Aloe vera

Konusu 'Bitki Sözlüğü' forumundadır ve kaderimsin tarafından 17 Aralık 2009 başlatılmıştır.

  17 Aralık 2009
  Konu Sahibi : kaderimsin
 1. kaderimsin

  kaderimsin Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2009
  Mesajlar:
  36
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  Aloe Vera Faydaları

  Aloe Vera faydaları binlerce yıldır bilinen ve doğal tedavi özelliklerinin geniş çaptaki çeşitliliği nedeniyle, eski kültürler tarafından uzun süredir kullanılan şifalı bir ottur.

  Özelikle yanıkların tedavisinde ve yaraları iyileştirmede kullanılan bu bitki şifalı yönleri nedeniyle bugün de bitkisel tedavi içerisinde yer alan tıbbi bitkilerden biri olarak ilgi görmekte ve de üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Aloe vera içinde vitaminler, mineraller, amino asitler ve enzimler içeren yapısıyla besleyici özelliği güçlü olan bir bitkidir.

  Her ne kadar aloevera bitkisi zambakgiller ailesinden ise de, görüntüsü kaktüse benzeyen dolgun bir bitkidir. Evde yetiştirilmesi kolay olup, küçük yanık, kesik ve çizikler için bile, yaprağı ikiye ayırıp etli kısmı doğrudan yaranın üzerine konularak kullanılabilir.

  Aloe vera bitkisi Afrika kökenli olup, Mısırlıların bu şifalı bitkiyi M.Ö 1500 tarihlerinden bu yana bitkisel tedavi amaçlı kullandıklarına dair kayıtlara rastlanmıştır. Aloe vera bitkisi günümüzde Batı Hint Adalarında ve Güneybatı Amerika’da ticaret amaçlı olarak yetiştirilmektedir.

  Ülkemizde aleo vera bitkisinin halk arasında bilinen adı sarısabır otudur. Sarı sabır bitkisi bazı yörelerde azvay olarak da bilinir. Aloe vera bitkisinin birçok türü vardır. Bitkisel tedavi amaçlı kullanılan ise özellikle aloe barbadensis türüdür.
   

  Ekli Dosyalar:

  Son düzenleme: 17 Aralık 2009
 2. 10 Şubat 2010
  Konu Sahibi : kaderimsin
 3. enunal

  enunal Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2009
  Mesajlar:
  71
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  evdeki aloe vera bitkisinin ucundan 2 cm kadar koparıp içinden çıkan sıvıyı(biraz jel gibi) yüzüme ve boynuma sürüyorum, cilt için çok faydalı olduğunu duymuştum.