Anne Adaylarina Aspirin Uyarisi

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve Dishe tarafından 21 Nisan 2007 başlatılmıştır.

21 Nisan 2007
    Konu Sahibi : Dishe
  1. Dishe

Dishe ✿❤aŞk-ı KıYaMet❤✿ Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    Anne adaylarına Aspirin uyarısı
    Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, hamil Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, hamilelıgın
    ilk 3 ayında ağrı kesici olarak Aspirin kullanan anne adaylarının bebeklerine kalıcı zararlar verebileceği uyarısında bulundu.

Konya''daki Türkiye''nin ilk ve tek embriyo kültür laboratuvarının sorumlusu olan Doç. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, embriyo kültürleri üzerine doktorasını tamamladığı İngiltere''nin Nottingham Üniversitesi''nde yaptığı araştırma, Aspirin''in doğacak bebekler üzerinde oluşturabileceği tehlikeyi gözler önüne serdi. Fare embriyoları üzerinde yapılan deneylerle Aspirin''in hamileliğin ilk 3 ayında sık alındığı taktirde bebeklerde sakat doğumlara yol açtığını kaydeden Doç. Dr. Karabulut, doğumdan sonra çocuklarda öğrenme geriliğinin görülebileğini ve vücudun daha yavaş gelişeceğini belirtti.

Aspirin''in `Asetilsalistik Asit''den yapıldığını ve bu maddenin cenine zarar verdiğini söyleyen Doç, Dr. Karabulut, şöyle dedi: "Aspirin günümüzde de ağrıkesici olarak yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle az gelişmiş, gelişmekte olan ülkelerde ve kırsal kesimlerde hamile kadınlar tarafından da sıklıkla kullanılıyor. Aspirin içerdiği asit nedeniyle bebeklere zarar veren bir ilaç. Fare embriyoları üzerinde yapılan deneyler sonucu beyinde ve vücutta kalıcı hasarlar veriyor. Anne adaylarının ağrı kesici olarak aspirin yerine paraseamol (ağrı kesici ilaç) kullanmasını öneriyoruz.'''' Hamileliğin ilk 3 ayında ağrı kesici olarak sıkça Aspirin kullanan annelerde sakat doğumlar görülebildiğini kaydeden Doç. Dr. Karabulut, şunları söyledi:

"Aspirin cenin üzerinde birçok hasara yol açıyor. Beyinin gelişim sürecinde fonksiyonlarını azaltıyor. Ceninde kanamalara neden oluyor. Omurgada bozukluklara yol açıyor. Öte yandan kol ve bacak gelişimini olumsuz etkilerken, ileriki dönemlerde öğrenme güçlüğüde gözlenebiliyor. Anne adaylarını aspirin kullanmamaları konusunda uyarıyorum.

2. 21 Nisan 2007
  3. EU1

EU1 Guest

Evet Ama Abzi Anne Adaylarina Bebe Asprini Veriyorlar

4. 26 Mayıs 2007
  5. Nisan21

Nisan21 Taze Bekar ( mihrace ) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, hamil Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, hamileliğin ilk 3 ayında ağrı kesici olarak Aspirin kullanan anne adaylarının bebeklerine kalıcı zararlar verebileceği uyarısında bulundu.

Konya''daki Türkiye''nin ilk ve tek embriyo kültür laboratuvarının sorumlusu olan Doç. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, embriyo kültürleri üzerine doktorasını tamamladığı İngiltere''nin Nottingham Üniversitesi''nde yaptığı araştırma, Aspirin''in doğacak bebekler üzerinde oluşturabileceği tehlikeyi gözler önüne serdi. Fare embriyoları üzerinde yapılan deneylerle Aspirin''in hamileliğin ilk 3 ayında sık alındığı taktirde bebeklerde sakat doğumlara yol açtığını kaydeden Doç. Dr. Karabulut, doğumdan sonra çocuklarda öğrenme geriliğinin görülebileğini ve vücudun daha yavaş gelişeceğini belirtti.

Aspirin''in `Asetilsalistik Asit''den yapıldığını ve bu maddenin cenine zarar verdiğini söyleyen Doç, Dr. Karabulut, şöyle dedi: "Aspirin günümüzde de ağrıkesici olarak yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle az gelişmiş, gelişmekte olan ülkelerde ve kırsal kesimlerde hamile kadınlar tarafından da sıklıkla kullanılıyor. Aspirin içerdiği asit nedeniyle bebeklere zarar veren bir ilaç. Fare embriyoları üzerinde yapılan deneyler sonucu beyinde ve vücutta kalıcı hasarlar veriyor. Anne adaylarının ağrı kesici olarak aspirin yerine paraseamol (ağrı kesici ilaç) kullanmasını öneriyoruz.'''' Hamileliğin ilk 3 ayında ağrı kesici olarak sıkça Aspirin kullanan annelerde sakat doğumlar görülebildiğini kaydeden Doç. Dr. Karabulut, şunları söyledi:

"Aspirin cenin üzerinde birçok hasara yol açıyor. Beyinin gelişim sürecinde fonksiyonlarını azaltıyor. Ceninde kanamalara neden oluyor. Omurgada bozukluklara yol açıyor. Öte yandan kol ve bacak gelişimini olumsuz etkilerken, ileriki dönemlerde öğrenme güçlüğüde gözlenebiliyor. Anne adaylarını aspirin kullanmamaları konusunda uyarıyorum.

6. 26 Mayıs 2007
  7. Suko

Suko Guru Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    348
    Ama doktorum bana hergün bebek aspirini içmemi söyledi hay allah içime kurt düştü şimdi

8. 26 Mayıs 2007
  9. Esila

Esila Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    bu normal büyükler için olan aspirin sanırım

10. 26 Mayıs 2007
  11. Ms.Eda

Ms.Eda Annedir yüreği Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    bana da doktorum bebe aspirini verdi ve şimdi işkillendim.

12. 26 Mayıs 2007
  13. EU1

EU1 Guest

bebe aspirini veriyolarmış bazılarına kan için.

14. 26 Mayıs 2007
  15. sekinci

sekinci Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    108
    sanırım kanı sulandıran hastalara verilen büyük aspirinden bahsediyor
    sizin kullandıklarınız ufak bebe asprini degilmi kızlar

16. 26 Mayıs 2007
  17. EU1

EU1 Guest

evet bebe bişey yapmıyor ama benim doktorum hiç asprin vermedi.

18. 26 Mayıs 2007
  19. sekinci

sekinci Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    108
    benim drumda asprin vermedi