Amasya Örf ve Adetleri

Konusu 'Örf ve Adetlerimiz' forumundadır ve Elif tarafından 5 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  5 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.595
  Beğenildi:
  5.122
  Ödül Puanları:
  438
  Düğün Adetleri
  Yörede evlenme yaşı yirmili yaş civarıdır. Genellikle tek eşliliğin tercih edildiği yörede, akrabalarla evlendirme isteği ön plandadır. Mirasın bölünmemesi amaçlandığından alınacak gelinin veya damadın aynı kültürden, tanıdık bir yerden olması da etkendir.
  Bir genç evlenme isteğini ailesine hissettirebilmek için, babasının ayakkabısının birisini ters çevirir,
  Düğün Adetleri
  Yörede evlenme yaşı yirmili yaş civarıdır. Genellikle tek eşliliğin tercih edildiği yörede, akrabalarla evlendirme isteği ön plandadır. Mirasın bölünmemesi amaçlandığından alınacak gelinin veya damadın aynı kültürden, tanıdık bir yerden olması da etkendir.
  Bir genç evlenme isteğini ailesine hissettirebilmek için, babasının ayakkabısının birisini ters çevirir, bazen de ayakkabıyı kapı eşiğine çivi ile çakar veya baba yanında iken ayakkabısını ters giyer (sağ ayakkabı sola, sol da ayakkabı sağa). Bu; ‘beni evlendirin’ anlamına gelir.
  Genç kızlar, evlenme isteklerini bazen davranışlarındaki canlılıkla, bazen de aile fertleriyle geçimsizlik olarak dışa vururlar.
  Evlenemeyen kızların kısmetlerinin bağlı olduğuna inanılır ve açılması için evliyalara gidilip dua edilir, Cuma günleri selâ vakti kilit açılır. (bahtım böyle açılsın diye).
  Evlenecek çağa gelmiş erkek için, düşünülen kızın evine gidilir. Öncelikle kızdan su istenir, bardağın ve halıların temizliğine, evin düzenine bakılır. İzlenim olumlu ve gençler de birbirini beğenmişse birkaç gün sonra dünür gidilir ve buna ‘dünür düşme’ denir.
  Erkek tarafının aile büyükleri, oğullarına almayı düşündükleri kız evine giderler. Yapılan sohbet içerisinde en yaşlı kişi konuya girer ve ‘Allah’ın emri Peygamberin kavliyle kızınızı oğlumuza istiyoruz’, kız evi de ‘kısmetse olur’ derler. Ancak, kız hemen verilmez, birkaç kez gidilir.
  Kız evi, kızı vermeye niyetliyse, erkek tarafını araştırıp soruşturduktan sonra, uygun görülmüşse, gelmeleri için haber gönderir.
  Söz Kesme
  Kız evinin davetinden sonra, erkek tarafı aile büyükleri, bir araya gelerek kız evine giderler. Bu toplantıda gelin ve damada ‘söz yüzükleri’ takılır. Nişan, düğün tarihleri, kız evinin istekleri konuşulur ve karara bağlanır. Söz kesildikten sonra, gelin ve damat adayı tarafından orada bulunanların elleri öpülür, dualar okunur. Bütün işlerin tatlılıkla gitmesi için şerbet içilir veya lokum yenir.
  Eksik Görme
  Gelin adayı, annesiyle birlikte, erkek evince, alış-verişe götürülür. Takı ve eşyalar yanında, nişan kıyafeti ve düğün için gelinlik, ayrıca kız tarafının yakınlarına da hediyelik gömlek, elbiselik, çorap vs. alınır. Buna ‘eksik görme’ denir.
  Nişan
  Genellikle hafta sonları kız evinde yapılır. Nişana davet için, erkek evinden birisi çıkar ve davet ettiği her eve bir şeker veya davetiye verir. Daveti yapan kişiye ‘okuyucu’ denir.
  Kız evinde, gelenlere yemekler verilir, getirilen hediyeler, sesi gür biri tarafından bağırılarak çevreye duyurulup orta bir yerde oturan gelinin başında çevrilir (töre çevrilmesi), takılar takılır.
  Nişanlılık süresinde, dini bayram olursa kız evine kurbanlık ve hediyeler gönderilir.
  Düğün
  Erkek evinde, davul-zurna ekibi cuma gününden itibaren çalmaya başlar, düğün evinin belli olması için bayrak dikilir, düğün kahyası, yiğitbaşı tespit edilir. Gelin ve damat adayları tarafından sağdıç (gelin ve damadın düğün boyunca her işini takip eden tecrübeli bir kişi) seçilir. Gelen misafirlere yemek ikram edilir. Buna danışık yedirme denir.
