Aliminyum

Konusu 'Dış Cephe Boya & Yalıtım' forumundadır ve Elif tarafından 20 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  20 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.617
  Beğenildi:
  5.145
  Ödül Puanları:
  438
  Metal, medeniyetin gelişiminde önemli görev yapmaktadır. Bu gelişme sürecinde, alüminyum kadar rol oynayan az sayıda metal bulunur. Alüminyum kendisine has özellikleri ile, çok eski çağlardan beri bilinen, ağaç, bakır, demir ve çelik gibi bir çok malzemeden daha önem kazanmış bulunmaktadır. 19. yüzyılın ikinci yarısından beri endüstriyel çapta üretilen çok genç bir metal olmasına rağmen, bugün bakır ve alaşımları, kurşun kalay ve çinko tüm demir dışı metallerin toplam kullanmadan daha çok miktarda kullanılmaktadır.

  ALÜMİNYUMUN GENEL ÖZELLİKLERİ AŞAĞIDA ÖZELLEŞTİRİLMİŞTİR.

  1. Alüminyum hafiftir. Aynı hacimdeki bir çelik malzemenin ağırlığının ancak üçte biri kadar ağırlıktadır.

  2. Alüminyum, hava şartlarına, yiyecek maddelerine ve günlük yaşamda kıllanılan pek çok sıvı ve gazlara karşı dayanıklıdır.

  3. Alüminyum yansıtma kabiliyeti yüksektir. Gümüş beyaz renginin bu özelliğe olan katkısı ile beraber gerek iç gerekse dış mimari için cazibeli bir görünüme sahiptir. Alüminyum bu güzel görünümü, anodik aksidasyon(eloksal), lâke maddeleri vs. gibi uygulamalar ile uzun müddet korunabilir. Hata birçok uygulamada tabii oksit tabakası bile yeterli olur.

  4. Çeşitli alüminyum alaşımlarının mukavemeti, normal yapı çeliğinin mukavemetine denk veya daha yüksektir.

  5. Alüminyum elastik bir malzemedir.Bu nedenle ani darbelere karşı dayanıklılık düşük sıcaklarda azalmaz. (Çeliklerin, düşük sıcaklıklarda ani darbelerde mukavemeti azalır.)

  6. Alüminyum, işlenmesi kolay bir metaldir. Öyle ki, kalınlığı 1/100 mm. den daha ince olan folyo veya tel haline getirilebilir.

  7. Alüminyum ısı ve elektriği bakır kadar iyi iletir.

  8. Alüminyum’a şekil vermek için döküm, dövme, haddeleme, presleme, estrüzyon, çekme gibi tüm metodlar uygulanabilir.
  Alüminyum Kompozit

  Bu sistemin özelliği; uygulaması yapılan binaya dışarıdan baktığımız zaman kompozit panel dediğimiz alüminyum levhaları görürüz.
  Bu kompozit paneller cephede 4 mm kalınlığında olmalıdır. Kompozit panelin kalınlık açılımı ise; (0,5 alüminyum levha + 3 mm pvdf + 0,5 mm alüminyum levha) olmasıdır. Derz noktalarında 1,5 cm kalınlığında derz görülür.