Ana baba duas

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve Nadas tarafından 24 Ocak 2009 başlatılmıştır.

24 Ocak 2009
    Konu Sahibi : Nadas
  1. Nadas

Nadas Aktif Üye Pro Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    kızlar günaydın..
    ben evlilikte ana baba duası almanın
    çok önemli olduğunu düşünüyorum
    hatta en başta onların ne düşündüğü önemli diyorum
    belki de anneme çok düşkün olduğum için böyle
    hissediyorum ama ana babanın kalbini kararttıktan sonra
    yapılan evlilikten hayır glmez diye düşünüyorum
    ee peki onları mutlu etcez diye kendi beklentilerimizden
    isteklerimizden vazgeçersek ne olcak?
    örneğin sirf onlar mutlu olsun diye hiçbirşeye ses çıkarmamak
    onlar istedi diye uygun gördükleri biriyle evlenmek falan filan...
    peki aranızda var mı anne babasının rızası olmadan evlenip çok mutlu olan?

2. 24 Ocak 2009
  3. DUYGUCIKMAZI

DUYGUCIKMAZI maskeli balo ve shte yüzü Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    ben bekarım...etrafıma baktıgımda...anne baba rızası olmadan evlenenlerın cokta mutlu olmadıgını .görüyorum....
    ama bır sekıldede evliligini yürütüyorlar....öyle yada böyle....belki boşanmalarda oluyor...

ama ...mutlu olanlarda var...azda olsa...ıyıkıde karsı gelmişim ıyıkıde evlenmişim dıyenlerde var...

ailenin evlen dedıgı kımseylede ...hemen evlenilecegini sanmıyorum..yanı zorlada bır sey olmaz...
    evlilik bu...aynı evı aynı sorunu aynı yatagı ve her seyı paylasıyorsun...
    evet tanıdıktan sonra evlenıle bılır...ama hiç tanımadan sırfta aile istıyor dıyede evlenmem sahsen....

hayatı ..yanlışlarıyla gunahları ve sevaplarıyla yasıyacak olanda bızlerız..
    belkı yanlışlarımız bıze olgunluklaştıracak.. ve akıllanmamızda işe yarıyacaktır...

anne babt duası yabıkı tek evlılıkte degıl hayatın tum alanlarında ..işe yarıyor..
    allah basımızdan eksık etmesın...

Son düzenleme: 24 Ocak 2009
  4. 24 Ocak 2009
  5. Banan

Banan Eşine Sırılsıklam Aşık..! Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ben eşimle evlenmeden önce babam buna karşı çıkmıştı çünkü eşimin gerçekten zor bir mesleği var.. eşim asker.. tayin tayin gezersiniz köylerde kalırsınız sen şehirde büyüdün köy hayatına alışamazsın demişti... eşim de baban seni bana vermezse bana kaç demişti.. ama ben eşime karşı çıkmıştım asla kaçarak evlenmem ama babamı mutlaka ikna etmenin bir yolunu bulurum demiştim.. sadece evlilik konularında değil, her konuda ana-baba rızası-duası önemlidir.. sonunda babamı ikna etmeyi başardım ve çok mutlu bir yuva kurdum.. şuan babam bana kızım allah razı olsun senden güzel bir yuva kurdun ve yüzümü yere eğmedin senden de, kocandan da allah razı olsun der hep..

6. 24 Ocak 2009
  7. fxixrtxixnanxixnkxixzxix

fxixrtxixnanxixnkxixzxix Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    anne baba duası önemlidir tabıkı....
    anne ve babanın çocuğu için yapacağı dua kabul olumuş hak nazarında..
    o yuzden çok önemli

8. 24 Ocak 2009
  9. Efla

Efla bize bağışla Allahım Pro Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    benim evliliğimde iki ailenin de pek rızası olmadı.
    eşimin ailesi beni başta istemedi. geçerli bir nedenleri de yoktu, olsaydı ayırmayı başarırdılar. (kendi memleketlerinden değildim diye istenmedim.)

eşimin ailesinin davranışları,saygısızlıkları sonunda ailem, böyle bir aileye gelin gitmemi istemedi. eşimi baştan beri seviyorlardı ama ailesinden dolayı çok soğudular. ailemin önceden gördüğü olumsuzlukları hep yaşadım, ama geçti gitti. sakinliğe kavuştuk çok şükür.

