Almancilar (yani Avrupalilar, gurbetcilerimiz) hakkinda neler dusunuyorsunuz?

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve Askisi tarafından 20 Nisan 2008 başlatılmıştır.

20 Nisan 2008
    Konu Sahibi : Askisi
  1. Askisi

Askisi Kizimiz ile cekirdek aile Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    a.s.:smiley-cool:Her sene izine geliyorlar, gezip tozup, dolasip tekrar avrupaya donuyorlar...mecburen! Onlari gorunce neler geliyor akliniza??:1closedeyes:KK66:nazar:

2. 20 Nisan 2008
  3. XOXzgxuxrCe

XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Ailemde hiç yok :sm_confused: Eşimin ailesinden bir kaç kişi var . Çok seyrek karşılaşıyorum.Üzülüyorum onlar için , :sm_confused: Mecbur olmasalar gitmezlerdi herhalde :sm_confused: Kendilerinden nefret eden bir ülkenin halkına, hizmet ediyorlar. :sm_confused:

4. 20 Nisan 2008
  5. dhilek

dhilek shizen & senritsu Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    genelleme yapmak yanlış olur ama iki kültür arasında kalmış, orada yabancı burada gurbetçi denilen insanlarımız.. pek çoğu çocuklar bir büyüsün ,okusun, iş güç sahibi olsun memlekete dönmeyi düşünen kişiler.bu yüzden değilmidir ,memleket hasretiyle her sene izinlerini Türkiye'de geçirmeleri...ben yalnız bir noktada şanslı olduklarını düşünüyorum. tamam mutlaka zorluk çekiyorlardır ama özellikle çocuklarını şanslı görüyorum. en azında orada doğdukları iöin hayata 1-0 önde başladıklarını düşünüyorum.

benim 2 kaynım almanyada biri kesin dönüş yaptı. herkes eminim öyle değildir ama bu kişilerin burunları kaf dağında , kendilerini bir halt olmuş zanneden tipler. oraya gidince adam olmuşlarda başkalrını hor gören cahiller. neyse çok sinir oluyorum bu şahıslara o yüzden açmayayım ağzımı ama herkes onlar gibi değildir eminim....(yanlış anlaşılmasın ben biraz bu konuda dertliyim. kimse üzerine alınmasın lafım kayınlarıma...)

Son düzenleme: 20 Nisan 2008
  6. 20 Nisan 2008
  7. *Ayyıldız*

*Ayyıldız* Guest

Çevremde çok fazla gurbetçi var..Yaptığım gözlemler onlara dayanıyor dolayısıyla..Kesinlikle genelleme yapmıyorum yani...a.s
    üzülüyorm aslında onlar için..Ekmek parası için vatanlarından çok uzakta didinip duruyorlar..Tüm hayatları para biriktirme üzerine geçiyor..Daha daha..Bu durum karakterleri olmuş...Ceplerinde akrep var sanki.. Çok küçük şeylerin hesabını yapıyorlar..Bizim aman 3 5 kuruş dedğimiz şeye onlar büyük değer yüklüyorlar..Çünkü hep küçük küçük derken para biriktirmişler...Türkiye ye kalben çok bağlılar ... çok özlüyorlar..Ayrılırken ağlayıp ağlayıp gidiyorlar..Ama ülkemiz ne halde hiç bilmiyorlar..
    Ülke gündeminden çok uzaklar..Bir yakınım yabancılara toprak satımı ile ilgili olarak şöyle dedi: ne olmuş yani alıp götürüyorlar mı sanki? Biz de alıyoruz buradan... Herşey bu kadar basit değil oysa..stratejik önemden haberi yok...Konuşmaları değişmemiş..Şiveleri aynı..
    Havaalanında çalışan eniştem almanyaya turşu, .pastırma,sucuk,fasulye,, pirinç,bulgur falan götürdüklerini söylüyor...orda yok mu:1rolleyes::roflol:

8. 20 Nisan 2008
  9. *Ayyıldız*

*Ayyıldız* Guest

Gençler arafta kalmış gibi..Ne öyle ne böyle..Kültür çatışması oluyor.. bir akrabam 28 yaşında üniversite öğrencsi ama askerlikle ilgili nötr ne hissettiği belli değil...
    Ama hepsi böyle değil tabii....
    Ben türküm vatanım türkiye diye sahip çıkan her yıl gelip ülkesini farklı farklı yerlerini görenler de var..Çocuklarını da getrip buraları bilmelerini sağlıyorlar...
    Milli konularda çok duyarlı oluyorlar... Bunları görmek çook güzel....

