Ankara Etlik Doğumevinden Doğum Hikayesi

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve BASAK0402 tarafından 26 Haziran 2008 başlatılmıştır.

26 Haziran 2008
    Konu Sahibi : BASAK0402
  1. BASAK0402

BASAK0402 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    İÇİMİZDEN BİRİ: İLKNUR SULKALAR
    29/6/2001[MA]

Merhabalar;
    Ben İlknur Sulkalar, 14/05/1974 Ankara doğumluyum. Ankara'da oturuyorum. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunda Eğitim ve Planlama Md'de Uzman Yard. olarak çalışıyorum.

Eşim Turgay (31 yaş, Mak.Müh.) ile 1993 yılında tanıştık 1996 Haziranında evlendik. Bebegimiz Kaan ise 4/4/2001de dünyaya geldi...

İşte doğum hikayem;

Planlı bir hamilelikti. Korunmaktan vazgeçme kararı aldıktan 4 ay sonra hamile kaldım. 3. gününde hamile olduğumu Beta HCG testi ile resmileştirdim. Doktorum SSK Etlikten Opr. Dr. Serdar ORAL, uzun yıllar Fransada doktorluk yapmış İnfertilite (Kısırlık), Ultrasonografi ve Kolposkopi Uzmanı bir doktor. Her ayki görüşmemizde neredeyse 1 saat benim ve eşimin saçmasapan endişe ve sorularımıza sıkılmadan yanıt verdi.

Hamileliğimin 5. ayında bu site ile tanıştım. O günden beri pek çok arkadaşım oldu. Pek cok konuda bilgilenmenin dışında yepyeni dostlar kazanmak da hamileliğimin dalgalı psikolojisine en iyi ilaç oldu.

Her ayki düzenli muayenelerimizin 3. ayında bebeğimizin erkek olduğunu öğrendik. Eşim kız bekliyordu ve isim bile hazırlamıştı; Ceren...

4. ayımda 1 ay için yurtdışına arkadaşımın yanına dinlenmeye gittim. Hamileliğim boyunca hafif idrar yolları iltihabı sorunu dışında hicbir sorunum olmadı. Yediklerimi yemem gerekenleri hep not aldım, bebeğim için gerekli şeylerin dışındakileri yememeye çalıştım.

Doktorumun da yönlendirmesi (ve baskısı) ile toplam 10,5 kg aldım ve 4 Nisanda 40. haftamın dolduğu günde, 2 dakikada bir çektiğim ağrı ile SSK Etlik Eğitim Hastanesine akşam 18:15de girdim ve 2 saate yakın sancı çektim. Bu süre rutin kayıt işlemleri, lavman ve giyinme ile geçti. Tek korkum lavmanın hiç de korkunç bir şey olmadığını gördüm. Eczaneden size özel getirtilen iki küçük tüp ilacı kendinize uygulamanız isteniyor. Yalnız kalıyor ve bu işlemi kendi kendinize gerçekleştiriyorsunuz. Çok kolay ve bence çok yararlı...

Sonrasında sancı odasına yatırıldım ve Non Stres Testi dediğimiz NST cihazı baglandı ve serum yolu açıldı. Hemşireler ve Doktorların inanılmayacak derecede kibar ve anlayışlı olduğunu gördüm.

Her yer düşündüğümün aksine tertemizdi ve herkes bu hususta çok özenliydi. Çarşaflar her sancı çeken ve doğuma giden hastanın ardından değiştiriliyordu. Sancım şiddetli bir adet sancısı gibiydi. Son 2 dk hariç dayanılamayacak gibi değildi... 5 dakikada bir yapılan kontrollerin sonuncusunda dr hemşireye doğum başlamış, deyince heyecandan ciddi anlamda kalbim duracak sandım.

Hemen doğum odasına alındım. Odada yalnızdım. Doktor ve hemşireden başka bir de doğum antrenörü bayan vardı. Bu da beni şaşırtan şeylerden biriydi.

Doğum zannedersem 10-15 dk sürdü, sonra 20:10da bebişimin minik çığlıklarını duydum cildi yapış bir sıvı ile kaplıydı. Ardından doğum yaptıran ekip gitti ve başka bir doktor ve hemşire gelerek epizyotomi kesimle ilgilendiler. Ben bunlara "temizlik grubu" diyorum : ))

Bebeğim 3 kilo 720 gram ve 53 cm dünyaya geldi. Hemen teyit için bebeğime bakmamı ve cinsiyetini söylememi istediler. Baktığımda tıpkı filmlerdeki gibi, doktor bebişimi başaşağı tutmuştu ve bebişimin kolunu şöyle bir savurup henüz kesilmemiş göbek bağını yakaladığını gördüm, çok komikti. : )) Doktor amcası göbek bağını oğlumun parmaklarının arasından güçlükle alabildi. Sivri kafalı sapsarı saçlı kırmızıya çalan pembe renkte veçok güzeldi. Ne var ki bebişimi kucağıma vermek yerine yıkamaya götürdüler. Dikişlerimden sonra kalkabileceğim söylendi.