  Cumartesi günü, köyde ise geniş bir mekan, şehirde ise düğün salonunda kız ve erkek tarafları bir araya gelir. Müzik eşliğinde eğlenilir, davetlilere ikramlar yapılır. Düğün, gelin ve damada takı takılması ile son bulur. Bütün masrafları erkek evi karşılar.
  Kına Gecesi
  Cumartesi akşamı kız evinde kına gecesi yapılır. Kızın annesi tarafından karılan kına, bir tepsi ortasına konulup etrafına mumlar dikilir. Bulunulan mekanın orta kısmına oturan geline kına seti giydirildikten sonra kına türküleri ve ilahilerle gelin ağlatılır. Avucuna altın konularak geline kına yakılır.
  Davul zurna eşliğinde damatla birlikte kız evine kına almaya gelinir. Karılmış olarak hazır duran kına, etrafında mumlar, çerez, havlu, mendil konulan tepsi içerisinde damadın sağdıcına satılır. Kına alındıktan sonra (köy ise kız evinden bir de tavuk alınarak) oynaya oynaya erkek evine dönülür.
  Damat Kınası
  Damada kına yakılırken; sağdıç parmağını kınaya banarak elini yukarı kaldırır, bir iki üç diye saydıktan sonra bekar gençler kınalı parmağa ulaşmaya çalışırlar. Kim önce kınayı almışsa ilk onun evleneceğine inanılır. Kalan kına damadın arkadaşlarına dağıtılır (darısı bekarların başına olsun diye).
  Kına gecesinde gelinin ve damadın yanında arkadaşları kalır, bu gecede gelinin ayakkabısının altına bekar kızların isimleri yazılır, kimin ismi silinirse onun evleneceğine inanılır.
  Gelin Alma
  Pazar günü, gelin getirmek üzere gelin arabası süslenir. Akraba, arkadaş, komşu, ve ahbaplara ait araçlardan oluşan konvoyla, gelin evine hareket edilir. Kız evince, gelen araçlara yemeni, şifon, havlu gibi hediyelik takılır.
  Gelin alıcılardan, genç kızlar bahşiş almak için kapıyı açmazlar ve gelin sandığının üstüne de otururlar. Düğün kahyasınca bahşişler verilir, kapılar açılıp gelinin çeyizi taşınır. Gelin çeyizi yüklenirken alınan "müjde yastığı" damat evine getirilip (gelin geliyor anlamındadır) evde bekleyen kaynanaya bahşiş karşılığı verilir.
  Gelinin beline, erkek kardeşi kırmızı ‘kardeş kuşağı’ nı bağlar. Gelin, yakınları ile vedalaştıktan sonra babası tarafından gelin alıcılara teslim edilip dualar okunur.
  Gelin gezdirilerek damadın evine getirilir. Kaynata, bahşiş vermeden gelin arabadan inmez. Gelin eve girmeden, damat yüksek bir yerden gelinin üzerine çerez ve bozuk para serper veya kaynana içinde bozuk para bulunan bir çömleği kırar (kötü huylardan kurtulsun, bolluk olsun diye). Gelin; kuzu postuna bastırılır (kuzu gibi olması için). Eline verilen yağı, kapı eşiğine sürer (yağ gibi eriyip evine ısınsın diye). Üzerine basıp geçmesi için ayağının altına demir leğen konulur (demir gibi sağlam olsun diye).
  Gelin içeriye girdikten sonra, kendi çeyiz sandığının üstüne kıbleye doğru oturtulur, kucağına erkek çocuk verilir. Gelin, kaynanaya, görümcelere ve orada bulunanlara şeker verir (tatlı dilli olalım diye). Çevreden gelin görmeye gelinir.
  Asker Uğurlama
  Askere gidecek gençleri; haftalar öncesi akraba, komşu ve ahbaplar sırayla yemeğe davet eder, harçlık, giyecek gibi hediyeler verirler. Gençler askere gidecekleri gün bütün yakınları tarafından davul – zurna eşliğinde halaylarla, dualarla uğurlanır.
  Sünnet Düğünü
  Sünnet düğünleri genellikle hafta sonları yapılır. Sünnet olacak çocuk hamama götürülür. Sünnet elbisesi giydirilir. Gelen davetlilerle birlikte araç konvoyu oluşturulur, sünnet olacak çocuğa ve arkadaşlarına çevre gezisi yaptırıldıktan sonra eve getirilerek sünneti yapılır. Gelen davetliler, çocuğu ziyaret ederek hediyelerini verirler. Yemekler ikram edilir, sazlı sözlü eğlenceler yapılır. Ayrıca mevlit okutarak sünnet yapanlar da vardır.
  Yöresel Halk Oyunları

