Ankara Uluslararası Film Festivali

Konusu 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' forumundadır ve seaBahAR tarafından 11 Mart 2008 başlatılmıştır.

  11 Mart 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 1. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.196
  Ödül Puanları:
  238
  19. Ankara Uluslararası Film Festivali

  Ankara Uluslararası Film Festivali, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından Ankara'da düzenlenen ve bünyesinde ulusal belgesel film, ulusal kısa film ve ulusal uzun film yarışmalarını barındıran etkinliktir.

  Şu zamana kadar 18 defa sinema severleri selamlayan festival, 13 - 23 Mart 2008 tarihleri arasında 19'uncusuyla tekrar sinema severlerin karşısına çıkacak.

  19. Ankara Uluslararası Film Festivali”nin teması “uzlaşma”. Uzun film, kısa film, uluslarası belgeseller ve dünya sinemasından eserlerin gösterileceği festivalde, sergiler açılacak, kısa film senaryo yarışması düzenlenecek...

  Festival’in her seneki olağan programının dışında bu yıl iki farklı etkinlik yapılacak. Festival’in iki gösterim merkezi Kızılay Büyülü Fener Sineması ile Çağdaş Sanatlar Merkezi arasındaki güzergahta sanat etkinlikleri düzenlenecek “Sanat Sokağı” oluşturulacak. a.s.

  *Festival’de “Göremeyenler Görmeyenlere Anlatsın” isimli bir proje gerçekleştirilecek, böylece görme engelliler sesli betimleme yöntemiyle filmleri takip edebilecekler. Ayrıca görme engelliler festivalden Braille Alfabesi’nden oluşan metinlerle de yararlanabilecekler. :-)hooray: BRAVO diye bağırmak istiyorum!!)  FESTİVAL’DEKİ FİLMLER

  13 Mart Perşembe günü başlayacak Festival’in açılış töreni, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu’nda yapılacak.

  Dolunay Soysert ve Emre Karayel’in sunuculuğunu yapacağı törende, “Sanat Çınarı” ödülü Sevda Şener’e, “Aziz Nesin Emek Ödülü” ise 50 yıldır makinistlik yapan ve halen Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda çalışan Ramazan Çetin’e verilecek.

  Festival’in Ulusal Uzun Film Yarışması’nda bu sene, yönetmenliğini İnan Temelkuran’ın yaptığı “Made İn Europe”, Biket İlhan’ın “Mavi Gözlü Dev”, Abdullah Oğuz’un “Mutluluk”, Dersu Yavuz Altun’un “Münferit”, Tayfun Pirselimoğlu’nun “Rıza”, Fatih Hacıosmanoğlu’nun “Taş Yastık”, Aren Perdeci’nin “Yanlış Zaman Yolcuları”, Fatih Akın’ın “Yaşamın Kıyısında”, Semih Kaplanoğlu’nun “Yumurta” ve Cemal Şan’ın “Zeynep’in Sakız Günü” filmleri yarışıyor.

  Türk yönetmenlerin yurt dışında ürettikleri filmlerin de izleyiciyle buluşacağı Festival’de, Thomas Arslan’ın “Tatil”, Bülent Akıncı’nın “Boşu Boşuna”, Hakan Şahin’in “Kar” ve Taylan Barman ile Mourad Boucif’in “Cebeli Tarık’ın Ötesi” filmleri gösterilecek.

  Yarışma dışı özel gösterim bölümünde ise Murat Saraçoğlu ve Özhan Eren’in “120”, Özcan Tekdemir’in “2 Dilek 2 Şans”,Engin Ayça’nın “Suna” ve Uygar Asan’ın “Kabuk” filmleri izleyiciyle buluşacak.

  Ulusal kısa film gösterimlerinde dünyanın pek çok ülkesinden son dönemde çekilen kısa filmlerin gösterileceği Festival kapsamında, ulusal kısa film yarışmasında 35 film, ulusal belgesel film yarışmasında da 25 belgesel jüri karşısına çıkacak.

