Allerjik Rinitler

Konusu 'İmmunoloji - Allerji ve Bağışıklık Hastalıkları' forumundadır ve suri tarafından 30 Aralık 2009 başlatılmıştır.

  30 Aralık 2009
  Konu Sahibi : suri
 1. suri

  suri peri Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2007
  Mesajlar:
  397
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Allerjik Rinitler

  Allerjik rinit semptomlarının neden olduğu yorgunluk algılama ve öğrenmede yetersizlik gibi şikayetler hastaların hayat kalitesini belirgin olarak etkilemektedir. Hastalığın tedavi maliyetleri ve iş gücünde ve üretimde kayıplara neden olarak ortaya çıkardığı dolaylı maliyetler[​IMG] rinitleri “önemli” hastalıklar haline getirmektedir.
  ALLERJİK RİNİT NEDİR?
  Burun solunum sisteminin ilk bölümü olup[​IMG] aynı zamanda alt solunum sistemi için koruyucu bir role sahiptir. Burundan geçen hava filtre edilir[​IMG] ısıtılır ve nemlendirilir.
  Rinit[​IMG] burun mukozasının inflamasyonu (iltihabi reaksiyon) anlamına gelmektedir. Bu inflamasyon burun akıntısı[​IMG] burunda kaşıntı[​IMG] hapşırma ve burun tıkanıklığı gibi şikayetlere neden olmaktadır.
  Rinitler birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Allerjenlerle duyarlılaşma sonrasında ortaya çıkan rinitlere ALLERJİK RİNİTLER adı verilmektedir.
  ALLERJİK RİNİTLER NASIL ADLANDIRILMAKTADIR?
  1. Mevsimsel allerjik rinitler:
  Halk arasında SAMAN NEZLESİ olarak adlandırılır. Ağaç[​IMG] çim ve yabani ot polenleri ve ev dışı mantar sporlarına karşı duyarlılığın sonucunda ortaya gelişmektedir.
  Şikayetler bu allerjenlerin atmosferde yoğun olduğu dönemlerde ortaya çıkmaktadır. Hastalığın yıl içindeki süresi coğrafi bölge ve iklim ile yakından ilişkilidir.
  Polen maruziyetinin olduğu dönem boyunca tipik rinit bulguları vardır. Allerjen maruziyetini takiben dakikalar içinde hastalarda sulu burun akıntısı[​IMG] burunda kaşıntı ve hapşırma gibi şikayetler ortaya çıkar.

  2. Yılboyu devam eden allerjik rinitler:
  Allerjen maruziyeti yılboyu devam etmektedir ve şikayetler genellikle tüm yıla yayılmıştır. Nedenleri genellikle ev tozu akarları[​IMG] hamamböcekleri[​IMG] kedi ve köpek allerjenleri ve eviçi mantar sporlarıdır.
  Burun tıkanıklığı ve burun salgısında artış (geniz akıntısı) hastaların çoğunda en belirgin şikayettir.
  3. Mesleksel allerjik rinitler:
  Allerjik rinitlerin bir kısmı çalışma ortamından kaynaklanabilmektedir ve MESLEKSEL ALLERJİK RİNİT olarak adlandırılır. Bu grup hastalarda hapşırma[​IMG] burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi rinit bulguları çalışma ortamına girdikten sonra ortaya çıkmaktadır.
  RİNİTLERDE ŞİKAYETLERİ TETİKLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?
  Allerjik rinitlerde şikayetleri tetikleyen en önemli etken hastanın duyarlı olduğu antijenlerdir. Örnek olarak hastanın şikayetleri ev dışı ortamda azalıyor ise tetikleyici faktörler eviçi allerjenlerdir. Ya da aksine hastanın şikayetleri evden çıkınca artıyorsa tetikleyici faktörler ev dışı allerjenlerdir (polenler).
  MEVSİMSEL ALLERJİK RİNİTTE[​IMG] hastanın duyarlı olduğu polenlerin türü şikayetlerin süre ve şiddetini belirleyecektir.
  İklim ve coğrafi bölgeye göre az çok değişkenlik göstermekle birlikte ilkbaharın erken dönemlerinde ortaya çıkan rinit genellikle ağaç polenlerine bağlıdır. Hastanın çim poleni duyarlılığı varsa şikayetler genellikle ilkbaharın son aylarında ve yaz başında ortaya çıkmaktadır. Yabani ot polenleri ise yaz ortasından başlayıp sonbahara kadar allerjik rinit şikayetlerine neden olmaktadır.
  Atmosferdeki polen konsantrasyonu gün içinde değişkenlik gösterir. Polen allerjisi olan hastalarda semptomlar günün erken saatlerinde yüksek polen konsantrasyonu nedeniyle daha çok tetiklencektir.
  YILBOYU DEVAM EDEN ALLERJİK RİNİT şikayetlerinin en önemli tetikleyicisi ev tozu akarlarıdır. Akarlara bağlı şikayetler nem oranın yüksek olduğu yerlerde belirgindir. Ayrıca eviçi havalandırmanın nispeten azalıp nem oranının arttığı kış mevsiminde de belirgin hale gelmektedir.
  Halılar[​IMG] kumaş kaplı mobilyalar[​IMG] yastık ve yatak takımları akarların yerleşmesi için uygun alanlardır. Akarlara karşı korunma yöntemlerinin yeterli olarak uygulanmaması[​IMG] duyarlı hastalarda şikayetlerin sürekli olarak mevcut olmasına neden olacaktır.
  Akarlar gibi hamamböcekleri de önemli bir ev içi allerjendir. Duyarlı hastalarda hamamböceklerinin yayılması gerekli önlemler alınarak engellendiğinde rinit şikayetlerinde belirgin kontrol sağlanacaktır.