  Genellikle düğünlerde, kına gecelerinde, özel gecelerde ve askere giden geçler uğurlanırken oynanmaktadır.
  Yelleme
  Bu oyun daha çok askere giden gençler tarafından oynanır. Özünde yiğitlik duygusu taşımaktadır.
  Mahir Çavuş
  Mahir Çavuş, Amasya’nın Göynücek İlçesi’nde yaşamış olan bir yiğittir. İlçenin bir köyünde yaşayan bir kıza sevdalıdır. Onların sevgisine ithaf edilen bu oyun, yöre halkı tarafından halen oynanmakta, benimsenip sevilmektedir.
  Sim Sim
  Ateş etrafında dönülerek, bir el arkada, diğeri havaya kaldırılarak davul-zurna eşliğinde oynanır. Diğer oyuncu kendini göstermeden ortada oynayan kişiye vurarak kovmak amacıyla, nara atarak hızlı bir şekilde oyuna girer ve gösterisini yapar. Burada önemli olan, oyuncunun hareketlerinin çabukluğu ve oyunundaki estetiktir. Ayrıca, anlaşan iki oyuncu karşılıklı gösteri yaparlar.
   
 2. 5 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. mlkhkn

  mlkhkn Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Aralık 2007
  Mesajlar:
  301
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  108
  Ben amasyalıyım eşim erzurumlu biz adetleri uygulayamadık pek fazla hatta hiç uygulanmadı gibi.farklı kültür olduğu için onlarda siz uygularsanız bizde uygularız bizim adetlerimiz çok ağır demişlerdi,tatsızlıklar olmuştu..o yüzden kaldı..ne şamın şekeri ne arabın yüzü kendi yörenden huyunu suyunu kültürünü bilmediğin biri olunca adetler problem oluyor.
   
 4. 6 Şubat 2013
  Konu Sahibi : Elif
 5. daral_geldiiiii

  daral_geldiiiii Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  78
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  88
  bnde amasyalıyımmm :)
   
 6. 16 Temmuz 2014
  Konu Sahibi : Elif
 7. Nevreste

  Nevreste Guru Üye Editor

  Katılım:
  16 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  118.029
  Beğenildi:
  65.545
  Ödül Puanları:
  763
  AMASYA ŞİVESİ

