analık parası yada hamilelik parası

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve dafidaf tarafından 31 Mart 2008 başlatılmıştır.

31 Mart 2008
    Konu Sahibi : dafidaf
  1. dafidaf

dafidaf Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar şimdi benim aklım karıştı bu analık parası nası oluyo nerelere başwurulması gerekiyo we ne kadar ücret alınıyo bilen birisi warsa açıklar mı? bu arada ben kendim sigortalıyım

2. 31 Mart 2008
  3. sevcanngxuxzell

sevcanngxuxzell Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    analık parası derken neyi kastettin anlamadim ama sanirim süt parasi mi? eski kanuna göre 57 ytl diye biliorum ama yeni kanunda ne yaptılar benimde bir bilgim yok. CADIARZU

4. 31 Mart 2008
  5. dafidaf

dafidaf Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yok yaa doğum parası :) süt parası değil ssknın werdiği çalışmadığın zamanlar için olan hani öle bişidi

6. 31 Mart 2008
  7. canavar

canavar Yılmak yok. Yola devam... Pro Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    38
    Öncelikle en az 160 gün ssklı sayılacaksın ve doğumdan en az 3 hafta önce izen çıkmış olacaksın. ( bunun için doktordan çalışabilir raporu alman gerekiyor.) Normalde 8 hafta önce çıkman gerekiyor.
    Doğumdan sonra ise 8 hafta izinli oluyorsun ve toplamda 16 haftalık yani 4 aylık paranı bir kaç belgeyle beraber SSK bölge müdürlüğüne gididp alıyorsun.
    Bunlar olmadımı eline 57 ytl verip gönderiyorlar.:) Diğer ücrette 4 aylık asgari ücretin toplamının yarısı sanırsam 1000 Ytl civarı bir şey olaması lazım.
    Bu arada çok kuyruk oluyor sölemedi deme...

8. 31 Mart 2008
  9. dafidaf

dafidaf Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    e o izinli olduğun dönemde para alabiliyomuyum iş yerinden acaba bunla ilgili bilgin warmı

10. 31 Mart 2008
  11. SeADeniz

SeADeniz Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Ben 05 01 2006 Da Dogumumu yaptım NormaLde Dogumdan 8 hafta once Izne ayrılman gerekıyor Dogumdan Sonrada 8 hafta Rapor Alacaksın.. Ve Muhasebenden aldıgın bı kac belgenı Dogum Raporunla Ssk ya Gıdıyorsun Orda Gereklı Islemler bıttıkten Sonra Paranı alıorsun ben 2006 da Yaklasım 950 Cıvarı Almıstım 5 Haftanın Parasını Alamamıstım cunku 3. Hafta Onceden Izne ayrılmıstım haberım yoktu yanı oyle bır olaydan:) Ben bu Hafta Icerısınde Evımı Is yerıme bıtısık bınaya Tasıorum =)) Hem Paramı Sıgortadan aLıp hemde Aynı Zamanda Calıstıgım ıcın Patronumdan alabılecem =)) Zaten normalde Izınlı oldugum Donemlerde bıle benı Cagırıyorlardı =)) Artık yok ole yagma bedava calısmak yok :p:teytey::teytey:

12. 31 Mart 2008
  13. Prm.Oznur

Prm.Oznur Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kızlar tamam o raporlu oldugunuz dönemde iş yeri para vermiyor size ama sigortanızı yatırmak zorunda çünkü devlet hastanesinden 32. haftada rapor almaya gittiginizde vizite kagıdı isteniyor ve orda çalışıyor görünmeniz lazım yoksa raporda alamazsınız. yani sigortanız yatması gerekiyor rapor alacaksınız raporlu oldugunuz dönemdekii maaşınızızada sskdan alacaksınız.

14. 31 Mart 2008
  15. SeADeniz

SeADeniz Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet Tabı kı Maas Bordosu IstıyorLar + ıs yerın cıkısını verırse Paranı Alamıyorsun..Dogum parasını Zaten oduyorlar 50 ytl falan

16. 1 Nisan 2008
  17. clopin

clopin Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar,
    eğer işyerin maaşını tamdan gösteriyorsa 4 aylık maaşını ssk dan alıyorsun , asgariden gösteriyorsa eğer üstünü tamamlamak zorunda ,
    bir başka yöntemde , şirket sana maaş odemeye devam ediyor sen ssk dan alınca bu parayı alıp şirketine veriyorsun.

18. 2 Nisan 2008
  19. dafidaf

dafidaf Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hımmmm peki dielimki sırf hamileyim die beni 7. ayımda işten çıkardı i ş yeri dawa açabilirmiyim ?