  Diğer bir ev içi allerjen ise ev hayvanı allerjenleridir. Özellikle kedi antijenleri[​IMG] bulaştığı ortamda aylarca varlığını devam ettirebilir. Bu nedenle ortamda kedi bulunmasa bile duyarlı kişilerde allerjik rinit şikayetlerini tetikleyebilmektedir.
  TÜM BU SPESİFİK ALLERJENLER DIŞINDA;
  Birçok faktör allerjik rinitli hastalarda şikayetleri tetiklemektedir. Çünkü allerjik rinitte[​IMG] irritanlara karşı burun mukozası duyarlı hale gelmiştir.
  Bunların başında sigara gelmektedir. Bu nedenle allerjik rinitli hastaların hiçbir surette sigara kullanmaması ve pasif sigara temasından da korunması gereklidir.
  Benzer şekilde iyi ya da kötü kokular ve ev içi ya da dış ortam hava kirliliği de şikayetleri tetiklemektedir.
   
 2. 8 Mart 2010
  Konu Sahibi : suri
 3. cesurveguzel

  cesurveguzel Popüler Üye Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2008
  Mesajlar:
  420
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  106
  tedavisi de yok bu hastalığın bir ilaç ve sprey sürekli o da zamanla geçerliliğiini yitiriyo
   
 4. 22 Şubat 2011
  Konu Sahibi : suri
 5. onall

  onall Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Herkesin bildiği gibi en güzel tedavi özellikle evdeki mite, toz üreten malzemeyi değiştirmek. İnternette araştırırken biri ürün keşfettim sizlerle de paylaşmak istedim.
  Kılıfının içi ipek dolu olan bir yorganı getirmeye başlamışlar. İpek'de mite,akar barınamıyormuş. Yabancı sitelerden de inceledim, anti alerjik ürün olarak yurtdışında da satılıyor.
  2 gün önce aldım tek kişiliğini çok memnunum valla. Aslında yastığını falan da almak lazım ama hepsi birden de olmuyor. Buarada site adresi [

