Ankastre Inox ürünlerin temizliği zor mu?

Konusu 'Beyaz Eşya' forumundadır ve butterfly tarafından 1 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1 Nisan 2009
    Konu Sahibi : butterfly
  1. butterfly

butterfly Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    Kızlarrrr yardım edermisiniz Ankastre Inox ocaklarına cifle temizlik yapılmadıgını duydum leke kalıyormus dogru mu? Kullananlar nasıl temizliyor:uhm:

2. 1 Nisan 2009
  3. EU1

EU1 Guest

canım yanlış bilmiyorsam cifle yapılıyor ancak cif çelik temizleyici sprey kullanılıyor
    ilk etapta bize tanıtım adına minik bir şişe fırının hediyesi olarak verilmişti, hala bitmiş değil ancak cif çelik spreyi diye geçiyor, onu sıkıyorsun sonra durulamadan ve ovmadan siliyorsun, sen yine de alırken uygun olan ürünü sorarsın yanlış olmasın.

a.s.

4. 2 Nisan 2009
  5. kelebek088

kelebek088 Dokunmasınlar kanatlarıma Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Ya annem de eve inox eşya aldırdı. Kesinlikle yağ çözücü filan kullanılmıyor. Onun özel bir temizleyicisi var. Cifin gri simli bir deterjanı üzerinde yazıyor çelik temizleyici diye. Biraz pahalı ama biz eşyaları alalı bir yıl oldu daha bir şişeyi bitiremedik. Bir damlası bile yetiyor. Ama ocakla fırını iyi temizliyor dadavlumbaz biraz zor oluyor çünkü sürekli koku çekiyor fırının üstünde biraz fazla yağlanıyor. Biz önce bildiğiniz bulaşık deterjanıyla ama sünger yerine tül kullanarak temizliyoruz arkasından onla parlatıyoruz. Gerçekten o zaman iz olmuyor üstünde...

6. 2 Nisan 2009
  7. EU1

EU1 Guest

bızdeki de aynı deterjan işte, kaç yıl oldu fırını alalı halen o minik şişe bitmiş değil,
    ama sen tül mü kullanıyoruz dedin temizlerken?? tül çizmez mi şekerim, ancak köpürtünce yumuşar gibi geliyor bana..
    fisfisfis

8. 2 Nisan 2009
  9. kelebek088

kelebek088 Dokunmasınlar kanatlarıma Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Fırını alalı bir yıl oluyor. Bize yanında hediye temizleyici vermediler. Cif'e şimdi baktım üzerinde paslanmaz çelik yüzey temizleyici Jel yazıyor Ve 750ML... Tül çok iyi oluyor bu arada. Annem perde falan dikmişti onlardan arta kalanı kullanıyor. Gerçekten çok güzel köpürüyor ve köpürünce yumuşacık oluyor. Ama süngerlerin yeşil tarafını kullansan çok çiziyor sarı tarafını kullansan temizlemiyor. Biz de bu yolu bulduk...

edagyk ve beyazkardelen1 bunu beğendi.
  10. 20 Mayıs 2009
  11. Ushi

Ushi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Ankastrelerde Temizlik Sorunu Yaşayanlar

Her yemekte yapılmasında ocak kirlenir, kirlenmemesinin bir mümkünü yok. Yemek yaparken ocak yüzeyi ısındığı içinde yemek ocağın üzerine yapışır. Hatta yemek taştığında ocak yüzeyine yapışacağı bilindiği için daha ocak yanarken tencere kaldırılır ve silme işlemi başlar. Kuruyup kalan yemek damlaları bazen ocağa öyle bir yapışır ki bol miktarda deterjanla birlikte süngerin sert kısmı kullanılır. Sonuç olarak ocak çizilir.

Ankastreler çok şık görünür orası kesin fakat bu ocakları kullanmak normal ocaklara göre en az 10 kat daha zordur. Her yemekte yapılmasında ocak kirlenir, kirlenmemesinin bir mümkünü yok. Yemek yaparken ocak yüzeyi ısındığı içinde yemek ocağın üzerine yapışır. Hatta yemek taştığında ocak yüzeyine yapışacağı bilindiği için daha ocak yanarken tencere kaldırılır ve silme işlemi başlar. Kuruyup kalan yemek damlaları bazen ocağa öyle bir yapışır ki bol miktarda deterjanla birlikte süngerin sert kısmı kullanılır. Kromdan, paslanmaz çelikten, ınox sacdan mamul yüzeyler çok daha fazla ısındığından yemek çok daha kötü yapışır. Çizmez denilen temizlik maddeleri ve bezler de en dikkatli kullanılanı bile çizer.

Davlumbazlarda yemek buharı ile birlikte kirlenir ve yağlanır. Davlumbazlar içinde sonuç kaçınılmazdır. Birde sildikçe bezin izi dalga dalga belirir. Gören silinmemiş zannetse de belki de defalarca silinmiş ve kurulanmıştır. Sık silindiği üzerindeki çizilmelerden anlaşır.

Ankastre evyelerin özellikle tezgâh kısmı ve lavabosunun kenarlarındaki su lekeleri hemen her seferide kireç olur onlar çok kısa bir sürede oraya yerleşir ve kalırlar. Kireç çözücüler zamanla metal yüzeyi karartırlar. Bilinçsiz küçük bir ovalamayla dahi yüzey hemen çizilir.

