Almanyada Biz Yabancilar Icin Egitim Sistemi

Konusu 'Yurtdışı Paylaşım Almanya' forumundadır ve EU1 tarafından 25 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

25 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : EU1
  1. EU1

EU1 Guest

Alman Yüksek Ögretim Sistemi ve Okul Türleri

Soru: Almanya’da mevcut yüksek okul türleri nelerdir?
    Cevap: Almanya’daki mevcut yüksek okul türleri ve bu okullarin temel özellikleri
    hakkinda asagida bilgiler verilmistir:
    · Üniversiteler
    · Teknik üniversiteler
    · Çok amaçli yüksek okullar (Çok amaçli meslek yüksek okulu), örnegin tip yüksek
    okullari, egitim yüksek okullari
    · Sanat ve müzik yüksek okullari (Die Kunst- und Musikhochschulen)
    · Meslek yüksek okullari (Fachhochschulen)
    · Yüksek idare okullari (Fachschule für öffentliche Verwaltung)
    · Filozofi-Teoloji yüksek okulu (Philosopisch-Theologische Hochschule)
    Söz konusu yüksek okullarin görevi, bilimsel arastirma yapmak, ögretim ve egitim
    vasitasiyla bilim ve sanatin ilerlemesine ve gelismesine hizmet etmektir. Yüksek okullar,
    ögrencilerini bilimsel bulgularin ögrenilip kullanilmasini gerektiren ya da sanat yaraticiligi
    isteyen meslek çalismalarina hazirlar.

Soru: Alman egitim sisteminde üniversiteler ve dengi bilimsel yüksek okullarin yeri
    nedir? Alman üniversitelerinde egitim baska ülkelere göre neden daha uzun
    sürmektedir?

Cevap: Alman üniversitelerinde; Wilhelm von Humbolt Yüksek Okul Reformu’ndan
    bu yana “bilimsel arastirma ve ögretim birligi” prensibi geçerlidir. Alman üniversiteleri
    meslekî egitim merkezleri olmaktan daha çok, bagimsiz temel bilimsel arastirma ve
    uygulama yerleridir. Üniversite ögretimi, belirli kurallara göre olur ve bilim dallari, kendi
    ilgi ve arastirma sahalari içinde hareket serbetligine sahiptir. Alman üniversiteleri,
    ögrencilerden çok siki bir bilimsel çalisma temposu beklediginden, Almanya’da üniversite
    ögretim süresi diger ülkelere kiyasla daha uzun sürmektedir. Üniversiteler; lisans, mastir,
    doktora dereceleri verirler ve doktor unvani alanlar; doçentlik hakkini alarak, kalifiye
    üniversite ögretim üyesi statüsünde, üniversitelerde çalisabilirler.
    Soru: Teknik üniversiteler hangi bilim sahalarinda egitim verirler?
    Cevap: Teknik üniversitelerde, esas olarak teknik sahalarda egitim verilmekle birlikte,
    zamanla bu üniversiteler diger dallari da kapsayan yüksek ögretim kurumlari hâline
    gelmislerdir. Bu üniversitelerden bazilari, kültür ve sosyal bilimler alanlarinda da bölümler
    açmislardir.

Soru: Çok amaçli yüksek okul (Gesamthochschule) nedir?
    Cevap: Çok amaçli yüksek okul, farkli amaçlara yönelik yüksek okullarin birkaç
    çesidinin bir çati altinda toplandigi yüksek ögretim kurumlaridir.

Soru: Meslek yüksek okullarinin amaci nedir?
    Cevap: Meslek yüksek okullarinin amaci, ögrencilerine meslekte bilimsel yöntemleri
    bagimsiz olarak uygulama ve yaratici faaliyet gösterme yetenegini kazandirmaktir. Bu
    okullardaki ögretim dallari, kismen üniversitelerdeki gibidir; ancak egitim daha yogun
    düzenlenmis olup, daha kisa sürelidir. Ögretimin amaci ve muhtevasi tamamen meslekle
    ilgilidir. Ögrenim sirasinda uzunca bir süre, meslekle igili uygulama yapilmasi gerekir.
    Üniversitelerde, sinavlarin dönem sonunda yapilmasina karsin; meslek yüksek okullarinda,
    sinavlar ögretime paralel olarak yapilir. Ögretim akademik bir derece saglayan diploma
    (Diplom-FH) ile sona erer.

Soru: Meslek yüksek okullarinin üniversitelerden farki nedir?
    Cevap: Meslek yüksek okullarinin temelini, eski mühendislik okullari, iktisat
    akademileri, sosyal isler ve sosyal pedagoji yüksek okullari ile kütüphanecilik yüksek
    okullari ve zanaat okullari olusturmaktadir. Meslek yüksek okullari, 1978 yilinda yürürlüge
    giren, “Meslek Yüksek Okulu Kanunu”na (Fachhochschulgesetz) göre faaliyet
    göstermektedir. Meslek yüksek okullarinin doktora, mastir unvani verme yetkisi yoktur. Bu
    okullarin ögretim üyeleri, diger okullardan çagrilarak atanan hocalardir. Bu okullar,
    üniversitelerden farkli olarak teorik ögretimin yaninda, uygulamaya yönelik arastirma ve
    gelistirme çalismalarina ön plânda yer vermekte, temel arastirmalar ise ikinci derecede
    önem tasimaktadir; agirlik daha çok uygulamaya verilmistir. Bu nedenle hocalarin bu
    okullarda ders verebilmesi için, yüksek okul disinda bir meslek dalinda uzun yillar tecrübe
    edinmis olmasi gerekir. Bazi meslek yüksek okullari, ögretim süresine bir de staj sömestresi
    ilâve etmistir. Bu uygulama dersleri; ögrencilere ögrendikleri teorik bilgileri, ileride meslek
    hayatinda karsilasacaklari gerçek sartlar altinda deneme imkâni saglar.

Soru: Meslek yüksek okullari hakkinda daha genis bilgiyi nereden alabilirim?
    Cevap: Alman yüksek ögretim sisteminin karmasik yapisini anlayip, yüksek ögretim
    dallari hakkinda saglikli fikir edinmek, yabanci birisi için pek de kolay degildir. Çesitli
    ögretim dallari gelistirmis olan meslek yüksek okullari, bölgesel ekonomik durumlara göre
    yapilanmistir. Bu okullar büyüklü küçüklü okullardir, bu nedenle meslek yüksek
    okullarinin hepsi için geçerli tek danisma sistemi mümkün degildir. En iyisi, her okulun
    yabanci ögrencilerle ilgili birimine basvurarak bilgi almaktir. Bu suretle asagida belirtilen
    hususlarda bilgi edinmeniz mümkündür

Ø Almanya’da mevcut yüksek okul türleri,
    Ø Yüksek ögretimin genel kosullari,
    Ø Okula kabul-kayit islemleri,
    Ø Sunulan ögrenim dallari ve dallar arasindaki kombinezon,
    Ø Yüksek okulun enstitüleri, seminerleri ve diger kurumlari,
    Ø Yüksek okul kanunu, yabancilar kanunu, kira kanunu ve yüksek okulun bulundugu
    yerin hayat kosullari,
    Ø Dil kursu ve hazirlik kurslari (Studienkolleg).

Soru: Yukarida belirtilen sömestre sürelerinin tamaminda yüksek okullarda ders
    yapilir mi?

Cevap: Kis sömestresinde dersler genellikle ekim ayinin ortasindan subat ayinin
    ortasina kadar; yaz sömestresinde ise nisan ayinin ortasindan temmuz ayinin ortasina kadar
    sürer. Kalan 5 ay içinde ders faaliyeti olmaz; ancak ögrencilerden derslerini tekrarlamalari,
    sinavlara yogun bir sekilde hazirlanmalari ve Almanca bilgilerini arttirmalari istenir.
    Sinavlar genellikle ders yapilmayan bu bos zaman içinde gerçeklestirilir. Ögrencilere lisans
    ve doktora tezlerini bu bos zamanlar içinde hazirlamalari özellikle tavsiye edilir.

Soru: Ögrencilerin almak zorunda olduklari ders sayisi ve ders konusunda baglayici
    bir düzenleme var midir?

Cevap: Alman meslek yüksek okullarinda, zaman ve bölümler açisindan yönlendirici
    bir kur sistemi yoktur. Hatta çogu bölümün; toplam ders sayisi, devam edilmesi zorunlu
    olan haftalik ders saati sayisi hakkinda bir yönetmeligi bile yoktur, ayni sekilde belirlenmis
    genel bir yükümlülük de mevcut degildir. Öte yandan bazi ders ve uygulamalar zorunlu
    yükümlülük olarak belirlenmistir. Zorunlu dersler bir yana birakilirsa, ögrenciler derslerin
    seçiminde genis manada serbesttir. Ögrenciler, okumak istedikleri ana dal disinda ilgilerine
    göre baska dallarin derslerine de devam edebilirler. Bazi ders faaliyetlerine katilim, sinav
    yönetmeligi ile kurala baglanmistir Bu kurallar; bir sinavin hangi kosullarin yerine
    getirilmesi ve hangi bilgilere sahip olundugunun kanitlanmasi ile basarilacagini düzenler

.
    Soru: Alman yüksek okullarinda uygulanan ders biçimleri hakkinda bilgi verebilir
    misiniz?

Cevap: Alman yüksek okullarinda uygulanan ders biçimlerinden asagida kisaca
    bahsedilmistir:
    Alman Yüksek Okullarinda Uygulanan Ders ve Ögretim Biçimleri
    Konferans türü dersler (Vorlesungen):
    Derslerin iki temel yapisi vardir; ögretim üyesi tarafindan anlatilan dersler ile seminerler
    ve uygulamalar. Ögretim üyesi tarafindan anlatilan derslerin (Vorlesungen) belirleyici
    özelligi, hoca tarafindan “belli bir konunun ögrencilere aktarilmasi”dir. Bu ders biçiminde,
    ders sirasinda hoca ile ögrenciler arasinda herhangi bir konusma olmaz.

Seminer ve Uygulamalar (Seminare und Praktika):
    Bu ögretim faaliyetleri içinde; ders konularinda derinlesmeye yönelik ödev çalismalari
    da vardir. Bu derslerde, ögretim üyesi ile ögrenciler arasindaki konusmalar ön plâna çikar.
    Seminerler, bilimsel bulus ve yöntemlerin denenmesine imkân saglayan proje, alistirma ve
    uygulama çalismalariyla desteklenir. Tabiî bilimler ve mühendislik bilimleri ögrenimi
    yapan ögrenciler, laboratuvarlarda tekniklerin egzersizlerini ve deneylerini yaparlar.
    Ögrencilerin bu çalismalara katilmalari, teorik derslerin aksine, genellikle zorunludur ve
    laboratuvar çalismalarini basari ile yerine getiren ögrencilere bu çalismalari ile ilgili bir
    belge (Schein) verilir. Sinav yönetmeliklerinde; sinavin basarilmis sayilabilmesi, belli
    sayida belge (Schein) kazanmis olmak sartina baglanmistir.

