Ankarali hamislerin dikkatine

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve scapula tarafından 4 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

  4 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : scapula
 1. scapula

  scapula 2 yavrulu anne Üye

  Katılım:
  31 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.359
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Hastanede 27 bebek öldü
  Hastanede 27 bebek öldü
  04 Ağustos 2008 09:21
  Ankara’daki Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin doğumevindeki 27 bebeğin hastane enfeksiyonu nedeniyle öldüğü iddia edildi.

  Doğumevinde son günlerde meydana gelen bebek ölümleri endişe yarattı.

  Ankara’da 80 yıldır hizmet veren Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin doğumevinde 31 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında 27 bebeğin öldüğü belirtildi.
  KESK’e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Başkanı Bedriye Yorgun, bebeklerin üç günde öldüğünü, hastane enfeksiyonu riskinin olabileceğini iddia etti. Başhekim Operatör Dr. Leyla Mollamahmutoğlu ise 27 bebeğin son iki haftada hayatını kaybettiğini kaydederek, ölümlerin bebeklerin prematüre olmasından kaynaklandığını söyledi.
  Hastanenin doğumevinde yaşanan bebek ölümleri, hastane yetkililerinin yalanlamalarına rağmen hastane enfeksiyonu şüphesini gündeme getirdi.

  İki hafta değil üç gün

  Hastane yetkililerinin son iki haftada 27 bebeğin hayatını kaybettiğini açıklamasına karşın, Milliyet’e konuşan SES Başkanı Yorgun ölümlerin 31 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında meydana geldiğini, son bir ayda ise 42 bebeğin yaşamını yitirdiğini belirtti.
  Hastanedeki teknik yetersizlikler nedeniyle bir kuvöze iki-üç bebeğin konulduğunu söyleyen Yorgun, tadilat yüzünden taşınan doğumhanenin ise her türlü enfeksiyona açık olduğunu savundu. Yorgun, fiziksel koşulları nedeniyle ameliyathane dahil tüm servislerde hastane enfeksiyonunun yayılmış olabileceğini ileri sürdü.

  Belge imzalatılıyor

  Hastanede önlem almak yerine, hasta sahiplerine koşulları kendi rızaları ile kabul ettiklerine dair bir belge imzalatıldığını kaydeden Yorgun, bu durumun hekimlik anlayışına uymadığını ifade etti.
  Başhekim Mollamahmutoğlu ve Yenidoğan Ünitesi Klinik Şefi Prof. Dr. Uğur Dilmen’in 27 bebeğin ölümüne ilişkin sonuçlarda hastane enfeksiyonuna rastlanmadığını açıklamasına karşın, ölümleri düşündürücü bulan Yorgun, Sağlık Bakanlığı’nın bir heyet görevlendirmesini talep etti.

  ‘Enfeksiyon yok’

  İddialarla ilgili basın toplantısı düzenleyen Mollamahmutoğlu, prematüre 27 bebeğin yaşamını yitirdiğini ve bunların hiçbirinin hastane enfeksiyonundan kaynaklanmadığını bildirdi. Mollamahmutoğlu, hastanenin hiçbir bölümünde hastane enfeksiyonunun söz konusu olmadığını savundu. Dilmen de bebeklerden alınan kültür örneklerinin sonuçlarının, söz konusu ölümlere hastane enfeksiyonunun etken olmadığını gösterdiğini söyledi.
  Ölümlerde hastanenin hiçbir ihmalinin bulunmadığını savunan Dilmen, tüm birimlerde her türlü tedbirin alındığını ve sağlık çalışanlarının titizlikle görev yaptıklarını kaydetti.
  Son bir ay içinde servise kabul edilen 504 bebekten 42’sinin öldüğünü doğrulayan Dilmen, ölen bebeklerin dosyalarının kaçırıldığı iddialarını ise yalanladı.

  Ölenlerin 16’sı prematüre

  Dilmen, son bir ay içinde hastanede yaşamını yitiren bebeklerin ölüm nedenlerini şöyle sıraladı:
  “16’sı prematüre, çoğul gebelik, tüp bebek yöntemi ile dünyaya gelen, 8’i geç yeni doğan sepsisi, 6’sı nekrotizon entrekolit, 5’i erken neonatal sepsis, 4’ü doğumsal sakatlık, 3’ü doğumsal kalp, 2’si purmonal hipertansiyon, 2’si doğum sırasında oksijen yetmezliği ve biri de diyafromal fıtık nedeniyle hayatlarını kaybetmişlerdir.”

