Alkolden kurtaramayacağımı biliyorum.ben ne yapmalıyım.

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve Beba tarafından 11 Ekim 2011 başlatılmıştır.

  11 Ekim 2011
  Konu Sahibi : Beba
 1. Beba

  Beba Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2011
  Mesajlar:
  38
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  43
  Merhabalar, 7 yıllık evliyim.Görücü usulü ve 3 ay içinde evlenmiş biriyim.Eşimin alkol kullandığını evliliğimizin 2.gecesi öğrendim.Evlenmeden önce alkol alıp almadığını sormuştum sadece sosyal ortamlarda cevabını aldım. Hiç bir şekilde ne kendisi ne de ailesi bunu belli etmedi bana. İşi oldu bittiye getirdiler. Bense anlayamadım, aynı şehirde değildik. Telefonla konuşurken de insan anlamıyor ayrıca bu konuda da tecrübem yok babam ve kardeşlerim alkol kullanmaz.

  Bu 7 yıl içinde neler oldu kısaca anlatayım.Öncelikle ailem boşanmama karşı.Kesinlikle benim yanımda değiller.2 çocuğum oldu. Daha evliliğin en başından beri kaynanamın baskıları başlamıştı çocuk çocuk diye. Tabi bu da oyunun bir parçası idi. Çocuk olunca adam düzelecek ya. İzmir'de yaşadığımız korkunç günlerden sonra Istanbula taşınma kararı aldık. Bir haftalık evliyken yine çok içtiği gecelerden birinde saat sabahın 3'ünde beni bırakıp eski sevgilisine gitti. O dönemi hatırlıyorum da kadın utanmadan mesajlar falan atıyordu. Annemler üzülmesin diye bu olayı teyzeme anlattım,bavulumu toplayıp geliyorum dedim."Bir haftalık evlisin annenler üzülür hem kötü başlayan evlilikler iyi gidebilir" gibi sözler sarfetti.

  Doğum kontrol hapı kullanıyordum gizli gizli. Çantamda buldu. yine bir gece aşırı içti ve ilaçları buldugunu saldırır bir şekilde söyledi. Annesini aradı annesi bana telefonda ağza alınmayacak sözler söyledi. Hiç bir şey diyemedim. Çok üzüldüm çok ağladım.

  Babama açılamadım annem deseniz etkisiz eleman. Hiç bir şeye karışmaz ve otorite kurmaz. Hoş onlara açılsam idare et düzelecek derlerdi. Boşanmak yok ya. İnsanlar ne der boşanırsam. Ya düşmanlar? düşmanlar sevinirler.

  Haplar ortaya çıkınca kullanımı bırakmak zorunda kaldım. akışına bıraktım ve 1,5yıllık evliyken kızımı kucağıma aldım. 15 ay sonrada oğlumu. 2. çocugu hele ki bu adamdan 2.çocuğu kesinlikle istemedim, aldırmaya kalktım ama benim sevgili babam yine yanımda olmadı ve çocugu kesinlikle aldıramayacağımı ifade etti.

  Bu adamın düzelmesi için çok dualar ettim, adaklar adadım. Ama nafile. Daha çok azdı. Bir gecede 1 büyük şişe votka içiyor, sabaha karşı uyanıyor başlıyor yine içmeye. işe sarhoş gidiyor. akşamları eve geliyor kendini mutfağa kapatıp başlıyor içmeye,çocuklar mutfağa girdiklerinde onları çıkarmaya çalışıyor güya onları alkol ve sigara kokusundan koruyor.ama dünyası orada onun.biz çocuklarla yemeğimizi tepsilerde salonda yiyoruz.evimde bir akşam yemeği sofrası kuramıyorum.

  içtiği zamanlar bazen iyi çoğunlukla saldırgan. Hakaretin ve küfürün haddi hesabı yok. Çocukların yanında ağza alınmayacak şeyler söylüyor beni kötülüyor onlara karşı.Çocuklarım benimle yatağımda yatıyor, çok küçükler alışamadılar kendi yataklarına.sık sık gelip bir şeyler anlatıp bizi uyandırıyor.çocuklar sabaha huzursuz,uykularını alamamış olarak uyanıyorlar.Resmen bizi taciz ediyor.kapıyı kilitlesem zorlar daha çok söylenir diye korkuyorum.