Son düzenleyen: Moderatör: 25 Ağustos 2008
  2. 25 Ağustos 2008
  3. EU1

EU1 Guest

Soru: Sanat ve müzik yüksek okullari hangi sahalarda nitelikli eleman yetistirir?
    Cevap: Bu yüksek okullarin sanat bölümü asagida belirtilen sahalarda egitim olanagi
    saglar: Serbest güzel sanatlar, plâstik sanatlar, uygulamali sanatlar, görsel iletisim sanatlari,
    sanate gitimi, filmcilik ve televizyonculuk. Müzik bölümünde ise enstrümantal müzik, san,
    orkestra sefligi, bestekârlik, müzik egitimi, ritm bilgisi, müzik terapi, ses yönetmenligi
    sahalarinda müzik egitimi verilir.
    Soru: Egitim yüksek okullarinin (Pädagogische Hochschule) amaci nedir?Cevap: Egitim yüksek okullarinda; ilkokul (Grundschule), “Hauptschule”, özel egitim
    yapan okullar (Sonderschule) ve kismen “Realschule” ile liselerin ilk siniflari için ögretmen
    yetistirilir.

Soru: Almanya’daki yüksek okullarda hangi ögretim sekilleri uygulanmaktadir?
    Cevap: Almanya’daki yüksekokullarda uygulanan ögretim sekilleri asagida kisaca
    anlatilmastir:
    · Tam devre yüksek ögretim (Vollstudium):
    Ögreniminizin sonunda, meslekî kariyerinizi belgeleyecek bir diploma almayi
    hedefliyorsaniz, tam devre (Vollstudium) kayit yaptirmaniz gerekir. Bu amaçla bir sinava
    katilmak istediginizde, önceden Almanya disinda bir ülkede bir süre yüksek ögrenim
    görmüs de olsaniz, yüksek okullarda “tam devre ögrenci” olarak islem görürsünüz.
    Almanya disinda yaptiginiz ögrenim sonunda aldiginiz belgeler ve geçirdiginiz ögrenim
    süresi Almanya’da yapacaginiz yüksek ögrenime kismen sayilabilir. Almanya disinda
    yaptiginiz yüksek ögrenimde okudugunuz dersler ve ders konulari ile içerikleri bu hususta
    göz önünde bulundurulur. Türkiye’de bir yüksek okulda bir süre okuduktan veya bir
    yüksek okuldan mezun olduktan sonra Almanya’ya yüksek ögrenim için gelecek olanlarin;
    okullarindan alacaklari transkripsiyonlari ve mezuniyet belgeleri ile tasdikli tercümelerini
    yanlarinda getirmeleri gerekir. (Transkript Ingilizce ise Almanca’ya tercüme edilmesi
    gerekmez.)
    · Teilstudium:
    Yüksek okul bitirme sinavina (Abschlußexamen) girerek diploma almak amaci disinda,
    yapmis oldugunuz yüksek ögrenim dalinda Almanya’da bir süre (bir yil veya daha fazla)
    bir yüksek ögretim kurumuna devam etmeniz mümkündür. Bunun için yüksek okula
    “Teilstudium” ögrencisi olarak kaydolmaniz gerekir. Almanya’da bu tür bir egitime
    baslamadan önce, Türkiye’de iki yil üniversiteye devam etmeniz tavsiye olunur.
    · Ek ögretim (Aufbaustudium):
    Birkaç bölüm için, meslek yüksek okullarinin bazilarinda, bir veya iki yil süren “ek
    ögretim” programlari vardir; ancak bu programa devam edebilmek için bir yüksek ögretim
    kurumundan mezun olmak kosulu aranir. Bu “ek ögrenim” sonunda gireceginiz bir sinavi
    basarinca, ek bir yüksek ögrenim görmüs olursunuz.

Alman Yüksek Okullarinda Uygulanan Sinavlar
    · Ön sinav (Zwischenprüfung/Diplomvorprüfung):

Soru: Alman yüksek okullarinda uygulanan “ön sinav” hakkinda bilgi verebilir
    misiniz?
    Cevap: Alman yüksek okullarinda uygulanan ön sinav asagida kisaca anlatilmistir:
    Yüksek okullarin çogunda, dört sömestreden sonra “Zwischenprüfung”veya
    “Diplomvorprüfung”olarak isimlendirilen “ön sinav” yapilir. Bu sinavi basari ile veren
    ögrenciler, yüksek ögrenimin ilk basamagini (ön lisans) tamamlamis olurlar. Yüksek
    ögrenimin bu basamaginda ögrencilere branslari ile ilgili temel bilgi ve becerilerin
    kazandirilmasi amaçlanir. “Ön sinav”i basari ile geçen ögrenciler, yüksek ögrenimlerinin
    ikinci basamagina devam hakki kazanirlar.

Soru: Almanya’da yüksek ögrenimi bitirmek için yapilan sinavlar nelerdir?
    Cevap: Almanya’da yüksek ögrenimi bitirmek için ögrencilerin vermeleri gereken
    sinavlar asagida kisaca anlatilmistir:
    · Diploma ana sinavi (Diplomhauptprüfung):
    “Diploma ana sinavi” (Diplomhauptprüfung), yüksek okullar tarafindan uygulanan bir
    akademik mezuniyet sinavidir. Bu sinavi veren kimseler, meslekî bir nitelik kazanmis
    sayilir. Özellikle fen bilimleri, teknik, sosyal ve iktisat bilimleri gibi dallar üzerine olan
    yüksek ögretim, “Diplomhauptprüfung” denilenbir sinav sonucunda meslekî yeterlilik
    kazanilarak sona erer. Yüksek ögrenim diplomasi almakla ilgili yönetmelikler, “önlisans
    sinavi”na (Diplomvorprüfung) kadar en az dört sömestre ve devami
    “Diplomhauptprüfung” için de yine dört sömestre daha okula basariyla devami
    öngörmektedir.
    “Diploma ana sinavi”(Diplomhauptprüfung) iki kisimdan meydana gelir;
    1. Dal dersleri için ayri ayri sözlü ve/veya yazili sinav,
    2. Mezuniyet tezi.
    Bu tez, sinav komisyonu tarafindan uygun bulunan bilimsel bir konu üzerinde,
    ögrencinin bagimsiz olarak ilmi metotlarla hazirlayacagi bir yazili çalismadir.
    · Mastir “Magister Artium”:
    “Magister Artium”, düsünsel ve toplumbilim sahalarinda yapilan bir akademik
    çalismadir ve bu çalismayi basari ile tamamlayarak sinavi verenler mezun olurlar.
    “Diploma sinavi”ndan (Diplomprüfung) farkli olarak mastir sinavi(Magisterprüfung), iki
    ana bölümde veya bir ana bölüm, iki yan bölümde verilmek zorundadir. Ancak sinav
    mevzuati; bölümden bölüme ve üniversiteden üniversiteye farklilik göstermektedir. Sinavin
    esasini, her bölüm ve üniversitede yazili bilimsel bir çalisma ve sözlü sinav olusturur.
    Mastir ve doktora üniversitelerde yapilir, diger yüksek okullarda bu tür akademik unvan
    kazandiran çalismalar yapilmaz.
    Devlet Sinavi (Staatsexamen):“Staatsexamen”, devlet tarafindan gerçeklestirilen bir mezuniyet sinavidir. Bu sinav
    Alman vatandaslarina oldugu gibi yabancilara da açiktir. Alman vatandaslarina, resmî bir
    kurumda ise girebilmeleri ve hekimlik, eczacilik, avukatlik, ögretmenlik . gibi meslekleri
    icra edebilmeleri için istenilen nitelikleri kazandirir. Yabanci uyruklular da eczacilik, tip ve
    hukukbilimi dallarinda bu sinava girebilirler. Almanya’da devlet islerine, örnegin egitim
    hizmetlerine giris mevzuatla sinirlandirilmistir. “Staatsexamen” sinavini gerçeklestirme isi,
    devlet sinav daireleri ve yüksek ögrenim kurumlari yönetmeliklerine göre yapilir.
    “Staatsexamen”, nitelik açisindan “Diplomprüfung” ve “Magister Artium” ile esit haklari
    kazandirir .
    · Doktora (Promotion):
    Doktorluk unvanini kazanmanin sekli, bölümlerin yahut fakültelerin doktor unvani
    verilmesini düzenleyen yönetmeligi (Promotionsordnung) ile belli kurallara baglanmistir

4. 25 Ağustos 2008
  5. EU1

EU1 Guest

Alman Yüksek Okullarinda Akademik Çalisma​

Soru: “Doktor unvani”ni almak için yapmam gereken çalismalar hakkinda bilgi
    verebilir misiniz?

Cevap: “Doktor unvani”nin kazanilabilmesi için, yazili doktora tezinin (Disseration)
    kabul edilmesi ve sözlü sinav/larin (Rigorosum) basarilmasi gerekmektedir. Doktor adayi,
    bagimsiz olarak bilimsel çalismalar yapabilecegini ve her seyden evvel kendi bilimsel
    alaninda yeni bilgilere ulasabilecegini ve bu bilgilerle bilimsel arastirmaya katkida
    bulunabilecegini, kanitlamak zorundadir.

Soru: Doktora çalismasina kabul edilmek için hangi sartlari yerine getirmem
    gerekir?

Cevap: Doktora (Promotion) çalismasina kabul edilebilmek için; adaylarin, bir yüksek
    ögretim kurumu bitirmesini saglayan devlet sinavini (Staatsexamen, Diplomhauptprüfung,
    Magister Artium) veya Almanya’da denkligi kabul edilen yabanci bir üniversiteyi basari ile
    bitirdigini kanitlamasi gerekir.

Soru: Almanya disinda yüksek ögrenim yaptim, Almanya’da akademik çalismaya
    kabul edilebilmek için ne yapmaliyim?

Cevap: Almanya disinda verilen bir sinavin ve bitirilen okulun es degerliliginin
    taninmasi, üniversite bölümlerinin ve devlet sinav dairesinin görevidir. Tanima islemi uzun
    zaman alabilir. Almanya disinda hak edilen yüksek okul mezuniyetinin Almanya’daki
    yüksek okul mezuniyeti ile es degerligi taninirsa, doktora ögrencilerinin, kendilerine bir
    konuda tez vermesi ve bu tezin hazirlik safhasinda danismanlik yapmasi için bir “danisman
    hoca” (Doktorvater-Doktormutter) bulmalari gerekir. Doktora ögrenciligi için gerekli bütün
    sartlari yerine getirmis olsaniz bile, hocalar size danismanlik yapmakla zorunlu degildir.
    Basvuru sahibi, doktora çalismasina danismanlik edecek hocayi kendi bulamazsa dekanlik
    kendisine yardimci olabilir. Almanya disinda bitirdiginiz yüksek ögretim kurumu,Almanya’da emsali bir okul ile denk sayilmaz ise; önce bir “Seviye Tespit Sinavi”na
    (Kenntnisprüfung) girmeniz veya tamamlayici nitelikteki derslere devam etmeniz istenir.
    Bu sartlari yerine getirdikten sonra ancak doktora çalismasi ögrenciligine kabul
    edilebilirsiniz.

