Alzheimer'a kar Havu kr

Konusu 'Geriatri - Yaşlılık Bilimi' forumundadır ve DagCicegi tarafından 16 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  16 Eylül 2009
  Konu Sahibi : DagCicegi
 1. DagCicegi

  DagCicegi Bir Kızım Olana Kadar... Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  8.212
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Alzheimer’a Karşı Havuç Kürü


  Taze sıkılmış havuç suyu kürü Alzheimer hastalığının başlangıç evresinde olanlar için deva tadında. Bitkilerin barındırdığı ve insan sağlığını etkileyen aktif naddeler üzerinde yaptığı çalışmaları uluslararası alanda kabul gören Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, havuç kürü ile Alzheimer’ı yüzde 30 oranında iyileştirdiğini belirtti.

  Havucun insan sağlığına etkilerini genel başlıklar halinde anlatır mısınız?
  "Havuç neye yararlıdır?" diye kime sorarsanız sorun, önce 'gözler' diyecektir.

  Halbuki, gözlerimiz için havuçtan çok daha faydalı olan domates. Havuç, bol miktarda A vitamini içerdiğinden gözler için faydalı. Ancak burada bilmemiz gereken nokta, A vitamininin yağda çözünen bir vitamin olduğu.

  Havuç suyunu doğrudan içtiğimiz taktirde içerdiği A vitamininden tam anlamıyla istifade edemeyiz.

  İçerdiği A vitaminini büyük bir oranda vücudumuza kazandırmak istiyorsak, bu taktirde bir bardak havuç suyunun içerisine iki-üç damla sıvı yağ damlatmamız gerekir.

  Havuç suyunun önemli bir özelliği, yemek borusu ve mide yanmasına karşı olan gücü. Mide yanması çekenler için bir bardak havuç suyu bulunmaz bir nimet.

  Havuç kürü, insan vücudunda bulunan OGG1(8-OxoGuanine DNA Glycosylase) enzimini aktive etme özelliğine sahip. OGG! Enziminin aktivitesinin düşüklüğü, akciğer kanserinin oluşumunda oldukça etkili.

  Akciğer kanserine yakalanmış hastalarda OGG1 enziminin aktivitesinin düşük olduğu gözlenmiştir.
  Yapılan klinik deneyler OGG1 enziminin aktivitesinin düşük olması durumunda, akciğer kanserine yakalanma riskinin on misli artış gösterdiğini ortaya koymuştur.

  Taze sıkılmış Havuç Suyu Kürü OGG1 enziminin aktivitesini yükselterek, bu kanser türüne karşı güçlü bir önleyici özellik gösterir.

  Havuç kürünü uygulayanlar, sigara tiryakisi iseler, havuç suyu kürünü uygularken bol bol balgam sökerler. Bu anlamda havuç suyu kürü aynı zamanda sigara içenler için balgam sökücü.

  Kalp krizi geçirme riski altında olanlara taze sıkılmış havuç suyu kürünü ihmal etmemelerini özellikle tavsiye ederim.

  Havuç suyu kürünün Alzheimer hastalarına olan etkileri nelerdir?
  Ben genelde incelemek istediğim bitkinin önce kökleri ile işe başlarım. Her bitkinin kökü kendine özgü bir yapıya sahip.

  Köklerin içerdiği bazı maddeler, o bitkinin yapraklarının, saplarının ve hatta çiçeklerinin içerdiği bazı maddeler, o bitkinin yapraklarının, saplarının ve hatta çiçeklerinin içerdiği etkin maddeleri bulmamızda anahtar vazifesi görür.

  Havucun köklerinde acethylcolin maddesi bulunmaktadır. Acethylcolin seviyesinin, Alzheimer hastalarında düşük olduğu klinik deneyler ile ortaya konmuş ve bu konuda yüzlerce makale yayınlanmıştır.

  Acethylcolin havuçun köklerinde bulunmasına rağmen, havucun kendisi, yani yumrusu acethylcolin içermemektedir. Ancak, sinir sistemi ile ilgili olarak doğrudan etkili birçok değişik etkin madde içermektedir.
  Taze sıkılmış havuç suyunda, Alzheimer hastalığını önleyici güce sahip etkin maddelerin sayısı en az 17 tanedir.

  Bunlar arasında alphaterpinene, gama-terpinen, tryptophan, thyamin, caratol, daucic asit, daucine, choline, camphor, borneol ve terpinen -4-ol etkin maddeleri bulunmaktadır.

  Camphoretkin maddesi havuçta çok çok az bulunmasına rağmen, beraberinde glutamate türevi içermesi, etki gücünü artırarak beyinde plak oluşumuna engel olabilmekte.

  Bunlardan terpinen-4-ol ve borneol etkin maddeleri acetylholinesterase inhibitörü görevi yaparak, acethylcholinin beyin hücrelerinde (nöron) azalmasına engel olur.

  Yapılan klnik deneylerde, Alzheimer hastalarında acethylcholin seviyesi düşük olarak gözlenmektedir. Methyl-pentosans ve lupeol maddesinin tüm bu etkin maddeler ile birarada bulunması, taze sıkılmışl havuç suyu kürünün Alzheimer hastalığının önlenmesinde, durdurulmasında ve tedavi edilmesinde tartışmasız kılmaktadır.

  Bu kürün etkileri ne zaman görülüyor?
  Alzheimer hastaları bu kürü uygularken sonuçlarını bir iki haftadan önce alamazlar.

