Alman bilim adamları kene kartı icat etti

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve suavea tarafından 21 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  21 Haziran 2007
  Konu Sahibi : suavea
 1. suavea

  suavea Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Ocak 2007
  Mesajlar:
  710
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Almanya’da bilim adamları kenelerin bedene zarar vermeden uzaklaştırılması için kart üretti

  Alman bilim adamları kene kartı icat etti Almanya’da bilim adamlarının kenelerin bedene zarar vermeden uzaklaştırılması için ürettiği kart, bu sene Almanya’dan Türkiye’ye tatile gideceklerin eşya listesine girdi.

  Almanya’da kışın sıcak geçmesi yüzünden kene sayısında büyük bir artış oldu. Bu durumu göz önünde bulunduran Alman bilim adamları, doktora gitmeye ihtiyaç kalmaksızın kenelerin etkisiz hale getirilmesi için bir çözüm buldular. Isırması halinde insana ölümcül hastalık bulaştıran kenelerden korunmak için geliştiriler kene kartı, bu zararlının zehrini insan vücuduna akıtmadan tenden uzaklaştırılmasını sağlıyor.

  Türkiye’de de kene ısırığına bağlı ölümlerin meydana gelmesi üzerine, Almanya’dan memlekete tatil için gidecek olanlar kene kartı edinmeye başladı. Henüz Türkiye’de üretilmeyen bu kart, Almanya’daki tüm eczanelerde 2 Euro’ya satılıyor. Kart, kenenin arka kısmında bulunan zehrini insan bedenine zerketmeden etkisiz hale getirilmesi işleminde kullanılıyor. Keneye karşı savaşım için kartın yanında cımbız ve bant gibi başka araçlar da kullanılıyor
  Alıntıdır