  Alengirli : çarpraşık , karışık
  Amanheri : aman be , anlamında
  Ağız : Defe - Kere
  Aha : İşte ,şaşma ,hayret ve teaccüp etme
  Akbakla : kuru fasulye
  Aze : organ , vücut
  Ahana : burada
  Ağrıklı : hastalıklı
  Ağrınmak : incinmek
  Aha anağan babağan : hayret ,şaşma
  Böcük : böcek
  Badal : merdiven
  Bağraç : bakraç su kovası
  Bannak : parmak
  Bucaklık : raf ,terek
  Böğür : gövdenin yan tarafı
  Bizağal : biraz önce
  Bisokum : çok küçük
  Bidıkım : küçük lokma
  Bicimcik : çok az
  Bişibaba : yağda kızarmış hamur
  Belemek : sarmak
  Bi gayde ki : bir tutum ki , davranış ki
  Gaydeli : tutum ve davranışı farklı olan
  Bıldır : geçen sene
  Barimiye : hiç olmazsa
  Bırak heri : yapma bırak sende
  Bidane : bir tane
  Bun : sıkıntı
  Cücük : civciv
  Cırcır : fermuar
  Cimcik : eti sertçe sıkma ( eylemine verilen isim )
  Cof coflu : her hali ile fevkalade
  Çatal çorba : hamur ve mercimekli çorba
  Çıkı : bohça
  Çaynik : çaydanlık
  Çimmek : yıkanmak
  Çalkama : ayran
  Çaput : bez
  Cin arabası : bisiklet
  Çene : köşe başı(SOKAK BAŞI)
  Çerez : leblebi
  Çıt : anahtar ( Çıtlı kapılar için)
  Çıt çıt : patlamış mısır
  Çiğit : meyva çekirdeği
  Çömelmek : eğilmek
  Döşşek : yer yatağı
  Dayak : destek ,payanda
  Değer mi ? : eder mi ?
  Dıkım : lokma
  Dürme : katlama
  Dönderme : mayasız hamur kızarması
  Demin : az önce
  Deydaha : işte , orda
  Dibek : taştan havan
  Düş : rüya
  Dinelme : ayakta durma
  Dikelme : ayakta durma
  Dene : tane ( Bidene : bir tane )
  Dutak : tutaç
  Dekmük : tekme
  Denmiki : der misin
  Dombalak : takla atmak
  Dingil Dombalak: ters takla
  Dümbelek : darbuka
  Esbap : çamaşır
  Eccük : az , biraz
  Ellağam : zannederim , öyledir , zahir
  Enek : bilye , misket, bölünmüş kısım
  Ezme : marmelat
  Essah : gerçek
  Emme : ama
  Emmi : amca
  Ellehem, ellağam : galiba
  Ezücük - Etcük : az
  Ele : değilmi
  Eserük : gelgit akıllı
  Esük : eksik
  Esük etek : kimsesiz yetim kız
  Emi ? : tamam mı?
  Eşelek : meyvelerin yendikten sonraki işe yaramaz kısmı
  Evmek : acele etmek
  Eyi : iyi
  Eze : gövde , vücut
  Essah : doğru
  Ferağımak : iyileşmek
  Gubat : kaba
  Gaydeli : süslü nazlı
  Gavi : sağlam
  Göresi gelmek : özlemek
  Göresimek : görmeyi arzu etmek
  Gıdık : çene
  Gulaklı : iki saplı bakır kap
  Güğüm : su kabı
  Gasnak : elek
  Gavım : akraba , hısım
  Gı : bayanlara kullanılan bir hitap
  Gınnap : kendir ipi
  Gıyak : güzel , torpil geçme
  Gidişmek : kaşınma
  Helke : kova
  Hazitmek : sevmek
  Hüşkü : çöp
  Hüşkülük : çöplük
  Hedik : kaynatılmış buğday
  Heri : aman canım sende
  Hemi : öyle değil mi
  Hapaz : avuç dolusu
  Hele : yaptığına bak
  Helle çorbası : un çorbası
  Hüdüklenmek : huylanma , tedirgin olma
  Irgalamak : sallamak , silkelemek