  Kendi ailesi deseniz hiç bir şekilde karışmıyor. Benim başıma attılar kendileri rahat rahat takılıyorlar. Sırf bunun bu halleri yüzünden evime gelip gitmiyorlar. Hoş kendileri de normal insanlar değiller. Hepsinin ayrı psikolojik sorunları var. Çok iyiyken bir bakıyorsunuz birbirlerine girmişler.Kavga kıyamet. Kendi akrabaları var kadıncağız yazık olmuş sana böyle bir aileye gelin geldin diyor.

  Kısacası babam boşanmama karşı. Çocuklarına hasret kalırsın diyor. O kendi kendine bırakacak merak etme diyor ama benim hiç güvenim ve gücüm kalmadı. Kimseyi dinlemesem hayır boşanacağım desem babamın evine gitsem o da kötü. Annem kendi keyfinde biri. Bana orada yaşadığım hayatı zehir eder. Hakaretler eder vs. Dul olduğumu başıma kakan bir de baba olacak ki felaket.

  Maddi açıdan kısmen rahatız. Benim küçük bir işim var, borçlarım var ve onları ödemeye çalışıyorum. Çocukların okul masraflarına beni de dahil etmiyor mu çıldırıyorum. Kendisi benim kazanabileceğim paranın 7-8 katını kazanıyor, düşünün ama kendine yatırım yapıyor.Banka hesabını kabartıyor, sık sık araba değiştiriyor. Eve bıraktığı doğru düzgün bir para yok. Baba evinde parasal anlamda hiç sıkıntı yaşamış biri değildim ben üstelik.

  Size anlatacağım aslında o kadar çok şey var ki ama burada daha fazla uzatmak istemiyorum. Hiç umudum yok ama bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

  Allah sağlık versin en başta ama herkese mutluluğu da esirgemesin.
   
 2. 11 Ekim 2011
  Konu Sahibi : Beba
 3. fdm

  fdm HEDEF 40 BEDEN,65 KİLO Üye

  Katılım:
  15 Ekim 2010
  Mesajlar:
  1.531
  Beğenildi:
  112
  Ödül Puanları:
  153
  öncelikle merhabalar.. yaşadıkların çok ama çok zor şeyler canım.. ben alkolden vazgeçip de kendisini ailesine eşine adayan insan bilmedim ve duymadım hiç.. kendi kendime az çok yeterim diyorsan boşanmalısın bence. nitekim boşandığın zaman bundan daha kötü bir hayatın olmayacak hatta çocukların bi sarhoşla aynı evde yaşamamış olacak.. babana da şaşırıyorum açıkçası. az çok maddi gücü var anladığım kadarıyla senin arkanda durmaması ilginç. demekki onlar da elalem ne der düşüncesinde. ama sen istersen kendin bunun üstesinden gelebilirsin. llah yardımcın olsun
   
 4. 11 Ekim 2011
  Konu Sahibi : Beba
 5. terrakota

  terrakota Yeni Üye Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4.717
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Offf okudukça yüreğimi hüzün kapladı...

  ne zor bir durum ya,üstelik ailenden destek görememen en kötüsü;

  eşinin alkolü bırakmak için tedavi görmesi gerek,yanaşır mı?

  kayınvalideni alıp konuşsan;

  anne bak böyle giderse sağlığından olucak,gelin birlik olup bu duruma bir çare bulalım;

  yoksa oğlunuzun sonu iyi değil,bak sonra çok üzülürüz desen..anlamazlar mı?
   
