Alman bilim adamı aptallığa karşı ilaç geliştirdi!

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve Elif tarafından 1 Eylül 2006 başlatılmıştır.

  1 Eylül 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.651
  Beğenildi:
  5.190
  Ödül Puanları:
  438
  Hap şeklinde üretilen etki maddesi şimdilik farelerde etkili oldu. MPEP olarak adlandırılan etki maddesini bir Amerikan firması 2007 yılında piyasaya vermeye hazırlanıyor.

  80 IQ altındaki zeka seviyesine sahip insanlar halk arasında aptal sayılıyorlar. Bilim adamları ise düşük zekalı insanlardan "zihni yavaş işleyenler" diye söz ederler. Öyle veya böyle aptallığa karşı bugüne kadar hiçbir ilaç bulunmuyordu.

  Sonuçta zeka geriliği genetik bir sorun. "Zihinsel bozuklukların çoğu tek bir hatalı gene uzanıyor" diye açıklıyor Max-Planck Moleküler Genetik Enstitüsü profesörü.

  Bir tek genetik bozukluk bile beyindeki sinir hücrelerinin işlevini bozabilmekte. Sadece ağır zihinsel bozukluklar değil normal insanlardaki IQ farkları da bu şekilde meydana gelmekte. Ropers gen laboratuarında zeka üzerinde etkili olan otuz mutasyon saptamış şimdiye dek.

  Bu mutasyonları anladığımızda, beyinde ne şekilde geliştiklerini bulabiliriz diyor bilim adamı. Hatta Frax sendromu gibi hastalıklar için ilaç bile geliştirilebilecek.

  Bu zihinsel hastalıkta X kromozomu üzerindeki bir gen, hipokampüs üzerindeki belli başlı reseptörleri kontrolden çıkaracak şekilde değişimden geçmiş.

  İşte bu hastalığa karşı yakında bir ilaç üretilebilecek. Farelerle ve sirkesinekleriyle yapılan deneylerde hayvanlardaki zeka kaybı giderilebilmiş. MPEP olarak adlandırılan etki maddesini bir Amerikan firması 2007 yılında piyasaya vermeye hazırlanıyor.
   
 2. 1 Eylül 2006
  Konu Sahibi : Elif
 3. VENUS_

  VENUS_ Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  462
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  bi an önce piyasaya çıksa çok ii olacak :laugh: valla ciddi bi konu aslında ama bu saatte güldüm .. sağol elif paylaştıgın için...