Anna Heidenhain

Konusu 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' forumundadır ve Elif tarafından 25 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  25 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.613
  Beğenildi:
  5.138
  Ödül Puanları:
  438
  “SATILIK” / “FOR SALE”
  Anna Heidenhain
  Daire Sanat 18 Şubat - 14 Mart tarihleri arasında Alman sanatçı Anna Heidenhain’ın üç metreye varan uzunluktaki resimlerinden oluşan ve galerinin duvarlarını kaplayan “Satılık” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Anna Heidenhain’ın bu sergi için hazırladığı çalışmaların tohumları bir buçuk sene önce İstanbul’a taşındığında ev arayışı serüveniyle atılmış. Yabancı, bekar ve genç bir bayan olarak kiralık ev ararken başından geçenler, onda özenle kurduğumuz evlerimizin kendimizi dışarıya nasıl yansıttığımızın da bir parçası olduğu fikrini perçinlemiş. Kişinin hangi semtte oturduğu, nasıl bir bina tercih ettiği, oda sayısı, kira fiyatı gibi detayların karşılaştığımız kişilerin aklında doğru ya da yanlış bir intiba oluşturduğunu görmüş. Heidenhain, “Tarlabaşında kiraladığım evin sahibi, bir süre sonra gelip mutlu bir edayla benim hayat kadını olmadığıma çok sevindiğini söyledi” diyor. Bu ve bunun gibi tecrübeler serginin temasını oluşturan temel taşlar olmuş.

  Sanatçının “Ortam Değişikliği” adını verdiği seri, metal kaplamalı kumaş üzerine çizilmiş eskizlerden oluşuyor. Bunlardan bazıları bütün bir duvarı kaplayarak adeta bir duvar kâğıdı gibi işlev görüyor. Yapısal gelişimin resmedildiği eskizlerde sanatçının bilinçli olarak bıraktığı boşluklar İzleyicinin eksik parçaları kendi zihninde birleştirebilmesini amaçlıyor. “Resimlerimde ayrıntıların eksikliği, olabilecekler hakkında izleyicinin hayal gücünde geniş bir varsayım alanı bırakıyor.” diyor Anna Heidenhain.

  Galerinin duvarları aynı zamanda “Ortam Değişikliği” serisinden işlerin dijital olarak modellenmiş, şık ve gösterişli iç mekanlarda gösterildiği fotoğraf serisine de ev sahipliği yapıyor. Bu, sanatçının dikkat çekmek istediği kurgu ile gerçeklik duygusunun iç içe geçişini vurguluyor.

  Hazır görsellerden oluşan kısa video ise henüz inşa edilmemiş hayali mülklerin pazarlamasına ilişkin eleştirel bir bakış açısı sunuyor.

  Bunların dışında, yaygın işlevleri dışında farklı tüketim alışkanlıklarına referans veren “ev aksesuarları” da sanatçının ürettiği işler arasında.

  İzleyiciye bir derginin sayfalarında geziniyor duygusunu yaşatan “Satılık” adlı sergi 14 Mart’a kadar Daire Sanat’ta izlenebilir.  Yer:KK70:aire Sanat
  Akarsu cad. Şimşirci sok. Santral apt. No: 11 / 1 Cihangir
  Tel:0 212 244 12 68

  Tarih : 18 Şubat - 14 Mart 2009

  bigglook.com