  Sendika ısrarlı

  Sendikanın Ankara Şube Başkanı İbrahim Kara, Hürriyet’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Doğumdan sonra da erken doğan prematüre bebekler kuvöze alınıyor. Normalde bir kuvözde bir bebeğin yatması gerekirken, burada bir kuvöze üç bebek yatırılıyor. Bu durumda bir bebeğin enfeksiyon kapması, enfeksiyonun bu kuvözdeki diğer çocuklara da bulaşması anlamına geliyor. Bu da riski ve kayıpları artırıyor. Hastane Başhekimi ve yönetimi ’bu kadar ölüm doğal’ diyor. Önceki yıl 170-180 bebek kaybedilirken, bu yıl sadece Temmuz ayında 49 bebek, 31 Temmuz ile 02 Ağustos arasında 27 bebek kaybedildi. Bunun neresi doğal?"

  Hastanede 20 bebeğe 1 hemşire bakıyor iddiası

  Hastaneden bir hemşire ise bilimsel ve tıbbi ölçülere göre bir hemşirenin 5-10 bebeğe bakması gerekirken, bu rakamın 20’nin üzerinde bebeğe çıktığını belirterek, "Bu durumda doğal olarak kalite düşüyor" dedi. Başhekimin ölümlerin 1500 gramın altında doğan çocuklarla ilgili olduğu ve bunun doğal sayılması gerektiği yönündeki savunmasının da gerçeği yansıtmadığı belirten hemşire, "1-3 üç ay önce de 1500 gramın altında doğumlar oluyordu ve bu bebekler yaşatılıyordu" dedi. Bu arada, 1 Ağustos Cuma günü, 27 gündür hastanenin yeni doğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gören bebeğini kaybeden H.B. hastane yönetimine tepki gösterdi. H.B "Perşembe günü geldiğimde, hastanede her şey normaldi; ancak Cuma günü geldiğimde ortalık karışıktı, panik vardı. Sekreterlerden bazıları ağlıyordu. Yeni doğan odası karışıktı. Hemşire bizi orada görünce sinirlendi" diye konuştu.

  Aile: Yetkililer ‘enfeksiyon şüphesi var’ dedi

  Hüseyin ve Döndü Boyraz çiftinin 6 Temmuz’da prematüre dünyaya gelen bebekleri, doğumevinde hayatını kaybeden 27 bebekten biri. Aile, ünite doktorlarının kendilerine “Bebeğiniz iyiye gidiyor, ama enfeksiyondan şüpheleniyoruz” dediğini iddia etti.
  Çankaya’da oturan Hüseyin ve Döndü Boyraz çiftinin ikinci bebekleri, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 1 kilo 50 gram olarak dünyaya geldi. Hemen yoğun bakıma alınan bebeğin ağırlığı 950 grama kadar düştü. Ağabey Özmen Boyraz (20), anne ve babasının kardeşine “yaşama direndiği” için Diren Deniz ismini vermeye hazırlandığını söyledi. Kardeşinin ölümünü 1 Ağustos’ta nüfus cüzdanı için nüfus müdürlüğüne giderken öğrendiğini belirten Özmen Boyraz, doktorların babası Hüseyin Boyraz’a iki gün önce “Bebeğiniz iyiye gidiyor, ama enfeksiyondan şüpheleniyoruz” dediklerini aktardı.
  Kuvözde iki bebek vardı
  Kaybettiği kardeşinin, diğer pek çok bebek gibi kuvözünü bir başka bebekle paylaştığını anlatan Boyraz, yoğun bakım ünitesine sadece anne ve babaların alınmasına rağmen gerekli dezenfeksiyonun yapılmadığını söyledi. Üniteye girenlerin sadece ellerinin dezenfekte edildiğini ifade eden Boyraz, önlük ve galoş kullanılmadığını da öne sürdü. Kardeşinin kanında 21 Temmuz günü mikrop bulunduğunu da ifade eden Boyraz, sorumluların bulunmasını istedi.

  Hastayı ölüme götürebiliyor

  Hastanelerdeki hijyen eksikliği, yoğunluk, havalandırma sisteminin iyi olmaması, yoğun ve uygunsuz antibiyotik kullanımı hastane enfeksiyonu nedenlerinin başında geliyor. Ayrıca hastayı yaşatmak için başvurulan küçük cerrahi girişimler, ameliyatlar ve yoğun bakımda solunum cihazına bağlanma gibi tedaviler hastane enfeksiyonuna yakalanma riskini artırıyor. Hastanede bulunan bakteriler ve mantarlar yaraya bulaşıp kana karışıyor. Hastayı birkaç gün içerisinde ölüme götürebiliyor.

  Milliyet
   
 2. 4 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : scapula
 3. naz&pxixtxixrcxixk

  naz&pxixtxixrcxixk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.296
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  çok şaşkınım...
  insanlar nasıl bu kadar çok bebek ölümünü normal karşılayabilirkötükedihüso
  bu arada ben hamile kalırsam orada doğum yapmayı düşünüyodum, şimdi ne yapcamsenağlama
  ya da daha önemlisi doğumuna günler kalıp orada doğum yapmayı planlayan insanlar nasıl cesaret edip gidecekler o hastaneye:uhm:
   
 4. 4 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : scapula
 5. Meltoo

  Meltoo Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.073
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  Hanımlar bahsi geçen hastane dünyada sayılı araştırma hastanelerinden. Tabiki bi tek burda değil her hastanede oluyor bu gibi talihsiz olaylar.Önemli olan önlem alınması. Benim dr um bu hastanede çalışıyor ve bende bu hastanede doğum yapacağım kısmetse...
   