  Ancak, ikinci haftadan sonra Alzheimer hastalarının yakınları, dikkate değer ölçüde olumlu gelişmeler gözlemekte. Diğer tüm kürlerde olduğu gibi, bu kürün de her Alzheimer hastasında yüzde yüz etkili olması söz konusu değildir.
  Bu durum, modern tıbbın imkanlarında da böyledir. Bir ilacın veya uygulanan kürün başarılı olabilmesi, o insanın genetik yapısı, bağışıklık sistemi, başka rahatsızlıklarının, sürekli bir rahatsızlığının olup olmadığı, yaşı, hamile olup olmadığı gibi birçok faktöre bağlı.

  Alzheimer hastalığı ile ilgili olarak bir noktayı önemle vurgulamak istiyorum: Bu hastalık, genel olarak birkaç ayda aniden ortaya çıkan bir hastalık değil.

  Başlangıcı, en az on ile yirmi yıl öncesinden yavaş yavaş ve sinsi bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığı belli bir düzeye gelmeden erken teşhis etmek mümkün olmamakta.

  Bulgular doğrultusunda teşhis konulduğunda, hastalık yerleşmiş bulunmakta. Bu nedenle önleyici veya durdurucu olarak havuç suyu kürünün orta yaşlardan itibaren kullanılmasını tavsiye ederim.

  Kür uygulanırken nelere dikkat etmeli?
  Satın aldığınız havuçların taze ve olgunlaşmış olmasına mutlaka özen gösterin. Kolay bükülebilen veya tazeliğini kaybetmiş havuçları satın almayın.

  Kolayca eğilebilenler tazeliğini yitirmiş olanlardır. Tam olgunlaşmadan toplanmış olan küçük havuçlarda şeker oranı yüksek.

  Havuç olgunlaştıkça içerdiği şeker oranı da azalır. Havucun rengi ne kadar ne kadar güçlü ise içerdiği beta-karoten maddesi de o kadar fazladır.

  A vitamini ihtiyacımızı genel olarak hayvansal besinlerden alırız. Bitkilerde moleküler yapıları birbirinden farklı, çok çeşitli karotenler var.
  Karotenler, A vitamininin ön basamakları. Bunlardan molekül yapıları uygun olanlar, insan vücudunda kısmen A vitaminine dönüştürülürler. Bu dönüşüm için molekül yapısı en uygun olan karoten, beta karotenidir.

  Havuç suyu kürünü uygulayan hastalarda başarı oranı nedir?
  Alzheimer hastalığını iyileştirici gücü yaklaşık yüzde 30 oranında. Mevcut 11 hastamda bu kürün bahsettiğim sonuçlarını gözlüyorum. Bu oranın çok daha yukarılara çekilmesi mümkün.

  Kitabımda yer verdiğim kereviz-ıspanak veya ısırgan-ebegümeci ya da maydanoz-tereotu ikili karışım kürleri gibi. Havuç suyunun etkisini da da artırabilecek ilave ikinci bitki üzerindeki araştırma çalışmalarım devam etmektir.

  Havuç suyu kürünün yaklaşık yüzde 30 oranındaki tedavi gücü, Alzheimer hastalığının başlangıç evresinde olanlar için geçerlidir.

  Alzheimer hastalığının son evresinde olanlar için tedaviden ziyade, hastalığın ilerlemesini belirgin bir şekilde durdurduğunu gözlemek mümkün olmakta. Burada tekrar hatırlatmayı uygun buluyorum, bir hastalığı önlemek onu tedavi etmekten çok daha kolaydır.

  Havuç kürünün uygulanma şekli

  .Üç ay boyunca her gün, akşam yemeğinden iki saat sonra taze sıkılmış bir bardak havuç suyu içilir.

  .Üç ay tamamlandıktan sonra haftada en fazla 2-3 defa yine akşam yemeklerinden iki saat sonra bir bardak havuç suyu içmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir.

  .Havuç suyunu içtikten sonra üzerine başka birşey tüketmemeye özen gösterin.

  .Hergün taze olarak hazırlanması ve fazla bekletilmeden tüketilmesi gerekir.

  .Birkaç günlük hazırlayıp, buzdolabında ertesi akşamlar için hazır bulundurma yolunu kesinlikle tercih etmeyin.

  .Bu uygulama aynı zamanda akciğer ve cilt kanserleri ile kalp krizine karşı da önleyicidir. Uygulama ile havucun yukarıda bahsedilen diğer bütün özelliklerinden istifade ediyorsunuz demektir.

  Piyasada satılan hazır havuç suları bu amaç için kullanıldığı taktirde başarı oranı hemen hemen yüzde 70 oranında azalabilmektedir.

  Bu nedenle havuç suyunu mutfağınızda kendiniz taze olarak hazırlarsanız çok daha çabuk ve başarılı sonuç alırsınız.


   
 2. 16 Eylül 2009
  Konu Sahibi : DagCicegi
 3. royall

  royall yaşamak herşeye rağmen Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.214
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  106
  çok güzel bilgiler yazmışsın tşklr ellerine sağlık...
   
 4. 7 Ekim 2009
  Konu Sahibi : DagCicegi
 5. DagCicegi

  DagCicegi Bir Kızım Olana Kadar... Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  8.212
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Canım..not olarak şunu da eklemem gerekirki;biz bunu büyük teyzemizde denedik ve gelişme kaydettik
  Ayrıca yalnız hastalarda değil..herkesin özelliklle belli bir yaştan sonra unutkanlık yaşayanların,ailelerinde rastlananların bu kürü uygulaması gerçekten çok faydalı a.s. a.s.