  ***Bu mesaj site linki verildiğinden kısmen silinmiştir***
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 24 Şubat 2011
 6. 2 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : suri
 7. sedosbilal

  sedosbilal ben bilmem beyim bilir;)) Üye

  Katılım:
  9 Aralık 2010
  Mesajlar:
  2.085
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  61
  offf ne fena bişey bu alerjik rinit yaşamayan bilemez ya hayatını etkiliyo insanın yaşam kalitesi düşüyo resmen uykudan hapşırarak uyandığımı bilirim kaç senedir grip gibi burun akıntısı çektiğimi o burun tıkanıklığından baş ağrısı çektiğimi uyuyamadığımı bilirim defalarca farklı alerjik testler yaptırmama rağmen sebebi çözülemedi ama bende artık hapşırmak istemiyorum yaa yıl boyunca hep aynı boğazım ağrır hapşırmaktan burnum yaradır çoğu zaman sürekli silmekten :KK14:
  napacağımı bilmiyorum çok zor ama hamd olsun rabbim başka dert keder vermesin napayım şikeyet etmemeye çalışıyorum:KK59:
   
 8. 8 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : suri
 9. TekerLeme

  TekerLeme Acemi Üye

  Katılım:
  30 Mart 2010
  Mesajlar:
  112
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Geçmiş olsun. Bende de geniz akıntısı şeklinde, hiç geçmiyor yıl boyunca var.
  Tedavi görüyorum ama tedavi diye doktorun verdiği, bilindik alerji hapları ve sprey.

  Döküntü, kaşıntı, atopik dermatit, baş ağrısı.. vs vs bisürü sıkıntısı var.

  Alerji testi yaptırdım demişsiniz. Alerji testi yaptıran arkadaşlar beni bilgilendirebilir misiniz, bu test yapılırken ilaç kullanımını kesmiş mi oluyorsunuz?

  Özelde doktora gidiyorum. Doktorumun bana dediği; önce biraz ilaçlarla rahatlaman lazım, sonra cilt testi yaparak, neye karşı duyarlı olduğuna bakacağız dedi.

  Bu testler hemen yapılamıyor mu? Doktora ısrarcı oluyorum ama inatla önce ilaçları kullanmamı istiyor.

  Bense, sorunun ne olduğunu öğrenip bir an önce önlemimi almak istiyorum. Hafiflesin razıyım.

  Zaten ilaçlara karşı vücudum direnç gösterip duruyor. Bir işe yaramıyor yani. İlacını değişiriz işe yaramazsa diyor doktorumda. Değişiyorum yine aynı. Sıkıldım git gel.

  Testle ilgili yardımcı olur musunuz bana? Zaten bunun başarı oranıda nedir muamma..
   
  Son düzenleme: 8 Mayıs 2011
 10. 9 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : suri
 11. serenaa

  serenaa Popüler Üye Üye

  Katılım:
  15 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  107
  Beğenildi:
  95
  Ödül Puanları:
  108

  alerji testi yaptırmıştım.. koluna belli maddelerin esansları sürülüyor ve küçük bir iğne batırılıyor.. alerjin olduğu maddenin sürüldüğü yer kıpkırmızı oluyor.. benim ev akarları ve toza karşı alerjim çıkmıştı.. tabi bu testi yaptırırken antihistaminik (alerjiyle ilgili) bir hapın (3 gün ya da bir hafta önceden tam hatırlayamadım) alınmaması gerekiyor..

  cidden bu hastalığı çeken bilir.. ben sadece polen mevsimi değil her mevsim yaşıyorum.. "fototerapi" diye bir yöntem varmış, kulak burun boğaz bölümüne sormak lazım.. ışık yöntemiyle kesin çözüm diyorlar ama ne kadar doğru bilmiyorum tabi..
   
 12. 9 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : suri
 13. sedosbilal

  sedosbilal ben bilmem beyim bilir;)) Üye

  Katılım:
  9 Aralık 2010
  Mesajlar:
  2.085
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  61
  canım arkadaşında dedği gibi en az 1 hafta alerjiye yoönelik herhangi bi ilaç burun speyi vs kullanmamış olman gerekiyor benim önce sürekli hapşırdığım için kulak burun boğazda kontrolüm yapıldı alkolle burun içi temizlendi 2 tarafında daha sonra pamukla tanpon yapıp uyuşturdular ve kamera vasıtasıyla taa genize kadar baktılar daha sonra alerji servisine yönlendirildim yine kbb'ye bağlı olarak 2tek kolda belli sıvılar ve numaralandırma ile test yapıldı iğneyle filan değil ama daha sonra o sıvılara karşı hiç bi reaksiyon göstermedi vücudum dünyada milyonlarca alerjen var yatak çarşafını rutin değiştir perdeyi yıka oadnınn tozuınu al vsss gibi öğütlerde bulundu doktorum ama hiç bi faydası olmadı verdiği ilaçlar bi süre rahatlatıyo ama sonra o kadar etki etmiyo ve burun spreyi de kullanmaktan hoşlanmıyorum bi süre sonra koku alma duyunu kaybediyosun böyle işte rabbim yardımcımız olsun şifa versin inşallah cümlemize umarım faydası olur geçmiş olsun..
   