  İlağen : leğen
  Irılık : aralık , boşluk
  İbik : bir şeyin kenarı
  İşleme : oya , örgü örme
  İşlik : pamuklu gömlek
  Kelem : lahana
  Keşkek : mahalli bir yemek
  Kocabaş : şeker pancarı
  Keşik : sıra
  Katık : yağsız yoğurt
  Kos kos : kızarak uzaklaşmak
  Odura : Lades
  Şilepe ;Meyva yedikten sonra elde kalan pislik
  Tuyma :Bir seyi ezberinden yapmak. -Bu garanlıgda tuymuna gidiyon valla
  Pinlik : Kümes
  Tokaç: çamaşır yıkarken kullanılan, odundan yapılan bir sey. çamaşırı tokacı üstüne vurarak yıkarsın.
  Esbap taşı: tokacla camaşır yıkarken, çamaşırın altına koyulan taş.
  Küskü: önceden ağır esalari taşımaya yarayan, genelde 2 metre uzunluğunda olan bir odun!!
  Zeklenmek: birinin taklidini yapmak, yaptığını tekrarlamak
  Ağu: Zehir
  Dangıdan: Aniden
  Galuk: Evde kalmış ve yaşı geçmiş kız
  Garamak: Kötülemek, karalamak
  Gulaklı: İki saplı bakır yemek kabı
  Kemre: Hayvan gübresi
  Makat: Sedir
  Modurdanmak: Kendi kendine söylenmek
  Öllüğün körü: Elinin körü (kızma ifadesidir)
  Öllük: Elenmiş killi toprak (kundaktaki çocukların altına ısıtılarak konurdu eskiden)
  Pahla: Fasulye
  Peşkür: Havlu
  Seğirtmek: Koşmak
  Sokranmak: Söylenmek
  Somak: Mısır koçanı
  Şallak: Çıplak
  Tumman: Pantolon, uzun paçalı külot
  Zımzık: Yumruk
  Biyol : Bir kere, Bir defa, Birkez
  yüğürt : Hızlı yürü, koş
  Ağartu: Süt Ürünleri
  Evvela : ilk önce
  Tuymuna; EzbereAfur : Ahır
  AğaImiş : Eğilmiş
  Avar : Salatalık
  Bandik : Şalvar
  Bedel : Merdiven
  Barama : İpek Böceği kozası
  Cimin : Küçük sinek
  Çağ : Çocuk
  Delme : Cepken
  Dıldıbız : Fakir
  Ebe kulağı : Salyangoz
  Ellek : İşinin ehli olan
  Eselük : Gelgit akıl
  Fağrimek : İhtiyarlamak
  Fodula : Somun Ekmek
  Gadaşım : Kardeşim
  Gındak : Bilye
  Heri : Herif, yahu, boşver
  Hörpüm : Bir yudum
  Hapaz : Avuç dolusu
  Irışgan: Nispet etmek
  İlam : Hayret
  İlistir : Süzgeçli kap
  İşgefe : Yufka ekmek
  Kekitmek : Atlamak, aldanmak
  Küflek : Hareketsiz, tembel kimse
  Mamir : İyi olmak
  Mangaş : Cımbız
  Nönnük : Çocukları korkutmak için söylenir
  Öncek : Önlük
  Ötöğön : Geçmiş gün, geçen gün,
  Öğendere : Ucu çivili uzun sopa
  Parpu : Azar
  Pehli : Patlıcan yemeği
  Pirpirim : Semizotu
  Sorutmak : Ayakta durmak
  Şilepe : Yapış yapış
  Şibermek : Şımarmak
  Şallak : Çıplak, yoksul
  Tavatır : Çok iyi
  Tağar : Ağzı geniş su küpü
  Teccal : Açık göz,zeki ve yaramaz kız çocuğu
  Topuklu : İçinden pazarlıklı
  Unutma Beni : Ekmek, pekmez ve cevizle yapılan bir tatlı
  Yağarnı : Omuz veya sırt
  Yeğnicek : Tezcanlı
  Yiti : Sert, acı
  Yüğürtmeç : Kısır hayvan
  Zartalak : İri, patavatsız
  Zarzalak : Leylak çiçeği
  Zımzık : Yumruk
  Zarilemek : İnlemek, yalvarmak
  Zeklenmek : Alaylı taklit etmek
   