10. 20 Nisan 2008
  11. gulsehri

gulsehri Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Ben henuz yeni gurbetciyim,bes yildir buradayim ama inanin hicbirsey turkiyeden gorundugu gibi degilmis,buraya geldigimde anladimki buradada hayat cok zor,kimse onunuze gumus tepsilerle sunmuyor hayati yada parayi,izine gelenlerin yaptiklari para hesabini anlamaniz icin o sartlarda izine gitmeniz lazim,yoksa kesinlikle anlayamazsiniz,herkes ayni degil tabii ama insanlar bir izin yapabilmek ugruna nasil borclar altina giriyorlar bilemezsiniz,cogu insan kredi cekerek izine geliyor,izinden dondukten sonra ise yillarca o krediyi odemek zorunda kaliyorlar,bunun yaninda izine geldigimizde resmen somuruyorlar bizi,bizde para coktur ya butun sulale yikiliyor ustumuze,geri donus yolunda bir kahve icicek parasi olmayanlar var,bir benzin parasini atiyoruz bir tarafa o kadar,ha gezip tozmaya tatil yapmaya en cok bizim ihtiyacimiz var ama o hakki bile gormuyorlar bizde,aslinda benimde icim yanik bu konuda,yazacak cok sey var ama yazmak istemiyorum,insanlarin burnu havada gezmesinin sebebini bilemeyecegim, dedim ya herkesi ayni kefeye koyamam ama,3-5 kurusun hesabini yapmazsak geri donus yolunda benzinsiz bilmem hangi bilinmeyen ulkede ortada cisciblak kalacagimizi allah bilir,ben bu konuda cok acik konusan biriyim,5 yilda 3 defa izne gittim ve ilk gittigimde geri donus icin tum bileziklerimi satmak zorunda kaldim,neden?cunki bizi cok zengin olarak goren kocamin sevgili akrabalarinin ot cop paralarini odemek icin harcadigimiz paralardan cebimizde donus parasi kalmamisti,samimiyetimizi gorenler tepemize bindi,evden disari cikmadik,bir defa denize girebildik sadece,o yuzdendirki simdi artik insanlara mesafe birakmaya karar verdim,ne olur insanlarin iclerini bilmeden hukum vermeyin,yurtdisinda yasayan insanlar herkesten fazla yurt duskunu aslinda,ulkemizi o kadar ozluyoruzki sirf gelebilmek ugruna dunya kadar borclarin altina giriyoruz,bizim kendi halkimiz bizi somurmeye calisiyor resmen,almanci bunlar abi bunlarda para coktur acima diyenini kendi kulaklarimla isittim ben,burnu buyuk hava meraklisi yokmu diyeceksiniz,cook ama onlarinda cahilliklerine veriyorum ben...Arkadsin biri aglayip aglayip gidiyorlar ulkemiz ne durumda hic dusunmuyorlar demis,ulkemizdeki durumun ne oldugunu belki biz cok daha iyi biliriz gurbet ellerin kahrini neden cekiyoruz acaba arkads bunu biliyormu,3-5 kurus degerlidir gurbetciler icin cunki bedeli agirdir o paranin cunki o para icin vataniniza,sevdiklerinize,ulkenizin sicagina hasret yasarsiniz,elbette aglariz,cunki 3-5 kurus icin vatanimiza insanimiza hasret yasarizda ondan aglariz,hic kapikuleden cikarken yuregimizdeki sizilari yasadimi acaba arkadas,avrupa sinirlarina geldiginde yuregindeki yangina yenilip yana yana gozyasi doktumu?herkesi bilemem ama avrupada yasayanlarin cogu memnun degil buralarda yasamaktan,sadece mecbur,hatta buralarda doganlar bile ulkelerini istiyorlar ama donmek cok zor!neden zor?cunki burada belli bir emegin var,turkiyeye donersen emeklilik hakkin olmayacak,turkiyeye donersen is imkanin olmayacak,acmi kalalim yani,ben kendi adima konusayim simdi imkanim olsun bir dakika dahi durmam ama esimin emeklisini beklemek zorundayiz,adam 52 yasinda bu saatten sonra donupde ne yapabilirki,arkadsin yazdiklari dokundu biraz bana ozur dilerimfazla yazdim galiba,soylemek istediklerimi ifade edebiildimmi bilmem.

Son düzenleme: 20 Nisan 2008
  12. 20 Nisan 2008
  13. PembeBeyaz

PembeBeyaz gel artık bebeğimmm Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Şıklar yok silinir bu topic....:kahve:

14. 20 Nisan 2008
  15. sahra87

sahra87 Bilemiyorum... Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    dayım almanya da yaşıyor..çocukları için o kadar çok dikkat ediyor ki türk kültüründen kopmamalrı için ama onun çocukları bile türk kültüründen uzak kalabiliyorlar ve bu çok kötü dikkat edilmesine rağmen kızları serbest oluyor türkiyedekilere oranla..çocuklar 2 kültür arasında bocalıyor...

16. 20 Nisan 2008
  17. *Ayyıldız*

*Ayyıldız* Guest

gulşehri eğer seni üzdüysem özür dilerim..senağlama.Ben sadece akrabalarıma tanıdıklarıma bakarak böyle bir yorumda bulundum...Yani sizi ve sizin gibi olanları tenzih ederim.3 5 kuruş muhabbetini de onların ekonomik durumlarıı çok iyi bildiğim için yaptım...Tabii sizlerin almancı nasıl olsa çok parası var diye -çok afedersin ama -yolunmaya çalışıldığınızı biliyorum..Benim çevrem de de almancılara böyle bakan asalaklar var!! Ama benim kasteddiğim sosyal bir ortamda çok gerekli olan bir harcamayı yapmıyorlar...İnsanın ağzı açık kalıyor...:1shok:
    Ayrıca sizin Türkiiyeyi çok sevdiğinizden şüphem yok..Ama bazıları çok sevseler de ülkenin gündeminden bihaberler...Ben buna vurgulamak istedim...Türkiye ye gelmek için çektiğiniz zorluklara çok üzüldüm.. Ben bizimkilerde bunları görmüyorum... Diyorum ya sizin gibi olanlara değil benim eleştrim..Kendi çevremdekilere...:çok üzgünüm:
    Tekrar çoook özür dilerim:a015: maksadım kesinlikle kırıcı olmak değildi...

18. 20 Nisan 2008
  19. atxixka81

atxixka81 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    türkiyede almancı almanyada yabancı üzülüyorum onlarada kolay değil vatanından uzakta ekmek parası için uğraşıyorlar allah kolaylık versin değerlerini kaybettirmesin öz be öz türk olduklarınız unutturmasın