Allah insanı Adam Yerine Koyuyor da Kullara ne Oluyor?

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve yaren_76 tarafından 14 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  14 Kasım 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 1. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  Allah insanı adam yerine koyuyor da kullara ne oluyor?

  BEN OKUDUM VE PAYLAŞMAK İSTEDİM,UZUN AMA ÇOK GÜZEL

  Sait ÇAMLICA
  Eğitimci – Yazar
  Fatih daha yirmi bir yaşında bir delikanlı iken, çağ açıp çağ kapatmayı, İstanbul’u fethetmeyi, gemileri karadan yürütmeyi nasıl başardı?  Bir eğitimci olarak bu sorunun cevabını çok düşündüm. Bu kadar genç yaşta bu kadar büyük başarılar elde etmeyi nasıl başardı Sultan Fatih? Anne babası ve hocaları onu bu kadar iyi yetiştirmeyi nasıl başardı? Ellerinde sihirli bir değnek mi vardı?  Yirmili yaşlardaki gençlerimizi (gençliğimizi) düşünüyorum. Bu yaşlardaki gençlerimiz ya Üniversiteye hazırlanıyorlar, ya askerde oluyorlar, ya da üniversitede okuyorlar. Bir kısmı da askerliği tecil etmek için veya okumayı dışardan da olsa sürdürebilmek için açık öğretim fakültesinde okuyorlar.  Sorun gençlerin mayasında mı yoksa onları yetiştirmek gibi büyük bir sorumluluğu olan biz büyükler de mi?  Fatih Sultan Mehmed’in hayatını okurken en çok dikkatimi çeken olaylardan bir tanesi de, babası tarafından daha on dört yaşında tahta oturtulmasıdır. Daha çocuk yaşta bir insanı niçin tahta geçirirler? Koca devleti bir çocuğun omuzlarına yüklemek çok anlamsız geliyor ilk bakışta.  Evladına, daha on dört yaşında olduğu halde, “bir devleti yönetebilecek kadar iyi yetiştin sen!” mesajını veren bir babanın oğlunun, çağ açıp çağ kapatabilmesine şaşırmamak lazım.  İyi yetişmiş bir evlat ve padişah olduğunun en büyük ispatlarından birisi de, babasını tahtın başına çağırırken kullandığı cümledir. “Eğer ben padişahsam, emrediyorum! Ordunun başına geç! Eğer sen padişahsan, zaten görevin bu! Ordunun başına geç!”  Benim derdim, zaten tüm dünyanın hayran olduğu, Peygamber müjdesine mazhar olmuş bir padişahın hayatından kesitler sunmak değil.

  Biz yetişkinler gençlerimizi ne kadar adam yerine koyuyoruz?

  Bu ülkede kaç tane baba, yeni bir yatırım yaparken on dört yaşında oğlunun fikrini alarak onu adam yerine koyar?

  Bu ülkede kaç tane anne, evine yeni bir eşya alırken daha on dört yaşında olan kızının fikrini alarak onu adam yerine koyar?

  Bu ülkede kaç tane öğretmen, daha liseye başlamamış öğrencilere kendilerinin artık yetişkin bir birey olduğu bilincini vermemiz gerektiğinin bilincindedir?

  Bu ülkede kaç tane eğitimci bu gerçeklerin farkında olmanın yetmediğini, bu gerçekleri sadece öğrenciye anlatmanın da sorunları çözmediğini, anne ve babalara da bu gerçekleri anlatmak zorunda olduğumuzu düşünür?

  Tayların yetişmesi

  Çocukluğu ve gençliği köyde geçmiş biri değilim. Sadece yazları birkaç haftalığına köyde kalırdık. Ancak köylerde tayları nasıl yetiştirdiklerini, tavukların civcivlerini yanlarından niçin uzaklaştırdıklarını rahmetli dedemden dinlemiştim.

  Bir eğitimci olunca da geçmişteki hatırlarınızın büyük bir kısmı “eğitime bakışınızı” yönlendiriyor.

  Hala annesinin peşinde gezen tayların, birkaç aylık olduktan sonra, sahibi tarafından sırtına boş bir sepet asılır. Yük taşımaya alışmaları için her hafta sepetin içine biraz daha ağır yük konur. Hiçbir yük olmasa dahi haftada bir sepetlerin içine birer taş daha atılarak tayın yükü artırılır. Tay’ın sahibi bilir ki hiç yük taşıtmadan büyütülen taylar at olunca da tay gibi güçsüz kalır.

