Alias

Konusu 'Yabancı Diziler' forumundadır ve didosh tarafından 25 Aralık 2007 başlatılmıştır.

  25 Aralık 2007
  Konu Sahibi : didosh
 1. didosh

  didosh Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.524
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  [​IMG]
  Yayınlandığı Ülke ABD
  Yayınlandığı Kanal ABC
  Başlama Tarihi 30 Eylül 2001 – 22 Mayıs 2006
  Bölüm Sayısı 105

  Alias, Ajan Sydney Bristow'un yaşadığı maceraları konu alan, Türkiye'de Digiturk 5. kanal DiziMax'te gösterilen bir dizidir. Daha önce "Kod Adı" adıyla Kanal D'de de yayınlanmıştır.

  Konu

  Sydney Bristow (Garner), üniversitenin ilk yılında CIA'in gizli kolu olduğuna inandığı SD-6 isimli bir örgütte çalışmaya başlar. Ancak büyük bir trajediyle sonuçlanan bir olay sonrası(Nişanlısının SD-6 tarafından öldürülmesi) SD-6’nın aslında devlete düşman olan ülkeler ve gruplar için çalışan bir anti-devlet örgütü olduğunu öğrenir. Sydney bu örgütü alt edebilmek ve intikam alabilmek amacıyla CIA ile çalışmaya başlar. O artık çift taraflı bir ajandır. Sydney, bir yandan esrarlı yaşam tarzını arkadaşlarından gizlemeye çalışırken, diğer yandan da türlü rakip ajanlarla, terörist gruplarla ve hainlerle savaşır.


  Yapım Ekibi
  * J.J.Abrams
  * John Eisendrath
  * Ken Olin


  Karakterler

  Sydney Bristow

  Sydney Bristow babası tarafından çocukluk yıllarında bilinçaltına girilmek sureti ile ajan olarak eğitilmiştir. Sydney, normalin üstünde zeka seviyesine sahiptir, 7 dil bilir, yetenekleri ve IQ'su üst seviyededir. 7 yıl boyunca CIA'in bir parçası sandığı SD-6'in aslında kötü taraf olduğunu öğrenince CIA'e gidip onlar için çalışmaya başlar, ve babası Jack'in yardımıyla SD-6'i çökertir. Ancak daha sonra da SD-6'den daha güçlü olan bir örgütle, Mutabakat'la uğraşmaya başlar. Fakat bu sırada, Sydney 2 yıl boyunca Muatabakat tarafından kaçırılır ve beyni yıkanır. Bu iki yılın sonunda Sydney hiçbir şey hatırlamadan, ölü sanılmasına rağmen ortaya çıkar ve kaybettiği yıllarını arar. Ancak buldukları, onu bambaşka bir kimliğe götürür.

  Jack Bristow

  Geçmişinde birçok örgüt ve devlet kurumunda ajan olarak çalışmıştır. Ancak iyi tarafa çalıştığı kesin olarak bilinmekte, ve kızı Sydney'i korumak için her şeye hazır bir babadır. Laura Bristow ile evliliğinin yalan olduğunu öğrenince Sydney'den kendini uzaklaştıran Jack, ikisinin de ajan olduğu ortaya çıkınca, onunla ilişkilerini düzeltmeye başlar. SD-6'de Sloane'un en yakın dostu gibi davranıp, kilit bilgileri elde eden Jack, SD-6 çökertildikten sonra tekrar CIA'e, operasyon merkezine döner. Sydney'nin ölmediğini bilmekte, ve onu aramaktadır, geri döndüğünde de kızının kayıp 2 yılda neler yaptığını arar. Irina'yla ilişkisi devam ediyor.

  Michael Vaughn

  Babası Irina Derevko tarafından öldürülen, ve CIA'de çalışmaya başlayan Vaughn'un en önemli görevi, önceleri iki tarafa da çalışan Sydney'e aracılık etmekti. Onun görevlerini belirlemek, sırrını korumak, ve tüm sorularına cevap vermek. Ancak bundan fazlası olur, ve Vaughn yasak olmasına rağmen Syd'e aşık olduğunda işler büyür. İlk önce aracılık olan sıfatı sonradan arkadaşlığa, sd-6'in yıkımıyla sevgililiğe ve ortaklığa dönüşürç Ancak Sydney'nin kaybolduğu iki yılı sırasında Vaughn hayatının en önemli hatasını yapar: Lauren'la evlenir. Bundan sonraki tüm olaylarda bu hata başroldeydi. Şimdiyse yaralarını sarmaya çalışıyor.