 14. 9 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : suri
 15. ukalady

  ukalady Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2010
  Mesajlar:
  1.016
  Beğenildi:
  73
  Ödül Puanları:
  108
  ben hersene bu aylarda mahfoluyorum :KK43: dışarı çıktıgım da ağaç tozlarından, kumaş tozlarından, deterjan kokusundan hep hapşuruyorum arka arkaya defalarca gün içinde belki 100 kere hapşuuu hapşuuuu bıktım yaaaaaaaa :KK25: napıcam ki ben?
   
 16. 9 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : suri
 17. TekerLeme

  TekerLeme Acemi Üye

  Katılım:
  30 Mart 2010
  Mesajlar:
  112
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Serenaa, sedosbilal teşekkür ederim hızlıca cevap vermişsiniz. Sizce ne yapayım? Bir kere daha ısrarcı olup yine yapmazsa hemen testi sanırım doktor değiştireceğim. Tam karar veremedim.

  Testi hemen yapın hem o alerjenden uzak durayım hem de gerekiyorsa ilaca devam edeyim diyorum yok diyor. Testi zaten mecburen yapacağız sen istemesende ama önce ilaçları kullanıp rahatlaman lazım, sonra diyor.

  Bir ay çok rahat etmiştim, ilaç etkili olmuştu, geniz akıntım çok hafiflemişti, vücudum hiç dökmedi, gözlerim batmadı (göz için ayrıca göz doktoru damla veriyor alerjik yine), en ilginç ve çok mutlu olduğum etkisi ise hiç başım ağrımadı o ay! Doktora da söyledim, ilacın etkisi olduğunu doğruladı, sebebini de söyledi ama unuttuğum için açıklamasını yazamıyorum. Ben başımın hiç ağrımadığını bilmem. Küçüklüğümden beri hep ağrır, en son doktorun birisi migren diyip çıkmıştı işin içinden ama değilmiş, bu yıl bunun da alerjiden olduğunu yani farketmiş bulunuyorum.

  3 gün ara verip kan değerlerine bakmak istedi doktorum. o arada yurt dışına falanda çıkmış derken ben 12-13 gün ilaçta içmedim. Sonrada 2 kere daha ilaç değiştirdim ama ilaçlar bir işe yaramıyor artık.

  Çok çaresiz hissediyorum
   
  Son düzenleme: 9 Mayıs 2011
 18. 9 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : suri
 19. TekerLeme

  TekerLeme Acemi Üye

  Katılım:
  30 Mart 2010
  Mesajlar:
  112
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86

  Benide KBB doktorum yönlendirdi. Burun içinde ön tarafa doğru olan etlerde büyüme vardı, rahat nefes alamıyorum diye gittim. O da bana radyofrekans yapalım dedi yaptı. Alerjik dedi, bu sebeple büyümüş dedi. Etleri büzüştürüyorlar radyofrekansla.

  Vücudum döksün, gece yine kaşına kaşına kaşına uyanayım, gözlerimde ki batma devam etsin, baş ağrılarımada alışkınım ama geniz akıntım azalsın istiyorum :KK25::KK25::KK25:

  Benim gibi olan var mı içinizde bilemiyorum ama bende 2-3 yıldır ağız kokusu var, geniz akıntısından dolayı. Kimseyle yüzyüze konuşmak istemiyorum:KK25::KK25: Boğazımda da ağrı yapıyor, sanırsınız boğazım şişmiş. Temizlemeyi başarırsam ağrı hafifliyor.

  İlaç etkili olduğu günlerde ağız kokumda normal olmuştu ama ilaç nasıl etkisini yitiriyorsa o da geri dönüyor :KK43::KK43::KK43: