Androjen Hormonları Kökenli Saç Dökülmesi

Konusu 'Saç Dökülmesi Neden ve Çözümleri' forumundadır ve Olala tarafından 11 Ocak 2009 başlatılmıştır.

11 Ocak 2009
    Konu Sahibi : Olala
  1. Olala

Olala Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    146
    Arkadaşlar merhaba,

Ergenlikten beri saçlarım dökülüyordu. Şu an 30 yaşındayım. Öyle ki saçlarımı ergenlikten beri ilk defa omzuma kadar son bi kaç senedir uzatabildim.. Öyle ki uzun saç sevdamı özlemimi dindirebilmek için peruk bile taktım..(Hayat daha kolaylaşınca saçlarım da çoğaldı son iki senede şükür allahıma...) Saçlarımın azlığından sürekli kısacık saçlarla dolaşmak zorunda kaldım yıllarca.. Saçımı ilk defa bu sene boyayabildim.. Sana kısa saç yakışıyor deseler de hep üzüldüm, kendime güvenim o kadar azalmıştı ki.. Gezmediğim dermatolog kalmamıştı..

Yaklaşık 6 ay önce kan şekeri düşmesiyle ilgili olarak endokrin bölümüne gittim. Dr'a son anda odadan çıkacakken hocam dedim benim çok saçlarım dökülüyor dedim. Acaba bunun için herhangi bir test tavsiye eder misiniz (çünkü özel sağlık sigortam 2 güne bitecekti.) Testleri oldum, sonuçları götürdüm.. Sonra yıllarca nasıl da drların beni doğru yönlendirmediğini, saç dökülmesini (ağrısı sızısı yok güya, öldürmüyor ya) aslında umursamamış olduklarını farkettim. Çünkü hiç bir dermatalog beni endokrine yönlendirmemişti, sadece tanı koyamadık sebepsiz dökülüyor deyip yollamışlardı (oysa kadın bünyesinde saç dökülmesi onarılmaz hasarlar yaratıyor..)

Endokrindeki Dr'um bana saç dökülmemin nedenini şöyle açıkladı: Bazı kadınlarda androjen hormonlarının (temelde testestron) etkisi normalden fazla olurmuş. Ve erkek tipi saç görülmesi görülürmüş (ama illa erkeklerdeki gibi bölgesel ya da alında kellik gerekli değil, tüm saçlarınız eşit oranda azalıyor da olabilr). Ayrıca bunun için de illa kandaki testestron seviyenizin yüksek çıkması gerekmiyor (şimdiye kadar fiks bu test yapılmıştı sadece ve değerlerim normaldi) Böbreküstü bezlerinizin hormon üretim sistemindeki bazı dengesizlikler kan testestron değerlerinin normal olmasına rağmen etkisini 10 katına falan çıkarabiliyormuş. Hastalığımın adı konjenital (kalıtsal) adrenal (böbrek üstü bezleri) hiperplazisi. Farklı farklı dereceleri varmış, bendeki en hafifiymiş, ama büyük ihtimalle saç dökülmemin kaynağı buymuş. Nerden anladı diye sorarsanız 17-OH Progestron seviyem olması gerekenin çok çok üstünde çıkmıştı.. Bende kıllanma, tüylenme, adet düzensizliği falan yoktu; illa olması da gerekmiyor maalesef.. Ne yazık ki bazı drlar basmakalıp sorularla tanıyı geçiştirebiliyorlar..

Bu arada bir de mineral vs testleri de yaptırmıştı dr ve biotin (H vitamini) seviyem düşük çıkmıştı.. Sonuç olarak doktorum bana diane35 (antiandrojen etkili, androjen hormonlarının etkisini zayıflatıyor yani, doğum kontrol hapı işlevi de var), Aldactone (yine içinde antiandrojen etkili bir etken madde var, aslında hipertansiyon hastalarına veriliyor, ödem atıcı etkisi de var) ve Biotin kullanmamı söyledi..

Tedaviye yaklaşık 2,5 aydır devam ediyorum. Rutin karaciğer testleri yapılması gerekliymiş karaciğer fonksiyonlarını izlemek için.. Sanırım bi kaç yıl da kullanacağım bu ilaçları. Saçlarımda yavaş yavaş gelişme var, en önemlisi bunca yıl özel drlar dahil bu kadar para harcamama ve eziyeti çekmeme rağmen beni doğru yönlendirmediler.. Bunca yıl sonra bulabildim saç dökülmemin sebebini.. Bütün bunları belki siz de benzer probleme sahipsinizdir ve belki faydası olur diye yazdım.

Ben doktorumun önerilerine ek olarak pantogar adlı besin desteğini de kullandım 6 ay, içinde folik asit vb B vitaminleri var özellikle. Ama maalesef çok pahalı, aylık yaklaşık 75 YTL..

Kısacası saç dökülmeniz uzun süreliyse ve travmatik bir olay geçirdikten sonra olmadıysa SADECE DERMATOLOĞA gitmekle YETİNMEYİN! ENDOKRİN Bölümüne de GİDİN..
    Hepimizin sağlıklı gür saçları olması dileğiyle sevgiler :nazar:

Son düzenleme: 11 Ocak 2009
    miyav_su ve oznurplt bunu beğendi.
  2. 13 Ocak 2009
  3. zlmm

zlmm artık böyle Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    108
    çok teşekkür ederim yaşadıklarını anlatıp bizi bilgilendirdiğin için inşallah kısa zamanda sağlığına kavuşursun

4. 21 Ocak 2009
  5. Olala

Olala Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    146
    sağol cnm, inşallah..

6. 26 Şubat 2009
  7. angelina9

angelina9 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    olala verdiğin bilgiler için öncelikle teşekkür ederim ,

ben 24 yaşındayım ve yaklaşık 7 senedir saçlarım dökülüyor . gitmediğim doktor , kullanmadığım ilaç kalmadı . normalde saçlarım zaten seyrek ve ince tellidir bir de dökülme ve açılmalar olunca moralim çok bozuldu . artık isyan edip bununla yaşamayı öğrenmem gerek galiba diyorum .

neyse ben de en son çapadaki dermotolojiye gittim onlarda bana hiçbir rahatsızlığımın olmadığını saçlarımın sebepsiz yere döküldüğünü söylediler . bütün tahlillerim normaldi . senin gittiğin gibi beni de endokrin e gönderdiler . oradaki tahlillerde de bişey çıkmadı değerler normalmiş . doktor bana şu durumda yapılacak bişey olmadığını verdiği ilaçları kullanmamı ve sabretmem gerektiğini söyledi . shen min hap günde 2 tablet ve hair cure saç losyonu tavsiye etti . ama kızlar ben sabredemiyorum . çünkü toplum içerisinde herkes sanki uzaylı görmüş gibi bakıyor :KK43:(( bu da psikolojik olarak beni çok etkiliyor . ilaçları kullanıyorum hala ama pek bi faydasını göremedim ehh işte . açık olan yerleri toppik ile kapatıyorum ama o da çok pahalı her zaman alamıyorum . utançtan ne kuaföre gidebiliyorum ne dışarı çıkabiliyorum . bunun bir çözümü yok mu yaa . hayatımız boyunca böyle mi yaşıyacağız .

8. 8 Mart 2009
  9. lalique

lalique Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    hic oyle dusunme sakin psikolojini bozma unutma en onemli olan sey psikolojimiz eger iyi dusunur pozitif olursak hastaliklarimizda o denli iyi ve hizli iyilesir .
    bende bu yaz inanilmaz tarif edilmez bir sac dokulmesi yasadim ve dedigin gibi kan degerlerim hep normal cikti neyse sonunda bir jinekologa gittim ve orda ultrasonda polyoverkistik sendromu ihtimali teshisi kondu ve sac dokulmesi belirtilerinden biriymis . simdi tedavisine basladim ve yavas yavas toparlanmaya basladi saclarim . bu arada disardanda destek olarak lavanta suyu bakimi uyguluyorum . cok havuc ye havuc suyu ic bol protein beslenmeye calis butun bunlar etkili oluyor sacta ayrica disardan sac icin vitaminler alabilirsin ben mesela biotin zinc b komplex aliyorum inan cok faydasi oldu . ayrica birde sac doktoru var kesin tavsiye ederim onada gidebilirsin benim sacimda extradan deride kepek sorunu cikti ortaya kepekler deriyi kapadigindan saclar cikamiyormus onun icinde tedavi olarak ozel bi sampuan verdi . ve birde losyon verdi . lutfen bu dediklerimi uygulamaya calis inanki ben bu konuda cok cok doktora gittim en iyi olanlarina cok para harcadim o yuzden icim rahat bir sekilde soyluyorum sana . sormak istedigin bisey varsa sorabilirsin son olarak aklima geldi dus yaptiktan sonra saclarina son durulama suyunu ictigimiz temiz sudan yaparsan faydasini goruceksin . uzun oldu biraz ama icinde oldugun durumu bende kismen yasadigim icin yazmak istedim moralini bozma hersey iyi olucak .

