Ana rahminde bebeklerimiz

Konusu 'Adım Adım Gebelik' forumundadır ve EU1 tarafından 24 Ocak 2008 başlatılmıştır.

24 Ocak 2008
    Konu Sahibi : EU1
  1. EU1

EU1 Guest

Burası çok gürültülü. Dünyamdaki bu ses nereden geliyor?

Ana rahmini sessizi dışardan tamamen soyutlamış bir su dünyası gibi hayal ederiz. Halbuki rahmin içi çok gürültülüdür. Rahim sıvısında yankılanan sayısız ses bebeğimizin kulaklarına ulaşır ve kesintisiz işitsel uyarılmalara yol açar. Bu seslerin birçoğunu vücudumuz üretir. Damarlarımızda akan kan, kalp atıişlarımız, sindirim sistemimizdeki gazlar, ciğerlerimizi dolduran hava, hatta hıçkırmamız, hapşırmamız ve öksürmemiz bile ses kaynağıdır.

Bebeğimizin işitme duyusu döllenmeden sonraki 15-20 hafta içinde gelişmeye başlar. Araştırmalara göre 25 hafta sonra annenin karnına yerleştirilen bir hopörlerden verilen ses bebeğin kalp atışlarının hızlanmasına veya bacaklarının ani hareketler yapmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla, hamileleğin bu aşamasında bebeğimiz, rahim sıvısından kulaklarına gelen sesleri işlemeye başlamış demektir.

Bebeğinizin neler duyduğunu merak ediyorsnız kulağınıza bir deniz kabuğu dayayabilir ve kendi kan dolaşımızın sesini dinleyebilirsiniz. Başımızı sevdiğimizn göğsüne yasladığımızda duyduğumuz kalp atışları, uzaklardan gelen gurultular ve ciğerlere dolan havanın sesi de bebeğimizin duyduklarına benzer. Tabi bebeğimizin duydukları rahimdeki sıvı nedeniyle değişime uğramaktadır. Üstelik o, bu farklı seslerin ne olduğunu, ne anlama geldiğini de bilemez. ama yine de sesleri birbirinden ayırmaya çalışırken gerçek anlamda uyarılmış olur...

2. 25 Ocak 2008
  3. amor_amor

amor_amor Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    AY ne kadar güzel ya çok hoşuma gitti bu yazı çok ıyı geldi.allahım inşallah hepimize yardım eder bu güzellikleri.sabırsızlıkla beklıyorummmmmm

4. 28 Ocak 2008
  5. EmirkanVeEymenin Annesi

EmirkanVeEymenin Annesi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    canım benim bilgiler için çok teşekkürler harika olmuş....

6. 29 Ocak 2008
  7. EU2

EU2 Guest

Canım yazılar çok güzeeelll yaaa mutlu oldum okurken Allah razı olsun inş seninde güzel haberini duyarız Allah sanada sağlıklı sıhatli hayırlı evlatlar nasip eder inş.

8. 29 Ocak 2008
  9. amor_amor

amor_amor Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    amin canım yaa.şu hanı çocuklarına işkence yapanları,yok bıryerlere atanları o kadar kınıyorumkı bızım içimiz sızladıgı gıbı sızlasın içleri

10. 29 Ocak 2008
  11. sweet curse

sweet curse annesinin kuzusu Üye

Beğenildi:
    69
    Ödül Puanları:
    88
    teşekkürler.gerçekten çok güzeldi.hoşuma giderek okudum canım.emeğine sağlık.

12. 25 Mayıs 2010
  13. frambuaz

frambuaz SIKINTI ve MUZ KABUĞU Üye

Beğenildi:
    22
    Ödül Puanları:
    148
    Bunun için benim kızım elektrik süpürgesinin sesine bayılıyor işte!!

14. 25 Mayıs 2010
  15. myline

myline Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    çok faydalı oldu teşekkürler:)

16. 25 Mayıs 2010
  17. guldanem_17

guldanem_17 HAYIRLISI Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkür edrm.....

18. 25 Mayıs 2010
  19. glupglup

glupglup Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    ben bebeğimle yüksek sesli konuşamıyorum bile kızım duyarda kıskanır diye :)) yavaş yavaş konuşmaya çalışıyorum ama beni duyduğunu sanmıyorum :))) ama elim hep karnımda. bebeğim sevildiğini biliyor ve tekmeleriyle beni hiç yalnız bırakmıyor o yüzden.