 6. 11 Ekim 2011
  Konu Sahibi : Beba
 7. turamit

  turamit Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.616
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  çok üzüldüm. inan ellerim titriyor yazarken. Allah ıslah etsin kocanı. Gerçekçi olacağım canım sen, ailesi, arkadaşları .... ne konuşursanız konuşun kendi istemedikçe bırakmaz. işinde sorun yaratmamış bu durum şaşırdım. kendi işi mi? maaşlı olsa atılırdı heralde. yazık sana çocuklarına ya. ailen elbet iyiliğini düşünüyorlardır ama yolları yanlış.

  oğlun var bir de... bu coçuklar özellikle erkek çocukları böyle babalardan nefret ediyorlar. seninki gibi bir koca tanıyorum. adam 30senelik evliliğinde ne kendi ailesi ne gelinin ailesi.... kimsenin lafını dinlememiş içti de içti. çocukları da bıktı. içince bir de giriyor oğlunun odasına kaldırıyor... delikanlı oldu artık. en son dayanamıyor karşılık veriyor. bilmeyen çocuğu terbiyesizlikle suçlasa da kızamıyorum ki o çocuğa. çocuklardan kız olan ilk önüne gelenle evlendi ayrıldı... ya bu tip babalar çocukları çok kötü etkiliyor.

  2 çocukla annene gitme zaten. plan yap. malı mülkü de varsa kazancını vergiler ile belgelendirebiliyorsanız (yani eşinin kendi işi ise 10 kazanıp 1 gösteriyor olabilir) ayrıl güzelim. çocuklarının iyiliği için ayrıl. nafakasını vermek zorunda. kendin de çalışıyormuşsun. çocuklarını kreşe verirsin. 1 göz odanız olur huzurunuz olur. tepsilerde değil masada yersiniz. böyle hayat mı olur ya çocuklarına baktıkça için acıyordur senin.

  Boşanmak istersen eşin yok der de hani sonradan alışır gibi geliyor. tehdit falan var mı bu konuda? kocanı en iyi sen bilirsin psikopatlaşır mı?

  Allah yardımcınız olsun.
   
 8. 11 Ekim 2011
  Konu Sahibi : Beba
 9. KuzeyEge

  KuzeyEge Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.919
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  148
  Kendi isteği ile tedavi olmadığı sürece sizin yada ailesinin yapabilecek hicbirseyiniz yok...inan yok ... Çocuklar cok küçük ...

  Benim babamda alkolik olmuştu ben 14 kardeşim 8- yaşlarındaydı iflas etmişti o zaman ...15 sene sonra annem kendi şirketini satip gitmeye karar verince anladı kaybettiğini onu gitti kendi hastaneye

  Şimdi yazliklarinda yaşıyorlar tarla yapıyorlar

  Hatirladim ya o günleri zordur cok

  Ve kademe kademe değişecek eşiniz alkolizmin safhaları var çünkü.....

  Ama benim annem aşıktı babama geçmişleri temeli saglamdi

  Siz hazır mısınız mücadeleye cevaplar sizde
   
 10. 11 Ekim 2011
  Konu Sahibi : Beba
 11. Beba

  Beba Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2011
  Mesajlar:
  38
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  43
  Kayınvalidem dengesi şaşmış bir insan. Zaman zaman bu tarz konuşmalar yaptık,tedavi olması gerek, ben elimden geleni yapacağım dedi ama hiç bir şey yapmadı. Oğluyla bu yüzden dargın gecen bir kaç günü oldu ama tavır koymadı, canım oğlum demeye devam etti. Bana sen buna nasıl dayanıyorsun ben olsam babamın yanına çoktan gitmiştim de dedi ama dediğim gibi dengesiz, tutarsız biri.Bana bunları söyleyip hemen arkasından suçlayıcı konuşmaları oldu. sen de kaypaksın sen de az değilsin gibi şeyler söyledi. Oğlu benimle evlendikten sonra içmeye başlamadı ki. Benden çok daha öncelerde 10 sene kadardır içiyormuş zaten. Tedaviye ise yanaşmıyor hatta evde bu tedavi konusu açılınca konuyu değiştiriyor. Zaten doğru düzgün bir konuşma ortamımız yok. Diyalog sıfır. Çocuklar sürekli yanımızda. Alkolü almaya başlamaması lazım ki ben konuşayım.
   
