Ankara Kalesi

Konusu 'Adım adım Türkiye' forumundadır ve Elif tarafından 26 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

26 Ağustos 2006
    Konu Sahibi : Elif
  1. Elif

Elif Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.138
    Ödül Puanları:
    438
    asırlardır kentin bekçiliğini yapan ankara kalesi kentin sembolü olmuştur. ankara kalesi'nin tarihi, kentin tarihi kadar eskidir. yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber ilk kez romalılar tarafından yapıldığı fikri yaygındır. selçuklular tarafından onartılıp genişletilmiştir. kurulduğu tepe yanında akan (hatip çayı) bentderesinden 110 metre yüksektedir.
    kale, iç ve dış kale olmak üzere iki kısımdır. yirmiden fazla kulesi vardır. dış kale eski ankara şehrini yürek biçiminde çevirir. dört katlı olan iç kale kısmen ankara taşından kısmen de toplama (spoliyen) taşlarla yapılmıştır. iç kalenin iki büyük kapısı olup, birisi dış kapı, diğeri hisar kapı adını taşır. iç kaledeki kulelerin yüksekliği 14 ile 16 m. arasında değişmektedir. bugün kale içinde osmanlı ankara’sının xvii. yüzyıldan itibaren ayakta kalmış bir çok ankara evi bulunmaktadır.

2. 31 Ocak 2008
  3. EU1

EU1 Guest

begendikleriniz icin rep ve tesekkur butonlarini kullaniniz aksi takdirde mesajlariniz silinecektir resim ve bilgi paylasimi disinda sohbet etmeyiniz

4. 24 Nisan 2008
  5. EU1

EU1 Guest

Ankaradan görüntüler

Son düzenleyen: Moderatör: 24 Nisan 2008
  6. 4 Ocak 2011
  7. kedicikcns

kedicikcns Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    518
    Ödül Puanları:
    113
    anneannemle dedem ankara kalesindeki evlerde oturur.dış hisarda.benim de çocukluğum orda geçti.son zamanlarda çevresindeki evler restore edilip güzelleştirildi,çok şık restoranlar yapıldı.gezmenizi tavsiye ederim.

8. 7 Nisan 2013
  9. 06bebe06

06bebe06 Allahın dedıgı olur!!!!!! Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    88
    suan cevresı restore edılıyor ınsallah cok daha guzel olacak ....