 6. 4 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : scapula
 7. Asortie

  Asortie bun@luzumvar.. Pro Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  9.330
  Beğenildi:
  607
  Ödül Puanları:
  238
  banada burayı en az 10 kişi tanıdığım önermedi zaten
   
 8. 4 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : scapula
 9. karçiçek

  karçiçek YaRaMaZımM Üye

  Katılım:
  25 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.083
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  senağlamaya inanmıyorummmkötükedihüso benimde sayılı günlerim kaldı orda doğum yapcaktım bennnn :KK46::KK46:offf
  ya tümüyle oraya gitmeye hazırlanmıştım ben:eek:klava: şimdi ne olcak yaniiii eyvahhhsenağlama:kızgın:
   
 10. 4 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : scapula
 11. Asortie

  Asortie bun@luzumvar.. Pro Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  9.330
  Beğenildi:
  607
  Ödül Puanları:
  238
  canım etlikte ki hastaneyi de önermediler ama en son çare oraya gidebilirsin
  allah yardımcın olsun bende harıl harıl doğum yapacak hastane arıyorum:uhm:
  ya başkent olacak sanırım ya da fatih üniversitesi hastanesi bakalım
   
 12. 4 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : scapula
 13. minik_kelebek

  minik_kelebek ilk hedef 70!!! Üye

  Katılım:
  22 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  6.136
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  146
  evet haberı ılk okudugumda şok gecırmıstım fakat bugun hastanenın acıklamasını dınledım ve belkıde haksızlık edıyor olabılırz,çünkü cok büyük bir hastane ve bır anda böyle bır olayla sarsılıyor.hastane tam yılda 26 bin dogum yaptırıyormus,ve yarısından cogu riskli gebelıklermiş bu cok cıddı bır rakam.yanı bır hastane donanamı yetse bile enfazla %20 ila %25 arası riskli gebelık kabul edebılırmıs fakat gebelıklerdekı rıskler son yıllarda artıs gösterdıgı i,çin kapasitelerı bır anda %40lara cıkmıs.yanı bu cok cıddı bır artış ve ölenn bebklerın hemen hemen hepsı 1500 ila 2000gr olan bebkler.oyüzden sadece gaztede yazılanlara itibar ederek lekelemek nekadar dogru bılmıyorum.ama herne olursa olsun giden bir can oldugu için insan cok üzülüyor,ve bende cok ah ettım ilk duydugumda ama dedıgım gibi bence tam bellı olmadan suclamak dogru degıl.ankaralı olan bırcok hamıle arkadaslarımız yeterı kadar panık olmuslardır zaten
   
 14. 4 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : scapula
 15. minik_kelebek

  minik_kelebek ilk hedef 70!!! Üye

  Katılım:
  22 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  6.136
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  146
  canım kendını hıc strese sokma bence,o hastane dünya çapında bır hastaneymıs bu haberler asılsızda olabılır.cünkü ölen bebkler zaten prematüreymıs ve riskli gebelıklermiş.sen içini ferah tut zaten eger hastanenın bır hatası varsa ortaya cıkacaktır. :teselli:
   
 16. 4 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : scapula
 17. minik_kelebek

  minik_kelebek ilk hedef 70!!! Üye

  Katılım:
  22 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  6.136
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  146

  canım tabıkıde bebk ölümlerını normal karsıloamıyoruz bahsi gecen hastane dünya capında sayılı hastanelerden,ve zaten bu hastane risli gebelıkler için yönlendırılen tek hastane.ölen bebklerde zaten prematüre ve 1500 ila 2000 gram arasındakı bebkler.cogunda erken dogumdan sebeb ya akcıger yetmezlıge yada ciddi görme kayıpları kiminde hipertansıyon olan dahi varmıs.ama eger bır ıhmal varsada ortaya cıkacaktır zaten,bence içinizi ferah tutun yanı bır hastanenın yılda 26 bın dogum yaptırıyor olması güvenmek için yetrlı bır sebeb.ama ölenlen bebeklerın ailelerine Allah sabvır versın inşallah ve böyle bır olayla kımseyı imtahan etmesın inşallah
   
 18. 4 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : scapula
 19. karçiçek

  karçiçek YaRaMaZımM Üye

  Katılım:
  25 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.083
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  :çok üzgünüm:teşekkür ederim arkadaşlar:1hug: yinede insan tedirgin oluyo :çok üzgünüm:tabii ama ne yapalım allah büyük :Saruboceq:inşallah hayırlısı olur nediyelim


  sevgilerra.s.a.s.a.s.a.s.