 12. 11 Ekim 2011
  Konu Sahibi : Beba
 13. Laale

  Laale Aşikârdır Zat-ı Hak Pro Üye

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  16.466
  Beğenildi:
  10.250
  Ödül Puanları:
  288
  İçinizi dökmek istiyorsanız bol bol yazın ama faydası yok.
  Alkolik bir adam tedavi olmadan düzelmez.
  Ya böyle yaşamaya alışacaksınız ya da nafakanızı,tazminatınızı alıp boşanıp yeni bir hayat kuracaksınız arkanızda aileniz olmadan.
  Hakkınızda hayırlı olsun inşallah!
   
 14. 11 Ekim 2011
  Konu Sahibi : Beba
 15. Poupey

  Poupey Yeni Üye Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2011
  Mesajlar:
  310
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Calisip kendi ayaklarinizin Ustunde duran bir bayansaniz , cekmeyin bu Herifi.
  bosanin tutun bir ev alin cocuklarinizi yanina.
  bilmiyorum belki imkansiz seyler sizin icin bu soylediklerim ,
  ustelik aileniz arkanizda degil !!!
   
  kaos302 ve MissCherryBlossom bunu beğendi.
 16. 11 Ekim 2011
  Konu Sahibi : Beba
 17. Poupey

  Poupey Yeni Üye Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2011
  Mesajlar:
  310
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Katiliyorum Yorumunuza..
   
 18. 11 Ekim 2011
  Konu Sahibi : Beba
 19. Beba

  Beba Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2011
  Mesajlar:
  38
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  43
  Devlette çalışıyor, başıboş anlayacağınız. Zaman zaman üst kuruma gizli telefon edip üstü kapalı şikayet etmek istedim ama zararı bana dokunur diye de düşünmeden edemedim. Evet çocuklar çok etkileniyor. kızım anaokulunda öğretmenine geçen gün bizim kavga ettiğimizi söylemiş. yakında çağırıp benimle konusma ihtiyacı olacağına eminim. oğlumsa babasının bana sık sık söylediği bir cümle var Allah belanı versin diyor. Çocuğun ağzında sürekli. Kimbilir okulda arkadasına demiş midir.

  Adamın durumu oldukça iyi. Maaşı devlet kanalı ile oldugu için belgelendirmek daha kolay sanırım. Bu konuda detaylı bir bilgim yok.
  Boşanmada çocuklardan biri ona verilirse ne yaparım. Çocugu onlara teslim edip topluma sorunlu bir birey yetiştirmelerini engellemem lazım. Dedim ya ailesi de normal değil. 18yaşında yeğeni yatağı ıslatıyor zaman zaman. Düşünün işte.
  Tehdit mi? Olmaz mı. hem de nasıl. en son şöyle bir anlaşmaya gidelim demiştim. Senden 5kuruş para istemiyorum yalnız bir şartım var çocuklar bende kalacak. dedim demez olaydım. o zaman köy evindeydik evdeki içi boş tüfeği bana doğrulttu. çocuklar yanımda yatıyordu. uyanmadılar yada uyandılarda sesleri çıkmadı.

  Sizce gerekirse bu adamdan kurtulmak için çocuklarımı ona vermeye razı geleyim mi. Biliyorum ki yaşlı kayınvalide onlara bakamaz bu desen içkiden başını kaldıramaz ve çocuklar bana geri gelir. Böyle bir blöf yapsam mı. Babamı karşıma alacağım buna cesaretim yok. tek başıma hareket etmem için maddi anlamda rahat olmam lazım.