Ali Babacan ; insan özgürlüğü teminat olamaz

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve sumimasen tarafından 30 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  30 Eylül 2009
  Konu Sahibi : sumimasen
 1. sumimasen

  sumimasen Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  16
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Ali Babacan 04 Nisan 1967 yılında Ankara, da doğdu. 1985'te TED Ankara Koleji'ni birincilikle bitirdi. 1989 yılında, 1700 öğrenci içerisinden 4.00 üzerinden 4.00 ortalama ile üniversite birincisi olarak ODTÜ 'den mezun oldu.

  1992-1994 yılları arasında, Amerika Chicago’da finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan QRM, Inc. adlı özel bir şirkette, danışman olarak çalıştı.İşletme dalında yüksek lisans yaptı. Ali Babacan, yüksek lisans çalışmalarında Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaştı.

  AB'nin müzakereler için 3 Ekim 2005 tarihi verdiği 17 Aralık'tan önce "Baş müzakereci ben olmalıyım" görüşünde olan Gül'ün eğilimine karşın, Erdoğan konuyu sürüncemede bıraktı. Baş müzakereci belirsizliğinin yarattığı tartışmalar artınca Gül, Babacan'ı gündeme getirdi fakat Babacan'ın ekonomiyi iyi yönettiğini düşünen Erdoğan, iki görevi yapamayacağı" gerekçesiyle kendisini bakanlıktan almak istemedi. Sürecin uzaması nedeniyle artan sıkıntıyla Erdoğan, yetkili kurullarını "Baş müzakereci benim" diyerek yatıştırmaya çalıştı.
  Uluslararası yatırımcıların, fon yöneticilerinin ve TÜSİAD gibi işadamı örgütlerinin, Babacan'la Gül'ü işaret eden tasvirlerde bulunmayı sürdürmesi üzerine de düğümün çözülmesinde Gül ve Erdoğan'ın yaptıkları görüşme etkili oldu ve Babacan'da ısrar eden Gül, İki işi de bir arada götürebilir telkininde bulundu.

  IMF ile birlikte yürütülen katı ekonomik reformlara imza atan Babacan, o dönemde yaptığı açıklamalarda, 2005 yılında yüzde 8, 2006 yılında yüzde 5, 2007 yılında da yüzde 4 enflasyon hedefi öngördüklerini bildirdi ve yaptıkları üç yıllık ekonomik programın, Maastricht Kriterleri ne göre belirlendiğini vurguladı.


  Babacan, 2003'ten itibaren birçok kere Davos’ da gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu ve Bilderberg Konferansı gibi önemli ekonomik toplantılara Türkiye adına katıldı.
  Egemen Bağış'ın Devlet Bakanı ve Baş müzakereci konumuna getirilmesinin ardından sadece Dışişleri Bakanı olarak bir süre görevine devam etti 1 Mayıs 2009'da gerçekleşen kabine değişikliğinden sonra Dışişleri Bakanlığı'nı Ahmet Davutoğlu'na devretti.

  Şu anda Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapmaktadır. Ticaretin ve iş hayatının sorunlarını bilen bir isim olarak, Ekonomik kriz ve karşılıksız çek sorununun yarattığı çek mağdurlarının sorunlarına ailelerinin yaşadığı dramlara bu olumsuz etkilere duyarsız kalmayacağını, çek mağdurlarının sorunlarına gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz

  Ekonomi ve likiditenin teminatı insan özgürlüğü olamaz.
  cek-magdurlari.kadinlarkulubu.com
   
  Son düzenleme: 30 Eylül 2009