Ankastrelerin tamamının bakımı zordur. Alan bir diğerine “bilseydim alır mıydım” der ama diğeri dinlemez çünkü kendisinin çok daha titizlikle kullanacağını ve sorun yaşamayacağını düşünür.

Bu şıklıktan vazgeçmek mi gerekir? Tabii ki hayır. Almanya’da geliştirilen nano teknolojik yüzey koruma ürünleri yüzeye tatbik edildiğinde yapışmayı engelliyor. Dolayısıyla deterjana gerek kalmadan kirler kolaylıkla yüzeyden çıkartılabiliyor. Marifetleri bununla da sınırlı kalmıyor. Krom ve paslanmaz çelik yapısını ve parlaklığını koruyor, parmak izlerini azaltıyor, temizleme işlemi sırasında meydana gelecek çizilmeleri önlüyor.

Merak edenlerin arama motorlarına “nano teknolojik yüzey koruma” yazmaları yeterli ürünler ve fiyatları karşınıza çıkacaktır. Korumalar kolay kullanımlı ve uygun fiyatlı. ıki çeşit ürün kullanılması gerekiyor. Korumanın bir tanesinin senede bir kere yapılması yeterli. Diğerini ise yüzeyin ihtiyacına göre birkaç haftada bir kere veya birkaç ayda bir kere yüzeye sürülmesi gerekiyor. Bu iki ürün 1 mutfak içerisinde olan ankastre ürünleri için 1 sene yeterli oluyor. Ürünler kolay kullanımı ve uygun fiyatının yanında insan ve çevre dostu Münih üniversitesinde yapılan araştırmada birçok ödüle layık görülmüş.

Nano teknolojik yüzey koruma ürünlerinin içerisinde cam, seramik, gümüş ve elmas nano parçacıkları bulunmakta. “Nano” aslında metrenin bir milyarda biri büyüklüğünde cisimlerin ölçülmesi için kullanılan bir ölçü birimi. Dolayısıyla cam, seramik, gümüş ve elmas parçacıkları atomlardan dahi küçükler. Bu maddelerin yüzeye taşınması su ve alkol sayesinde sağlanıyor. Dolayısıyla ürünler sıvı şeklinde. Yüzey titizlikle temizlendikten sonra sıvı, bir bez yardımıyla yüzeye sürülüyor. Nano parçacıkları atomlardan küçük oldukları için yüzeyin atomlarına yerleşiyorlar ve ürünün tatbik edildiği yüzey kirin, kirecin yüzeye yapışmasını, bakterilerin üremesini engelliyor. Ürün bir kere uygulandığında 1–2 sene yüzeyde bu özelliklerin oluşmasını sağlıyor. 1–2 sene sonra nano parçacıkları ömürlerini tamamlıyorlar. Yüzeyden çıkmıyorlar fakat özelliklerini kaybediyorlar.

12. 29 Temmuz 2009
  13. evdelisi

evdelisi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    MERHABALAR FORUMA YENİ ÜYE OLDUM ARTIK BENDE KADINLAR KULÜBÜNDENİM...
    INOX LARLA BENIM DE BASIM DERTTE 1 AYLIK EVLİYİM:nazar: AMA OCAGIM ÇİZİLDİ BİLE İÇİM GİDİYOR HER GÖRDÜĞÜMDE...
    HİÇBİRŞEY ÇÖZÜM DEĞİL AMA BİR KURTARICI SÖYLEYECEGİM SİZLERE CİF İN İNOX TEMİZLEYİCİSİNİ ALDIM O DA FAYDA ETMİYOR ÖNCE YAĞ ÇÖZÜCÜYLE SİLİYORUM OCAGIN TAMAMEN KURUDUGUNDAN EMİN OLDUKTAN SONRA PAMUGA BİRAZ ZEYTİNYAĞI DAMLATIP OCAGIMIN HERYERİNİ GÜZELCE SİLİYORUM SONUÇ MUU :: MÜKEMMEL
    DENEYİN GÖRECEKSİNİZ....alkisalkisalkis

14. 18 Ağustos 2009
  15. parisparis

parisparis Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    76
    parmak izi bırakmayan inox aldım hepsini. iz bırakmamayı bırak, kimlik teşhisi bile yapılıyo aletlerin üstünden :KK70: ama görüntü olarak güzel. her dakka siliyosun ama napalım. :KK70:

Naz571 ve busralper bunu beğendi.
  16. 2 Aralık 2009
  17. eylul1

eylul1 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ya kızlar çözümü aslıdna basit bende yeni kesfettim bende 14 aylık evliyim ve mutfakdaki herşeyim inox normalde siliyordum davlumbazda felan dalgalar kalıyordu ve temizlik hastası olarak deli oluyordum eşimde paslanmaz mutfak firmasında teknik ressam bir sprey getirdi normal temizlik sonası onu sürüyom sanki yeni montaj yapılmış gibi pırıl pırıl oluyor tavsiye ederim isteyen olursa buradan bende yollarım eşim word diye alman markası inx temizleyicisi

18. 10 Aralık 2009
  19. pinsur

pinsur Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba ben istiyorum benimde eşyalrım inox nasıl alabilirim