Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi "Oyuncak Müzesi"

Konusu 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' forumundadır ve dhilek tarafından 21 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  21 Aralık 2008
  Konu Sahibi : dhilek
 1. dhilek

  dhilek shizen & senritsu Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.783
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  106
  [​IMG]

  Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi "Oyuncak Müzesi"
  Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi 20 Nisan 1920'de açıldı. Temel işlevi hızlı toplumsal değişim içinde kaybolmakta olan oyuncakları korumak olan müze, aynı zaman da bir araştırma ve eğitim merkezi olarak da hizmet vermektedir. Halen bin beş yüz oyuncak bulunan müzede oyuncaklar dört ana grupta toplanmaktadır.

  I. Geleneksel Oyuncaklar: Daha çok oyuna bağlı, yerel, mevsimlik, el yapımı oyuncaklar: Uçurtma, sapan, çember, topaç, bez bebek, beşik, yürüteç, vb.

  II. Fabrikasyon Oyuncaklar: Sanayi ürünü olan bu oyuncaklar yapıldıkları malzemeye göre sınıflandırılmıştır:


  1. Tahta Oyuncak: Çeşitli arabalar, evler, hayvanlar, vb. İlk fabrikasyon tahta Türk oyuncağı (1938) örnekleri de bu grupta yer almaktadır.
  2. Teneke Oyuncak: Araba, tren, kamyon, çeşitli hayvanlar, mutfak eşyaları, kurşun askerler, vb. Bu grupta en eski (1933) Türk teneke oyuncaklarından örnekler bulunmaktadır.
  3. Kağıt Oyuncak: Kartondan ve kağıttan üretilen çeşitli oyuncaklar.
  4. Plastik Oyuncak: Plastikten yapılmış çeşitli eski ve yeni oyuncaklar.
  5. Bebek ve Yumuşak Oyuncak: Kağıt hamuru, porselen, plastik gibi çeşitli malzemelerden yapılmış bebekler, pelüş hayvan modelleri. Bu grupta Türk oyuncak bebek sanayiinin en eski (1960) örnekleri sergilenmektedir.

  III. Yabancı Oyuncaklar: Kişisel ya da ticarî amaçlarla başka ülkelerden getirilmiş çeşitli oyuncaklar. Müzenin en eski parçaları (1890) bu grupta yer almaktadır.

  IV. Antik Oyuncaklar: Ülkemizin birçok arkeoloji müzesinde sergilenen antik oyuncakların bazılarının kopyaları.

  Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi oyuncağın ülkemizdeki tarihsel gelişimini saptama çalışmalarını sürdürmektedir. Oyuncak aracılığı ile sanayi tarihi, kültür tarihi, eğitim tarihi araştırmaları yapılabilmektedir. Müze ayrıca çocuklara tarih bilinci kazandırmaya, oyuncağın çocuk gelişimindeki önemini vurgulamaya çalışmaktadır.

  Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi'ne giriş ücretsizdir. Okullar ve diğer ziyaretçi grupları randevu ile kabul edilmektedir. Müzenin tanıtım broşürü ve posteri vardır.

  Açık olduğu gün ve saatler:

  Çarşamba - Cuma 10.00 - 17.00
  Gruplar randevu ile.  Adres: Ank. Üni. Eğ. Fak. Cemal Gürsel Caddesi Cebeci/Ankara
  Tel: (312) 363 33 50/297 ​
   
 2. 5 Şubat 2009
  Konu Sahibi : dhilek
 3. Tarrcinn

  Tarrcinn Popüler Üye Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2008
  Mesajlar:
  620
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  türkiye'nin ilk ve tek oyuncak müzesinin 2005'te sunay akın'ın kurduğu istanbul oyuncak müzesi olduğu sanılıyor. sunay akın da oyuncak müzesini kurma sebebi olarak türkiye'de oyuncak müzesi olmamasının kendisini rahatsız ettiğini söylüyor. halbuki bizim 1920'de açılmış bir oyuncak müzemiz var. keşke daha çok tanıtım yapılsa...