bir başkasını koymadan ilişkisini bitiremiyor.

  Aldatıldığını öğrenmek kişinin kendine ve çevresine güvenini kaybetmesine yol açıyor. Aldatılan çoğu insan depresyon geçiriyor.

  Aldatan da aslında kendi içinde çatışmalar yaşamaktadır. İki tarafı idare etmek heyecanın yanı sıra gerginlik de yaratmaktadır. Sürekli yakalanma endişesi huzursuzluk yaratır. Tedirginlik ve gerginlik hali yalanını saklamasını zorlaştırır. Çoğu zaman aldatılan aldatıldığının farkındadır. Ama bunu açığa çıkarmak istemez. Aldatıldığını bilen ama buna göz yuman çoğu insan yalnız kalmak ve karşı tarafı kaybetmek istemediği için bu durumu kabullenmektedir.
   
 2. 28 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : EU2
 3. EU2

  EU2 Guest

  erkek aldatır çünkü nikah yüzüğünü takan erkeğin testosteronu düşmüştür ve kendini ispatlamak zorundadır :1closedeyes: ama biz kadınlar da öyle bir sorun yoktur :1closedeyes:
   
 4. 28 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : EU2
 5. sessizLik

  sessizLik Yeni Üye Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.427
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  dogrusunu söylemek gerekirse yazinin tümünü okumadim bölüm bölüm okudum..

  sebebi su iki 3 yil boyunca aldatildim duygusuyla yasadim gencligim en tatli yillarim bir serefsiz yüzünden harap oldu..

  bu yüzden bu konuyu düsünmek bile istemiyorum..

  söyleyebilecegim tek su var.. aldatildiginizda kendinizi degersiz bir insan olarak görebilirsiniz kendinizde hatalar aramaya baslarsiniz sacma sapan selyere kafa yorarsiniz..

  ama gün gelecek ne kadar aptalmisim diyeceksiniz.. siz oldugunuz gibi en güzel ve en temiz haldesiniz..

  sizi aldatan kisi sadece sizi sevmesini bilememis.. onu o kisinin vicdanina birakin derim ben size..

   
 6. 28 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : EU2
 7. sessizLik

  sessizLik Yeni Üye Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.427
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  ama malesef aldatan kandinlarda var

  :/ :/ :/
   
 8. 28 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : EU2
 9. kafadar

  kafadar yaşadık... gördük... Üye

  Katılım:
  24 Haziran 2008
  Mesajlar:
  371
  Beğenildi:
  213
  Ödül Puanları:
  113
  valla bende okumadım yazıyı açık söyliyim
  konu aldatılmak olunca hemen daldım,okumaya ne hacet
  yaşayan biliyo be güzeller :nazar:
  amaannn yaaa boşşşverryaa :içelim:
   
 10. 2 Aralık 2008
  Konu Sahibi : EU2
 11. havin06

  havin06 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2007
  Mesajlar:
  70
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  anlatılanlar gercekten dogru bende boyle bısı yasadım hemde bıkac kez aynı ksıı tarafından her seferınde pısmanım dedı hatta bıkeresınde dıer kız ıcın terkettı benı 3 ay hergun yavardı agladı dondum yıne ama affedılmıo yuzune her baktıgımda aklıma gelıo ve hayatı zından eedıorum ona pıskolojısını bozdum resmen telefonunun 2 calısta acmazsa hemen suclamaya baslıorum ornegın guven denen bısı kalmadı yanı.nedn yurutuorum onuda anlamıs deılım galıba baskasının olmasın dıe amnnnnnn zor işte
   
 12. 2 Aralık 2008
  Konu Sahibi : EU2
 13. Ally

  Ally Vadideki Zambak Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.072
  Beğenildi:
  23
  Ödül Puanları:
  148
  Aldatılmak bir insanın yaşayacağı en acı tecrübelerden biri. İnşallah bütün aldatanlar aldattıkları kişiler tarafından aldatılır :Saruboceq:
   
 14. 10 Aralık 2008
  Konu Sahibi : EU2
 15. askısı

  askısı Guest

  İnşallah canım inşallah...:Saruboceq:Bende aldatıldım hemde en kötüsü hem arkadaşım hemde sevgilim tarafından..:kızgın:Allah kimseye vermesin böle bişiyi ki düşmanımın bile yaşamasını istemem..15 gün boyunca ben ne çektim bi allah bilir bide ben..mideme kıramplar igerdi sinirden midem bulanırdı elim ayağım titrer buz keserdi içim:1no2:gecelerce günlerce ağladım odamdan dışarı çıkamadım..yemek yerken( çok açım halbuki) bi lokma alıyorum aklıma olanlar geliyo yiyemiyorum bırakp gidip ağlıyorum dün öğrendim 7 kilo vermişim..

  Allah kimseye vermesinnn:Saruboceq:
   
 16. 10 Aralık 2008
  Konu Sahibi : EU2
 17. dayanilmazoldu

  dayanilmazoldu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2008
  Mesajlar:
  96
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ben hiç aldatmadmda aldatılmadmda ama aldatılsaydm ve bunu öğrenseydim onu affetmezdm tabiki on aolan sevgim güvenim gider yerine nefretim gelirdi ve yined e ona rahat vermezdm arar dururdum heryerde karşısnıa çıkardm ve onu aldatrdm hiç olmadı kurtuldu benden onun akrabalarnda bir erkekle yada eğer beni aldattığı kızla ciddiyse o kızın abisi yada amcaoğlusu falanla çıkardım eminim bu ona en büyük acı olurdu o uzaklaştıkça ben en zalim bir şekilde ona yaklaşrdm bin pişman ederdim
   
 18. 12 Aralık 2008
  Konu Sahibi : EU2
 19. Ally

  Ally Vadideki Zambak Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.072
  Beğenildi:
  23
  Ödül Puanları:
  148
  Aslında hiç değmez böyle insanlar yüzünden kendini harap etmeye ama insanların ikiyüzlülüğü değer verdiklerinin sana yaşattıkları kabullenilmesi zor şeyler...