  Festival’de Finlandiya, Bulgaristan ve Polonya yapımı 4 belgesel de gösterilecek.

  Toplu gösterimlerde “Her Şeyin Dışında Yaşamın İçinde: John Cassavates”, “Güneşin Ülkesinde Tanrı ve Şeytan: Latin Amerika Seçkisi”, “Aynanın İçinden”, “Dünyanın Her Köşesinden”, “Top Yuvarlak Sinema Dört Köşe” ve “Uzlaşma” bölümleri sunulacak.

  Festivale gelen konukların bir kısmı bu yıl da Festival Treni ile İstanbul’dan Ankara’ya gelecek.

  AB Gençlik Değişim projesi olan “Kafandakini Çek”de, 32 Alman ve 32 Türk gencinin bir araya gelerek aldıkları eğitim sonrasında çektikleri kısa filmleri de festivalde izleyiciyle buluşacak. Bu kısa filmler ayrıca 4. Uluslararası Kısa Film Festivali Detmold’da da gösterilecek.

  Kültür ve Turizm ile Ulaştırma bakanlıkları, Çankaya Belediyesi, NTV, TRT, TAV Havalimanları Holding ve TOBB gibi birçok kurum ve kuruluşun destekleriyle gerçekleşecek festivalin Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki gösterimleri ücretsiz izlenebilecek.

  Festival 23 Mart’ta sona erecek.

  Ankara Uluslararası Film Festivali Sitesi için tıklayınız.  -Alıntıdır- (birkaç minik ekleme yaptım)
   
 2. 12 Mart 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 3. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.196
  Ödül Puanları:
  238
  Festival programı yapmak için harcanan zamanda uzun metrajlı bir film seyredilebilir.. yerimseniben

  İzlemek istediğim filmleri seçtim, internetten biletleri aldım.. :teytey: :teytey:

  Seçtiklerim :

  Kurtarıcı Meydanı

  Olumsuz Düşünme Sanatı

  Coşku

  Etki Altında Bir Kadın  Seçmek için çok zaman ayırdım ama keyifli geçeceğini düşündüğüm bir program hazırlamış oldum. :sm_cool:
   
 4. 15 Mart 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 5. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.196
  Ödül Puanları:
  238
  "Etki Altında Bir Kadın" ı dün gece izledim. On puan aldı benden..

  Ama bir şey var.. festivalde izlediğim film kötü bile çıksa, kayıp zaman olarak bakmıyorum olaya..

  Festival seyircisi denen zümreyle geçirdiğim o keyifli dakikalar, o büyülü atmosfer herşeye bedel. E üstüne, izlenen film de iyi çıkarsa Şamda kayısı dedikleri oluyor..

  Ne demek istediğimi şöyle örnekleyebilirim.

  Dün gece izlediğim film 155 dakikalık. Yuvarlak 2.5 saat de. ARA YOK.

  21:30 da başladı ve 00:00 da bitti.

  Salonda boş koltuk yok. Ne yaptı o kadar insan 2.5 saatte? nefes bile almadılar desem abartır mıyım acaba?
  Ses çıkmadı arkadaşlar, kimse öksürmedi, kimse anırmadı, kimse yanındakini dürtüp filmin kritiğini (!) yapmadı..


  Festivalleri seviyorum.. Normal günlerde kayıplara karışan bu insanlarla, yan yana oturma ve aynı havayı teneffüs etme şansını bana tanıdığı için festivalleri seviyorum..
   
 6. 23 Temmuz 2011
  Konu Sahibi : seaBahAR
 7. pinaran

  pinaran Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.999
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  61
  Ankara'ya geldiğimden beri kaçırmadığım etkinliktir, sabahlara kadar bekleyen, sinemayı görevlilerle bir kapatan kişilerdenim.. :KK52: