ANA /huseyın karatay

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve EU1 tarafından 6 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  6 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  ANA

  Ana,isimli romanın kahramanları Emine ve oğlu Ömer’dir.

  Emine,genç yaşta dul kalmıştı.Çok güzel,herkes tarafından sevilen,bir çocuk annesidir.Kocası öldükten sonra evin geçimi kendisine kalmıştır.Oğluna bakmak ve evin kirasını vermek için konu komşuya oya örüyordu.Çevreden de yardım eden oluyordu.

  Ömer, yedi yaşından küçük bir çocuktur.Emine’ yi,hayata bağlayan tek unsurdur.

  O günün diğer günlerden farkı yoktu.Emine,oğlunu seviyordu.Kapı çaldı.Emine,kapıyı açtı tanımadığı bir bayan karşısında duruyordu.Bayan içeriye girdi.Kendisini tanıtmadan niçin

  geldiğini anlattı.Emine’ ye, “İsmet isimli adam senden hoşlanıyor,seninle evlenmek istiyor” dedi.Emine,şaşırıp kalmıştı.Bayan “tekrar geleceğim” diyerek evden ayrıldı.

  İsmet,evlenme bahanesiyle kandırdığı kızları kötü yola düşüren birisidir.

  Emine,İsmet’ in nasıl bir kişi olduğunu kötü yola düşen bir bayan sayesinde öğrenmiştir.Bulun üzerine Emine evlenmekten vazgeçti.İsmet,oğluna bir şey yapacak diye çok korkuyordu,oğlunu yayından ayırmıyordu.Oğlu evin yayından uzaklaştığı zaman kızıyordu.

  Ömer,bir gün oyun oynarken bayıldı.Emine,oğlunu eve getirip yatırdı ama çocuk ateşler içinde yanıyordu.Emine,telaşlı telaşlı komşusu Hacı Ömer ve Münevver Teyze’ ye gitti.Hacı Ömer ,Ömer’ in durumunu görünce telaşlandı.Ömer’ in ,doktora gitmesi gerekiyordu.Emine ,Ömer’ i doktora götürecek parası yoktu.Hacı Ömer,sağdan soldan topladığı parayla Ömer’ i doktora götürdü.Doktor,Ömer’ in Ankara’ya gidip ameliyat olması gerektiğini söyledi.

  Hacı Ömer,ameliyat parasını bulabilmek için zenginleri gezerek para topluyordu.Bazı zenginler Hacı Ömer’le dalga geçerek kovuyorlardı.Tek çare olarak Ömer’i, Çocuk Esirgeme Kurumuna vermeyi düşündü.Emine, oğlunu vermek istemiyordu.Hayırsever bir zengin Ömer’in hastane masraflarını ödemeyi kabul etti.


  Benim gibi yaşadığınız yerden uzakta bir yerde yaşıyorsanız.Annenizden ayrıldığınız zaman bir parçanız kalıyorsa.Bu romanı okumanızı tavsiye ederim.
  benneyaptımkibenneyaptımki
  Online iPhone Screensaver - be the first to win!

  myscreensavers.info/media/iphone.scr