Anevrizma

Konusu 'Nöroloji - Beyin ve Sinir Hastalıkları' forumundadır ve yesilim tarafından 12 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  12 Şubat 2009
  Konu Sahibi : yesilim
 1. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  Halk arasında baloncuk olarak bilinen anevrizma denince; genel olarak temiz kan taşıyan damarlara (arter) ait genişlemeler anlaşılır. Anevrizmalar aort damarı gibi çok geniş damarlarda oluşabildiği gibi, küçük ve orta boy damarlarda da teşekkül ederler. Bu bölümde konu edilen, bazen hiç bir belirti vermeden ani kanamalarla bazen çok dramatik sonuçlara yol açan beyin anevrizmalarıdır.

  Anevrizmalar yapı itibarı ile damar duvarının doğuştan zayıf olduğu noktalarda, genellikle de damarın daha küçük dallara ayrıldığı noktalarda oluşur. Damar duvarının zayıf olduğu noktada damar içi basınç (tansiyon) nedeniyle her kalp atımında damar duvarı zayıf noktadan dışarı doğru bombeleşerek baloncuk oluşur. Baloncuk duvarı, basınca dayanamadığı anda da patlar, patlama ya kendiliğinden olur ya da eforla oluşur. Örn. öksürme, ıkınma, cinsel temas gibi basınç artmasına neden olan aksiyonlar...

  Kimlerde oluşur risk faktörleri nelerdir ?
  Damar duvarındaki yetersizlikler (Doğumsal)
  Damar duvarındaki Arteriosklerotik veya hipertansif değişiklikler.
  Travmatik (darp veya kaza sonucu kafa yaralanmaları)
  Enfeksiyona bağlı
  Risk Faktörleri:
  Hipertansiyon
  Sigara kullanımı
  Oral Kontraseptifler (Doğum kontrol ilaçları)
  Alkol (Şüpheli)
  Kokain

  Beyinde oluştuğu yerler nereleridir ?
  Beyini besleyen damarlar, beyin tabanında birleşerek Willis Poligonu adı verilen damar ağını meydana getirirler. Anevrizmalar genellikle bu willis poligonunda oluşur.
  Anevrizması olan insanların büyük bir bölümünün hiçbir şikayeti yoktur. Ancak bazen migren tarzında ya da spesifik olmayan baş ağrıları olabilir. Ayrıca anevrizmanın büyük olduğu durumlarda kitle etkisi nedeniyle beyinde komşuluk yaptığı sinirlerle ilgili belirtiler görülebilir. Koku ve görme duyularındaki bozulmalar gibi...

  Nasıl ortaya çıkar ?
  Genel amaçlı yapılan tomografi veya MR tetkikinde tesadüfen
  Kafa sinirlerine ait belirti vererek. Örneğin görme sinirine ait felçler.
  Kanama sonucu: Kanama da sızıntı şeklinde beyin zarları arasına (subaraknoid kanama) veya beyin dokusu içerisine olmak üzere iki türlü olabilir.

  Alıntı
   
 2. 12 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : yesilim
 3. nem

  nem 20♥06♥2010 Üye

  Katılım:
  27 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  7.331
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  146
  babam 3 ay önce anevrizma geçirdi...şimdiiiii iyi sayılır sinir yaptı ameliyattt arada normalde sinirlenmiycegi şeye sinirleniyor gözü dönüyor resmen..1-2 sene içinde gecer dedi doktor...çok şükür bu tarz ameliyatların sonu ya felc ya öölümmmm ....allah şifasıyla birlikte versin böle dertleri inş..
   
 4. 15 Kasım 2009
  Konu Sahibi : yesilim
 5. zukseddin

  zukseddin Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  876
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  benim babamda geçirdi hem anevrizma amliyatı oldu.hemde anjio ile telle dolduruuldu beyin.tüm dr lar beyninde saatli bomba var dediler her an ölebilir dediler:KK43: cumartesi çünkü kanama geçirdi haftasonu dr yok hastanede hemen ameliyata alınması gereken adam 2 gün post-op ta bekledi.çok şükür şimdi ii 1buçuk sene oldu.anjiodann dolayı sol tarafta kısmı felç oldu başlangıçta ama geçti çok şükür azaldı sol tarafta eskisi gibi olmasada güçlendi.bu kişilerin tamemen toparlanması için 2 sene geçmesi gerekiomuş.