Soru: Doktora çalismasi yapanlara yönelik okulda düzenlenen bir ders veya benzeri
    bir program var midir?

Cevap: Doktoraya hazirlik çalismasinda, Alman yüksek okullarinda -örnegin Ingiliz
    dili ile egitim yapilan yüksek okullarda- doktora kurslarinda önemli farkliliklar vardir.
    “Doktor unvani”nin verilmesi için, hazirlanmis ortak bir program veya ortak belirli kurslar
    yoktur; ancak sik sik düzenlenen bilimsel konferans ve kolokyumlarda bilgi degisimi için
    firsatlar elde edebilirsiniz. Doktora ögrencisiolarak bilimsel çalismalar yapmak ve bu
    çalismalarinizi doktora danismaniniza göstermekle yükümlüsünüzdür. Sizden beklenilen,
    doktora konunuzla ilgili yeni bilgiler elde etmenizdir. Doktora yapmaya kabul ve mümkün
    olabilecek ders kombinezonlari hakkinda bilgi, ilgili bölümlerin doktora yönetmeliginde
    Promotionsordnug) mevcuttur. Doktor unvanini alma süresi; ögrenim dali, konusu ve
    çalismalara göre, diploma (lisans) sinavi, mastir sinavi, devlet sinavi ya da ayni degerde
    kabul edilen yabanci bir ülke üniversitesi sinavlarindan sonra, 2 ile 6 yil arasi sürebilir.

Soru: Almanya'da doktora yapmak istiyorum, ancak danismanlik edecek bir profesör
    ile baglanti kuramadim. Bu durumda ne yapabilirim?

Cevap: Danisman hoca bulunamamasi durumunda, “akademik unvan veren kolleg”ler
    (Graduiertenkollegs) bir alternatiftir. Söz konusu bu kuruluslar; üniversitelerde bilim
    alaninda yeni yetisenlerin tesvik edilmesini amaçlarlar. Arastirma ve ögrenim programinin
    iç disipline göre oryantasyonuna önem verilir. “Kolleg”lere katilanlara, akademik unvan
    veren bir veya daha fazla yüksek okul ögretmeni danismanlik yapar. Ögrenim görmek
    istediginiz yüksek okuldan bu “kolleg” kurulusunun olup olmadigi ve tesvikler konusunda
    bilgi alabilirsiniz. Ayrica Yüksek Okul Müdürleri Konferansi’nin (HRK) yayinlarinda;
    akademik unvan veren “kolleg”lerin listesini; “Weiterführende Studienangebote in der
    Bundesrepublik Deutschland” basligi altinda bulmak mümkündür.
    Uluslar Arasi Ögretim Programlari

Soru: Alman üniversitelerinde verilen uluslar arasi ögretim programlari hakkinda
    bilgi verebilir misiniz?

Cevap: Her yil birçok yabanci uyruklu ögrenci birkaç sömestrelik yüksek ögrenim
    amaciyla Almanya’ya gelmektedir. Yabanci ögrencilerin ilgilerine daha iyi cevap
    verebilmek için Alman yüksek okullari, uluslar arasi nitelikte hazirlanmis ögretim
    programlari sunmaktadir. Her üniversitede olmasa da, artik Almanya’da “Bachelor” veya
    “Master degree” diplomasi vermek amacina yönelik yüksek ögrenim yapilabilmektedir.
    Türkiye’de lisans düzeyinde egitim almamis olanlar (Undergraduate) için bu program, 6-8
    sömestre devam eder ve bu sürenin 1-2 sömestre Almanya disinda akademik isbiriligi
    içinde bulunulan bir yüksek okulda geçer. Ögretim programinin basari ile tamamlanmasi ile “Bachelor’s degree” (lisans) seviyesinde bir diploma alinir. Türkiye’de lisans düzeyinde
    egitim almis olanlarin lisansüstü (Postgraduate) egitim programi 3-5 sömestre devam eder
    ve mezuniyette “master’s degree” (mastir) veya “Diplom” derecesinde akademik kariyer
    elde edilmis olur.6 sömestre süren ilâve bir çalismadan sonra “Promotion” (doktor)
    derecesinde akademik kariyer elde etmek mümkündür. Bu programlarda akademik seviye
    oldukça yüksek tutulmaktadir ve çalismalar süresince danisman hocalar ögrencilere
    rehberlik eder. Akademik çalisma yapmak isteyen yabanci ögrencilere, Alman
    üniversitelerinde Alman ögrencilere ayrilan sayida kontenjan ayrilir. Ilk baslarda ders dili
    Ingilizce’dir ve ögrenciler, anabilim dali/bilim dali dersleri ile es zamanli olarak aldiklari
    yogunlastirilmis Almanca kurslari yoluyla üst sömestrelerde gerekli olan Almanca bilgisini
    kazanirlar. Bu hususta daha ayrintili bilgiyi; “DAAD” tarafindan Almanca ve Ingilizce
    olarak yayinlanmis olan “Undergraaduate, Graduate and Postgraduate Degree
    Programmes in Englisch und German” adli brosürde veya üç dilde yayinlanan
    “Postgraduate Courses für Professionals with Relevance to Developing Countries” adli
    brosürde bulabilirsiniz.

Dil Kursu/Dil Sinavi: “Studienkolleg”

Soru: “Abitur” yapmis ögrencilerin seviyesinde bir ögretim görmüs sayilabilmek için
    hangi sartlari yerine getirmem gerekir?

Cevap: Alman yüksek okullari sizi ögrencilige kabul etmeden önce;
    a) Biçimsel sartlari yerine getirmenizi,
    b) Bir yüksek okula giris için yeterli seviyede Almanca lisan bilgisine sahip
    oldugunuzu kanitlamanizi ister.
    Almanya’da yüksek ögretim için gerekli biçimsel kosullardan birisi ve en önemlisi,
    Türkiye’de lise ya da dengi bir okuldan mezun olup, üniversite sinavini kazanarak dört
    yillik bir lisans programina (açik ögretim hariç) girmeyi hak etmektir. Bu durumda olan
    ögrencilerimiz, Almanya’da yüksek okula giris hakkini kazanmis sayilsa da, kisaca “DSH”
    olarak bilinen “Yabanci Ögrenciler Için Yüksek Okula Giris Almanca Dil Sinavi”ni ve
    “Seviye Tespit Sinavi”ni (Feststellungsprüfung) basari ile verdikten sonra ancak
    Almanya’da “Abitur” sinavini veren ögrencilerle esit hâle gelmis kabul edilir.

Soru: “Studienkolleg”e devam edebilmek için bir sinava girmem gerekir mi?
    Cevap: Yüksek okula basvuran ögrenci, “Hazirlik Kursu”na alinmadan önce takip
    edecegi dersleri anlayacak derecede Almanca bilgisine sahip olup olmadigini kanitlamasi
    için bir sinava (Aufnahmetest) tâbi tutulur. Ögrenci, ilk hakkinda basarili olamazsa ikinci
    defa (bazi Studienkolleglerde üçüncü defa) bu sinava girebilir.

Soru: “Yabanci Ögrenciler Için Yüksek Okula Giris Dil Sinavi” (Die Deutsche
    Sprachprüfung für den Hochschulzugang ausländischer Studienbewerber -DSH) ne
    amaçla yapilir?

Cevap: “DSH sinavi”nin amaci; sinava katilanlarin Almanya'daki yüksek okullarda
    dersleri takip edebilecek seviyede Almanca’ya vâkif olduklarini belgelendirmelerini
    saglamaktir. Sinavda; ögrencilerden yüksek okullara kayit yaptirabilmek için gerekli olan
    “Mittelstufe III” seviyesinde Almanca dil yeterliligi olup olmadigi aranir. Ancak
    ögrencilerden istenilen Almanca dil seviyesi; eyaletlere, hatta yüksek okullara göre farkli
    olabilmekmtedir. Bu konuda en saglikli bilgiyi yüksek okullarin ilgili birimlerinden
    alabilirsiniz.

6. 25 Ağustos 2008
  7. EU1

EU1 Guest

Soru: “DSH sinavi”ni nerede ve nasil verebilirim?
    Cevap: “DSH sinavi”, sömestre baslamadan 3-4 hafta evvel yüksek okullarin
    “Studienkolleg”leri ve ilgili bölümün is birliginde yapilir. Göttingen, Bremen, Freiburg ve
    Mannheim’deki yüksek okullar bu sinavi Goethe Enstitüleri ile isbiriligi hâlinde
    gerçeklestirir. Sinav, “Hazirlik Kursu”(Studienkolleg) ve ilgili bölümün dekaninin da içinde
    bulundugu bir komisyon tarafindan gerçeklestirilir. Komisyon üyeleri eyaletin yasal
    düzenlemesine göre, eyaletin egitimle ilgili bakanligi ya da yüksek okul idaresi tarafindan
    belirlenir. Sinav, ilgili yüksek okulun “yabanci dil olarak Almanca bölümü”nde yapilir. Bu
    sinavlarda alinan diploma bütün Alman yüksek okullarinda geçerlidir. Bu sinava en fazla
    iki defa girilebilir ve birinci sinavda basarili olamayanlar, en erken 3 ay sonra sinava tekrar girebilirler. Sayet “DSH sinavi”na girdiniz ve basarili olamadiysaniz, "Studienkolleg"in dil
    kursuna devam etmek için basvuruda bulunmaniz gerekir. “DSH sinavi”na giripte basarili
    olamayan ögrenciler, diger yüksek okullarin dil kurslarina devam edebilme hakkina da
    sahiptirler.

Soru: “DSH sinavi”na hazirlanmak için gerekli kitap ve diger materyalleri nasil
    edinebilirim?
    Cevap: Ögrencilerin “DSH” hakkinda zamaninda bilgi edinmelerini ve sinava dogru ve
    yeterli bir sekilde hazirlanmalarini önemle tavsiye ediyoruz. Asagida belirtilen kitaplari,
    “DSH sinavi”na hazirlanmak için faydalanilabilecek en önemli kaynaklar olarak
    önerebiliriz:
    · Prüfungskurs DSH, Vorbereitung auf die Deutsche Sprachprüfung für den
    Hochschulzugang, Hueber Verlag,
    · Die Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang ausländischer
    Studienbewerber-DAAD (Bu kitap ücretsiz olarak Alman Akademisyen Mübadele
    Hizmeti’nden temin edilebilir.)
    · Geçmis yillara ait sinav sorulari, alistirma materyali olarak yüksek okullarin
    “Yabanci Dil olarak Almanca” (Deutsch als Fremdsprache) bölümlerinden saglanabilir,
    kitapçilarda satilmaz.
    Soru: “DSH sinavi”nda ögrencilerin ne tür dil becerileri ölçülür?
    Cevap: Yabanci ögrencilere uygulanan “Yüksek Okula Giris Için Dil Sinavi” (DSH);
    yazili ve sözlü olmak üzere iki kademeli düzenlenmistir. Yazili sinav asagida belirtilen
    alanlarda yapilir:
    ØDinledigini anlamak ve dinledigi metni, fikrî çalisma ile isleyip yeni bir sekle
    sokmak,
    Ø Okudugunu anlamak ve okudugu metni incelemek,
    Ø Önceden belirlenmis bir konuda metin yazmak,
    Ø Bilimsel dille yazilmis metni anlamak ve incelemek.
    Bu dört sinav sahasi birbirine iliskilendirilmis olarak verilir. Yazili sinav en az üç veya
    dört saat sürer.

Soru: Kizim Türkiye’de bir kisim derslerini Almanca yapan bir Anadolu lisesinden
    mezun ve “KMK Sprachdiplom Stufe II” Almanca dil diplomasina sahip. Kizimin
    Almanya’da bir üniversiteye devam edebilmesi için ayrica bir dil sinavina girmesi
    gerekiyor mu?

Cevap: Durumu asagida belirtilen hâllere uyan ögrencilerin “DSH sinavi”na girmesi
    gerekmez:
    Ø Türkiye’de Almanca Anadolu liseleri ögrencilerinden “Kültür Bakanlari Konferansi
    2. Kademe Almanca Dil Diplomasi” (KMK SprachdiplomStufe II ) sinavini kazanarak bu
    diplomayi alanlar
    Ø Heidelberg Uluslar Arasi Ögrenim Merkezi’nin (ISZ) bitirme sinavini basari ile
    verenler,
    Ø Goethe Enstitüsü’nün Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi adina verdigi
    "Kleines Deutsches Sprachdiplom”, "Großes Deutsches Sprachdiplom” adli
    diplomalardan birisini almis olanlar,
    Ø Goethe Enstitüsü ve Volkshochschule tarafindan Almanya’da veya Almanya disinda
    verilen "Zentrale Oberstufenprüfung – ZOP” diplomasi almis olanlar,
    Ø "Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz DSD-II” diplomasi olanlar,
    Ø Seviye Tespit Sinavini (Feststellungsprüfung) kazanmis olanlar,
    Ø Bir Alman üniversitesinde Almanca bilgisini kanitlama sinavini kazanmis olanlar,
    Ø Tüm derslerin Almanca olarak okutuldugu bir okula devam edip bitirenler
    (Hauptschulabschluß, Realschulabschluß, Olgunluk Sinavi-Abitur),
    Ø Bir Alman bilimsel yüksek okulunda, ya da meslek yüksek okulunda bitirme
    sinavini vermis olanlar.
    Tavsiye:Türkiye’de bir kisim dersleri Almanca yapan bir Anadolu lisesine devam eden
    ögrencilerimizin "Kültür Bakanlari Konferansi (KMK) 2. Kademe Almanca Dil Diplomasi
    Sinavi”na girmelerini önemle tavsiye ediyoruz; çünkü bu sinavi kazanan ögrencilerimizin
    Almanya’da yüksek ögrenime kabulleri oldukça kolaylasmaktadir.

Soru: Özel dil kurslarindan alinan dil diplomalari da yüksek okula giris için istenilen
    "DSH” belgesi yerine geçer mi?

Cevap: Özel dil kurslari da içerik ve sekil bakimindan "DSH" belgesini almaya yönelik
    kurslar düzenlemektedir. Ancak Almanya'daki yüksek okullar, bu kurumlardan alinan dil
    kursu belgesini kayit için geçerli belge olarak kabul etmemektedir.

Soru: Almanca ögrenilebilecek kurslar hakkinda nerelerden bilgi alabilirim?
    Cevap: Almanca dil kursu veren kuruluslari asagida belirtilen yerlerden
    ögrenebilirsiniz:
    Almanya disindaki ülkelerde;
    · Federal Almanya Cumhuriyeti’nin diplomatik temsilcilikleri,
    · Goethe Enstitüleri,
    · Alman Akademik Mübadele Servisi’nin (DAAD) bürolari.
    Almanya’da;
    · Türkiye Cumhuriyeti baskonsolosluklarinda egitim ataselikleri,
    · Meslek yüksek okullarinin akademik idare merkezleri,
    · Goethe Enstitüsü, Lenbachplatz 3, 80333 München,
    · Carl Duisberg Centren, Hansaring 49-51, 50670 Köln.

Soru: Yüksek okullarda düzenlenen dil kurslarini hangi kategorilerde
    degerlendirebiliriz?

Cevap: Almanya’daki yüksek okullarin hemen hemen tamaminda, yüksek ögrenim
    yapmak isteyen yabanci ögrenciler için Almanca dil kursu programlari vardir. Bu kurslar,Alman yüksek okullarinda kisa süreli (1-4 sömestre) egitim görmek isteyenler veya bir
    yüksek okuldan mezun olmak isteyenler için iki ayri program hâlinde düzenlenmektedir.

8. 25 Ağustos 2008
  9. EU1

EU1 Guest

Soru: Yüksek okullarda sunulan dil kurslarinin amaci nedir?
    Cevap: Yüksek okullarda verilen dil kurslari, asagida belirtilen amaçlarin
    gerçeklestirmesi için düzenlenmektedir:
    Ø Yüksek ögrenime kabul öncesi gerekli Almanca lisan bilgisi yeterliligini saglamak
    amacina yönelik dil kursu,
    Ø Tüm bölümlerde kisa ya da uzun süreli misafir ögrenciler için dil kursu,
    Ø Özel amaçli gruplar (örnegin Alman dili ve edebiyati ögrenimi görmek isteyenler)
    için Almanca kursu,
    Ø Devlet sinavi adaylarina (Staatsexamenkandidaten) yönelik Almanca kursu,
    Ø Milletlerarasi yaz kursu.

Soru: Bir yüksek okula kayit yaptirabilmek için hangi seviyede Almanca bilmem
    gerekiyor?

Cevap: Yüksek ögrenime kabul öncesi devam edilen lisan kurslari, ögrencileri Almanca
    lisan yeterliligi bakimindan yüksek ögrenime hazirlamak amacina yönelik kurslardir.
    Yüksek okullarda sunulan dil kurslari, “Grundstufe I,II,III” ve “Mittelstufe I,II,III”
    seviyelerinde gruplar için ayri ayri düzenlenmektedir ve kursiyerler bir teste tâbi tutularak
    seviye gruplarina ayrilmaktadir. “Studienkolleg”lerdeki lisan kurslarinin, yüksek
    okullardaki bölümlerin kendi bünyelerinde gerçeklestirdikleri kurslardan, nitelik
    bakimindan bir farki yoktur. “Studienkolleg”lerde kursiyerler, Almanca bölümü yaninda,
    yüksek okullardaki bölümlerin istedigi nitelikte Almanca bilgisi yeterliligini kazanma
    imkânina sahiptirler. Ögrenciler, bu kurslara kayit olacaklari bölüme giris için yapilacak
    sinav öncesinde, sinavda kendilerine yöneltilecek sorularla ilgili hem lisan ile hem de
    metotla ilgili zorluklarin üstesinden gelebilecek seviyeye getirilirler. Ögrencilerden
    erismeleri istenilen dil seviyesi genelde “Mittelstufe III”tür; ancak yüksek okullardan
    bazilari farkli seviyelerde Almanca dil bilgisi istemektedir.

Soru: Yüksek ögrenime hazirlama kurslarinin (Studienkolleg) amaci nedir?
    Cevap: Almanya’da yüksek ögrenim yapacak ögrenciler, Almanya’da yasamak ve
    yüksek ögrenim yapmak için gerekli sosyal birikime ve lisan bilgisine sahip olmak
    zorundadirlar. “Grundstufe” kurslari, ögrencilere Almanca lisan bilgisi bakimindan yeterlik
    kazandirmak ve ögrencileri yüksek okullarin kayit-kabul için istedigi “Mittelstufe III”
    seviyesine getirmeyi hedefleyen lisan kursuna geçise hazirlamak amacina yöneliktir ve bu
    kurslarda asagida belirtilen lisan yeterliliklerinin kazandirilmasi amaçlanmaktadir:
    ØÖgrencileri dersleri dinleyerek anlamaya ve dinledigi derslerde not alma yeterliligine
    sahip olmaya hazir hâle getirmek,
    Ø Ögrencileri branslari ile ilgili metinleri okuyarak anlayacak, okuduklarini özetleyecek
    ve yorumlayacak seviyeye getirmek,Ø Ögrencileri uzmanlik gerektirmeyen arastirma ve deneyleri hazirlayip, yapabilecek
    bilgi birikime getirmek,
    Ø Ögrencileri alistirma ve uygulamalarin süreç ve sonuçlarini rapor edebilecek
    seviyeye getirmek.
    Soru: Yüksek ögrenime basladiktan sonra da yabanci ögrenciler için dil kursu
    imkâni var midir?

Cevap: Yabanci ögrencilerin çogunda yüksek ögrenime kabullerinden sonra da dil
    bakimindan eksiklik olabilmektedir. Bu durumdaki ögrenciler, Almanca lisan noksanlarini,
    yüksek ögrenime baslamis ögrenciler için düzenlenmekte olan kurslara devam ederek telâfi
    edebilirler. Kendilerini Almanca lisan seviyesi bakimindan yetersiz gören ögrencilerin,
    yüksek okula kayit yaptirmadan önce devam etmek istedikleri bölümün böyle bir kurs
    imkâni olup olmadigini arastirmalarinda ve kararlarini ondan sonra vermelerinde fayda
    vardir.

Soru: Anlatma (Vorlesung) ders biçiminde ögrencilerin hangi dil yeterliligine sahip
    olmasi beklenir?

Cevap: Yüksek okullarda farkli dil becerileri gerektiren degisik ders sekilleri uygulanir.
    "Vorlesung” ders biçiminde hoca konuyu ögrencilere anlatir. Bu ders biçimi için,
    ögrencinin anlatilanlari anlayacak dil yeterliligine sahip olmasi istenir. Dil yeterliligi
    yaninda ögrencilerin, derste anlatilanlardan gerekli olan hususlari not edebilme bilgi ve
    beceresine de sahip olmalari gereklidir; çünkü ögrencilerin konuyu evde tekrarlamasi için
    not almalari zorunludur. Bu iki dil yeterliliginin yaninda, ögrencilerin “okudugunu anlama”
    becerisine de sahip olmalari gerekir, zira ders islenmeden önce ögrencilere konu ile ilgili
    literatür listesi verilir ve ögrencilerden bu literatürü okuyarak derse hazirlikli gelmeleri
    istenir. Fen bölümlerinde genellikle ögrenci sekreterliginden satin alinabilen, ders
    konularini özet hâlinde sunan ders notlari bulunur. Bu ders seklinde ögrencilerin derse aktif
    olarak katilmasi gelenegi yoktur, dersin sonunda ögrencilere konu ile ilgili soru yöneltme
    imkâni taninir.

Soru: "Übung, Praktika ve Seminara” ders biçimlerinde ögrencilerin hangi dil
    becerilerine sahip olmasi gereklidir?

Cevap: Bu ders biçimlerinde sözlü iletisim ön plâna çikmaktadir, ancak hazirlik
    safhasinda, ögrencinin “okudugunu anlama” becerisine sahip olmasi gerekir. Ögrencilerin,
    derslerden “basari belgesi” alabilmek için yazili bir çalisma yapmalari gerektiginden, dogal
    olarak “yazili ifade edebilme” becerisine de sahip olmalari gerekmektedir. Bu yazili
    çalisma, okunulan bölüme göre ya bir yazili sinav (Klasur) ya da ev çalismasi (Hausarbeit)
    seklinde olur ve genellikle “Hausarbeit” seklindeki çalisma derste sunulur. Fen ve
    mühendislik bölümlerinde tutanak, deney raporu, uygulama raporu veya benzer yazili
    metinler istenir. Bu tür çalismalar için ögrencilerin “yazili ifade edebilme yeterliligine”
    sahip olmalari kaçinilmaz bir ihtiyaçtir.

Soru: “Üniversiteye hazirlik sinifi” (Studienkolleg) nedir?
    Cevap: Hazirlik sinifi (Studienkolleg), ögrencileri yüksek ögrenime hazirlayan ve iki
    sömestre devam eden kurslardir. Bu kursta ögrenci, daha sonra yapilacak “Seviye Tespit
    Sinavi”na (Feststellungsprüfung) hazirlanir. Siniflar, okunacak bölümlere göre kendi içinde
    ayrilmistir. Yani, ögrenci Türkiye’de hangi bölümü kazanmissa, burada da ayni ya da yakin
    bir bölümde okuyabileceginden, gidecegi hazirlik sinifi bölümüne uygun olmalidir.
    “Studienkolleg”lere devam edebilmek için ögrencilerin , “Grunstufe III” seviyesinde
    Almanca lisan bilgisine sahip olmasi gerekir; ancak istisna olarak Saarbrücken
    Üniversitesi’nde “DSH sinavi” kurslarina kayit için, Almanca bilgisi sarti aranmaz.

10. 25 Ağustos 2008
  11. EU1

EU1 Guest

Soru: "Studienkolleg”e devam edebilmek için nereye basvurmam gerekir?
    Cevap: Prensip olarak yabanci ögrencilerin dogrudan "Studienkolleg”e basvurmasi
    mümkün degildir, ancak bazi eyaletlerde dogrudan "Studienkolleg”e basvurabilirsiniz.
    "Studienkolleg"e devam edebilmek için kaydolmak istediginiz okulun Yabanci Ögrenci
    Ofisi’ne (Akademisches Auslandsamt, Referat Auslandsbeziehungen, Zulassungsamt,
    Zulassungsstelle, Internationale Beziehungen) basvurmaniz gerekir. Kuzey Ren
    Westfalya Eyaleti’nde yüksek ögrenim yapmak istiyorsaniz, Düsseldorf’da bulunan
    “Bezirksregierung”a, Hamburg’da yüksek ögrenim yapacaksaniz, “Schulamt”a
    basvurmaniz gerekir. Basvurunuz olumlu karsilanirsa size genis bilgi gönderilir.
    "Studienkolleg”de iki sömestre boyunca "Feststellungsprüfung”a hazirlik amaçli dersler
    görürsünüz; bu dersler, haftada toplam 30 saat kadardir, bunun; 10-12 saati Almanca lisan
    kursu, geriye kalan kismi ise devam edeceginiz bölümle ilgili derslerdir.

Soru: "Studienkolleg” bünyesinde dil kursuna devam edebilmem için benden hangi
    sartlari yerine getirmem istenir?

Cevap: Bu kursa devam edebilmek için sizden genellikle dil bakimindan “Grundstufe
    III” seviyesine ulasmis olmaniz istenir (Saarbrücken Üniversitesi istisna). Bu nedenle ya
    Türkiye'de istenilen seviyede Almanca ögrenmis olmaniz veya Almanya'da kendi
    imkânlarinizla özel kurslara devam ederek istenilen dil seviyesine erismeniz gereklidir.

Soru: Üniversitede tip bölümüne devam edebilmek için “Studienkolleg”de hangi
    kursa devam etmem gerekir?

Cevap: Üniversiteler için olan “Studienkolleg”lerde hazirlik kurslari asagida belirtilen
    ders alanlarinda yapilir:
    Ø Tüm teknik ve matematik-fen bilimleri dallarinda: T-Kurslari,
    Ø Tüm tip, eczacilik, biyoloji ve benzeri dallarda: M-Kurslari,
    Ø Tüm ekonomi ve sosyal bilimler dallarinda: W-Kurslari,
    Ø Tüm germanistik, tarih ve felsefe dallarinda: G-Kurslari,
    ØGermanistik hariç tüm dil dallarinda: S-Kurslari.

Soru: Üniversite hazirlik sinifinda (Studienkolleg) hangi kurs dallarinda hangi
    dersler okutulmaktadir?

Cevap: Kurs türlerine göre islenen zorunlu dersler sunlardir:
    - T-Kursu: Almanca, matematik, kimya, fizik, bilisim,
    - M-Kursu: Almanca, biyoloji, kimya, fizik, matematik,
    - W-Kursu: Almanca, matematik ve bilisim, iktisat, isletme veya Ingilizce,
    tarih/cografya/sosyal bilgiler,
    - G-Kursu: Almanca, Alman edebiyati ya da Ingilizce, sosyal bilgiler/cografya,
    - S-Kursu: Almanca, tarih, ikinci yabanci dil, üçüncü yabanci dil veya sosyal
    bilgiler/cografya veya Alman edebiyati

Soru: Üniversite hazirlik sinifinda (Studienkolleg) T-Kurs dalini bitirdim,
    üniversitede hangi bölümlere devam edebilirim?

Cevap: Üniversiteye hazirlik merkezlerinde (Studienkolleg) asagidaki kurs türlerini
    bitiren ögrenciler, üniversitelerin belirtilen bölümlerine devam edebilirler:
    Ø T-Kursunu basari ile bitirenler: Matematik, fizik, kimya ve/veya teknik grafik,
    Ø M-Kursunu basari ile bitirenler: Biyoloji - kimya, fizik, matematik,
    Ø W-Kursunu basari ile bitirenler: Matematik, iktisat, tarih/cografya/sosyal bilimler,
    Ø G-Kursunu basari ile bitirenler: Tarih, Alman edebiyati, sosyal bilimler/cografya,
    Ø S-Kursunu basari ile bitirenler: Bir ikinci dil, bir üçüncü dil/tarih/matematik,
    tarih/sosyal bilimler/cografya.

Soru: “Seviye Tespit Sinavi” (Feststellungsprüfung) hakkinda bilgi verebilir misiniz?
    Cevap: “Seviye Tespit Sinavi”, “Studienkolleg”de yapilir. Bu sinav, ögrencinin
    okumayi plânladigi bölümle ilgili konular ve “dil sinavi” (DSH) olmak üzere iki ana
    bölümden olusur. Bu sinava girmeden önce iki sömestre boyunca Almanca lisan kursu ve
    okuyacaginiz bölümle ilgili kursa devam ederek “Seviye Tespit Sinavi”na
    hazirlanabilirsiniz.

Soru: Üniversitelerle görevli “Studienkolleg”lerin adres ve telefon numaralarini
    verebilir misiniz?

Cevap: Üniversitelerle görevli “Studienkolleg”lerin adresleri, telefon namaralari,
    internet ve elektronik adresleri “Üniversiteler Için Hazirlik Siniflarinin Adresleri”
    bölümünde verilmistir.

Soru: Meslek yüksek okuluna (Fachhochschule) kayit yaptirabilmek için
    “Studienkollg”de hangi kurslara devam etmem gerekir?

Cevap: Türkiye’de ilkögretimle birlikte toplam12 yillik bir okuldan mezun olan, 2
    yillik bir meslek yüksek okulunu bitiren, üniversitenin 3. sinifina geçen veya üniversiteden
    mezun olan kimseler, dil sinavini vererek “Studienkolleg”e devam etmeden dogrudan
    meslek yüksek okuluna kayit yaptirabilirler. Ilkögretimle birlikte toplam 11 yillik bir
    okuldan mezun olan ögrencilerin Almanya’da meslek yüksek okuluna (Fachhochschule)
    kayit yaptirabilmek için 2 sömestre “Studienkolleg”e devam etmesi gerekir.

Soru: Meslek yüksek okulunun mühendislik bölümünde okuyabilmek için
    “Studienkolleg”de hangi kursa devam etmem gerekir?

Cevap: Meslek yüksek okulunda okumak istediginiz bölüme göre “Studienkolleg”de
    asagida belirtilen kurslardan uygun olana devam etmeniz gerekir:
    Ø Teknik ve mühendislik bölümlerine hazirlik için: TI Kursu
    Ø Ekonomi bilimi bölümlerine hazirlik için: WW Kursu
    Ø Tasarim ve sanat bölümlerine hazirlik için: GD Kursu
    Ø Sosyal bilimler bölümlerine hazirlik için: SW Kursu
    Ø Mütercim-Tercümanlik bölümlerine hazirlik için: DÜ Kursu

12. 25 Ağustos 2008
  13. EU1

EU1 Guest

Soru: Meslek yüksek okullarina kayit yaptirmak isteyen ögrencilerin hangi
    “Studienkolleg”e devam etmesi gerekir?

Cevap: Meslek yüksek okullari ile görevli bulunan “Studienkolleg”lerin adresleri,
    telefon ve faks numaralari ile internet ve elektronik posta adresleri “Meslek Yükse Okullari
    Için Hazirlik Siniflarinin Adresleri” bölümünde verilmistir.

Soru: Oglum Türkiye’de üniversiteden geçen sene mezun oldu, Almanya’da yüksek
    lisans yapmak istiyor. Bunun için ne yapmaliyiz?
    Cevap: Çocugunuz Türkiye’de bir yüksek okuldan mezun oldu ve Almanya’da bir
    mezuniyet sinavina hazirlanmak istiyorsa, ögrenim ve sinav faaliyetleri için Alman yüksek
    okullarina basvurabilir. Bunun için adayin durumu kayit kabul basvurusunda tam olarak
    ifade edilmeli, ögrenim ve sinav belgelerinin de Almanca tercümeleri basvuruya
    eklenmelidir.