  Yirmi yaşını geçtiği halde hala çocuk gibi davranan gençlerin anne ve babalarının (sahiplerinin) yapmış olduğu en büyük hatalardan birisi de budur.  Civciv tavuk olmaya başladığını anlamalı

  Evlatlarını koruma konusunda tüm canlılar fedakarlık yaparlar. Ancak çok bilinenlerden bir tanesi de tavukların civcivlerini koruma mücadelesidir. “Korkak tavuk!” gibi korkaklıkla anılma sıfatını üzerinde taşıyan( ,) dünyanın en korkak varlıklarından kabul edilen tavuk bile, etrafında civcivleri varken aslan kesilir. Kimse kendisine ve civcivlerine yaklaşamaz.

  Evlatlarını, yani civcivlerini bu kadar çok seviyor olmasına rağmen, civcivler biraz büyünce anne tavuk tarafından yanlarından uzaklaştırılır. Kendi ayakları üzerinde durmayı öğrensinler diye anne tavuk civcivlerini kanatlarıyla yanından uzaklaştırmaya başlar.

  Anne tavuk bunu yapmamış olsa, tavuk kadar boyu olmasına rağmen, civciv gibi davranan tavuklar yetiştirmiş olur.  * * * * *  Bir genci ne zaman adam yerine koymak lazım?

  Bu sorunun cevabını bir eğitimci olarak benim, ya da bir psikologun vermesine itiraz edebilirsiniz. Ancak bu sorunun cevabını Allah (c.c) verirse herkes susmak zorundadır.

  Soruyu, “Allah insanı ne zaman adam yerine koyuyor?” şeklinde sormakta fayda var. Cevabı çok basit… “Buluğ çağı” veya “Ergenlik dönemi” dediğimiz dönemden itibaren Allah insanı mükellef yapıyor, yani adam yerine koyuyor.  Ne garip değil mi?
  Allah insanı adam yerine koyuyor da anne babası yada öğretmeni adam yerine koymuyor.

  Bizim adam yerine koymadığımız evladımızı başkaları niçin adam yerine koysun?

  Bizim adam yerine koymadığımız öğrencilerimizi başkaları niçin adam yerine koysun?

  Bizim adam yerine koymadığımız gençlerimizi başkaları niçin adam yerine koysun?
   
 2. 15 Kasım 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 3. irna

  irna Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.862
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  taya yapılanıda,tavuğun çivçivlerine davranışınıda her ne kadar yapsak bile,dışardaki hayat o kadar zorki yinede bocalıyorlar.çünkü onlara ağır gelen yük değil,yanlızlık hele hiç değil,biliyorlarki bir yerlerde birilerinin onu düşündüğünü..
  onlara ağır gelen ,hayatın acımasızlığı,nankörlüğü,ve kötü çilveleri.biz onlara olumsuzlukları öğretmiyoruz demekki.yönetim onlarda olmadığı içindirde adam yerine konmakta tabii zaman alıyor.takii ne zaman oturaklı bir işi,yaşı kemale ermiş olması,makamı ,parası olması vs.bunlar yeterli geliyor.
  ister yaşı otuza gelsin bu imkanlar yoksa adam değildir.üzgünüm ama günümüz koşulları...
  oysa allah bile ergenlikte mükellef yapıyor,biz kim oluyoruz,işiyle güçüyle sınıflandırıyoz.kişiliği,özgüveni.karakteri yeterli değilmi.küçüklükten değer vermeliyizki birey olduğunu hissetsinler.
   
 4. 29 Kasım 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 5. maze

  maze Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  124
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  çok güzel bir yazı yaren tşk biz keşke her konuda Allah uygun bulduktan sonra biz kim oluyoruz ki diyebilsekte gaflete düşmesek ...................:uhm:
   
 6. 29 Kasım 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 7. derman

  derman Gökkuşağı istiyorsan ;yağmura katlanmalisin. Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2007
  Mesajlar:
  5.141
  Beğenildi:
  1.558
  Ödül Puanları:
  163
  tşk çok güzel bir paylaşım......