Alüminyum folyoyu fırına koymayın!

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve BenCano tarafından 11 Şubat 2007 başlatılmıştır.

11 Şubat 2007
    Konu Sahibi : BenCano
  1. BenCano

BenCano ~HürGeneral~ Üye

Beğenildi:
    4
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Alüminyum folyoyu fırına koymayın

Alüminyum folyoyu tamamen koruma amaçlı olarak kullanmak yani yiyeceği folyoya sarıp buzdolabına koymak sağlıklıdır. Ancak saklanacak gıdanın ıslak, çok tuzlu ya da limonlu olmaması gerekiyor. Alüminyum folyoya ısıtma işlemi uygulamak, balık v.s yiyeceği alüminyum folyoya sarıp fırında pişirmek sakıncalıdır. Çünkü yüksek ısı ve yiyeceklerin pişirilmesi esnasında çıkan kimyasal içerikli buhar, alüminyum folyo ile reaksiyona girebilir. Alüminyum metal çözünerek gıdaya karışır. Bu da vucütta metal birikimine sebebiyet verir. Kanser, akciğer ve karaciğer hastalıklarına yol açabilir. Alüminyum folyo yerine mumlu kağıt tercih edilmeli.

2. 11 Şubat 2007
  3. Alsebe

Alsebe Rutbesiz :-) Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    38
    Mumlu kagit dedigin nedir arkadasim???Yagli kagit dedigimizmi??

4. 12 Şubat 2007
  5. _DURU_24

_DURU_24 BÜYÜK VE KÜÇÜK AŞKNA AŞIK Üye

Beğenildi:
    1
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Alüminyum Folyolu Yiyeceği Mikro Dalgaya Sakin Koymayin .mikro Dalgayi Calistirdiğiniz An Mikro Dalganin Içi Yaniyor Simsiyah Oluyor Ve Birdaha Cikmiyor Sakin Ola Alüminyum Folyolu Birşey Koymayiniz Benden Söylemesi

6. 30 Nisan 2007
  7. viyolet

viyolet Guest

Aliminyum folyoyu fırında hiç kullanmadım,fakat patlıcanları içine sarıp közlemekte aynı kötü sonucu verirmi aceba?.kabuklarıyla koyup sonra kabuğunu soyuyorum. :sm_confused:

8. 4 Mayıs 2007
  9. hulyaeksi

hulyaeksi Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kizlar Mikro Dalga Firinda Hiç Kek Falan Yaptinizmi Bişiler Pişirdinizmi Balik Tavuk Gibi

10. 4 Mayıs 2007
  11. filizcan

filizcan Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    mikro dalgada tavsiyem fırın torbaları var kek haric herseyi pisirebilirsiniz mesela patatesi kızartmıyorum artık dogranmıs patatese azıcık yag ve baharat ekliyorum fırın posetinde 10 dk da pisiyor aynı sekilde tavukta yapabilirsiniz kek pisiren varsa yazarsa sevinirim

12. 5 Mayıs 2007
  13. sarxix papatya

sarxix papatya Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bende susuz kısık ateste patateslerı kızarana kadar pısırıyorum.harıka oluyor.balıkları folyoyla fırına atıyorum dehset oluyor.

14. 5 Mayıs 2007
  15. yesilirmak

yesilirmak Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    cano bunu yillar once duymustum elimden geldigincede firinda kullanmamaya ozen gosterdim ama yinede saol paylasimin icin

16. 5 Mayıs 2007
  17. hulyaeksi

hulyaeksi Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    mrb filiz benim evımde normal fırın yokda o yuzden soruodum mıkro dalgada kek falan yapılıomu dıye bazıalrında yapılıyor ama onlar en ıyılerı hemde yabancı markalar bazı fırmalar satıyor ben benım mıkro dalgada kek yaptım denedım dun acayıp kabardı hatta kalıptan bıle taştı dıyebılırım pişmekte piştı ama eşime yalvardım ye dıye yemedı 2 dakka geçtı kek yemın ederım bırının kafasına atsam kırılır adamın kafası o kadar sert oldu taş gıbı oldu ama çok guzel kabarıyor eşime dıyom ya ne olur ye dıyo sen gıt kendıne başka kobay bul benden uzak dur dıye çok guldum dedım kızdırdın benı bunu kafana atımda gör sen sonra dedı sakın ha dağılır dedım elle şaşırdı valla geçekten kaya gıbı oldu dene ıstersen

18. 5 Mayıs 2007
  19. filizcan

filizcan Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    cok dogru hülya bende kek yapmadım ama hamur islerini ısıtınca aynen oluyor tas gibi bir yemek programında gördüm 7 dak da kek pisirdiler ama sonrası ne oldu bilmiyorum kaya gibi kek iyi fikir adamların kafasına atmak icin