Anne Adayları Okuyalım Bilgilenelim!Doğum Kontrol Hapı ve Hamile Kalma...

Konusu 'Hamilelik Belirtileri' forumundadır ve albeyaz tarafından 17 Haziran 2010 başlatılmıştır.

  17 Haziran 2010
  Konu Sahibi : albeyaz
 1. albeyaz

  albeyaz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Haziran 2010
  Mesajlar:
  407
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  41
  Doğum Kontrol Hapı ve Hamilelik
  Hamile kalmaya karar verdiniz ancak doğum kontrol hapı ile korunuyorsunuz. Doğum kontrol hapını bıraktıktan kaç ay sonra hamile kalabilirsiniz ve kullandığınız haplar doğurganlığa etki eder mi ? Aşağıda makalede bu sorulara yanıt bulabilirsiniz.

  --------------------------

  Anne olmaya hazırsanız üç ay öncesinden doğum kontrol haplarını bırakın. Haplardan üç ay sonra kadında tekrar yumurtlama başlar ve hamilelik şansı yüzde 80'e kadar yükselir. Ancak ilacı bıraktıktan sonra ilk ay içinde gebelik gerçekleşirse, ikiz bebeğiniz olma ihtimali hayli fazla!..
  Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu; yıllarca doğum kontrolüyle korunduktan sonra çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için farklı kontrol yöntemlerine göre neler yapmaları gerektiğini anlattı:

  Doğum kontrol hapı kullanan kadın, bebek sahibi olmak istediğinde, hapı bıraktıktan ne kadar sonra hamile kalabilir? Doğum kontrol haplarının; doğumsal anomalilere, kısırlığa, cinsel yetersizliğe ve vücutta irileşmeye neden olduğu inanışı doğru değildir. Yaklaşık olarak hap kullanılması bitirildikten 2-3 ay sonra kadınlarda tekrar yumurtlama başlar. Bu süre sonucunda hamile kalma oranı yüzde 80 olarak gerçekleşir. Ancak doğum kontrol hapı ile korunan kadınların hapları kullanmaya devam ederken veya kestikten hemen sonra gebe kalmaları, bebeğin sağlığını olumsuz etkiler. Hatta ilacı bıraktıktan sonra ilk ay içinde gerçekleşen gebeliklerde ikiz görülme ihtimali fazladır. Hormon tedavisi gören kadınlarda da doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra ikiz doğurma olasılıkları yüksek. Hapla korunan kadınlarda, ileride elde edilecek gebeliklerde ise anomalili bebek (anormal bebek) doğurma riski artmaz.