Soru: Türkiye’den Almanya’ya yüksek ögrenim için gelen ögrencileri hangi
    kategorilerde degerlendirebiliriz?
    Cevap: Türkiye’den Almanya’ya yüksek ögrenim için gelen ögrencileri asagida
    siralandigi gibi dört kategoride ele alabiliriz:

1. Kategori: Ilkögretim ve lise ögrenimleri toplam 11 yil sürenler

Türkiyede ogrenci secme oss sinavini kazanacak

grundstufe 2/3 belgesi yada buna denk dil ogrenimi gordugunu ispatlayacak belge

mittelstufe 3 belgesi yada buna denk dil ogrenimi gordugunu ispatlayacak belge

yuksek okulun akedemisches auslandsamtina basvuru

yuksek okulun ilk somestrelik hazirlik sinifina (studien kolleg) devam icin test

hazirlik sinifinda (studienkolleg) iki somestre okuma

seviye tespit sinavi(feststellungsprüfüng)

seviye tespit sinavini kazanisa oss sonucu kazanilan yada yakin bir bolume kayit

2. Kategori: Ilkögretim ve lise ögrenimleri toplam 12 yil sürenler

Türkiyede oss yi kazanacak

yuksek okulun akedemisches auslandsamtina basvuru

yuksek okulun almanca kursuna girmek icin sinav

dort aylik kurs donemi

almanca yeterlilik sinavinin (DSH ) basari ile verilmesi

almanca yeterlilik sinavini kazanisa oss sonucu kazanilan yada yakin bir bolume kayit

3. Kategori: Türkiye’de bir üniversitede en az iki yil okuyup, 3. sinifa
    geçmis olanlar ya da iki yillik bir yüksek okulu bitirenler (Bu durumda olan
    ögrencilerin 11 yil süren bir okuldan mi, 12 yil süren bir okuldan mi mezun
    olduguna bakilmaz):

Türkiyede universitesinin ucuncu sinifina gectigine yada iki yillik universite bitirdigine dair belge

Yüksek okulun ““Akademisches Auslandsamtina basvuru

yuksek okulun almanca kursuna almanca kursuna (studien kolleg) girmek icin sinav

dort aylik dil kursu

almanca yeterlilik sinavi (dsh)

Almanca Yeterlilik Sinavini ((DSH)) kazanirsa Türkiye’’de devam edilen ya da yakin biir bölüme kayit

4. Kategori: Türkiye’de en az dört yillik bir yüksek okuldan mezun olanlar

Türkiyede 4 yillik yuksek ogrenim yaptigina dair belge

Yüksek okulun ““Akademisches Auslandsamtina basvuru

4 aylik dil kursuna devam

almanca yeterlilik sinavi DSH

almanca yeterlilik sinavi kazanilirsa yuksek okula kayit

(*) Bu belge üniversiteden üniversiteye degisiklik göstermektedir. Kimi
    üniversiteler sadece Grundstufe III belgesini (Almanca Temel Seviye 3) yeterli
    bulurken, kimi üniversiteler ise "Zertifikat Deutsch als Fremdsprache"
    istemektedirler.
    (**) Ögrenci, DSH sinavini geçemezse aldigi puana bagli olarak, sözlü sinava tâbi
    tutulabilir veya üniversitenin dil kurslarina alinabilir.
    (***) Türkiye’de Ögrenci Yerlestirme Sinavi’nda 120 puan ya da daha yukari puani olan
    ögrenciler, iki yillik meslek yüksek okulunu kazanmislarsa; ilkögretim ve lise ögrenimleri 11
    yil sürenler, “Studienkollge”e, ilkögretim ve lise ögrenimleri 12 yil sürenler dogrudan asil
    yüksek ögrenim için yüksek okullarin “Yabanci Ögrenciler Servisi”ne basvurabilirler ilkogretim ve lise ögrenimleri toplam 12 yil sürenler, “Studienkolleg”e devam etmeden dogrudan “Seviye Tespit
    Sinavi”na girebilirler

Son düzenleyen: Moderatör: 25 Ağustos 2008
  14. 25 Ağustos 2008
  15. EU1

EU1 Guest

Soru: Türkiye’de iki sene önce üniversiteden mezun oldum, Almanya’da yüksek
    lisans egitimi yapabilir miyim?
    Cevap Türkiye’de yüksek ögrenimi bitirmelerinin üzerinden bir yildan fazla zaman geçen,
    ögrenimine bir yildan fazla ara vermis olan ögrencilerle Türkiye’de Ögrenci Seçme ve Yerlestirme
    Sinavi’nda kazandigi bölümün Almanya’da tam karsiligi bulunmayan ögrenciler, Almanya’da
    yüksek ögrenime devam edebilmek için denklik islemi yaptirmak
    zorundadirlar. Denklik islemleri eyaletlerin egitim, kültür ve bilim bakanliklarinda yaptirilabilir.

Kayit Islemleri

Soru: Lise ya da dengi bir okulu veya bir yüksek okulu Türkiye’de bitirenlerin
    Almanya’da yüksek ögrenime devam edebilmesinin sartlari nelerdir?

Cevap: Türkiye’de lise ya da dengi bir okuldan mezun olanlarin Almanya’da bir
    yüksek okula devam edebilmesi ile ilgili sartlar asagida kisaca anlatilmistir:Almanya’da
    yüksek ögrenime devam edebilmek için Türkiye’de ÖSYM tarafindan yapilan Ögrenci
    Seçme ve Yerlestirme Sinavi’na girip, en az 120 puan alarak dört yillik bir lisans egitimi
    programini kazanmak ya da Türkiye’de bir üniversitede 3. sinifa geçmis olmak, iki yillik
    meslek yüksek okulu mezunu olmak veya Türkiye’de bir üniversiteden mezun olmak
    gerekir.
    Önce Türkiye’de bir yüksek okula devam ettiniz de, simdi Almanya’da bir yüksek
    okulda bitirme sinavina hazirlanmak istiyorsaniz, gördügünüz ögretim ve sinav
    sonuçlarinizin taninip sayilmasi için, Alman yüksek okullarina basvurabilirsiniz. Bunun
    için de, kabul basvurunuzda simdiye kadar yapmis oldugunuz ögreniminizi tam olarak
    anlatip, ögretim ve sinav belgeleri ile kanitlamaniz gerekir.

Soru: Istedigim yüksek okula kayit yaptirmak için hangi belgeleri hazirlamam
    gerekmektedir?

Cevap: Basvuruda bulundugunuz okuldan “kabul belgesi”ni (Zulassungsbescheid) alir
    almaz, yabanci dil sinavini (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulgang ausländischer
    Studienbewerber-DSH) kazandiysaniz hemen yüksek okula kaydinizi yaptirabilirsiniz.
    Kayit için okula sahsen basvurmaniz gerekir. “DSH sinavi” sonucu alinan dil diplomasi,
    Goethe Enstitüleri’nin 700-900 saat kurstan sonra bir sinavla verdigi “Mittelstufe III” dil
    diplomasi ile es degerdedir. Ögrenci sekreterligine (Studentensekretariat) vaktinde
    basvurarak kayit için bilgi bültenini (Informationsblatt zur Immatrikulation) almalisiniz. Bu
    bültenin içinde, kayit için önemli tarihler ve istenilen evrakin listesi bulunur. Basvuru için
    sizden asagida belirtilen evrak istenir:
    Ø Kabul belgesi (Zulassungzbescheid),
    Ø Dil sinavi (DSH) kazandi belgesi,
    Ø Yüksek okula giris hakki veren bir belgenin (Türkiye’den gelenler için; lise
    diplomasi ve ÖSS sonuç belgesi, ön lisans diplomasi, lisans diplomasi, transkript) asli veya resmî tasdikli fotokopisi ile resmî tasdikli Almanca tercümesi (Diploma ve ÖSS sonuç
    belgenizin orijinalini posta ile göndermeyiniz ve ilgili yere bu belgeleri elden teslim
    ederseniz asillarini geri almayi unutmayiniz.),
    Ø Pasaport ve fazla sayida fotograf,
    Ø Saglik sigortasi (Krankenversicherung) yaptirdiginizi veya Türkiye’de faaliyet gösteren ve Almanya’nin resmen tanidigi bir saglik sigortasina kayitli oldugunuzu
    kanitlayan belge. (Türkiye’de SSK’da sigortali iseniz bunu belgelemeniz hâlinde
    Almanya’da ayrica saglik sigortasi yaptirmaniz gerekmez.),
    Ø Sosyal harçlari (Sozialgebühr) yatirdiginiza dair makbuz,
    Ø Güvence belgesi (Verpflichtigungserklärung).

Yüksek Ögrenime Giris Için Basvuru

Soru: Yüksek okula kayit için nereye basvurmam gerekir?
    Cevap: Ögretim dallarina kayit kabul islemleri için basvurmadan önce, istediginiz
    dalda kayit islemlerinin normal statüye göre mi, yoksa “sinirli sayida ögrenci alma
    statüsü”ne (Numerus clausus) göre mi yapildigini okul yetkililerinden ögrenmelisiniz.
    Almanya’ya gelmeden Türkiye’de yüksek ögrenim yaptiysaniz; kabul için ilgili yüksek
    okulun “Akademisches Auslandsamt”ina basvurmaniz gerekmektedir.
    Bu konuda iki istisnaî durum vardir:
    Ø Sayet “DAAD”in burslu ögrencisi iseniz, basvurunuzu Alman Akademisyen
    Mübadele Hizmeti-DAAD üzerinden yapmaniz gerekir. Bu durumda yüksek okula erken
    kabul için çabalamaniza gerek yoktur, zaten gerekli islemler “DAAD” tarafindan tabiî
    seyrinde baslatilir.
    Ø Almanya’daki tüm yüksek okullarda “sinirli sayida ögrenci alma” statüsünde
    (Numerus clauses) olan bir bölümde okuyacaksaniz ve Almanya disinda bulunan bir
    Alman okulunda “Yüksek Okula Giris Olgunlugu” (Abitur) alarak mezun olduysaniz veya
    Avrupa Birligi ülkelerinden birinin vatandasi iseniz, dogrudan “Zentrale für die Vergabe
    von Studienplätze-ZVS” adli kurulusun “Sonnenstraße 171, 44128 Dortmund” adresine
    basvurmaniz gerekir. Diger yabanci uyruklu tüm ögrencilerin ilgili okulun “Akademisches
    Auslandsamt”ina basvurmalari gerekmektedir.
    Soru: Istedigim yüksek okula sira beklemeden kayit yaptirabilir miyim?
    Cevap: Bazi bölümlerde talebi karsilayacak sayida kontenjan bulunmadigindan
    ögrenciler, “Abitur” not ortamalasina ve yurt disindan alinan “Abitur” ile es degerli
    sayilan belgenin (Türkiye için ÖSS’de alinan puan ve kazanilan bölüm) not
    ortalamasina göre, bir seçmeye tâbi tutularak yerlestirilirler. Tip, eczacilik ... gibi
    Almanya genelinde “sinirli sayida ögrenci alma” (Numerus clausus) statüsünde
    bulunan bölümler yaninda, her yüksek okulda, farkli bazi bölümlerde de “sinirli
    sayida ögrenci alma” uygulamasi vardir. Bu nedenle ögretim dallarina kayit kabul
    islemleri için basvurmadan önce, istediginiz dalda kayit islemlerinin normal statüye
    göre mi, yoksa “Numerus clausus”a göre mi yapildigini okul yetkililerinden ögrenmelisiniz. Alman yüksek okullarinda yabanci ögrencilerin ögrenim
    yapmasina büyük önem verilmektedir. Yabanci
    ögrencilerin, “sinirli sayida ögrenci alma” statüsündeki bölümlere basvurmalarini
    tesvik için özel kontenjan ayrilmaktadir.

