Aldatmanın sanalı olur mu?

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve kuzum85 tarafından 13 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : kuzum85
 1. kuzum85

  kuzum85 aşk bir yangın Üye

  Katılım:
  1 Mart 2008
  Mesajlar:
  2.971
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  148
  Aldatılma her kadının korkulu rüyasıdır. El ele dolaşırken bile yandan geçen bir kadına gözü kaydığında paniğe kapılır. Fakat son zamanlarda aldatma sanal ortama taşındı. Durum gösteriyor ki, artık kadınlarla barlarda değil, internette, facebook ve benzeri sitelerde tanışmak çok daha kolay ve gözde…

  Aldatma kadınların değişmez günlük gündem konusudur adeta. Erkekler de ise konu başka boyutlarıyla ele alınır. Gazete sayfalarından da düşmeyen bir konu olan aldatma kişileri kaygı ve korkular yaşatır.

  Aldatılma korkusu takıntılı bir düşünce haline getirilebilir ve sürekli bu konu üzerine düşünüldüğünden hayat kalitesi düşer. Yaşanan çağın gereği olarak aldatmalarda da farklılıklar olmaktadır. İnternet ile aldatma, ofis aşkları, oynanılan dizi veya klip sonrasında yaşananlar buralara kadar varabilmektedir.

  Konuyu “Takıntılar, Korkuyorum ve Depresyon” gibi kitaplara imza atan Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Oğuz Tan değerlendirdi. Tan aldatmanın beş çeşidini anlattı:

  1. İnternette aldatma

  "Evliliği kötü olmayanlar, aldatmayı asla düşünmeyenler, karakteri aldatmaya uygun olmayanlar bile internette aldatabiliyorlar". Tan, bunun iki gerekçesini şöyle ifade ediyor:

  1-Önce her şey çok masum niyetlerle başlar: 'Sadece sohbet etmek istiyorum' gibi.

  2- Sohbet flörte dönüşünce, kendini aldatmak kolaydır: 'Nasıl olsa birbirimizi görmemiz bile mümkün değil'. Bir de bakarsınız, ateş bacayı sarıvermiş.

  Ne yapmalı?
  Bu tür aldatma, çok sinsice ruhu ele geçirir, aldatma niyeti olmayanı bile baştan çıkarabilir, o nedenle en iyi olanın, evlilerin internet sohbetlerinden özellikle de karşı cinsle sohbetten tamamıyla uzak durmaları gerekir.
  2. Tek gecelik ilişkiler
  Aldatmanın en sık yaşananı beklide tek gecelik olanı..Erkeklerin sık başvurduğu bir yöntem tek gecelik ilişkiler. Peki, bu tür ilişkiyi daha çok kimler tercih ediyor? Bu konuda Tan şunları söylüyor:

  "Barda flört ettiği bir kadınla veya bir fahişeyle beraber olan erkekler az değildir. Kadınlar da barda, tatilde tanıştıkları biriyle tek gecelik ilişkiler yaşayabiliyorlar. Bunlar genellikle ciddi kişilik sorunları yaşayan kadınlardır. Bu kişilerin duygu dünyaları çok fırtınalı… Bunlar çok iniş çıkışlı, hemen değişiveren, sevilmeye aç, ilgi görmeye dayanamayan insanlar. "Ahlâken çok kınansa da, evliliğe en az zarar veren aldatma türü budur.".

  Ne yapılması gerekir?
  Oğuz Tan yine şaşırtan bir cevap veriyor: "Aldatan erkekse, karısının fazla üzülmesine gerek yok. Aldatmanın elbette mazur görülecek tarafı olmaz. Ancak erkek için tek gecelik ilişki son derece önemsiz ve gelip geçicidir. Kadın tek gecelik ilişki yaşıyorsa, burada aldatmanın çok ötesinde, ciddi kişilik problemleri vardır.