Bir bebek hemşiresi gelip beni tekerlekli sandalye ile aldı ve bebeğimi kucağıma verdi, onca ağrıdan, sancıdan eser kalmamıştı... Sonra da odama çıkarıldım. Odamda eşim, arkadaşlarım, akrabalarım vs. ve Doktorum Serdar Bey vardı. Doktorum bebeğin nasıl emzirilmesi gerektiği, epizyotomi bölgeme nasıl bakım yapacağım konusunda ve emzirenlerin uygulayacağı diyet hakkında ve daha pek çok konuda bilgi verdi. Tabi heyecandan bunların yarısını duymuyor insan : )) Ardından iki bebek hemşiresi gelerek bebeğimi muayene ettiler ve topuğundan kan aldılar. Sonra gelen bir dr ve bir hemşire benim içindi beni muayene ederek dogum bölgesi için uygulanacak bakım hakkında bilgi verdiler.

Annem yanımda refakatçi idi ilk zorlamalarımda azıcık kolostrum geldi bebişimi bununla doyurmaya çalıştım.

Dogumun ertesi günü öğleye doğru evdeydik. 1 hafta oturup kalkarken hafif hassasiyet hissettim.

Bebegim bu gun 2 aylık olacak. Şu an Kaan'cığım 6 kilo 140 gram ve 59 cm, çocuk doktorumuz 6 aydan önce ek hiçbir besin vermeden süt verebileceğimi, suya bile gerek olmadığını söyledi.

Aslında doğumdan çok korktum ama sezaryen yerine normal doğumu tercih etmemin nedenleri vardı; dogum sonrasında bebeğimle rahatlıkla ilgilenmeliyim diyordum. Ayrıca normal doğumun vücut metabolizmasına sonsuz katkıları olduğu söylenmişti bana...

Sezaryeni pek bilmiyorum ama normal doğumu öneririm ve bir bebeğim daha olmasını istesem bu yolla doğurudum.

Yukarıda uzun uzun SSK Etlik Hastanesini anlatmamın nedeni bir önyargı ile doğuma gitmiş olmamdı ama Hastanenin ISO 9002 Uluslararası Kalite Belgesi almış olmasından dolayı geçirdiği değişikliği gördüm

2. 26 Haziran 2008
  3. TuzluCekirdek

TuzluCekirdek Burası soğuk odalar!!! Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Hikayen Gerçekten çok Güzel. Ve çok Tatli Bir şekilde Yazmişsin Allah Bebeğini Sana Bağişlasin

4. 26 Haziran 2008
  5. 35papatya

35papatya Duruşunuz,duruş belirler......... Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Darısı bizim başımıza.. tşk tekrar..

6. 26 Haziran 2008
  7. çxixtxixr-pxixtxixr

çxixtxixr-pxixtxixr İ&E&İ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    tebrık ederım.oğluşun analı babalı buyusun inş.
    Allah hepimize boyle bır doğum nasıp etsın,bır avazda kurtarsın inş...

8. 26 Haziran 2008
  9. sherry456

sherry456 Guest

bende şu anda serdar oral a gidiyorum.gerçekten ilgili ve çok bilgili bi doktor. umarım hastane deneyimim de böyle güzel olur da bende sizinle paylaşırım.

10. 27 Haziran 2008
  11. BASAK0402

BASAK0402 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kizlar Zannedersem Bi Yanliş Anlama Oldu Ben Henüz Doğum Yapmadim Mesajlarinizi Okuyunca Ferk Ettim Ki Yazinin Alinti Olduğunu Yazmamişim Kusura Bakmayin.ne Dersiniz Belki Benim Bebişimde Erkek Olur:)

12. 27 Haziran 2008
  13. smhsmh

smhsmh Kaan'ım Allaha Emanetsin Pro Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    36
    hastanenin değiştiğini benim komşularımda iyi olduğunu söylüyo ama gidip hiç muayene olmadım nasıl bilmiyorum

14. 27 Haziran 2008
  15. Asortie

Asortie bun@luzumvar.. Pro Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    48
    darısı başımıza inşallah bizde kolay doğumlar yaparız

16. 1 Temmuz 2008
  17. menekxsxe69

menekxsxe69 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben de aynı hastanede doğum yapmıştım 12 yıl önce. Benim doğumum epidural sezaryen oldu. senin gibi ben de doktorların ve tüm çalışanların kibarlığı, ilgileri ve hastanenin temizliği bakımından a çok memnun kalmıştım...