  Irina Derevko

  KGB ajanı olan Irina'nın görevi, CIA ajanı olan Jack Bristow'la evlenmek, ve ondan gerekli bilgileri çalmaktı. Laura takma adıyla görevine başlayan Irina'nın beklemediği şey Jack'e aşık olmak, ve sürpriz bir şekilde, bir kız çocuğu dünyaya getirmekti. Sydney 6 yaşına geldiğinde KGB, Irina'ya görevini terk etmesi, yoksa ailesini öldürecekleri ultimatomunu verince, Irina çaresiz, ölüm fermanını imzalar, ve sahte bir kazayla, Laura Bristow'u tüm dünyaya öldü gösterip, yıllarca kötülerin arasında kaçak olarak yaşar ve kendine büyük bir yer edinir. Ancak, Sydney ve Jack'in onun yaşadığını öğrenmeleri işleri değiştirir, ve Irina CIA'e teslim olarak, yaptığı ve bildiği her şeyin Jack ve Sydney'i korumak amaçlı olduğunu ispatlar. İşi bittiğinde CIA'den kaçar, ve şu anda kayıp. Jack ve Sydney'e gerektiği zaman yardımda bulunuyor.

  Arvin Sloene
  Jack'le çocukluktan beri devam eden arkadaşlıkları sd-6'in açılmasıyla aslında son buldu. Ancak Arvin Sloane bundan habersizdi. Sydney'i hep takip etti, ve 20 yaşına geldiğinde onu sd-6'e alarak ajanlık sıfatını kendisine verdi, tüm gizli işlerinde onu kullandı, Sydney nişanlısı Danny'e ajan olduğunu söylediğinde Danny'i öldürttü, ve en büyük hatasına imza attı. Bu noktadan sonra Sydney gerçekleri öğrendi, ve Sloane'ın bilmediği, baş düşmanı oldu. SD-6'in yıkımından sonra, CIA'e istenen bilgileri vermesi karşılığında, özgürlüğünü satın aldı. Mutabakat ile, CIA izninde çift taraflı çalışıyor, ve Irina ile geçmişte yaşanan tek gecelik bir ilişkisinden Nadia adında, yine ajan olan bir kızı var.

  Julian Sark

  İngiliz olan Sark, yakın zamana kadar babasının kim olduğunu bilmiyor, ve zevk için, kötülerin yanında çalışıyordu. Irina, Sloane, ve Mutabakat'ın yetkili kişilerinin yanında, en güvendikleri eleman olarak çalışan Sark, CIA tarafından yakalandığında da bilgi vermekten çekinmeyen bir kişilik. Sydney'e karşı gizlemediği bir ilgisi olan Sark, Vaughn'dan nefret ederken, onun karısı olan Lauren'la de bir ilişki yaşadı. Irina'nın dostlarından biri olan Lazarey'in babası olduğunu, ve ondan kalan 800 milyon doları öğrendiğinde, bu parayı Mutabakat'a harcayarak, en üst seviyeye çıktı. Yüksek zekası, ve kıvrak düşünüş tarzıyla dikkat çeken Sark, tehlikeyi sezdiğinde kendi kabuğuna çekildi.

  Marcus Dixon

  Yıllarca, SD-6'in iyiliğine inanmış, ve vatanı için çalıştığını düşünen Dixon, gerçekleri öğrendiğinde yaşadığı travmadan sonra, CIA'e katılmaya karar verdi. Sydney'i tanıması, ve yıllarca onunla ortaklık yapmış olması, Dixon'a CIA'de bir rahatlık sağlarken, Sydney'nin Vaughn'dan sonra ikinci ortaklığı sıfatını aldı. Bir çok dili bilmesi, operasyon sahasındaki keskin ve zeki kararları, onu Sydney'nin kayıp iki yılı içerisinde, Operasyon Merkezinin şefi durumununa getirdi, ve başkanlığı başarıyla yürütmekte. Bir operasyonda Sloane'ın karısı Emily'i vurması yüzünden, Sloane'ın, intikam olarak onun karısını öldürmesi sonucunda, 2 çocuğuna yalnız ebeveynlik yapmakta

