Alzheimer riskini azaltan sebzeler

Konusu 'Geriatri - Yaşlılık Bilimi' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 11 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  11 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  The Daily Telegraph gazetesinin yer verdiği bir haberde Akdeniz bölgesinde yaşayanların daha sağlıklı olduğuna işaret ediyor.
  Özellikle meyve, sebze, tahıl ürünleri ve balık gibi Akdeniz diyetini alanların Alzheimer hastalığına yakalanmalarının diğer insanlara göre önemli oranda avantajlı olduklarına dikkat çeken habere göre Alzheimer hastalığı önümüzdeki on yıl içinde nüfusun yaşlanmasına bağlı olarak hızla artacak.

  Uzmanların yaptıkları araştırmada Akdeniz diyetini uygulayanların istenilen verimi alabilmeleri için aynı zamanda aşırı alkolden de kaçınmaları gerektiğini belirtiyor.

  New York'taki Columbia Üniversitesi'nden araştırmaya katılan Dr. Nikos Scarmeas, Akdeniz diyetini uygulayan ve aynı zamanda günde 20 dakika spor yapan insanların bu hastalığa yakalanma riskinin önemli oranda azaldığını söyledi. Scarmeas, "Bu çalışma çok önemli çünkü insanlar yedikleri gıda ve diğer alışkanlıklarını değiştirebilirler." dedi.

  Araştırmada Akdeniz ürünlerini inceleyen uzmanlar, ürünlerde B14 ve E vitamini bulunan bu ürünlerin akıl hastalıklarını da önlediğini ortaya çıkardı.
   
 2. 12 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 3. DagCicegi

  DagCicegi Bir Kızım Olana Kadar... Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  8.212
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Konunuz ilgili bölüme taşınmıştır.Bilginize.a.s.