16. 25 Ağustos 2008
  17. EU1

EU1 Guest

Kayit

Soru: Kayit için yüksek okullara ne zaman basvurulur?
    Cevap: Bir Alman yüksek okulunda ögretim görebilmeniz için, “kabul belgesi”ne
    (Zulassung) ihtiyaciniz vardir. Bunun için ögrenim görmek istediginiz yüksek ögretim
    kurumuna basvuruda bulunmaniz (Antrag auf Zulassung zum Studium/zur
    Immatrikulation) gerekir. Bu basvuru formunu yüksek okullarin yabanci ögrencilerle ilgili
    ofisinden (Akademisches Auslandsamt, Zulassungsstelle, Internationale Beziehungen,
    Immatrikulations-und Prüfungsamt) veya yüksek okullarin internet sayfasindan temin
    edebilirsiniz. Ögrencilige kabul islemi için basvurunuzu, ilgili okula mümkün oldugunca
    erken göndermelisiniz. Son basvuru tarihi, genellikle bir sonraki kis sömestre için 15
    Temmuz, bir sonraki yaz sömestre için 15 Ocak'tir. Bazi yüksek okullarda bu tarihler
    degisir, bu nedenle basvuru tarihleri ilgili okula sorulmalidir. Verilen tarihler, basvuru
    süresinin bitis tarihleridir. Bütün belgelerin bu tarihe kadar basvuruda bulunulacak okulda
    hazir bulunmasi gerekir. Basvuruya hangi belgelerin eklenecegi ilgili okuldan sorulmalidir.
    Basvuru tarihi geçtikten sonra gelen ve eksik evrakli basvurular isleme konmaz. Sanatla
    ilgili dallar için ise özel düzenlemeler olabilir.

Soru: Almanya'da yüksek ögrenim yapmak için gerekli sartlar hakkinda bilgiye nasil
    ulasabilirim?

Cevap: Yurt disinda yüksek ögrenim bir yigin plânlama ve organizasyon gerektiren bir
    istir. Tecrübeler göstermistir ki; yabanci ögrenciler ilk basvuru tarihinden itibaren asagi
    yukari bir sömestre sonra ancak okula baslayabilmektedir. Bu nedenle, zaman kaybina
    meydan vermemek için çabuk davranmak önemlidir. Almanya'da yüksek ögrenim sartlari
    hakkinda “DAAD”in brosürlerinden, Alman büyükelçiliklerinden, Almanya'daki yüksek
    okullarin "Akademisches Auslandsamt" olarak isimlendirilen Yabanci Ögrenci Ofisi’nden
    ve okumak istediginiz yüksek okuldan bilgi edinebilirsiniz.

Soru: Yüksek okula kayit islemi nasil yapilmaktadir?
    Cevap: Yabanci dil yeterlilik sinavini basari ile verdiyseniz, Yabanci Ögrenci
    Ofisi’nden (Akademisches Auslandsamt) okula kabul duyurusunu (Zulassungsbescheid)
    alinca hemen kaydinizi yaptirabilirsiniz. Size gönderilen "okula kabul duyurusu"nda, okula
    kayit yaptirmak zorunda oldugunuz zaman belirtilir. Verilen bu süreler genellikle dardir ve
    kayit için okullarin ögrenci sekreterligine (Studentensekretariat) veya kayit kabul bölümüne
    (Immatrikulationsamt) sahsen basvurmaniz sarttir.

Soru: Almanya’da okuyacagim bölüm için karar vermeden önce göz önünde
    bulundurmam gereken hususlar hakkinda bilgi verebilir misiniz?
    Cevap: Hangi yüksek ögrenim dalini seçeceginize lise ögrenimi sirasinda karar
    vermelisiniz; çünkü TM, TS, MF ve dil bölümü ögrencilerinin ÖSS’de tercih edebilecegi
    bölümler için belli sinirlamalar getirilmistir. Bu kararinizi verirken de asagida belirtilen
    hususlari göz önünde bulundurmalisiniz:
    · Seçeceginiz yüksek ögretim dali, kisisel ilgi ve yeteneklerinize uygun olmalidir.
    · Seçtiginiz yüksek ögretim dalina basvurabilmek için, belirli dersleri okumus
    oldugunuz lise bitirme diplomanizda belirtilmis olmalidir.
    · Diplomanizdaki notlarinizin ortalamasi, seçilen yüksek ögretim dalina kabulde
    büyük önem tasir.
    • Karar verirken; Almanya’daki ögreniminizi basari ile tamamladiktan sonra,
    Türkiye’de bu meslegi icra edip edemeyeceginizi de düsünmeniz gerekir. Örnegin; meslek
    yüksek okullarini bitirince alinan mühendislik, iktisat mühendisligi, isletmecilik, sosyal
    egitimci ve çizim ressamligidiplomalarinin Türkiye’de YÖK tarafindan denklik durumunu
    ve özel isverenler nezdinde bu diplomalarin geçerliligini arastirmaniz yerinde olur.
    Kayit Yenileme (Rückmeldung)

Soru: Kayit yenileme islemini nasil yaptirabilirim?
    Cevap: Alman yüksek okullarinda kayit, bir sömestre geçerli olacak sekilde yapilir ve
    her sömestre kayit yeniletmek gerekir. Kayit yeniletmek için su yolu takip etmelisiniz:
    Ø Sosyal harçlari, toplu tasima karti ücretini ve kayit yeniletme harcini yüksek okulun
    ilgili hesabina yatiracaksiniz.
    Bu islemler, bazi yüksek okullarda kayit yenileme için yeterlidir. Bazi yüksek okullarda
    ise kayit yenilemek için bunlarin disinda asagida belirtilen islemleri de yerine getirmeniz
    istenir:
    Ø Kimlik kartinizi (Identitätskarte) kullanarak bilgisayar ortaminda kaydinizi
    yenileyeceksiniz veya size gönderilen formu (Rückmeldebeschenigung) üzerinde gerekli
    islemleri yaparak ögrenci sekreterligine iade edeceksiniz.
    Ø Bir sonraki sömestre için saglik sigortasi yaptirdiginizi belgelendireceksiniz.
    Uyari:Gelecek sömestre için kayit, genellikle içinde bulundugunuz sömestre içinde bir zamanda yapilir. Kayit yenileme islemini geçirmeniz durumunda okuldan
    kaydinizin silinmesi durumu ile karsilasacaginizi unutmamalisiniz. Bu tarihleri ders
    programi katalogunda (Vorlesungsverzeichnis) bulabilir veya ögrenci
    sekreterliginden ögrenebilirsiniz.

Bölüm Kaydi

Soru: Üniversiteye yaptirilan genel kayit disinda kendi bölümüme de ayrica kayit
    yaptirmam gerekir mi?

Cevap: Sinavlara girebilmek ve bölüm kütüphanesinden yararlanabilmek için, yüksek
    okula, genel ögrenci kaydi yaptirmaniz yeterli degildir, ayrica devam edeceginiz bölüme de
    yazili olarak basvurarak ögrenci kaydi yaptirmaniz gerekir. Kayit tarihlerini
    bölümlerinizden ögrenebilirsiniz. Bölüme kaydolduktan sonra size her sömestre
    yenilenmesi gereken bir seminer karti (Seminarenkarte) verilir.

Ders Etkinliklerine Kayit

Soru: Hocalarin derslerine devam için özel bir kayit yaptirmam gerekli midir?
    Cevap: Derslerine yogun talep olan bazi ders hocalarinin listesine sömestre baslamadan
    önce ayrica kayit yaptirmaniz gerekir. Derslerine devam etmek için kayit yaptiran
    ögrencilerin sayisi kontenjani doldurdugu takdirde bu hocalar, o sömestre için baska
    ögrenci kabul etmezler. Bu durumda bir Alman atasözünde ifade edilen prensip geçerlidir:
    “Erken gelen, isini erken görür.” Bölümünüzde devam edeceginiz dersler için böyle bir
    kayit sarti olup olmadigini vakitlice ögrenmeniz iyi olur.

Yabanci Ögrenci Ofisi (Akademisches Auslandsamt)

Soru: Yabanci Ögrenci Ofisi’nin görevi nedir?
    Cevap: Almanya’da yükseksögrenim yapma konusundaki sorularin baska
    birçok sorunun en saglikli cevabini “Yabanci Ögrenci Ofisi”nden alabilirsiniz;
    çünkü bu ofis uluslar arasi iliskileri düzenlemek ve yabanci ögrencilerle baglantiyi
    saglamakla görevlidir. “Yabanci Ögrenci Ofisi”ni merkezi Bonn’da bulunan
    “DAAD” ile karistirmamak gerekir. Türk ögrenciler ve arastirmacilar için yüksek
    okullar bünyesinde bulunan en önemli muhatap “Yabanci Ögrenci Ofisi”dir
    (Akademisches Auslandsamt). Saarland Üniversitesi’de Ögrenci Isleri Servisi
    (Abteilung für Studentische Angelegenheiten) Alman ögrenciler için oldugu gibi
    yabanci ögrenciler için de görevlidir.
    Yabanci Ögrenci Ofisi çalisanlari, yabanci ülkelerden gelen ögrencileri Almanya’da
    yüksek ögrenim hakkinda bilgilendirirler. Okula kayit yaptirma sartlari ve burs imkânlari
    hakkinda bilgi almak için basvurulacak yer Yabanci Ögrenci Ofisi’dir. Bu ofis, bütün
    bunlarin disinda yabanci ögrencilere “Studienkolleg”, dil sinavi, staj, ögrenim finasmani
    ve yüksek ögrenimde plânlama gibi hususlar hakkinda istedikleri bilgileri verir.
    Almanya’da ögrenime baslayacaginiz tarihten en az alti ay önceden devam
    etmek istediginiz yüksek okulun Yabanci Ögrenci Ofisi ile baglanti kurmaniz gerekir. Okula basladiktan sonra da ögrenim süresince Yabanci Ögrenci Ofisi, yabanci
    ögrencilerin sorunlarinin çözümü için çare kapisidir

18. 25 Ağustos 2008
  19. EU1

EU1 Guest

Soru:Yabanci Ögrenci Ofislerinin adres ve telefon numaralarini nasil
    ögrenebilirim?