  Marshall Flinkman

  CIA'in dahisi. Marshall yaklaşık 7-8 dil bilen, teknoloji konusunda uzman, fotografik hafızaya sahip bir deha. Çabuk hatırlama özelliği ve uzmanlaştığı patlayıcılar, elektrik akımları, bilgisayar ağ bağlantıları ve uydu sistemleri sayesinde operasyon merkezinin gözbebeği. Her operasyona gerekli alet edevatı yaratmak konusunda uzman. Kendisi SD-6'de çalışırken, sd-6 çökünce otomatik olarak CIA'e transfer edildi. Biraz renkli bir kişilik olan Marshall, başka bir ajan olan Carrie ile evlendi, ve bir erkek bebeği var. Sark ve Sloane'dan ödü kopan Marshall, Sloane korkusunu birazcık yense de, Sark'tan delicesine korkmaya devam ediyor. Sydney ve Vaughn en yakın arkadaşları.

  Will Tippin

  Bir zamanlar ona aşık olsa da, aslında Sydney'nin en yakın arkadaşı olan Will, gazeteci. Sydney'nin nişanlısı Danny'nin öldürülmesinin arkasındaki gizemi ararken kendini sd-6'in belasında bulan Will, nerdeyse hayatını kaybederek ve gazeteciliği bırakarak bunu ödedi. Sydney, Jack ve Vaughn'nun ajan olduğunu öğrenmesi sonucunda Sydney'nin daha yakın arkadaşı oldu, onun yokluğunda gerekli hikayeleri uydurdu. Francie/Allison olayından sonra tanık koruma programına alınan Will, Vancouver'da yeni bir yaşam kurarken Sydney'nin yaşadığı haberini aldığında hem dostluğunu tazelemek, hem de bitmemiş hesapları görmek üzere geri döndü. İşler hallolduktan sonra iki dost/ajan, tekrar görüşmek üzere ayrıldılar. Kendisi hala Vancouver'da, yaşamını kurmaya devam ediyor.

  Eric Weiss

  Başından beri CIA'de çalışan Weiss, Vaughn'un en yakın arkadaşı. Sydney/Vaughn aşkını en önce, hatta ikiliden bile önce gören, ilk başta kızan, ama sonra da birleşmelerini sağlayan şahıs. Sydney'i çok seven Weiss, onunla kurduğu sağlam arkadaşlığı, Sydney kayıp iki yılından sonra geri döndüğünde de kanıtlayarak, hem onun ortağı, hem de yeni yaşamında yol göstericisi oldu. Lauren/Vaughn evliliğine karşı çıkmasa da Vaughn'un mutlu olmadığını düşünen Weiss, doğruların adamı. İyi bir CIA ajanı olan Weiss, operasyonların hem başarısı, hem de neşe kaynağı. Kendisi yalnız, ama mutlu, yaşamını sürdürmeye devam ediyor.

  Francie Calfo

  Sydney'nin iyi arkadaşlarından olan Francie, Sydney'nin ajan olduğunu hiçbir zaman bilmedi. Tek arzusu minik bir restaurant açmaktı, ve bunu başardı, ancak klonlama yöntemine benzer bir teknoloji karşısında kendisinden bir tane daha yaratılan Francie, öldürülerek, yerine Allison geçtiğinde, bunu kimse anlamadı. Allison Sydney'nin tüm sırlarını çalarken, covenant'a bilgi veriyordu. Allison'un sırrını ortaya çıkaran Will ise, bunu vurularak öderken, Sydney büyük bir çatışma sonunda, Allison'u vurdu. Ancak Rambaldi sırlarından biriyle iyileştirilen Allison ölmediğini ispatladı, ancak Will geri döndüğünde yaşanan çatışmada yine vuruldu. Allison hala kayıpken, Francie'nin durumu bilinmiyor, ölü varsayılıyor.

  Lauren Reed

  Senatör Reed'in kızı olan Lauren, Sydney'nin kayıp olduğu iki yıl sırasında Vaughn'la evlenmiş, ve mutlu bir evlilik imajı sergilemişti. Ancak işin gerçeğinde Lauren'in Covenant'ın en gizli silahlarından biri olduğu, ve Vaughn'la sadece görev için evlendiği yatıyordu. Gizini sürdürürken en üst seviyede elde ettiği CIA bilgilerini, Covenant'a geçirmekte tereddüt etmeyen Lauren, Sark'la da bir ilişki yaşamakta, ve CIA'de oluşturduğu güvenden emindi. Ancak gizinin kırılmasıyla sonu, kocası Vaughn'nun onu vurması oldu. Durumu belirsizliğini korumakta, ancak ölü sayılmakta.