  3. Uzun süreli gönül ilişkileri
  Tan, "Uzun süren gönül ilişkilerinin aldatılandan çok aldatana zarar verdiği" görüşünde… "Aldatan erkekse, iki ayrı kadının duygusal beklentileri arasında bunalır. Erkek karısını sevdiği halde başka bir kadınla uzun süreli gönül ilişkisi yaşayabilir. Bir yanda karısı ve çocukları, öte yanda sevdiği başka bir kadın… Ne yapacağına karar veremez, verse kararından cayar, caymasa kararını uygulayamaz. Kadın başka bir erkeğe gönül verdiyse kocasıyla aynı evde bulunmak, onunla aynı tuvaleti paylaşmak, aynı sofrada yemek yemek, aynı yüzüğü takmak, aynı yatağa girmek dayanılmaz bir işkence haline gelir."

  Aldatan ne yapacak?
  Dr. Oğuz Tan, bu tür aldatmada, ortada ciddi psikolojik yaralanmalar vardır diyor. "Aldatan eve mi dönecek, sevgilisine mi gidecek? Aldatılan boşanacak mı, her şeyi unutacak mı? Buna bir türlü karar verilemez. Bu hengâmede evlilik ilişkisi iyice bozulur. Psikiyatriste veya psikologa gidilmesi halinde büyük fayda sağlanabilir.. Bu durumda yapılacak şeyin önce psikolojik yaraların sarılması, sonrasında ise kesin kararın verilmesi.

  4. Ofis aşkları
  Dr. Oğuz Tan, "Ofis ortamlarında, ciddi bir ilişkiye dönüşmeyen ufak tefek flörtlerin sık yaşandığını" ifade ederek şunları söyledi:

  "En çok aldatan kadınların çalışan kadınlar. Küçük göz kaçamakları büyük bir aşka dönüşebilir. Erkekler iş ortamlarında konumlarını kullanarak kadınları etkileme yoluna gidebilir ve bazı kadınlar da statü sahibi erkeklerden kolaylıkla etkilenebilir. Ofis aşkları işyeri disiplinini de bozar. Bunun için, çoğu şirket bu türlü ilişkileri yasaklar. İş sahipleri "ofis aşkı ortaya çıktığı anda, işten çıkarmaya varan yaptırımlar uygularlar"

  5. Göz kaçamakları
  Psikiyatri Oğuz Tan son olarak," göz kaçamakları da ofis aşkları gibidir 'Firari' bakışların hızla unutulup gidebileceği gibi ciddi bir ilişkiye de dönüşebileceği tehlikesine dikkat edilmesi gerektiğini" sözlerine ekledi.:dilcikar:
   
 2. 13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : kuzum85
 3. SalvaMea

  SalvaMea Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  762
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  ihanetin sanalı reeli olmaz..
  yeni taptaze bir ihanet şeklide ürettik biz kadınlar.."hafif meşrep kadınların videoları ihaneti" hayırlı uğurlu olsun herkese :)
   
 4. 13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : kuzum85
 5. KarKralicesi

  KarKralicesi hoppppp Gümmmm (: Pro Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2006
  Mesajlar:
  23.268
  Beğenildi:
  17.090
  Ödül Puanları:
  488

  Aldatmanın şıkkı şekli sunumu vs. fark etmez.
  Aldatma aldatmadırşakkıdı
  Irak olsun benden :nazar:

   
 6. 13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : kuzum85
 7. pLnLp

  pLnLp hıh.. Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2008
  Mesajlar:
  549
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  sanaldaa daha beteri oluyoooo :)))) ayrı bi rahat oluyolar sanki . aldatmanın her türlüsü kötüü göz kaçamağı bile beni kıskançlık krizlerine sokar yani hiç gelemem öyle şeyleree ..
   
 8. 13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : kuzum85
 9. calikusumuz

  calikusumuz Aklım egede kaldı...... Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.414
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  Bana göre bir başkasını aklından geçirmek bile ihanetse, sanal elbette ihanettir.