 8. 16 Temmuz 2014
  Konu Sahibi : Elif
 9. Nevreste

  Nevreste Guru Üye Editor

  Katılım:
  16 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  118.029
  Beğenildi:
  65.545
  Ödül Puanları:
  763
  YÖRESEL YEMEKLERİ

  Amasya, tarihsel yaşamı nedeniyle köklü bir kültür birikimine, ekolojik yapısı itibari ile zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Bu zenginlikler mutfak kültürüne de yansımıştır.

  Her yörenin kendine özgü yemekleri vardır. Bazı yemekler ise diğer yörelerde de bilinmesine rağmen yöremizde değişiklik arz eder. İlimiz yöresel yemeklerinin başlıcaları:

  Çorbalar

  Çatal Çorba, Sakala Çarpan, Toyga Çorbası, Cilbir, Helle Çorbası, Kesme İbik Çorbası, Yarma Çorbası.

  Etli Yemekler

  Bakla Dolması, Etli Bamya, Keşkek, Ciğer Sarması, Göbek Dolması, Madımak, Mıhlama, Mumbar-İşkembe, Pastırmalı Pancar, Patlıcan Pehli, Pastırma Gağallemesi, Pirpirim, Sirkeli Ciğer ve Sulu Köfte.

  Tatlılar

  Dene Hasudası, Kuymak, Yuka tatlısı, Ayva Gallesi, Elma Tatlısı, Fırın Sütlüç, Gelin Parmağı, Gömlek Kadayıfı, Kalbur Tatlısı, Höşmerim, Peluza (Hasuda), Şeker Böreği, Unutma Beni, Vişneli Ekmek ve Zerdali Gallasi.

  Hamur İşleri

  Amasya Çöreği, Yağlı-Katmer, Kabak Kabuklu Pilav, Bişi, Cırıkta-Cızlak_Akıtma, Döndürme, Ekmek Aşı (Papara), Eli Böğründe, Haşaşlı Çörek, Haşaşlı-Cevizli Puaça, Hengel (Kıymasız Mantı, Kaypak, Mayalı, Patlıcanlı Pilav, Sini Su Böreği, Tepsi Böreği, Yakasal Böreği ve Yanuç.
   
 10. 16 Temmuz 2014
  Konu Sahibi : Elif
 11. Nevreste

  Nevreste Guru Üye Editor

  Katılım:
  16 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  118.029
  Beğenildi:
  65.545
  Ödül Puanları:
  763
  AMASYA’DA RAMAZAN ADETLERİ

  Amasya’da¸ geçmişi yaklaşık 150 yıl öncesine dayanan müzikle iftar açma geleneği ile kent sakinleri belediye bandosunun çaldığı yılın popüler parçaları eşliğinde iftar yapıyor¸ sahura kalkıyorlar.
  Zamanın Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa’nın 1860’lı yıllarda bir ramazan günü Amasya Kalesi’nden davul zurna çaldırmasıyla başladığı bilinen geleneği bugün belediye bandosu verdiği konserlerle sürdürüyor.
  Kente hakim en yüksek yer olan Harşena Dağı’ndaki Amasya Kalesi’nde iftardan yaklaşık bir saat önce başlayan konserlerde¸ yılın popüler şarkıları ile Amasyalıları iftara hazırlayan bando¸ konserlerini sahurda da sürdürüyor.
  Genellikle yöreye özgü türkülerin icra edildiği konserlerde¸ zaman zaman istekler doğrultusunda yılın popüler parçalarına da yer veriliyor. Bando¸ ramazan ayında seslendireceği parçaların provalarına ise ramazan öncesinde başlıyor.