10. 10 Mart 2009
  11. angelina9

angelina9 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76

çok teşekkür ederim öncelikle ,

sormak istediğim hangi doktora gittin . ben de bir sürü doktora gittim en son agop kotoğyan a gitmeyi düşünüyorum fakat çok pahalı muayenesi bile . bi de sen doktor tavsiye ettiği için mi jinekoloğa gittin . bende zinco c kullanmıştım . şu an da shen min e devam ediyorum . losyon olarak da çam yağı , sarımsak yağı , ısırgan tohumu yağı kullanmıyorum . faydası olur inşallah .

12. 10 Mart 2009
  13. lalique

lalique Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bende bir cok cilt doktoruna gittim agopada gittim ama olan parama oldu acikcasi bi faydasini gormedim . en son cerrahpasanin bir doktoruna gittim dr server serdaroglu muayenesi kadikoyde telefonu 216-349 49 92 sac konusunda uzman biri tavsiye ederim .
    oncelikle ayrintili iyi bir kan tahlili yaptirman lazim . sacim icin dr bana ozel bi sampuan verdi ama benim sac derimde kepeklenme olusmus senin durumun farkli olabilir bence bu dedigim doktora gitmelisin . jinekologa ben kendim gittim faydasida oldu cunku polyoverkistik sendromunu buldu ve onun icin bi tedaviye basladim sac dokulmesini buda yaparmis o yuzden diyorum iyice arastirilmali diye bence hem bu dedigim server beye hemde bir jinekologa gitmelisin . hatta en son olarak ben endoktorin doktorunada gittim anlican bu uc doktorla beraber calisiyoruz hepsi takipte 3 ay bitince kontrollerim var yani yaklasik 1.5 ay sonra . umarim seninde kullandigin losyon vs iyi gelir bu arada unutmadan bol miktarda havuc yemeyi ihmal etme yada havuc suyu is ve protein beslen saclar icin beslenmek cok onemli bir faktor sadece disardan yeterli olmuyor .

14. 10 Mart 2009
  15. angelina9

angelina9 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    çok teşekkür ederim canım yarın ilk iş arıcam burayı ... bu saç olayı berbat bişey . dökülmesi an meselesi ama çıkması ççok zor .ilgilendiğin için çok saol .

16. 11 Mart 2009
  17. lalique

lalique Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    rica ederim insallah memnun kalirsin . ne yazikki sac dedigin gibi cok sabir isteyen bir sey ama unutma sabir acidir meyvesi tatlidir :)
    ben dun aksam kuru maya maskesi yaptim kotu cok arastirdim cok ise yaradigini okudum bakalim nasil olucak , bu arada saclarindaki gelismelerden haber verirsen sevinirim

18. 20 Mart 2009
  19. yelda22

yelda22 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Merhaba vermis oldugun bilgiler insana inan umut veriyor:) benim saclarim cok yagli ve ince telli yillardir da polikistik over sorunu yasiyorum adetlerim dogum kontrol hapi kullanmadan duzene girmiyor son 6 aydir metformin kullaniyorum dogum kontrol hapini kesmistim fakat simdide doktor androkur ve dogum kontrol hapi verdi ne olucak sonum bilmiyorum yillar boyu bu ilaclar kullanilamaz ki saclarimda tepe kisminda ve onlerde cok seyreldi birde ek olarak minoksidil kullaniyorum, benimde testosteron duzeyim normal ama doktor baska testlere bakmadan verdi antiandrojeni umarim bir yarari olur ve sizinle paylasabilirim, inanin iki senede hayattan sogudum surekli agresif bir yapiya burundum, beni hasta eden sey nedenini bulamamalari ...