Amin Maalouf - Semerkant

Konusu 'e-Kitap Roman, Öykü ve Anı' forumundadır ve Kuzey tarafından 28 Haziran 2007 başlatılmıştır.

28 Haziran 2007
    Konu Sahibi : Kuzey
  1. Kuzey

Kuzey Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Semerkant

“Titanic’te Rubaiyat! Doğu’nun çiçeği Batı’nın Çiçekliğinde! Ey Hayyam! Yaşadığımız şu güzel anı görebilseydim!”
    Amin Maalouf, “Afrikalı Leo”dan (YKY, 1993) sonra bu kez Doğu’ya, İran’a bakıyor. Ömer Hayyam’ın Rubaiyat’ının çevresinde dönen içiçe iki öykü… 1072 yılında, Hayyam’ın Semerkant’ında başlayan ve 1912′de Atlantik’te bit(mey)en bir serüven… Bir elyazmasının yazılışının ve yüzlerce yıl sonra okunurken onun ve İran’ın tarihinin de okunuşunun öyküsü/tarihi…

Yazar: Amin Maalouf
    Yayınevi: YAPI KREDİ YAYINLARI
    Çeviren: Esin Talu-Çelikkan
    252 sayfa

Doc formatinda, 0.3 MB
    Okumak için tiklayin...

2. 13 Ağustos 2013
  3. bh8076

bh8076 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    seneler önce okumuştum bir arkadaşımdan ödünç alıp.aklımda kalan tek pasaj kitaptan şudur;
    Hayat seni korkutuyorsa içini yakıyorsa en yakınların çirkin maskeler takmışsa hayat budur de ikinci kez çağrılmayacağın bir oyun olduğunu söyle zevk verici ve acı çektirici bir inanç aldatmaca oyunu sonuna kardar oyna ister izleyici ister oyuncu olarak. izleyici olman senin için daha iyi içinden kolay çıkarsın.
    sanırım yaşadığım hayatı özetlediği için.

4. 9 Kasım 2013
  5. fataldanger

fataldanger Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    305
    Ödül Puanları:
    163
    Çok güzel bir romandı,doğuya bakışımı tamamiyle değiştirdi ama yine de objektif olmayabilir diye düşünüyorum çünkü Maolouf kendi İranlı.Öyle oyunca İranlı şahsiyetleri haklı gösterme çabası olabilir diyorum.