Cevap: Yabanci Ögrenci Ofisilerinin adresleri, telefon, faks numaralari ile
    internet adreslerini Baskonsolosluklarimizin Egitim Ataseliklerinden
    ögrenebilirsiniz.

Ögrenci Vizesi

Soru: Almanya'da yüksek ögrenim yapabilmek için ne tür bir vizeye ihtiyacim vardir?
    Cevap: Almanya'da yüksek ögrenim görmek isteyen Türk vatandaslari Almanya'ya
    gelmeden önce Türkiye'deki Alman konsolosluklarindan “ögrenci vizesi” (Visum zu
    Studienzwecken) almak zorundadirlar. Okumak amaciyla Almanya'ya geleceklere
    tavsiyemiz; bu ülkeye kesinlikle turist vizesi ile gelmemeleridir. Çünkü turist vizesinin
    ögrenci vizesine dönüstürülmesi mümkün degildir. Dünyanin her yerinde oldugu gibi
    Alman konsolosluklarinda da bürokratik islemler zaman almaktadir. Bu nedenle, vize
    almak isteyen ögrencilerimizin, gerekli evraki eksiksiz hazirlayarak Türkiye'deki Alman
    konsolosluklarina mümkün oldugunca erken (3 ay önceden) basvurmalarini tavsiye
    ediyoruz.

Soru: Alman konsolosluklarina ögrenci vizesi için basvuruda bulunurken hangi
    evraki hazirlamam gerekir?

Cevap: Ögrenci vizesi için Alman konsolosluklarina basvururken asagida belirtilen
    evraki basvuru formunuza eklemeniz gerekir:
    Ø Geçerli bir pasaport ve yeterli miktarda vesikalik fotograf,
    Ø Lise diplomasi ve ÖSS sonuç belgesi ile tasdikli Almanca tercümeleri,
    Ø Bir yüksek okulda ögrenci iseniz, ögrenciliginizle ilgili belgeler, okulda okudugunuz
    dersler ve bu derslerin içerigi ile sinavlarda aldiginiz notlari gösterir transkript ve tasdikli
    Almanca tercümeleri (Ingilizce ise Almanca’ya tercümesi gerekmez),
    Ø Bir yüksek ögrenim kurumu mezunu iseniz, yüksek okul diplomaniz ve tasdikli
    tercümeleri ile mezun oldugunuz okulda okudugunuz dersler ve bu derslerin içerigi ile
    sinavlarindan aldiginiz notlari gösterir transkript ve tasdikli Almanca tercümeleri (Ingilizce
    ise Almanca’ya tercümesi gerekmez),
    Ø Maddi güvence belgesi (bkz. Güvence belgesi bölümü),
    Ø Almanya'da bir dil kursuna kayit yaptirdiginiza dair belge (haftada en az 18 saat),
    Ø Almanya'da bir yüksek okula kabul edildiginize dair belge (Zulassungsbescheid).

Soru: Almanya'da herhangi bir yüksek okul ile baglanti kurma imkânim
    olmadigindan "kabul belgesi" (Zulassungsbescheid) alamadim, bu belge olmadan da
    ögrenci vizesi alabilir miyim?
    Cevap: Ülkemizdeki Alman konsolosluklari, “ögrenci vizesi” için Almanya'daki
    herhangi bir yüksek okula ön kayit yapildigina iliskin bir belge istemektedirler. Ancak
    birçok yüksek okul böyle bir belgeyi vermemektedir. Eyaletlere göre farkli uygulamalar
    vardir. Üniversiteler, yeterli seviyede Almanca bilgisi olan adaylarin ön kaydini
    yapmaktadir. Sayet Almanya'da bir yüksek okula basvurarak henüz “kabul belgesi” alma
    imkâni bulamadiysaniz, Almanya'ya “ögrenci adayi vizesi” (Studienbewerber-
    Sichtvermerk) alarak da gelmeniz mümkündür. Bu vize, en fazla 1,5 yil sürelidir ve bu üç
    aylik zaman içerisinde bir yüksek okula basvuru veya kabul için gerekli evraki tamamlayip,
    Almanya disina çikmak zorunda kalmadan “ögrenci vizesi” almaniz - zor da olsa -
    mümkündür. “Ögrenci adayi vizesi”nin “ögrenci vizesi”ne çevrilmesi için bazi evrak
    hazirlamaniz istenir, yani Türkiye'de “ögrenci vizesi” basvurusunda istenilen, yukarida
    belirttigimiz evrakin tamamini hazirlamaniz gerekir. Alman konsolosluklari bu tür vize
    basvurularinda da zorluk çikarabilmektedir. Bu durumda, “dil ögrenme vizesi”
    (Sprachvisum) son çare olmaktadir. Bu tür vizeyle Almanya'ya gelenlerin vizelerinin daha
    sonra “ögrenim vizesi”ne çevrilmesi zor olmaktadir; ancak Almanya'ya gelis tarihinden
    itibaren bir yil içerisinde üniversiteye kayit yaptirilirsa, o zaman “dil ögrenme vizesi”,
    “ögrenim vizesi”ne çevrilebilmektedir. Basvuruda, Almanca dil ögreniminden sonra
    yüksek okul ögrenimine geçilecegi mutlaka belirtilmelidir.

Soru: Almanya’da oturma izni islemleri için nereye basvurmam gerekir?
    Cevap: “Ögrenci vizesi” ile Almanya’ya gelen Türk ögrenciler, “Yabancilar Dairesi”ne
    (Ausländerbehörde) en kisa zamanda müracaat ederek bildirimde (Anmeldung) bulunmak
    zorundadir. Yabancilar Dairesi, ilk etapta üç aylik bir izin (ausländerbehördliche Erfassung)
    verir. Sonradan, kursa devam belgesi ile Yabancilar Dairesi’ne müracaat edilerek 6 aylik/1
    yillik oturma izni (Aufenthaltsbewilligung) alinir. Hazirlik kurslarinin bitiminden sonra asil
    ögrenim baslayinca ise oturma onaylari iki yillik sürelerle uzatilir; ancak yüksek okul
    ögrenciligi yedi yildan fazla sürenlerin oturma izinlerinde sorun çikabilir. Almanya’ya
    gelen ögrencilerimiz; anne veya babalarindan birisi Almanya’da üç yildan fazla sosyal
    sigorta primi ödeyerek çalismis ise, yüksek ögrenim bitince, is bulmak kaydiyla
    Almanya’da çalisma ve oturma izni de alabilmektedirler.

Güvence Belgesi (Verpflichtungserklärung)

Soru: Vize basvurusu sirasinda istenilen “güvence belgesi” hakkinda bilgi verebilir
    misiniz?

Cevap: Yurt disindaki ögrenim masraflarinin bir üçüncü kisi tarafindan
    karsilanacaginin taahhüt edilmesi ve “güvence belgesi” (Verpflichtungserklärung) ile
    kanitlanmasi gerekmektedir. Bu durumda “güvence belgesi”nde taahütte bulunulan para
    miktari her ay için 1.300.- DM olarak gösterilmelidir. Alman konsolosluklari, Almanya’ya
    herhangi bir soru sormadan, geçim ile ilgili kontrolü hemen konsoloslukta ibraz edilen
    belgelere göre yapmaktadir. Ancak verilen “güvence belgesi”nde her ay 1.300.- DM’in
    karsilanacagini açikça belirtmelisiniz. Bunun için asagida örnegi görülen form
    kullanilabilir. Söz konusu belgeyi Almanya’da Türk konsolosluklarinda veya mahallî
    poliste ya da noterlerde düzenlettirebilirsiniz. Güvenceyi verecek kisi Türkiye’de ikamet
    ediyorsa bu belgeyi Türkiye’deki bir noterde düzenlettirmeniz gerekir

VERPFLICHTUNGSERKLÄRUNG
    Ich verpflichte mich hiermit, für Herrn/Frau
    Name: Vorname:
    Geburtsdatum: Geburtsort:
    für die Zeit des Studiums in Deutschland für alle im Zusammenhang mit dieser Reise und
    dem Studium entstehenden Kosten gemäß § 84 Ausländergesetz mindestens in Höhe des
    jeweiligen BAföG-Satzes (monatlich ca. 1.300.-DM) aufzukommen. Vom § 84 des
    Ausländergesetzes habe ich Kenntnis genommen.
    Name: Vorname:
    .........., den.......................... Unterschrift

§ Haftung für Lebensunterhalt

(1) Wer sich einer Ausländerbehörde oder einer Auslandsvertretung gegenüber
    verpflichtet hat, die Kosten für den Lebensunterhalt eines Ausländers zu tragen, hat
    sämtliche öffentliche Mittel zu erstatten, die für den Lebensunterhalt des Ausländers
    einschließlich der Versorgung mit Wohnraum und der Versorgung im Krankheitsfalle und
    bei Pflegebedürftigkeit aufgewendet werden, auch soweit die Aufwendungen auf einen
    gesetzlichen Anspruch des Ausländers beruhen. Aufwendungen, die auf einer
    Beitragsleistung beruhen, sind nicht zu erstatten.
    (2) Die Verpflichtung nach Absatz 1 Satz 1 bedarf der Schriftform. Sie ist nach
    Maßgabe des Verwaltungsvollstreckungsgesetzes vollstreckbar. Der Erstattungsanspruch
    steht der öffentliche Stelle zu, die die öffentliche Mittel aufwendet.
    (3) Die Auslandsvertretung unterrichtet über eine Verpflichtung nach Absatz1 Satz 1.
    (4) Die Ausländerbehörde unterrichtet auf Ersuchen oder, wenn sie Kenntnis von der
    Aufwendung nach Absatz 1 zu erstattender öffentlicher Mittel erlangt, ohne Ersuchen
    unverzüglich öffentliche Stelle, der der Erstattungsanspruch zusteht, über die Verpflichtung
    nach Absatz1, Satz 1 und erteilt ihr alle für die Geltendmachung und Durchsetzung des
    Erstattungsanspruches erforderlichen Auskünfte. Der Empfänger darf die Daten nur zum
    Zwecke der Erstattung der für den Ausländer aufgewendeten öffentlichen Mittel sowie der
    Versagung weitere Leistungen verwenden.