kişiler kendilerini bildikten sonra anne babaların gönlü olacak diye onların istedikleri şekilde yaşamamalılar bence. biz de çok taviz verdik ama ne onlar mutlu oldu ne de biz.
    ailelerin çocuklara fikrini söyleyip kendilerini geri çekmeleri lazım. büyükler sınırı belirleyemiyorsa, gençlerin uygun bir dille bunu açıklamaları, yine anlatamazlarsa kendi bildiklerini yapmalarından yanayım.
    kendimizi hiçe sayıp ille de büyükleri memnun etmeye çalışmak doğru değil...

10. 24 Ocak 2009
  11. Gxuxlsxuxm Sultan

Gxuxlsxuxm Sultan Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Anne babanin rizasinla olan evlilikte bosanma ayrilma olmicak o evlilik cok daha mutlu olucak diye birsey yok bence, :nazar:

tabiki herkesin rizasinla olursa dahada güzel olur, ama bir yerde aile evladinin kararini kabul etmeli ve geri cekilmeli, zoraki ayirmak illede kendi dedigini kabul ettirmek yanlis....Bu birazda cocugun yasina bagli galiba...benim ikitane kizim var, 16 - 17 yasinda kalkipta bana anne ben evlenecem derse baska olur, 26 - 27 yasinda bunu derse cok farkli olur...:kahve:

12. 24 Ocak 2009
  13. divinity

divinity ..potansiyel cadaloz.. Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    48
    anne baba bedduası almaktan çok korkmuşumdur
    hep onların duasını almaya çalıştım
    3 günlük yalan dünya napalım ana baba atalımmı onlarda bizim iyiliğimizi isterler elbet
    onların bitanesi gözlerinin bebeğiyken hiç tanımadığımız bilmediğimiz bir insanla evlilik yapıyoruz
    başımıza ne gelir allah bilir
    herşey anne baba rızasıyla olmalı bence
    annem babam katı bi insandır asla ben sevdiğim olsa söyleyemezdim onlara
    ama eğerki gerçekten çok seviyosam açılırdım anlatırdım rızalarını alarak evlenirdim heralde

14. 24 Ocak 2009
  15. zemus

zemus şöfeer Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    anne baba duası almadan evlenen yahut yaşamında onların sözünü kale almayan, bedduasını alan kalbini kıran bırakın dünyada iki cihanda hayır göremez .. anne ,baba bukadar önemli olmasaydı ALLLAH cc. bunu bize ayetlerinde, gönderdiği peygamberlerinde bildirmezdi ..ben buna çok dikkat ederim.çevremdede çok vardır böğle örnek .. tabi sitisnalar hariç evatlarında anne baba üzerinde hakları vardır ..mesela evlatlarını zorla evlendiremez ,işte gençler birbirini seviyo tüm şartlar uygun kişilik olsun diğer şeyler olsun mesela kızın ailesi vermiyo noluyo bu sefer kaçarak evleniyorlar .bu sefer aile evlattıktan reddetmeye kadar geliyo v.b. ama burda şuç ailede dinimizde bu tür olaylara meğil vermemek ve evlat ve aile arasına bu hiçte hoş olmayan ve insaların hayatını nerdeyse zindana çeviren ailelere karşı çıkıyor ve evlatlarınızı dengine ve gönlününde kabul ettiğine verin diyor ..

16. 12 Ağustos 2010
  17. Ultraviyole

Ultraviyole Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Her zaman şunu bilmiş,şunu söylemişimdir;

Anne & baba rızası,duasıyla bir evlilik yaşamak,büyük bir aile olmak bu hayatın en güzel nimetlerinden...

18. 14 Ağustos 2010
  19. Sarissa

Sarissa uyudun uyanmadın olacak.. Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Her zaman anne baba duası çok önemli.
    Hep üzerimde koruyucu bir kalkan olduğunu düşünmüşümdür.
    Bazen öyle sıkıntılı anlardan hiçbir şey olmadan kurtulduğum olmuştur ki bence kesinlikle annemin ve babamın duaları sayesinde.