aldığımız kiloların dağılımı

Konusu 'Şubat Anneleri' forumundadır ve PembePanter tarafından 6 Kasım 2008 başlatılmıştır.

6 Kasım 2008
    Konu Sahibi : PembePanter
  1. PembePanter

PembePanter Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Bazı kadınlar kilo almaktan aşırı derecede rahtsız olurlar. Özellikle hamilelik döneminde aşırı derecede kilo almak ve doğumdan sonra bunu verememek pek çok anne adayı için korkulu bir rüya gibidir.
    Yaygın kanının aksine hamilelikte alınan kiloların büyük bir kısmı artan yağ miktarına bağlı değildir. Gerçekte tüm hamilelik boyunca alına kiloların sadece yaklaşk %30'u annenin yağ kütlesindeki artışa bağlıdır.
    Hamilelik vücudunuzda büyük değişimleri beraberinde getirir. Örneğin damarlarınızda dolaşan kan hacmi yaklaşık %50 oranında artar. Memeleriniz doğumdan sonra bebeği beslemek amacıyla büyür. Rahminiz hamilelik öncesindeki boyut ve ağırlığının kat kat üstüne çıkar. Vücudunuz belirli oranda su tutar. Bütün bu değişimler kilo artışı olarak size yansır.
    Kadın doğum ders kitaplarında yer alan örneği verelim. Diyelim ki hamilelik öncesinde normal kilodaydınız ve vücut kitle indeksiniz 20-25 arasındaydı (vücut kitlle indeksinizi hesaplamak için tıklayın). Yine hamileliğiniz süresince toplam 12 kilo aldığınızı ve 3500 gram ağırlığında bir bebek dünyaya getirdiğinizi kabul edelim. Bu duurmda aldığınız kiloların dağılımı şu şekildedir.

Hamilelik süresince aldığımız kiloaların dağılımı
    Bebek 3500 gr
    Plasenta 700 gr
    Amniyon sıvısı 800 gr
    Uterus(rahim) 900 gr
    Meme dokusu 400 gr
    Kan hacmindeki artış 1250 gr
    Dokulardaki su artışı 1250 gr
    Annedeki yağ hacmi artışı 3200 gr
    Toplam=12 kg

Aldığınız bu kiloların yaklaşık 6 kilosunu bebeğinizin doğumuyla birlikte kaybedeceksiniz. Tutulan suyun da önemli bir kısmının kaybedilmesi ile doğumunuz takip eden ilk hafta sonunda aldığınız kilolarınızın 8 kiloya yakınını verdiğinizi fark edebilirsiniz.
    Hamileliğiniz sırasında ne kadar çok kilo almışsanız o kadar kolay ve hızlı verebilirsiniz. Bu nedenle eğer hamileliğiniz süresince aşırı kilo aldığınızı düşünüyorsanız paniğe kapılmayın. Ancak bu durum sizi geriye kalan kiloları da kendiliğinizden vereceğiniz hisiine kaptırmasın. Kalan kiloları egzersiz ve diyet ile verebilirsiniz. Ancak bunun için aceleci davranmayın. Zira emzirme dönemi diyet yapmak için uygun bir dönem değildir.

2. 7 Kasım 2008
  3. _DURU_24

_DURU_24 BÜYÜK VE KÜÇÜK AŞKNA AŞIK Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    148
    süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

4. 7 Kasım 2008
  5. PembePanter

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    canım teşekkür ederim bir tek sen yorum yzmışsın hayatım.evet hayatım bend eokuyunca çok sevindim açıkçası.

6. 7 Kasım 2008
  7. kraker kız

kraker kız Guest

sabah sabah aldığım en güzel haber:)

8. 7 Kasım 2008
  9. hxuxvik

hxuxvik kk miş çokta tın. Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    şimdi az az kilo alınınca kilo kalıcımı oluyo. Allah korusun

10. 7 Kasım 2008
  11. EU1

EU1 Guest

bende toplmada doğumda 7 kilo su bebekle birlikte gidiyo geriye kalan size kalıyo diye duymuştum
    12 kiloysa ben yim sürekli nasılsa gitcek

12. 7 Kasım 2008
  13. PembePanter

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    hayır canım yanlış anlamışsın doğumda 12 kilo gidiyor diye birşey yok.ortala 4,5 kilo kalıyor yağ şeklinde.geriye kalan kısmı gidiyor.zaten bebeklerimizi emzirdikçe ve birazda dikkat ettikçe diğer kalan kilolarda hemen gidiyormuş..inşallah en kısa zamanda eski halimize dönebiliriz kızlar.

14. 7 Kasım 2008
  15. umudum01

umudum01 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    inşalllahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
    yarabbi gitmezse de AZMİN ELİNDEN NE KURTULMUŞ DİMİ KIZLAR VERİRİZ YETERKİ BEBİŞLERİMİZ SAĞLIKLI OLSUNLAR

16. 7 Kasım 2008
  17. PembePanter

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    ne güzel demişsin arkadaşım azmin elindenn ne kurtulurr diyee.he valla hele bu kadınlar kulubünün azminee hayranımmm :enbuyukkk:

18. 8 Kasım 2008
  19. selin25

selin25 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Valla simdi 7 nci ayimin icindeyim ve simdiye kadar tam 9 kilo almisim, öyleyse geriye 3 kilo kaliyo , yani benim icin bundan sonraki her ay basina 1 kilocuk dusuyo sanirim en normalide bu.Cunki bebek bu aydan itibaren her hafta 200-250 gram kadar artiyo buda ayda 1 kilo demek.Insallah bundan sonraki kilolari bebisim alir :)